Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Volvo S60 2003 2.4D - Odbija manetkę długich świateł

fireskiller34 02 Dec 2022 17:55 789 15
    fireskiller34
    Level 3  
    Witam, posiadam Volvo s60 2.4D 2003r. problem polega na tym, że przy próbie zapalenia świateł drogowych nie zaskakują, tzn. jak nacisnę manetkę żeby załączyć to się zapalą i jak puszczę to od razu odbija i gasną... Dodam że próbowałem w każdy możliwy sposób bawić się z pokrętłem od świateł w kabinie ale to na nic.
    Niżej dołączam filmik z próby włączenia świateł drogowych, jak widać manetka odskakuje cały czas

janek_wro
    Level 29  
    fireskiller34 wrote:
    problem polega na tym, że przy próbie zapalenia świateł drogowych nie zaskakują, tzn. jak nacisnę manetkę żeby załączyć to się zapalą i jak puszczę to od razu odbija i gasną

Manetka ma mechanicznie wracać od razu. Jednak sprawdź czy manetka długich nie ma "drugiego poziomu" na przyciągnięciu do siebie. Płytsze jest monostabilne, głębsze pozostawia zapalone światła długie.
    Pokrętło z boku jest tylko od pozycyjnych i mijania. Oczywiście masz być na mijania wtedy, żeby zapalić długie.
    fireskiller34
    Level 3  
    Quote:
    Manetka ma mechanicznie wracać od razu. Jednak sprawdź czy manetka długich nie ma "drugiego poziomu" na przyciągnięciu do siebie. Płytsze jest monostabilne, głębsze pozostawia zapalone światła długie.
    Pokrętło z boku jest tylko od pozycyjnych i mijania. Oczywiście masz być na mijania wtedy, żeby zapalić długie.

Tak, ma "drugi poziom" aż tak źle ze mną jeszcze nie jest... Problem w tym że nie zaskakuje w ŻADNYM trybie/"poziomie"
    janek_wro
    Level 29  
    fireskiller34 wrote:
    Problem w tym że nie zaskakuje w ŻADNYM trybie/"poziomie"
    No to masz do sprawdzenia dwie rzeczy:
    - czy "drugi poziom" manetki przekazuje odpowiednio sygnał do CEM
    - i czy sam CEM właściwie to interpretuje.

Nie pamietam dokładnie czy tam za bistabilność odpowiada logika w CEM, czy mechanika w stykach manetki. Sprawdzisz to chociażby po ilości kabli (ze schematu) które idą z manetki od wyłącznika długich.
    Ściągnij sobie schemat elektryczny do swojego rocznika, da się znaleźć w PDFach. Będziesz miał info na którym pinie złącza CEM mierzyć, jaki kolor kabla, itd.
    eurotips
    Level 39  
    fireskiller34 wrote:
    Problem w tym że nie zaskakuje w ŻADNYM trybie/"poziomie"

Tu mamy do czynienia z usterką czy z nowym szczęśliwym posiadaczem samochodu marki Volvo ?
    Jak zachowuje się niebieska kontrolka na desce ?

fireskiller34 wrote:
    Tak, ma "drugi poziom" aż tak źle ze mną jeszcze nie jest...

No nie wiem...
    Popchnięcie załącza mrugnięcie długimi, przyciągnięcie na przemian włączenie/wyłączenie długich. Nie ma tam żadnego drugiego poziomu.
    janek_wro
    Level 29  
    eurotips wrote:
    No nie wiem...
    Popchnięcie załącza mrugnięcie długimi, przyciągnięcie na przemian włączenie/wyłączenie długich. Nie ma tam żadnego drugiego poziomu.
    No nie wiem, bujasz chyba? Nie mieszaj chłopu w głowie.
    Fragment z owners manuala S60 z tamtych lat:
    Volvo S60 2003 2.4D - Odbija manetkę długich świateł
    Kluczowe 'pull towards you past the flash position'.
    Są dwa poziomy przyciągniecia manetki do siebie.
    eurotips
    Level 39  
    Możliwe że nie mam racji bo już sprzedałem swoje Volvo i nie mogę sprawdzić zresztą było młodsze.
    W zależności od rocznika mogą tu być przyciski wyłącznie monostabilne a podtrzymanie realizuje CEM, Po zgaszeniu auta wszystko się kasuje i trzeba wszystko włączyć ponownie -jeśli w tym aucie już to jest to w manetce też nie ma żadnego mechanicznego zatrzasku. Włączenie świateł za każdym razem właczy mijania niezależnie na jakich wyłączysz zapłon.
    fireskiller34
    Level 3  
    Quote:
    Jak zachowuje się niebieska kontrolka na desce ?

