Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oparte na AI systemy do odszumiania obrazu od Visionary

ghost666 29 Nov 2022 12:03 477 1
Computer Controls
 • Oparte na AI systemy do odszumiania obrazu od Visionary
  Rys.1. Odszumianie
  w środowisku
  z niejednolitym oświetleniem.
  Podejścia oparte na sztucznej inteligencji są wykorzystywane w różnych aplikacjach i branżach, aby kontrolować i optymalizować działanie określonych elementów. Rozwiązania te obejmują szeroki zakres zastosowań, od rolnictwa i motoryzacji po opiekę zdrowotną i produkcję. Przetwarzanie obrazu i wideo w czasie rzeczywistym jest jednym z takich przypadków użycia, w których AI odgrywa znaczącą rolę w analizowaniu, identyfikowaniu i wydobywaniu wymaganych informacji z obrazu. Wykorzystując ujęcia z kamery, wyspecjalizowane sensory przetwarzają dane, aby umożliwić ich dalszą analizę. Ponieważ jakość obrazu lub wideo (czyli serii klatek) zależy od takich czynników, jak typ/rozmiar czujników kamery oraz warunki oświetleniowe, kluczowe znaczenie ma wdrożenie wszechstronnego systemu przetwarzania.

  W przypadku słabego oświetlenia czujnik aparatu rejestruje mniej fotonów, przez co ujęcia są przyciemnione. Oprócz kiepskich warunków oświetleniowych duży zakres dynamiki, gęsta mgła, deszcz i nagłe zmiany natężenia powodują, że jakość obrazu jest słaba, a ten pełen szumów. Te ujęcia lub sygnały wejściowe muszą zostać wzmocnione, aby uzyskać wyraźny odczyt. Jednak podczas tego procesu szum w nich również zostaje podbity, co powoduje, że obraz jest bardziej zniekształcony i trudniejszy do interpretacji.

  Firma Visionary.ai z siedzibą w Jerozolimie w Izraelu opracowuje algorytmy oprogramowania bazujące na sztucznej inteligencji, które przetwarzają dane wejściowe oparte na obrazach, aby przygotować je do analizy. Startup twierdzi, że tworzy odczyty najwyższej jakości bez użycia jakichkolwiek komponentów sprzętowych. Oren Debbi, współzałożyciel i dyrektor generalny Visionary.ai, powiedział EE Times Europe, że: „ich flagowy dostawca usług internetowych [Image Signal Processor] to rozwiązanie programowe, które można wdrożyć na brzegu sieci w celu poprawy jakości obrazu. Wszechstronna kompatybilność ISP z innymi systemami przechwytywania obrazu sprawia, że ​​integracja jest łatwa z prawie każdym urządzeniem opartym na kamerze”. Firma jest członkiem Edge AI and Vision Alliance, w skład którego wchodzą takie podmioty, jak ARM czy BrainChip. Dostawcy usług internetowych bazujący na oprogramowaniu upraszczają proces poprawiania błędów i aktualizacji dzięki technologii OTA (over-the-air), która pozwala marce dostosować software do potrzeb klienta. Funkcjonalności oparte na sztucznej inteligencji i możliwość aktualizacji OTA zapewniają przydatność produktu i sprawiają, że jest on gotowy na przyszłość w wielu ujęciach.

  „Rynek przeżywa dynamiczny rozwój czujników obrazu wykorzystywanych w kamerach laptopów czy jednostkach bezpieczeństwa cofania, endoskopii medycznej, elektronicznych dzwonkach do drzwi, kontroli jakości na linii montażowej i w ramach setki innych zastosowań. Nasz dostawca usług internetowych bazujący na oprogramowaniu jest stale aktualizowany za pomocą zoptymalizowanych algorytmów, aby umożliwić tym sensorom tworzenie obrazów o najwyższej możliwej jakości, dzięki czemu ludzie mogą pozostać w kontakcie, zdrowi i bezpieczni” — wskazał Debbi.

