Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inteligentna wtyczka GIRIER JR-PM01 16A Monitoring energii CB2S / BK7231N

Ipn00tic 29 Nov 2022 22:00 1332 8
This content has been translated flag-en » flag-pl View the original version here.
  • Cześć,

Niewiele wiem o programowaniu i Linuksie, ale mam pewne umiejętności w lutowaniu komponentów, zdecydowałem się zbudować inteligentny dom, który działa lokalnie bez dostępu do Internetu, więc zacząłem szukać i zamówiłem pierwszy produkt: Smart Plug GIRIER 16A JR- PM01 16A Energy Monitorowanie.
    Zamierzałem wstawić firmware Tasmoty, ponieważ był to jedyny, jaki znałem, ale sprzęt przyszedł z chipem CB2S / BK7231N i musiałem szukać lepiej, aż dotarłem do tego wspaniałego projektu.

Jako że jestem początkujący postaram się wytłumaczyć co udało mi się zrobić językiem początkującym, doświadczonych przepraszam.

Kupiłem tę inteligentną wtyczkę na aliexpress od tego sprzedawcy: Link

Była to pierwsza, którą otworzyłem i trudno było ją otworzyć, ponieważ wydaje się, że oprócz okucia jest zaklejona jakimś klejem.
    Inteligentna wtyczka GIRIER JR-PM01 16A Monitoring energii CB2S / BK7231N Inteligentna wtyczka GIRIER JR-PM01 16A Monitoring energii CB2S / BK7231N Inteligentna wtyczka GIRIER JR-PM01 16A Monitoring energii CB2S / BK7231N Inteligentna wtyczka GIRIER JR-PM01 16A Monitoring energii CB2S / BK7231N

Musimy użyć programu hid_download_py, aby napisać do CB2S: Link
    Aby korzystać z tego programu, należy najpierw zainstalować Pythona.
    Potrzebujemy ,,OpenBK7231N_QIO_1.15.70.bin" lub nowszego oprogramowania z tego linku: Link
    Utwórz folder o nazwie ,,py" w c: i skopiuj pliki z
    hid_download_py do katalogu głównego folderu ,,py".
    Uruchom plik install.bat, aby zainstalować niezbędne zależności.
    Skopiuj nowy plik oprogramowania układowego ,,OpenBK7231N_QIO_1.15.70.bin" również do katalogu głównego folderu ,,Py"

Użyłem tego programatora PL-2303HX:
    podłącz programator do komputera i zainstaluj sterowniki, upewnij się, że zainstalowane są prawidłowe sterowniki.
    Używam systemu Windows 10 i miałem problemy ze sterownikami, konieczne jest ręczne zainstalowanie sterownika 3.3.2.105, jak pokazano na tych filmach:
    https://www.youtube.com/watch?v=vsb2k1etImg
    https://www.youtube.com/watch?v=Y7JmCKCovMI

Zasiliłem go bezpośrednio z portu USB komputera za pomocą programatora, podłączyłem +5v i GND z portu USB programatora do Smart Pluga w punktach oznaczonych +5V i GND jak na zdjęciach.
    Czerwony przewód zasilający +5 V powinien być łatwy do podłączenia i odłączenia, zalecam użycie przełącznika ON/OFF
    (użyłem zacisku krokodylkowego, jak pokazano na zdjęciu), ponieważ podczas zabiegu konieczne będzie odcięcie zasilania i ponowne podłączenie.

Podłączyłem go przewodami białym i zielonym
    TX od programatora do RX z chipa (biały przewód)
    RX od programatora do TX z chipa (zielony przewód)
    (żółty przewód widoczny na zdjęciu nie został użyty w tym przypadku)
    Inteligentna wtyczka GIRIER JR-PM01 16A Monitoring energii CB2S / BK7231N Inteligentna wtyczka GIRIER JR-PM01 16A Monitoring energii CB2S / BK7231N Inteligentna wtyczka GIRIER JR-PM01 16A Monitoring energii CB2S / BK7231N

