Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspansja TSMC w Arizonie do docelowego węzła 3 nm

ghost666 03 Dec 2022 11:12 471 1
 • Ekspansja TSMC w Arizonie do docelowego węzła 3 nm
  Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) poinformowała właśnie, że rozpoczęła budowę szkieletu dla ewentualnej drugiej fabryki układów scalonych w swojej amerykańskiej lokalizacji w Arizonie. Czołowy producent chipów na świecie zainwestował już 12 miliardów dolarów w zakład 5 nm w rzeczonym regionie. Firma zakomunikowała, że: ​​„obecnie stawia” nowy budynek, który potencjalnie może posłużyć jako druga fabryka w Arizonie, co pomogłoby osiągnąć większą opłacalność w dodatkowej lokalizacji.

  TSMC prowadzi względem fali nowych inwestycji w zakłady w Stanach Zjednoczonych w ramach krajowych wysiłków na rzecz odbudowy amerykańskiego przemysłu półprzewodników skupionych wokół ustawy CHIPS. Kiedy pierwsza fabryka TSMC w Arizonie rozpocznie produkcję w 2024 roku, będzie wytwarzać układy w technologii 5 nm — najbardziej zaawansowane w USA. „Ten budynek pozwala nam zachować elastyczność na przyszłą rozbudowę, ale nie podjęliśmy ostatecznej decyzji w sprawie drugiego zakładu” — powiedziała rzecznik TSMC, Nina Kao w przygotowanym oświadczeniu. „W świetle silnego zapotrzebowania klientów, które widzimy w zaawansowanej technologii TSMC, rozważymy zwiększenie zdolności produkcyjnych w Arizonie dzięki drugiej fabryce”.

  Według jednego z analityków branżowych, który prowadzi badania nad półprzewodnikami w globalnym banku inwestycyjnym, drugi zakład w Arizonie prawdopodobnie skupi się na węźle 3 nanometrów (analityk poprosił o anonimowość — swoją i banku, w którym pracuje, ze względu na przepisy obowiązujące w takich placówkach na Tajwanie).

  Ekspansja TSMC w Arizonie do docelowego węzła 3 nm
  Fab 18 TSMC, zlokalizowany w Tainan na Tajwanie, jest głównym zakładem produkcyjnym 3 nm.


  „Druga faza ma sens, aby przejść do 3 nm w celu dojścia do możliwości produkcyjnych do około 2025-2026 roku, ponieważ 2 nm dorasta już na Tajwanie, a TSMC ma w planach dość dużą falę [zapotrzebowanie na układy dla sektora — przyp.red.] HPC (wysokiej wydajności obliczeniowej) i mobilnych, które nadal bazowane są na 3 nm” — wskazał analityk w raporcie dostarczonym do portalu EE Times. Według niego, baza klientów TSMC w USA stanowi około dwóch trzecich sprzedaży jednostek o architekturze chipletów w połączeniu z zaawansowanymi procesami pakowania układów do obudów.

  Analityk dodał, że: „megafabryka” w Arizonie jest podobna do wielu klastrów hal produkcyjnych, które TSMC prowadzi na Tajwanie. Pomogłaby firmie osiągnąć ekonomię skali i utrzymać plany rozwoju do węzła 1-nm. TSMC poinformowało, że ma zamiar pozostawić swoje najbardziej zaawansowane technologie w tym regionie, ponieważ kraj ten oczekuje, że utrzyma pozycję lidera w dziedzinie półprzewodników i będzie niezbędnym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw.

  Stany Zjednoczone z kolei chcą przyciągnąć więcej inwestycji od zagranicznych liderów branży półprzewodników, takich jak TSMC i Samsung. W tym roku USA odpowiadają za 12% światowej produkcji, ale głównie pochodzi ona obecnie z Azji.

  Jeden z obserwatorów był jednak mniej optymistyczny w stosunku do ogłoszenia TSMC. „Jeszcze daleko do sfinalizowania transakcji” — powiedział Mark Li, starszy analityk ds. badań półprzewodników azjatyckich w firmie Sanford C. Bernstein & Co.

  Ruch w handlu TSMC rośnie, nawet gdy branża półprzewodników jako całość słabnie. Firma w tym miesiącu poinformowała, że ​​jej obroty w październiku skoczyły o 56% względem października 2021 poprzedniego okresu, osiągając rekordowy poziom 210 miliardów dolarów tajwańskich (w przeliczeniu jest to 6,6 miliarda dolarów USD). W ciągu pierwszych 10 miesięcy obecnego periodu sprzedaż TSMC wzrosła o 44% rok do roku.

  Czołowy producent kontraktowy układów, który konkuruje z Samsungiem i Intelem w wytwarzaniu chipów dla takich klientów, jak Apple, Qualcomm i Nvidia, obniżył o 4 miliardy dolarów budżet na 2022 rok na ekspansję, ponieważ globalny popyt na półprzewodniki malał. W październiku TSMC ogłosiło, że dalej redukuje swoje nakłady finansowe na zwiększenie mocy produkcyjnych na 2022 rok — do poziomu 36 miliardów dolarów z pierwotnych 40 miliardów USD, o których mówiono w lipcu. Jako że pogarszająca się perspektywa popytu ze strony producentów elektroniki użytkowej i smartfonów pokazuje marniejącą kondycję sektora. TSMC nadal spodziewa się jednakże, że w przyszłym periodzie wyprzedzi średni wzrost branży półprzewodników.

  Źródło: https://www.eetimes.com/tsmc-expansion-in-arizona-to-target-3-nm-node/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11509 posts with rating 9726, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  irekr
  Moderator
  Nie oszukujmy się: budowa zakładu w Arizonie ma na celu zabezpieczenie produkcji układów w przypadku ataku Chin na Tajwan oraz - czego nie należy wykluczyć - ataku Korei Północnej na USA. Do tego zakłady na Tajwanie zapewne są już w znacznym stopniu zdekapitalizowane i taniej jest postawić nową fabrykę w nowym miejscu niż modernizować w starej lokalizacji. Działanie wybitnie strategiczne i o wojskowym znaczeniu.