Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Matter 1.0 w pełni wdrożony w Smart Home (wywiad)

ghost666 03 Dec 2022 11:11 603 3
 • Matter 1.0 w pełni wdrożony w Smart Home (wywiad)
  Konsumenci kupujący sprzęty i urządzenia Smart Home mogą od teraz szukać logo Matter, mając pewność, że nowe jednostki będą chronione w ich sieciach, a w tym współpracować z innymi systemami. Do tej pory na przykład dzwonki marki Ring działały tylko z Alexą, a termostaty Nest wyłącznie z Google Home. Apple ma również własny interfejs API inteligentnego domu (Homekit) dla producentów urządzeń. Matter, który przyjmuje podejście open-source, ma na celu rozwiązanie problemów ze zgodnością poprzez promowanie przyjęcia nowego standardu otwartej łączności w systemach Smart Home. Co więcej, w przypadku wielu istniejących urządzeń z aktualizacjami OTA, takich jak inteligentne głośniki i telewizory, kamery monitorujące i inne małe sprzęty elektroniczne, będzie można je zaktualizować, aby wykorzystać możliwości Matter.

  Droga do osiągnięcia tego kamienia milowego była długa. W grudniu 2019 roku uruchomiono oryginalny projekt Connected Home over IP (CHIP) z kilkoma, ale ważnymi członkami. Amazon, Apple, Google, Samsung i sojusz Zigbee postanowiły współpracować, aby rozwiązać problemy z interoperacyjnością i bezpieczeństwem swoich ofert inteligentnego domu. Nazwę zmieniono na Matter w 2021 roku, a teraz całość rozwijana jest pod parasolem Connectivity Standards Alliance, który właśnie wydał pierwszą oficjalną wersję nowego ujęcia. Jako część grupy roboczej Matter, firma Infineon była liderem we wszystkich głównych zespołach ds. bezpieczeństwa, w tym w kryptograficznych elementach szyfrowania, atestacji i integralności sprzętów oraz certyfikacji wymagań stabilności inteligentnych urządzeń domowych.

  Matter 1.0 w pełni wdrożony w Smart Home (wywiad)
  Thomas Rosteck, prezes działu
  połączonych bezpiecznych systemów
  w Infineon Technologies.
  Aby dowiedzieć się więcej o specyfikacji Matter 1.0 i jej wpływie na branżę inteligentnych domów, portal IoT Times rozmawiał z Thomasem Rosteckiem (na zdjęciu po prawej), prezesem oddziału Connected Secure Systems w Infineon Technologies. Poniżej znajduje się transkrypcja wywiadu zredagowana przez IoT Times.

  IoT Times: Dzień dobry, Thomas. Dobrze znów z tobą zamienić parę słów. Dziękuję za poświęcenie czasu na rozmowę o Matter. Wreszcie, po prawie trzech latach, wypuszczono pierwszą specyfikację, dzięki której ludzie mogą budować inteligentne urządzenia domowe. Czego możemy oczekiwać obecnie od branży, która ma standard do wdrożenia?

  Rosteck: Dziękuję, Pablo.

  Specyfikacja tego protokołu inteligentnego domu jest pewnym przełomem, ponieważ ostatecznie to, co teraz masz jest wreszcie porozumieniem, w jaki sposób możesz wprowadzić swoje urządzenia do mieszkania. Obecnie, jak wiadomo, jest to trudne, ponieważ istnieje wiele zastrzeżonej technologii, jako że nie ma dostępnego standardu. Oznacza to, że nie możesz po prostu połączyć każdego urządzenia z systemami typu Smart Home.

  Z jednej strony to cię ogranicza, z drugiej jest skomplikowane. Rzeczy wyglądają zawsze inaczej, gdy robisz to z jednym systemem, a potem przechodzisz na inny. Teraz dzięki temu nowemu ujęciu pozwalamy na kompatybilność. Dbamy o to, aby urządzenia mogły ze sobą współpracować, były proste do zintegrowania, a także łatwe do zrozumienia. Branża żyje według standardów, zwłaszcza w komunikacji, czy to Wi-Fi, Bluetooth czy innych. Po prostu trzeba sprawić, żeby to funkcjonowało w taki sposób. A potem, z tej perspektywy, oczekuję również, że te urządzenia będą działać dalej.