Po wykonaniu wszystkich połączeń i programatorzejest podłączony do komputera, otwórz Windows CMD i wskaż folder ,,C:\py" i wykonaj polecenie:
    python uartprogram C:\py\OpenBK7231N_QIO_1.15.70.bin --unprotect -d com4 -w --startaddr 0x0
    (uwaga, zobacz który port jest używany przez programistę i zmień komendę, jeśli twój to port 3 zmień komendę z "com4" na com3)
    Gdy pojawi się komunikat ,,Getting Buss.. : |" wydaje
    musisz odłączyć (lub użyć przycisku) zasilanie +5V i podłączyć ponownie, kiedy to zrobisz, program będzie kontynuowany i zaprogramuje chip.
    Przykład udanego programowania:

Jeśli poszło dobrze, można odlutować i odłączyć przewody od płytki.
    Zamontuj inteligentną wtyczkę i podłącz ją do wtyczki elektrycznej, pojawi się sieć Wi-Fi podobna do SSID OpenBK7231xxxxxx, połącz się z tą siecią i otwórz konfigurację, kierując przeglądarkę na 192.168.4.1
    przejdź do ,,config", a następnie ,,skonfiguruj Wi-Fi" i skonfiguruj Wi-Fi (nie popełnij błędu, pisząc swój identyfikator SSID i hasło).
    Po skonfigurowaniu połącz się z właśnie skonfigurowaną siecią i spróbuj dowiedzieć się, który adres IP został przypisany do inteligentnej wtyczki.
    Wprowadź przydzielony adres IP, aby ponownie uzyskać dostęp do ustawień i przejdź do ,,uruchom aplikację Aplikacja", następnie w chipsecie urządzenia wybierz ,,BK7231N", aw urządzeniu wybierz ELIVCO LSPA9 Power Metering Plug (była kompatybilna z moim GIRIER)
    Dodaj PIN 8 ,,LED" i ,,1"

Nie wiem, czy wszystkie czujniki działają poprawnie, ale udało mi się zainstalować to wspaniałe oprogramowanie i połączyć się z asystentem domowym i zdalnie sterować przekaźnikiem bez dostępu do Internetu.

Kupię jeszcze jedno urządzenie, przełącznik ścienny i spróbuję zrobić to samo.

Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy rozwijają projekt i pomagają go rozwijać dzieląc się swoją wiedzą.
    Jestem pewien, że ten projekt bardzo się rozwinie i chcę pomóc, jak tylko mogę.

Dzięki wszystkim uczestnikom udało mi się to dzięki wskazówkom z kilku tematów na tym forum.

Pomimo sukcesu, miałem wiele trudności, zdaję sobie sprawę, że jest to dojrzały projekt i nie ma wielu samouczków, to, co istnieje, jest bardzo techniczne dla początkujących, ale widzę tutaj wspaniałą przyszłość !!

PS: przepraszam za mój angielski, używam tłumacza. jestem Portugalczykiem

Dziękuję

Cool? Ranking DIY
    About Author
    Ipn00tic
    Level 6  
    Ipn00tic wrote 16 posts with rating 5. Been with us since 2020 year.
    p.kaczmarek2
    Moderator Smart Home
    Dziękuję za zgłoszenie, wyszło świetnie, nawet z użyciem translatora. W dzisiejszych czasach tłumacze są bardzo dobrzy.

Nawiasem mówiąc, czy zastanawiałeś się nad wykorzystaniem bardziej zaawansowanych statystyk zużycia energii?
    W przypadku tych startów musisz również uruchomić NTP. ,,startDriver NTP" w krótkim poleceniu uruchamiania (użyj backlogu, jeśli chcesz mieć tam wiele poleceń, np. backlog commandA; commandB; commandC ;)
    Ipn00tic
    Level 6  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Dziękuję za zgłoszenie, wyszło świetnie, nawet z użyciem tłumacza. W dzisiejszych czasach tłumacze są bardzo dobrzy.

Nawiasem mówiąc, czy zastanawiałeś się nad wykorzystaniem bardziej zaawansowanych statystyk zużycia energii?
    W przypadku tych startów musisz również uruchomić NTP. ,,startDriver NTP" w krótkim poleceniu uruchamiania (użyj backlogu, jeśli chcesz mieć tam wiele poleceń, np. backlog commandA; commandB; commandC ;)

Kiedy wybieram sprzęt z listy kompatybilnych urządzeń zawartej w oprogramowaniu ,,ELIVCO LSPA9 Power Metering Plug", powinien on wykonać tę konfigurację automatycznie.

