Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwy zabezpieczające komputery typu acar

17 Lis 2005 00:21 11125 14
  • Poziom 27  
    Witam! myślę, że na ten temat ktoś udzieli mi konkretnej odpowiedzi.
    A chodzi mi o masowo stosowane listwy zabezpieczajace zwane acar stosowane do zabezpieczania urządzeń komputerowych.
    Przeważnie posiadają one zabezpieczenie w postaci dwóch bezpieczników 2 x 10 A, ok, wszystko dobrze gdy są wpięte w gniazdko z bolcem, natomiast jak zauważyłem nagminnie komputer jest instalowany w pokojach, gdzie nie ma gniazdek z bolcem.
    I tu pytanie, co się dzieje jak przepali się bezpiecznik w takiej listwie na przewodzie "zerowym" a faza pozostanie ???
    Z tego powodu miałem już w naszej sieci kilka przypadków spalenia kart sieciowych itp, sam zalecam znajomym, by we własnym zakresie zastosowali uziemienie tj. założyli gniazdko z bolcem podłączonym do np. do centralnego ogrzewania, typowe zerowanie w sieci dwu przewodowej powoduje przepływ pradów wyrównawczych, podłączenie do CO lepiej się sprawuje. może jakieś inne sugestie?
  • Poziom 22  
    Co do zerowania do CO to bym nie polecał tak każdemu bo trzeba wziąć pod uwagę że zasilanie instalacji wodnej stosuje się teraz PCV i co wtedy napięcie pojawia się na wszystkich rurach w domu i kaloryferach , a rury są też izolowane ociepleniem więc nie ma żadnego metalicznego połączenia z ziemią . Co do listew to nie sprawdzałem ale czy tam są bezpieczniki na zerze to coś mi się nie chce wierzyć bo jaki jest sens stosowania 2 bezpieczników na tym samym obwodzie a pyzatym jest zakaz stosowania bezpieczników na przewodzie zerowym bo to się kłuci z zasadą skuteczności ochrony przeciwporażeniowej . Co do podłączania listew do gniazdka bez bolca to też trzeba uważać którą stroną się wsadza do gniazdka bo jak poda się przewodem od strony bezpiecznika na zero to wtedy przy zwarciu bezpiecznik się przepali a faza zostanie na urządzeniach .
  • Poziom 15  
    Witam.
    Bezpieczniki są dwa bo nigdy nie masz pewności z której strony w gniazdku jest faza (u brata po remoncie pralka "kopała" bo ktoś zamienił linię z przewodem neutralnym). Zakaz stosowania bezpieczników na przewodzie zerowym dotyczy instalacji a nie odbiorników (listwa to już odbiornik).
    Z tego co się orientuję to po spaleniu bezpiecznika , obojętnie którego, to po prostu zasilacz przestanie działać. Spalenie kart sieciowych zostało chyba spowodowane jakimś przepięciem w sieci, prawdopodobnie tym samym, które spaliło bezpiecznik. Brak uziemienia napewno pogarsza ochronę komputera ale nie wolno podpinać uziemienia do rur ,w których nie znasz przebiegu i materiału z jakiego są wykonane dalej - moą być z tworzywa sztucznego i odizolowane od ziemi !
  • Poziom 27  
    Witam i uzupełniam, że podpięcie przewodu uziemiajacego "do centralnego ogrzewania" - oczywiście mam tu na myśli /i tak też jest u nas/ rury metalowe spawane o rozległej sieci CO, zasilane z kotłowni osiedlowej.
    A co do spalenia się jednego bezpiecznika i to tego na przewodzie zerowym, to owszem zasilacz nie działa, ale jest coś takiego jak filtr wejsciowy, dwa kondensatorki wpiete między przewody L i N a środek ich jest połaczony z przewodem ochronnym, a przewód ochronny z obudową. I tu poprzez kondensator pojawia się napięcie na obudowie, które jest sprawcą palenia się kart sieciowych połączonych pod LAN.
    I co z tym fantem robić?
    pozdro
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    wszystkie listwy z zab. i filtrem spełniaja swoja role jesli przed nimi są zabezpieczenia przepięciowe typu A i B czyli poza domem i przy liczniku
    jeśli tego nie ma, a tym bardziej gniazda z bolcem lepiej ich nie stosować bo niezabezpieczą kompa przed przepięciem a filtr każdy sprzęt ma w zasilaczu
  • Poziom 27  
    Bezpieczniki są 2 gdyż fala przepięciowa moze przyjść i od fazy i od przewodu neutralnego. Podłączenie komputera do gniazdka bez bolca jest niedopuszczalne! W rozdzielnicy mieszkaniowej powinny znajdować się ochronniki p. przepięciowe klasy C w konfiguracji: wszystkie fazy i przewód neutralny do przewodu ochronnego (PE).
  • Poziom 27  
    piszecie jak ma być, ja piszę jak jest, mieszkam na osiedlu, wybudowanym w latach 80-90, instalacja miedziana dwuprzewodowa i w żadnym pokoju nie ma gniazdka z bolcem /wyjątek łażienka, kuchnia, gdzie jest zerowanie/. A mieszkańcy mają komputery i nagminnie stosują listwy zabezpieczające typu acar bo tak im doradzają sprzedawcy? podłączająć je do gniazdka bez bolca ochronnego.
  • Poziom 22  
    warystor w listwie jest tak dobrany że cofa elektrony (o napięciu wyższym od 250 do 1000) do drugiego przewodu roboczego czyli nie zabezpieczy przed (bliskimi przepięciami) ale lepsze już to niż zwykły rozgałężnik (w instalacji bez styku ochronnego też)
    przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w budynek wolnostojacy instalacji i odbiorników nie zabezpieczy nic , indukcja el. w przewodnikach załatwi sprawe
  • Poziom 14  
    nuszek napisał:
    piszecie jak ma być, ja piszę jak jest, mieszkam na osiedlu, wybudowanym w latach 80-90, instalacja miedziana dwuprzewodowa i w żadnym pokoju nie ma gniazdka z bolcem /wyjątek łażienka, kuchnia, gdzie jest zerowanie/. A mieszkańcy mają komputery i nagminnie stosują listwy zabezpieczające typu acar bo tak im doradzają sprzedawcy? podłączająć je do gniazdka bez bolca ochronnego.

