Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Bezpieczeństwo łączenia termostatu RT01 D-BAT z systemem AFRISO FloorControl przez skrętkę

pawelpalkowski 03 Dec 2022 19:44 255 6
 • #1
  pawelpalkowski
  Level 2  
  Witam.
  Nowy tu jestem, więc nie ścinajcie od razu głowy.
  Mam taki temat.
  Nowy dom i instalacja ogrzewania - podłogówka. Instalator doradził aby do pomieszczeń do termostatów pokojowych polożyć skrętkę komputerową. Teraz gdy podłączam listę sterującą, itp, okazało się że z listwy po skrętce do regulatora temperatury płynie 230V.
  Czy to bezpieczne?
  System sterowania to AFRISO FloorControl a termostat RT01 D-BAT zasilany dwiema bateriami AAA
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Nie jest bezpieczne. Skrętka to nie jest przewód do tworzenia obwodów zasilanych napieciem 230V.
  Masz podłogówkę - po co Ci sterowniki pokjowe?
 • #3
  pawelpalkowski
  Level 2  
  Termostaty po to są by utrzymywać zadaną temperaturę w pomieszczeniu. Można to zrobić zaworem mieszającym lub regulować ręcznie natężeniem przepływu zaworami na listwie ... ale np dziś kiedy temperatura spadła na zewnątrz do -6st.C, to pomieszczenia są niedogrzane i trzeba ponownie regulować. Piec również pracuje ponad miarę, bo włącza się kiedy woda w instalacji ostygnie, a nie kiedy temperatura w pomieszczeniu spadnie.

  Z żoną pracujemy na 3 zmiany i nie mamy czasu stać przy zaworach i nimi kręcić.
  Gdybym mógł, to zmieniłbym okablowanie, ale wszystko wykończone, zrobione. Właśnie pozostał taki "mały kawałek torciku wiśniowego z pestką" do połknięcia.

  Zastanawiam się czemu hydraulik zalecił położyć skrętkę? Czy są może inne metody sterowania podłogówką, które na tym kablu mogą działać?
 • #4
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Jak masz podłogówki to listwy z siłownikami + regulatory pokojowe to najgłupszy z możliwych sposób sterowania podłogówką.
  Najlepsze i najdokłądniejsze a zarazem zapewniające najwięsze oszczędności przy ogrzewaniu podłogowym to sterowanie pogodowe.
  Jakim kotłem ogrzewacie dom? Czy całość ogrzewania to podłogówki?
 • #5
  pawelpalkowski
  Level 2  
  Posiadamy kocioł na pellet drzewny - producent LISTAL.
  Ogrzewanie w domu to tylko podłogówka + drabinka na piętrze w łazience również zasilana wodą o temperaturze podłogówki
 • #6
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Czy przy koltle jest bufor?
  Jaki tam masz zawór mieszający?
  Jaki sterownik przy kotle? Albo podaj model kotła.
  A najlepiej jak byś zrobił zdjęcia.
  Jakie masz przepływy na rotametrach obecnie?

  Idelalnie to by było gdybyś tam miał za kotłem duży bufor -> mieszacz z siłownikiem elektrycznym -> zabezpieczenie przed wysoką temperaturą na podłogówki -> podłogówki
  Ale jak nie masz bufora to kocioł będzie się częściej załączał (będzie taktował) w ten sposób obniżając swoją sprawność.

  Siłownik musi być sterowany regulatorewm pogodowym. Możliwe, że nawet taki regulator pogodowy masz wbudowany w sterownik kotła, tylko niewykorzystany. Jak masz zrobione sterowanie pogodowe to ustawiasz krzywą grzewczą w sterowniku i jak masz dobrze zrobione podłogówki to nie potrzeba już ządnego dodatkowego sterowania i regulacji. Jak chcesz utrzymywać w którymś pomieszczeniu niższą temperaturę (np w sypialni) to zmniejszasz przepływ rotametrem.

  Będziesz miał w domu stabilną temperaturę, niezależnie od temperatury zewnętrznej.
  Od razu wyjaśniam, że dobowe obniżanie temperatury przy podłogówce, czy też sterowaniki pokojowe nie mają racji bytu, bo podłogówka reaguje zbyt wolno.
  Natomiast regulacja pogodowa działa natychmiast. Spada temperatura zewnętrzna to natychmiast wprowadzana jest korekta temperatury wody w podłogę, niejako wyprzedzając reakcję podłogówki na zwiększenie się strat ciepła domu.
  Ale, żeby to działało to mieszacz musi być sterowany regulatorem pogodowym.
  Kręcąc ręcznie to tylko powodujesz w domu dyskomfort, bo raz przekręcisz za mocno w jedną, a raz w drugą stornę i raz podłogówka jest całkowicie zimna, a raz parzy w stopy, a w domu jest sauna.
  Ponadto mieszacz regulowany ręcznie przy kotle na pellet czy kocioł węglowy bez dodatkowego zabezpieczenia to proszenie się o kapitalny remont domu. Popłynie zbyt gorąca woda w podłogówki i ci je zniszczy.
 • #7
  pawelpalkowski
  Level 2  
  Temat nie został rozwiązany. Wystąpiły pewne okoliczności nieoczekiwane, które w pierwszej kolejności trzeba rozwiązać. Na tą chwilę temat zamykam. Być może wrócę do problemu, kiedy uporam się z innymi - ważniejszymi.
  Dziękuję zainteresowanym - pozdrawiam.