Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podwójny (stereo) wskaźnik poziomu dźwięku. Prezent pod choinkę i nie tylko.

398216 Usunięty 30 Nov 2022 16:55 1950 5
 • Podwójny (stereo) wskaźnik poziomu dźwięku. Prezent pod choinkę i nie tylko.


  Kolega po obejrzeniu prezentowanego wcześniej wskaźnika wysterowania LED "złapał bakcyla" i zakupił pokazany wyżej układ, i postanowił podrzucić mi go do testów.

  Podwójny (stereo) wskaźnik poziomu dźwięku. Prezent pod choinkę i nie tylko.


  Powiem tak - spore toto jest - sama powierzchnia wyświetlaczy to 165 mm x 20 mm. Płytka nieco większa, bo 202 mm x 25 mm (nie licząc wystających gniazd).

  Podwójny (stereo) wskaźnik poziomu dźwięku. Prezent pod choinkę i nie tylko. Podwójny (stereo) wskaźnik poziomu dźwięku. Prezent pod choinkę i nie tylko. Podwójny (stereo) wskaźnik poziomu dźwięku. Prezent pod choinkę i nie tylko. Podwójny (stereo) wskaźnik poziomu dźwięku. Prezent pod choinkę i nie tylko.


  Według opisu (dość "wolne tłumaczenie" translatora) można się domyślić, że mamy do czynienia z podwójnym słupkiem LED reagującym na doprowadzony doń sygnał muzyczny. Tak i jest w istocie. Po pierwszym podłączeniu prócz pierwszych LED zaświeciły mi się oczki (lubię takie wskaźniki, nic nie poradzę). Potem było gorzej...
  Dlaczego?

  Po kolei:
  Tryby pracy wskaźnika są w zasadzie dwa; Słupek klasyczny - czyli ilość zapalonych LED zależy od wielkości sygnału audio doprowadzonego na wejście, oraz to samo, ale z chwilowym podtrzymaniem najwyższej wartości - ostatnia w zapalonym słupku LED chwilę zostaje na swoim miejscu, by po chwili "spaść" w dół.
  Cała reszta trybów pracy to moim zdaniem nieporozumienie; wykorzystanie na siłę wolnego miejsca w procesorze sterującym - tak, za zapalanie poszczególnych LED odpowiada procesor; na zdjęciu z aukcji co prawda widać jakiś cień opisu na nim, ale w rzeczywistości jest dokładnie wyszlifowany, więc nie wiem, co za jeden.

  Podwójny (stereo) wskaźnik poziomu dźwięku. Prezent pod choinkę i nie tylko.


  Ogólnie elektronika jako taka zawiera raptem kilkanaście elementów - wliczając w to rezystory, kondensatory SMD i jeden elektrolit oraz układ przetwornicy (?) i wzmacniacz operacyjny LM358.
  Zresztą nieważne, jak zrealizowany jest sam schemat; ważne, czy ten wskaźnik działa jak powinien... No i tu zaczynają się schody. Po pierwsze - większość trybów to wyłącznie bajer - jako rzeczywisty wskaźnik poziomu sygnału (a raczej sygnałów - wskaźnik jest stereo; dwa niezależne wejścia) się to miganie nie nadaje.

  Najlepiej zobaczyć w realu, jak to działa:

  Co prawda ta wersja wskaźnika jest złożona tylko z zielonych segmentów LED (a są i w kolorach innych - a nawet z wydzielonymi LED czerwonymi dla pokazania przekroczenia wartości nominalnej), to efekt jest bardziej bajerem niż rzeczywistym wskaźnikiem.
  Ponadto w trakcie testów wyszła największa wada (?) tego wskaźnika - zależne od ustawionej czułości ograniczone pasmo; dla ustawionej dużej (bliskiej max) czułości wejściowej i częstotliwości powyżej kilku kHz czułość (a więc i ilość świecących LED) zaczyna gwałtownie spadać. W dolnym zakresie częstotliwości (w odróżnieniu od opisywanego już wcześniej wskaźnika 2 x 12 LED) jest bardzo dobrze, a nawet za dobrze - reaguje już przy częstotliwości poniżej 10Hz. Liniowo jest od ok. 20Hz do ok. 1kHz - poniżej wraz ze spadkiem czułości LED'y migają nerwowo w rytmie basu, a powyżej tego pasma czułość spada tak, że przy 7 kHz praktycznie wskaźnik przestaje działać (przy ustawieniu czułości wejściowej na max) ilość zapalonych LED to 2-3.

  Pierwszy filmik - czułość wejść ustawiona na minimum - efekt w miarę liniowy; niezależny od częstotliwości w szerokim zakresie.

  Drugi filmik - czułość ok. 1/2 maksymalnej; wyraźny spadek czułości w funkcji częstotliwości sygnału.

  Najprawdopodobniej przyczyną tego stanu rzeczy jest ograniczenie pasma przenoszenia wraz ze wzrostem czułości wzmacniacza wejściowego - LM358. Jak widać - powyżej LED świecą bardzo jasno (test dla zasilania 12V), a jasność nie zmienia się w szerokim zakresie napięć zasilania. Sprawdzałem osobiście przy zasilaniu od 8V do 22V - praktycznie żadnej różnicy w jasności, a prąd w okolicy 80mA dla ok. 8V i powyżej 10V spada do ok. 40mA.