  IoT Times: Czy wiesz, kiedy niektóre z tych sprzętów mogą być dostępne na rynku? Nie mówię o konkretnych markach, tylko ogólnie.

  Rosteck: Istnieje już kilka urządzeń, względem których twierdzi się, że są zgodne z Matter, ale myślę, że w niektórych przypadkach już istniejące też można dostosować. To była również ważna rzecz dyskutowana w Matter, ponieważ jest już infrastruktura, dzięki której mogę z tym pracować. Po pierwsze, niektóre urządzenia można aktualizować, ale nie zawsze jest to możliwe. Chcesz mieć pewność, że będziesz mógł korzystać ze sprzętów w przyszłości. I to jest jeden z najważniejszych elementów, kiedy mówisz o Matter: jako konsument zyskujesz trochę wolności. Bez standardu stawiam na jeden system, więc kupuję ten, a potem wszystko do niego podpinam. Co się stanie, jeśli zniknie on z rynku? Mówię o moim domu, przez niego biegnie tyle kabli, że teraz muszę wszystko zmieniać. W przypadku Matter jest inaczej. Możesz przekształcić tylko jego część. Możesz szybko przejść z jednego mechanizmu do drugiego, ponieważ protokół jest taki sam, bez wymiany wszystkich urządzeń w mieszkaniu.

  To pierwsza rzecz, jaka się pojawiła, jaka daje konsumentowi poczucie bezpieczeństwa na przyszłość. Mam nadzieję, że nie jest to jednorazowe działanie. Po drugie, toczy się również spora debata na temat kompatybilności wstecznej. Jak mogę się upewnić, że sprzęty będą również działać dłużej? Myślę, że to ważne i jak w kwestii wielu standardów — taki jest jego sens; teraz jest to również możliwe z Matter.

  IoT Times: Zwłaszcza gdy mówisz o dużych rzeczach, takich jak urządzenia, nie są one czymś, co zmieniasz co roku lub dwa. To coś, co powinno być tam przez jakieś 10 lat lub więcej.

  Rosteck: Jeśli kupisz dzisiaj system inteligentnego domu i wbudujesz go, to jest on zintegrowany. Jest tam na dłużej niż sprzęt AGD. I nastąpi niewielkie przeobrażenie, gdy będziemy rozmawiać o przyszłych inteligentnych sprzętach. Wiele z używanych obecnie nie jest urządzeniami Internetu rzeczy (IoT). Posiadają one jednak interfejs do Internetu lub pomagają innym jednostkom IoT w działaniu. Weźmy na przykład inteligentny głośnik. Mam go i używam do komunikacji z chmurą, aby coś zrobić w systemie. To samo dotyczy wielu inteligentnych sprzętów domowych, takich jak komputery czy telewizory, które są podłączone. Teraz, mając ten standard mogę go spożytkować w dowolnym systemie.

  IoT Times: Wiem, że Infineon ma duże doświadczenie i technologię w dziedzinie bezpieczeństwa, dlatego jest częścią sojuszu. Jak współpracujesz z różnymi partnerami i integratorami, aby zapewnić stabilność urządzeń Matter?

