Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czemu inteligentne budynki to kluczowa technologia zrównoważonego budownictwa

ghost666 29 Nov 2022 12:02 381 5
Optex
 • Czemu inteligentne budynki to kluczowa technologia zrównoważonego budownictwa
  Branża architektury zrównoważonej wykorzystuje wiele nowoczesnych rozwiązań — od etycznie zebranych materiałów po użytek biomasy do produkcji energii. Jedną z pomijanych strategii ulepszania każdego projektu zielonego budynku jest zastosowanie technologii inteligentnego obiektu. Tylko dlatego, że branża technologiczna nie jest znana najbardziej ze swojego zrównoważonego rozwoju, nie oznacza to, że tworzone w jej ramach innowacje, nie mogą być spożytkowane w celu wspierania takowego postępu. Inteligentne budynki są równoznaczne ze zrównoważoną architekturą, ponieważ, aby zachować przyjazność dla środowiska, użytkownicy konstrukcji muszą być świadomi zarządzania jej zasobami i wpływu na otoczenie.

  Czy IoT ma swoje miejsce w zrównoważonej architekturze?

  Wdrażanie zielonych technologii nie wystarczy do zbudowania odpornej i zrównoważonej architektury. Za każdym razem, gdy rozwijają się nowe rozwiązania techniczne, zmieniają się potrzeby środowiskowe i przepisy. Nie ma sensu wyburzanie każdego budynku, aby zacząć od nowa. Budowle muszą mieć możliwość wprowadzania modyfikacji i być inteligentne. Powinny śledzić różne analizy i powiadamiać właścicieli, gdy możliwe są optymalizacje.

  Internet Rzeczy (IoT) ma swoje miejsce w zrównoważonej architekturze, ponieważ utrzymuje przemyślane praktyki bez nadmiernej ingerencji człowieka; zapewnia między innymi takie funkcje jak:

  * Wyłączanie urządzeń zgodnie z harmonogramem lub gdy nie są używane w celu oszczędzania energii;
  * Zbieranie analiz dotyczących zużycia zasobów;
  * Monitorowanie wykorzystania energii poprzez weryfikację aktywności użytkowników;
  * Przedstawianie sugestii dotyczących optymalizacji środowiskowych;
  * Informowanie właścicieli o niezbędnych aktualizacjach, protokołach i błędach;
  * Utrzymywanie: „zdrowia technologicznego” systemu, aby uniknąć wpływu jego starzenia się.

  Wraz z szybką urbanizacją oczekuje się, że rynek inteligentnych budynków będzie się rozwijał każdego roku, aby zaspokoić popyt przy jednoczesnym zachowaniu świadomości klimatycznej. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe współdziałają ze wszystkimi tymi technologiami, asymilując dane w czasie rzeczywistym, aby móc ulepszać doświadczenia w późniejszym okresie. Mogą nawet wesprzeć procesy badawcze i budowlane, aby osiągnąć zerowy poziom zużycia energii netto szybciej niż bez takiej pomocy technicznej.

  Te dane będą napędzać postęp w zakresie redukcji i eliminacji niepotrzebnych emisji dwutlenku węgla oraz pociągają do odpowiedzialności branżę architektoniczną i budowlaną. IoT zachęci więcej osób do wpajania wartości społecznej odpowiedzialności biznesu i zapewniania przejrzystości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wszystko to doprowadzi do zdrowszych materiałów, budynków i mieszkańców.

  Jakie technologie są dostępne dla 'zielonych budynków'?

  Oprócz oczekiwanych inteligentnych technologii do wdrożenia w zrównoważonych konstrukcjach, takich jak energooszczędne urządzenia i panele słoneczne, istnieje więcej nadrzędnych i skomplikowanych sposobów implementacji technologii inteligentnych obiektów. Kto wie, co będzie dostępne wkrótce, gdy coraz więcej osób będzie traktować priorytetowo trendy rozwoju ekologicznego?

  Sensory w IoT

  Czujniki mają różnorodne zastosowania. Zrównoważona architektura może wykorzystywać sensory do skanowania wielu aspektów budynku w celu analizy ich pod kątem ulepszeń w zakresie przemyślanego rozwoju. Monitorowane parametry to między innymi:

  * Jakość powietrza;
  * Detekcja zajętości pomieszczeń w celu wspomagania protokołów BHP;
  * Wyłapywanie wycieków wody;
  * Temperatura;
  * Oświetlenie;
  * Wykrywanie otwierania i zamykania drzwi lub okien;
  * Analiza lokalizacji dla obszarów takich jak parkingi.