Kontrolka się zapala ale jak puszczę to nie zostaje
    Quote:

No nie wiem...

Nie chodzi mi o mruganie bo mrugać, mruga tylko o normalne załączenie długich świateł to podczas tego nie zostają
    eurotips
    Level 39  
    Ja ci zadałem fundamentalne pytanie:
    eurotips wrote:
    Tu mamy do czynienia z usterką czy z nowym szczęśliwym posiadaczem samochodu marki Volvo ?

Czy w ogóle kiedyś na tym przełączniku to działało dobrze ? może on jest za nowy, już bistabilny a w twoim roczniku może szły jeszcze z przełącznikami mechanicznymi ? A może to auto zostało sprowadzone z USA? tu każdy szczegół może mieć znaczenie w takiej sytuacji.
    fireskiller34
    Level 3  
    No więc tak:
    Samochód kupiłem niedawno, więc można mnie nazwać "nowym szczęśliwym posiadaczem Volvo"
    Samochód został sprowadzony z Niemiec.
    W podręczniku dla właścicieli napisane jest, że długie światła włącza się po ustawieniu świateł mijania oraz pociągnięciu dźwigni kierunkowskazów do siebie do pierwszej pozycji żeby "mrugnąć" i do drugiej pozycji żeby zostały, czyli standardowo tak jak w prawie wszystkich samochodach.

Volvo S60 2003 2.4D - Odbija manetkę długich świateł
    janek_wro
    Level 29  
    Poszukaj sobie schematów z volvo EWD (electric wiring diagrams), do Twojego modelu i rocznika. Zobacz jak jest podłączona manetka.
    [hipoteza]
    Obstawiam dwa przewody idące do CEM, w manetce dwa styki mechanicznie monostabilne, każdy podaje tylko krótki impuls do CEM, a przekaźnik długich podtrzymywany jest logiką z CEMa
    [/hipoteza]
    eurotips
    Level 39  
    Tam są ksenony czy halogeny w światłach mijania? jak zapalaj się długie to mijania gasną ?
    Wiązki reflektorów mają jakieś przejściówki? tu wszystko jest ważne a autor skąpi informacji. Co za błąd zapalił ten wykrzyknik na desce, wyświetla jakieś inne błędy na komputerze ?
    Jeśli wina przekaźnika to Vida to wyłapie.
    fireskiller34
    Level 3  
    Spróbuję założyć przekaźnik na długie może to pomoże na tyle żeby można było w miarę normalnie z nich korzystać
    janek_wro
    Level 29  
    Co rozumiesz przez 'założyć przekaźnik'? Bo nie zabrzmiało to jak wymienić w CEM. Chyba nie zamierzasz rzeźbić jakiejś protezy?
    Zamiast zdiagnozować problem, zamierzasz pokonać go trytytką i druciarstwem?
    Wyśłałem Ci pare dni wstecz na PW przykładowy schemat, i opis diagnozowania. Poczytałeś chociaż?
    Tyle co mogę pomóc.
    eurotips
    Level 39  
    Volvo to nie Golf że wstawisz jakiś magiczny przekaźnik i pojedziesz.
    CEM szybko wykryje obejście sterownika i wyłaczy cały reflektor.
    Volvo to nie jest auto dla majsterkowicza! nie zdziwiłbym się jakby same żarówki do długich były winne, CEM wykrywa nieodpowiedni pobór prądu i wyłączy, w oryginale siedzą dość drogie HB3 55W więc nie zdziwi jak ktoś wsadził tam H7 albo jakieś OffRoad 100W.
    fireskiller34
    Level 3  
    Samochód koniec końców poszedł do elektryka, nie kombinowałem jednak z przekaźnikami, gdyż stwierdziłem że fachowiec lepiej się tym zajmie.