  Opis gniazd wg producenta:

  Podwójny (stereo) wskaźnik poziomu dźwięku. Prezent pod choinkę i nie tylko.


  Podsumujmy:
  Efekt... efektowny. ;) Dość dobrze odzwierciedla zmiany poziomu sygnału, pod warunkiem ustawienia czułości wejściowej nie większej niż ok. 1/3 maksymalnej (co daje wystarczającą czułość dla typowych wyjść liniowych).
  Do wykorzystania jako wskaźnik poziomu co najwyżej dwa ze wszystkich trybów wyświetlania. Pozostałe tryby sprawdzą się natomiast bardzo dobrze jako "bajerek" wizualny sprzężony z muzyką.
  Co ważne - czułość układu jest liniowa, więc do profesjonalnych zastosowań raczej się nie nada.
  Problematyczną wydaje się również cena za moduł ok. 100zł - na dziś to sporo jak na tak prosty (chociaż efektowny) bajer.
  Jeśli już ktoś miałby zamiar zainwestować - radziłbym jednak poszukać wersji z co najmniej dwukolorowym wyświetlaczem - dolne LED zielone, a ostatnie 8 czerwone. Będzie to wówczas bardziej przypominać "rasowy" wskaźnik poziomu.

  Z tego, co wiem, produkowane są również wersje o mniejszej ilości segmentów LED (40 na kanał) - także w wersjach jedno- lub wielokolorowej, tak więc każdy może znaleźć coś dla siebie - pasującego do konkretnego zastosowania.

  Pozdrawiam.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Offline 
  Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
  398216 Usunięty wrote 29717 posts with rating 5951, helped 3588 times. Been with us since 2015 year.
 • #2
  gulson
  System Administrator
  Od razu wysłałem żonie, aby mi to zamówiła pod choinkę. Umieszczę sobie pod monitorem komputerowym. Czy to można podłączyć równolegle do zewnętrznej karty dźwiękowej DAC? Czy nie pogarsza jakości, jeśli będzie równolegle spięte z wzmacniaczem? W sensie, jaki to musi być sygnał i czy sygnał nie jest zakłócany (nie mam niestety osobnego wyjścia na to cacko).
 • #3
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Proponowałbym jednak wybrać wersję trójkolorową - zielone, żółte i czerwone na samym szczycie wskazań.
  Zasilanie optymalne to 12V DC - Producent co prawda podaje że napięcie może być dużo wyższe, ale ... podchodziłbym do tej informacji z rezerwą. Czy zakłóca? Mnie podłączony pod Audio z komputera nie zakłócał, ale - zasilanie miałem z odrębnego zasilacza. Czy może zakłócić s7ygnał gdy zasilanie brane jest z tego samego miejsca co źródło sygnału? Nie wiem, bo wiele zależy tu od konfiguracji i użytych "klocków". Czy obciąża wyjście sygnałowe audio? Nie może. Wejście ma sporą wewnętrzną oporność co powoduje, ze praktycznie sygnał liniowy (a tym bardziej słuchawkowy) nawet "nie zauważy", że coś jest podpięte do niego.

  Jak pisałem w artykule - testując z generatora daje się zauważyć zależność czułości w zakresie wyższych częstotliwości przy dużym wzmocnieniu. Dlatego też by temu w pewnym stopniu chociaż zapobiec należałoby dostarczyć stosunkowo duży poziom sygnału na wejście przy jednoczesnym zmniejszeniu czułości (pe erkami na panelu wskaźnika) wejścia. W praktyce jednak i tak największe " skoki" słupka LED zależą od najniższych częstotliwości (co jest zgodne z fizyką : zawsze najwięcej mocy musi być dostarczone na bas), dlatego też nie daje się odczuć nieliniowości działania wskaźnika.
 • #4
  acctr
  Level 26  
  398216 Usunięty wrote:
  za zapalanie poszczególnych LED odpowiada procesor; na zdjęciu z aukcji co prawda widać jakiś cień opisu na nim, ale w rzeczywistości jest dokładnie wyszlifowany, więc nie wiem, co za jeden.

  To jakiś ośmiobitowiec STC posiadający "DNA" 8051.
  Chińska produkcja, tanie i wydajne.
 • #5
  Karol966
  Level 30  
  Jaka jest organizacja Led'ow, w sensie jak są multipleksowanie? 128 wyjść to chyba żaden lub mało który procesor posiada :) Jedna z opcji to dwie osobne "magistrale" danych + 8 wspólny pinów dla całych modułów ale troszkę prądowo to moglo by się nie udać chyba że ledy mają prąd kilku mA.
 • #6
  acctr
  Level 26  
  Karol966 wrote:
  128 wyjść to chyba żaden lub mało który procesor posiada

  Z tego co widać jest to tqfp-48, czyli jakieś 44 gpio do dyspozycji. Sterowane metodą charlieplexing albo schowane pod wyświetlaczami ekspandery portów (rejestry przesuwne?).