Jeśli instalacja nie jest przeciążona, to oczywiście można zmostwować żyłę N z bolcem ochronnym. Jest to dopuszczalne i Tobie pomoże.
    Jeśli natomiast instalacja jest bardzo przeciążona, to N nie ma potencjału Ziemii i nie radziłbym tego robić.. To tak w skrócie.
  • Poziom 17  
    witam

a ja kolego nuszek mam zapytanie:

jakim złączem doprowadzony jest dostęp sieciowy do komputera RJ czy BNC?

pytam dlatego że złącza BNC ( które raczej wypadają z użytkowania) posiadają sprzęg niejako galwaniczny linii sieciowej z elektroniką komputera.

natomiast RJ sprzęgnięty jest transformatorowo i raczej nie ma możliwości uszkodzenia sieciówki, z powodu izolacji czysto galwanicznej.
    no chyba że masz jakiegoś sabotażyste w sieci który wprowadza jakies impulsy wysokonapięciowe w przewód do odbiorcy.

co do bezpieczników w odbiornikach to spotkałem się z urządzeniem elektrycznym który ma tylko jeden bezpiecznik topikowy i to na przewodzie neutralnym. wtyczki były oryginalne typu polsko-niemieckiego. dla niemca jest bez różnicy jak włączy wtyczkę, bo może ją włożyć i tak i odwrotnie. natomiast w polsce wychodzi tak że bezpiecznik znajduje się po stronie neutralnej. i nie jest to błąd ponieważ dochodzi do niego niebieski przewód z wtyczki. może i to jest w jakiś sposób mądre ponieważ po uszkodzeniu bezpiecznika urządzenie albo poprostu nie działa, albo wybija RCD- co może swiadczyć o zbyt dużym upływie i nakazie skontrolowania urządzenia.

pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    piotrekk napisał:
    ... natomiast RJ sprzęgnięty jest transformatorowo i raczej nie ma możliwości uszkodzenia sieciówki, z powodu izolacji czysto galwanicznej.
    no chyba że masz jakiegoś sabotażyste w sieci który wprowadza jakies impulsy wysokonapięciowe w przewód do odbiorcy.

W odpowiedzi informuję, że kiedyś mieliśmy połączenie typu BNC, ale to było dawno /uszkodzenia - czteru hub'y poszły do śmietnika z powodu uszkodzenia wejść BNC/ teraz tylko RJ jak do tej pory to tylko dwa swich'e i to te tańsze, szczególnie te które pracują na połaczeniu między budynkami /brak sieci napowietrznej, nie pisać o burzach itp./ lecą wtedy gdy jest zanik napięcia i wtedy pojawiają się impulsy. Po połaczeniu całej instalacji /PE/ do przewodów CO /wspólna metalowa sieć CO w obu budynkach/ od roku mamy spokój.
    To tyle, myślę, że temat można zamknąć.
  • Poziom 13  
    Witam

Moze odgrzewam stary temat. Ale sytuacja faktycznie jest niemila. W starszych blokach bolec w gniazdkach jest w kuchni i łazience a reszta dwużyłowa w pokojach.

Skoro nie ma sie pojecia czy instalacja jest lub moze byc przeciazona, zeby zrobic to drugie rozwiazanie to czy pozostaje tylko:

1) wymiana calej instalacji w mieszkaniu - kosztowne i nie zawsze w danym momencie mozliwe?

2) pogodzenie sie z tym ze acar z 2 bezpiecznikami nic nie daje?

Ja osobiscie nie mam zadnych probolemów z padajcymi sieciowkami itp, ale czasem jak jakies urzadzenie wpinam do acara i nie ma ono dziurki na bolec, to blyska(czasem ).