  Rosteck: Bardzo ważny punkt. Sam jestem w branży bezpieczeństwa, jak wiesz od ponad 20 lat. Całkowicie zgadzam się z twoim oświadczeniem. A jednym z powodów jest stabilność. Powiedzmy, że to nie jedyny bodziec; dzieje się tak, ponieważ dostarczamy urządzenia zabezpieczające, łączność, mikrokontrolery i inne technologie. Jednak te sprzęty również muszą być niezagrożone. Więc co robimy? I to jest jeden z powodów, dla których, jak słusznie powiedziałeś, bezpieczeństwo było istotnym czynnikiem w specyfikacji Matter od samego początku — co mi się podobało, ponieważ w wielu poprzednich ujęciach organizowano je na końcu, kiedy wszystko było już gotowe. Tym razem jest inaczej. A to, dlatego, że i tak jest ono wszechobecne. Jak to jest zrobione? W protokoły od samego początku wbudowane są najnowocześniejsze zabezpieczenia. Jednym z przykładów jest to, że każdy sprzęt otrzymuje certyfikat. A potem, w systemie, po podłączeniu go do domu uzyskuje również kolejny — certyfikat urządzenia, dzięki czemu można go zidentyfikować i zabezpieczyć.

  Powiedzmy, że to doskonała podstawa. Nadal zobaczymy kilka wektorów ataków. Jak wiesz, bezpieczeństwo to ciągła walka, jeśli można tak założyć. Musisz więc stale ulepszać swój system. Jednak podoba mi się tutaj podejście, w którym zaczynasz od początku od uwierzytelnień, które integrujesz z protokołami. Drugim krokiem jest to, że oprócz standardowych protokołów musisz je zabezpieczyć w swoich urządzeniach. A to była oczywiście zupełnie inna dysputa. Jako że wraz z naszymi klientami mamy pewne rozwiązania, jak wzmocnić Twoje urządzenie i komunikację.

  IoT Times: Na koniec, jak myślisz, jaki będzie wpływ Matter na branżę smartfonów? Gdyż każdy tak długo bawi się swoim systemem, że przełamanie tego nawyku jest trudne.

  Rosteck: Tak, ale jeśli przyjrzysz się członkom Matter, wiesz w zasadzie, że ci wielcy są w tej grupie. Mamy tam Apple, Amazon, Google i tak dalej. I w końcu, jeśli zajrzysz do inteligentnego domu, urządzeń jest tak wiele, że prawdopodobieństwo, że dostaniesz wszystko w jednym systemie jest niewielkie. Nie masz więc tej wyjątkowej sytuacji jak w innych branżach. Właśnie dlatego te firmy tam są i dostrzegamy potencjał w tym zakresie. Jest to również ogromna zaleta dla producentów, gdyż urządzenia, które mają się podłączyć do systemu, w istocie muszą pracować tylko z jednym standardem. Nie można też oczekiwać, że konsument będzie coś wiedział o bezpieczeństwie lub o tym, jak się chronić. Tak więc stabilność musi być nieodłączną częścią mechanizmu i sprzętów. I to jest wspólna odpowiedzialność. Norma może z czasem to rozwiązać, a producenci urządzeń muszą rozstrzygnąć inne problemy. Jednak musi to być nieodłączne, aby konsument nie musiał o tym myśleć.

  IoT Times: Thomas, dziękuję. Nie mogę się doczekać spotkania w Barcelonie na MWC 2023.

  Źródło: https://iot.eetimes.com/matter-1-0-arrives-for-the-smart-home/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11529 posts with rating 9736, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  khoam
  Level 41  
  Ten cały "Matter" zaczyna funkcjonować w marketingu trochę, jak termin "AI". Niby wszystko jest piękne i jasne, ale schody zaczynają się przy rozwijaniu oprogramowania na konkretnym MCu/SoC. Wtedy okazuję się, że każdy producent to widzi trochę inaczej i najlepiej to pomiędzy sobą działają urządzenia jednego producenta :)
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  khoam wrote:
  Ten cały "Matter" zaczyna funkcjonować w marketingu trochę, jak termin "AI". Niby wszystko jest piękne i jasne, ale schody zaczynają się przy rozwijaniu oprogramowania na konkretnym MCu/SoC. Wtedy okazuję się, że każdy producent to widzi trochę inaczej i najlepiej to pomiędzy sobą działają urządzenia jednego producenta :)


  Jak się spojrzy na to, jakie firmy są w tym konsorcjum, to jeśli jest tak, jak mówisz, to to i tak ogromny sukces ;).