  Może to pomóc budynkom mieszkalnym i komercyjnym w zakresie zarządzania klimatyzacją, kontrolą parkingów itp., a wszystko to z poziomu pojedynczego, zintegrowanego centrum. To tutaj te dane są gromadzone w czasie rzeczywistym, aby komunikować się z innymi inteligentnymi technologiami w celu odpowiedniego dostosowania warunków.

  Mapowanie cyfrowe

  Podobnie jak czujniki IoT mogą monitorować cały obiekt i gromadzić dane, można zdecydować się na cyfrową kopię budynku. Ta inteligentna technologia mogłaby w widoczniejszym ujęciu przedstawiać obszary usprawnień lub dokładne reprezentacje tego, w jaki sposób bardziej ekologiczne strategie budowlane wpływają na emisje dwutlenku węgla. Może pomóc w oddziaływaniu na środowisko krajobrazów miejskich, wspierając efektywniejsze przemieszczanie się ruchu w celu udoskonalenia zarządzania opartego na danych.

  W przypadku zrównoważonej architektury na większą skalę nie jest niemożliwe wyobrażenie sobie, że ratusze miejskie mają cyfrowe mapy całych miast do monitorowania naszych śladów środowiskowych. Las Vegas jest w trakcie testów takiego rozwiązania, aby sprawdzić, jak ta technologia może udoskonalić zrównoważoną architekturę, w tym zidentyfikować możliwości modernizacji starszych konstrukcji.

  Aplikacje rezydenckie i nowe doświadczenie

  Aplikacje, które łączą mieszkańców lub użytkowników budynków z ich aktywnością, tylko zwiększą wartość analiz gromadzonych przez inne inteligentne technologie. Będzie ona edukować mieszkańców, zapewniając jednocześnie praktyczne informacje. Zintegrowany system, taki jak ten, pomoże również zaoszczędzić pieniądze i zasoby, ograniczając ilość niepotrzebnej komunikacji, czy też nieefektywne energetycznie aspekty działań jednostki.

  Kompatybilność wsteczna i przyszła

  Jednym z najważniejszych składowych zrównoważonej architektury jest próba wyeliminowania planowanego starzenia się oraz konieczności ciągłych wymian i napraw. Jakimś sposobem do zachęcania do tego typu infrastruktury jest tworzenie lub przebudowa obiektów, które będą podatne na modernizację bez konieczności przeprowadzania remontów.

  Jeśli system klimatyzacji w budynku wymaga wymiany, musimy mieć nadzieję, że będzie kompatybilny z inną już zainstalowaną technologią. W niektórych przypadkach obiekty będą wymagały dalszych dostosowań. Niemniej technologia może stworzyć bardziej wszechstronną gamę kompatybilności dla organizowania zrównoważonej architektury.

  W jaki sposób technologia inteligentnego budownictwa wzmacnia zielone inicjatywy?

  Sektor budowlany bada obecnie sporo ścieżek zrównoważonego rozwoju, z których wiele usprawnia inteligentne technologie, w tym pozyskiwanie materiałów i energii. Pomagają w osiąganiu globalnych celów, pracując na rzecz sektora o zerowej emisji i budując reprezentacje rozwoju ludzkości w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości: zielonych obiektów.

  Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ludzkość może osiągnąć pasywne energetycznie budownictwo dzięki dostępnym obecnie zasobom, z potencjałem ograniczenia emisji dwutlenku węgla nawet o 40%. Korzystanie z uczenia maszynowego i technologii sztucznej inteligencji może przyspieszyć ten proces, dostarczając dane potrzebne do znaczących zrównoważonych postępów.

  Inteligentne technologie mogą pomóc budynkom spełnić standardy organizacyjne, takie jak LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) i Living Building Challenge, a także przyczynić się do realizacji kilku z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez ONZ. Inteligentna technologia w zielonych budynkach może wesprzeć realizację takich założeń jak:

  * Dobre zdrowie i samopoczucie mieszkańców;
  * Czysta woda i urządzenia sanitarne;
  * Niedroga i czysta energia;
  * Innowacje w przemyśle i infrastrukturze;
  * Zrównoważone miasta i społeczności;
  * Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja;
  * Działanie dotyczące klimatu.

  Zrównoważona architektura może nawet przekładać się na kilka innych celów. Wiedza, że ​​inteligentne technologie budowlane będą miały szeroki wpływ, powinna skłonić firmy do nadania priorytetu ich wdrożeniu.