Wartości napięcia, natężenia i zużycia pojawiają się bez konieczności dalszej konfiguracji, ale wartości są nieco niezgodne z rzeczywistymi wartościami. nie jest skalibrowany do 100%, ale jest bardzo zbliżony do rzeczywistego.
    Nie wiem jak skalibrować BL0937

Nie znalazłem informacji o "NTP" ale chyba nie będzie to potrzebne bo inteligentna wtyczka działa poprawnie tylko zasłużyła na lepszą kalibrację na BL0937
    p.kaczmarek2
    Moderator Smart Home
    Czas NTP i dodatkowe funkcje pomiaru mocy nie są konieczne, więc nie są domyślnie włączone.

To jest zdecydowanie zalecane skalibrować wtyczkę. Używasz wartości domyślnych, które nie są idealne dla Twojego urządzenia.

Proszę zaopatrzyć się w niezawodny miernik mocy, podłączyć żarówkę o mocy 60 W do gniazdka i użyć następujących poleceń w celu dostosowania odczytów:
    - Zestaw Napięć [RealVoltageFromReliableMeter]
    - CurrentSet [RealCurrentFromReliableMeter]
    - PowerSet [RealPowerFromReliableMeter]
    Jak w Tasmocie.

Dzięki najnowszej aktualizacji wyniki kalibracji zostaną automatycznie zapisane w pamięci urządzenia. Nie musisz już ręcznie wprowadzać ich w autoexec.bat
    Ipn00tic
    Level 6  
    Włączyłem już NTP w autoexe.bat
    Jestem w stanie skalibrować zaległości za pomocą VoltageSet; Zestaw zasilający ; CurrentSet, ale po ponownym uruchomieniu lub odłączeniu inteligentnej wtyczki i ponownym podłączeniu traci ona kalibrację.
    Oprogramowanie układowe jest aktualizowane przez OTA do najnowszej dostępnej.
    p.kaczmarek2
    Moderator Smart Home
    Najprawdopodobniej masz stare polecenia do ustawiania kalibracji w ,,Krótkich poleceniach uruchamiania" i nadpisują one twoją kalibrację. Proszę usunąć polecenia "VRef" itp. z "Short startup command" oraz z "autoexec.bat"
    Chodzi mi o te komendy:
    enbollo
    Level 2  
    Dzień dobry.
    Dziękuję za Twój wkład, był bardzo pomocny w flashowaniu mojego urządzenia. To działało idealnie.
    Teraz byłbym zainteresowany możliwością aktywacji mojego urządzenia przez Echo Alexa.
    Mam inne urządzenia z Tasmotą i muszę na nich po prostu włączyć opcję "Belkin WeMo Emulation".
    Najwyraźniej ta opcja nie jest dostępna w OpenBeken, ale próbowałem przez konsolę za pomocą polecenia ,,Emulacja 1".
    To nie zadziałało, czy znasz jakiś sposób aktywacji tej opcji, aby móc sterować moim urządzeniem przez Echo Alexa.
    Dziękuję, pozdrawiam.

Przetłumaczone z www.DeepL.com/Translator (darmowa wersja)
    p.kaczmarek2
    Moderator Smart Home
    Witaj @enbollo,
    Przyjrzałem się protokołowi Belkina i wydaje się on stosunkowo prosty.
    Myślę, że mógłbym to dla ciebie dodać.
    Czy możesz jednak określić dwie rzeczy:
    1. czy potrzebujesz tego protokołu tylko do wyłączania/włączania urządzeń, czy też może kontrolować kolor?
    2. Czy znasz jakiś sposób lub przewodnik, jak szybko przetestować ten protokół Belkina? Nigdy wcześniej tego nie używałem i będę musiał przeprowadzić badania na ten temat, ale może możesz wskazać mi dobry kierunek.
    enbollo
    Level 2  
    Dzień dobry.
    Dziękuję za szybką odpowiedź.
    Jak mówisz, używałbym go tylko do wyłączania i włączania urządzenia. Nie znam żadnego przewodnika, który mógłby ci pomóc, przepraszam, zajmuję się elektroniką, nie mam zbytniego pojęcia o programowaniu.
    Właśnie postępowałem zgodnie z twoim przewodnikiem, pracowałem po raz pierwszy.
    Dziękuję i pozdrawiam.