  Usuwanie szumu z wideo

  Odszumiacz wideo jest jedną z najnowszych propozycji firmy i ma na celu wzmocnienie słabych sygnałów fotonowych, jednocześnie zapobiegając podbijaniu szumów. Algorytmy oparte na sztucznej inteligencji były wcześniej wykorzystywane do ich redukcji, ale przede wszystkim w przypadku obrazów nieruchomych, a nie materiałów wideo w czasie rzeczywistym. „Denoiser to drobne oprogramowanie bazujące na AI, które można wdrożyć na lekkich procesorach. Ma na celu znaczne obniżenie kosztów i energii zużywanej na oświetlenie zewnętrzne, większe czujniki aparatu i inne modyfikacje sprzętu w celu zmniejszenia szumów i poprawy jakości obrazu” — mówi Debbi.

  Odszumiacz jest zasilany nieprzetworzonymi danymi wyjściowymi z sensorów obrazu, co eliminuje ryzyko degradacji spowodowane przetwarzaniem końcowym. Konwencjonalne podejścia do przetwarzania wykorzystują algorytmy do kompresji i wygładzania obrazu, co z kolei usuwa informacje czasowe pomiędzy kolejnymi klatkami. Surowe dane wyjściowe z przetwornika obrazu przekazywane do sztucznej inteligencji mogą identyfikować i usuwać więcej szumów.

  Oparte na AI systemy do odszumiania obrazu od Visionary
  Rys.2. Architektoniczny schemat blokowy obrazowania Visionary.ai


  Debbi twierdzi również, że Visionary.ai jest pierwszą firmą dostarczającą programowy odszumiacz, który może być używany samodzielnie lub wraz z oferowanym przez markę dostawcą usług internetowych. Ze względu na swoją elastyczność jednostka ta może być spożytkowana w szerokim zakresie, od urządzeń rejestrujących otoczenie, zdjęć z dronów i satelitarnych po prawie każdą aplikację, która korzysta z kamery. „Istnieje około siedmiu miliardów czujników obrazu, a około 85% tych obszarów wykorzystania sensorów nie ma kontrolowanych warunków oświetleniowych. Sprawia to, że odszumiacz jest potencjalnym rozwiązaniem do ulepszania tych systemów obrazowania” — wskazuje Debbi.

  Oparte na AI systemy do odszumiania obrazu od Visionary
  Rys.3. Aplikacja Denoiser
  przy rozpoznawaniu
  tablic rejestracyjnych.


  Architektura i ciągły rozwój powodują, że odszumiacz jest: „najnowocześniejszym” narzędziem do zastosowań obrazowania w porównaniu z tymi open-source. W świecie sztucznej inteligencji i widzenia maszynowego oprogramowanie tego typu, takie jak Open-CV czy Detect, zapewnia zadowalającą dokładność. Jednak większość pracy i wysiłków, jakie wkładają firmy, ma ją zwiększyć z 90% do 95% i więcej, aby produkt stał się naprawdę gotowy do produkcji. „Jesteśmy pewni wydajności przygotowanej odszumiarki i chcemy ułatwić zespołom inżynierskim naszych klientów doświadczenie, ocenę i porównanie efektywności przed zaangażowaniem swoich zasobów” — powiedział Debbi.

  Sztuczna inteligencja znalazła drogę do różnych branż i zastosowań, od robotyki do przemysłu, opieki zdrowotnej, a nawet rolnictwa. Prawie wszystkie te aplikacje wykorzystują kamery w dynamicznych warunkach oświetleniowych, a przechwycone obrazy zawierają szumy, które mogą utrudniać ich analizę. W tym momencie do akcji wkraczają denoisery. Odszumiacze open-source nie są gotowe do użytku produkcyjnego i komercyjnego ze względu na ich precyzyjność na poziomie: „zaledwie” 90%. Visionary.ai twierdzi, że jego jednostki oparte na sztucznej inteligencji są najbezpieczniejszymi i najdokładniejszymi dostępnymi na rynku odszumiaczami bazującymi na oprogramowaniu lekkim i łatwym do aktualizacji i modyfikacji w celu zaspokojenia potrzeb firmy.

  Źródło: https://www.eetimes.eu/visionary-ai-introduces-video-denoiser-for-low-light-conditions/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11500 posts with rating 9721, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls
 • #2
  andrzejlisek
  Level 29  
  Jakieś dwa lata temu byłem nieustannie atakowany reklamami firmy "Topaz Labs", a ichnie programy, które służą do odszumiania, powiększania, wyostrzania oparte na AI można kupić na All...