  Technologia inteligentnego budownictwa w architekturze zrównoważonej

  Aby zrównoważona architektura miała długoterminową rentowność, musi wdrożyć technologię inteligentnego budynku. Bez tego obiekty mogą być narażone na brak możliwości czerpania z odpowiednio przemyślanych priorytetów. Wraz z przejściem do bardziej przyjaznych dla środowiska budynków, które już zmieniają świat, niezwykle ważne jest pielęgnowanie tego rozmachu dla utrzymywania jakości konstrukcji i poprawy poziomu ludzkiego zdrowia.

  Źródło: https://iot.eetimes.com/why-is-smart-building-technology-the-future-of-sustainable-architecture/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11500 posts with rating 9721, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Optex
 • #2
  Jogesh
  Level 28  
  Artykuł o niczym. Ideologiczny bełkot. Nic nie wspomina o rodzajach technologii jaka ma być stosowana w tych "inteligentnych" budynkach. Nie wspomina jak ta inteligencja ma wpływać na "Utrzymywanie: „zdrowia technologicznego” systemu, aby uniknąć wpływu jego starzenia się". Czyli będzie się starzeć bez wpływu.... tylko na co tego wpływu nie będzie?
  Dwadzieścia razy użyto słowa "zrównoważony" które nic nie znaczy tylko jakieś bredzenie ideologiczne. Ja tam chciałbym się szybko, sprawnie, gładko i wszechstronnie rozwijać. A nie "zrównoważenie".

  Jeżeli to post sponsorowany, to ok. Nie czepiam się. Jak na forum techniczne, to chociaż jakaś logika zdań i precyzja w wyrażaniu treści powinna być.

  Pewnie post poleci do kosza, ale cóż.
 • Optex
 • #3
  szeryf3
  Level 26  
  ,,Inteligentne" budynki/domy będą się rozwijały z roku na rok coraz to bardziej i tego postępu nie zatrzymamy.
  I tak już teraz wiele rzeczy w domach jest wykonywane bez większej ingerencji nas.
  Np. koszenie trawy, podlewanie jej, pranie itp. itd.
  A co będzie jak na przykład prysznic odmówi nam podania wody na deszczownie bo już nasz limit wyczerpaliśmy.
 • #4
  Jogesh
  Level 28  
  Moja wiadomość została zgłoszona przez kogoś do moderatora. Chciałbym się spytać szanownego użytkownika, który to zgłosił, gdzie tu widzi "złośliwości, kłótnia, kpiny ". Prędzej w wiadomości którą komentowałem dopatrywał bym się kpin z ludzkiej inteligencji i z języka polskiego. Nie wiem dlaczego zwykłe skomentowanie postu, ale nie pochlebne niektórych razi. Jednak chyba wolno wyrazić swoją opinię?
 • #5
  ghost666
  Translator, editor
  Jogesh wrote:
  Dwadzieścia razy użyto słowa "zrównoważony" które nic nie znaczy tylko jakieś bredzenie ideologiczne. Ja tam chciałbym się szybko, sprawnie, gładko i wszechstronnie rozwijać. A nie "zrównoważenie".  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zr%C3%B3wnowa%C5%BCony_rozw%C3%B3j

  Quote:
  zrównoważoność – doktryna ekonomii, zakładająca jakość życia na poziomie, na jaki pozwala obecny rozwój cywilizacyjny, w przeciwieństwie do „żelaznej reguły ekonomii” Malthusa.
 • #6
  Jogesh
  Level 28  
  ghost666 wrote:
  Jogesh wrote:
  Dwadzieścia razy użyto słowa "zrównoważony" które nic nie znaczy tylko jakieś bredzenie ideologiczne. Ja tam chciałbym się szybko, sprawnie, gładko i wszechstronnie rozwijać. A nie "zrównoważenie".


  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zr%C3%B3wnowa%C5%BCony_rozw%C3%B3j

  Quote:
  zrównoważoność – doktryna ekonomii, zakładająca jakość życia na poziomie, na jaki pozwala obecny rozwój cywilizacyjny, w przeciwieństwie do „żelaznej reguły ekonomii” Malthusa.


  No więc doktryna. Nie sprawa techniczna. Do tej doktryny odniosłem się nazywając ją ideologią, bo jest lansowana jest przez takie programy jak Agenda 21 i inne (wymienione w linku w Wikipedii). Nie widzę tutaj ani kpin, ani kłótni ani złośliwości w stosunku do żadnego użytkownika elektrody.