Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekaźniki SSR do prądów DC - RSR95 - nowości od Relpol

TechEkspert 04 Dec 2022 14:53 1794 7
 • Przekaźniki SSR do prądów DC - RSR95 - nowości od Relpol
  RSR95 to nowa seria przekaźników półprzewodnikowych Relpol przeznaczona do sterowania odbiornikami pracującymi z prądem DC. Modele RSR95 pokrywają zakres prądów 7-100A, napięć 24-700V. Elementem wykonawczym w przekaźnikach SSR dla prądu stałego są tranzystory MOSFET lub tranzystory IGBT. Przekaźniki SSR z serii RSR95 umożliwiają niezawodne i bezgłośne załączanie i rozłączanie prądów stałych bez degradacji styków mechanicznych i konieczności gaszenia łuku, co jest typowe dla przekaźników elektromagnetycznych. Obwód sterujący załączeniem przekaźnika RSR95 wymaga podania napięcia 4-32V.
  Straty mocy na elementach wykonawczych przekaźników SSR generują ciepło, które należy rozpraszać radiatorami.
  Relpol posiada w ofercie dedykowane do SSR radiatory i dokumentację ułatwiającą dobór odpowiedniego modelu radiatora do wybranego przekaźnika serii RSR95.

  Poniżej znajduje się materiał filmowy zawierający praktyczne testy udostępnionych przez Relpol przekaźników półprzewodnikowych przeznaczonych dla prądów DC.

  W jakich zastosowaniach widzicie możliwość wykorzystania przekaźników półprzewodnikowych dla prądów stałych?

  Relpol udostępnił do testów trzy przekaźniki SSR dla prądów DC: RSR95-120D20-DC (20A 120V), RSR95-36D40-DC (40A 36V), RSR95-24D50-DC (50A 24V). W testowanych przekaźnikach elementem wykonawczym są tranzystory MOSFET. W próbach praktycznych z prądem 10A spadki napięć na załączonych tranzystorach były zależne od modelu przekaźnika, rozpiętość spadków napięć: 50mV-248mV. Im wyższe maksymalne napięcie robocze przekaźnika, tym zastosowane tranzystory miały większą rezystancję otwartego kanału, co skutkowało wyższym spadkiem napięcia. Dostępny jest szeroki wybór przekaźników z serii RSR95, dlatego warto dobrać parametry przekaźnika do określonych warunków pracy zapewniając optymalizację strat mocy i kosztów.

  Przekaźniki SSR do prądów DC - RSR95 - nowości od Relpol


  Testy załączania większych prądów zostały wykonane w obwodzie 12V z przekaźnikiem RSR95-24D50-DC o najniższej rezystancji otwartego tranzystora MOSFET (katalogowo 4,2mΩ). Próby z prądami 20A i 40A wypadły pomyślnie, spadek napięcia na zaciskach przekaźnika przy prądzie 42A wynosił 227mV, co daje straty mocy zaledwie ~9,5W.

  Przekaźniki SSR do prądów DC - RSR95 - nowości od Relpol


  Niskie straty mocy dla testowanego modelu przekaźnika RSR95-24D50-DC potwierdza dokumentacja ułatwiająca dobór radiatora. Przykładowo dla prądu 20A testowany przekaźnik może pracować bez radiatora.
  Przekaźniki SSR do prądów DC - RSR95 - nowości od Relpol


  Warto podkreślić bezgłośne działanie przekaźnika SSR przy pracy z prądem 40A i brak elementów mechanicznych oraz brak styków, na których w przekaźnikach EMR pojawia się łuk elektryczny stopniowo degradujący powierzchnię z każdym cyklem roboczym.

  Dla odbiorów rezystancyjno-indukcyjnych należy pamiętać o diodzie włączonej zaporowo równolegle z odbiornikiem, aby stłumić przepięcie na indukcyjności, powstające przy przerwaniu prądu przekaźnikiem SSR. Bardzo istotna jest polaryzacja obwodu wyjściowego przekaźnika SSR dla prądów DC. Odwrotne podłączenie przekaźnika spowoduje ciągły przepływ prądu przez pasożytnicze złącze PN w tranzystorze MOSFET.

  Przekaźniki SSR do prądów DC - RSR95 - nowości od Relpol


  Prąd w obwodzie wejściowym przekaźnika wynosi 8mA-15mA i zależy od podanego napięcia 4V-32V. Mikroamperomierz nie pozwolił na wykrycie prądu upływowego w obwodzie wyjściowym przekaźnika SSR DC - dla porównania dla przekaźników SSR AC prąd upływowy jest łatwy do wykrycia i wynosi ~1mA w zależności od typu przekaźnika.

  Nowa seria przekaźników półprzewodnikowych RSR95 przeznaczonych dla prądów stałych to bardzo ciekawa propozycja tam, gdzie wymagana jest niezawodna i bezgłośna komutacja obwodu dla wielu cykli sterowania odbiornikiem. Przekaźniki mogą znaleźć zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, pracując w obwodach zasilających DC, obwodach wyjściowych zasilaczy DC, źródłach akumulatorowych, sterowaniu silnikami, grzałkami, zaworami, siłownikami, elektromagnesami. Przekaźniki SSR DC są elementem linii produkcyjnych, maszyn pakujących, znajdują zastosowanie w transporcie kołowym i szynowym.

  Gdzie widzicie zastosowanie dla nowej serii przekaźników RSR95?

  [Artykuł sponsorowany]

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 4276 posts with rating 3539, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
 • #2
  Shadowix
  Level 30  
  Fajne rozwiązania krajowego producenta.
  Jednak szukam od bardzo długiego czasu przekaźnika SSR DC do zaworów hydraulicznych dużej mocy. Cewki po 40W i więcej. Przekaźniki 16A padają po kilku miesiącach niezależnie od gasików. SSR DC już istnieją od dawna, lecz idealny były w takiej kompaktowej obudowie na szynę TH35 jak Siemens 3RF2350-1AA45. Wąski z radiatorem do tylko 15A były ideał. Jeśli macie coś takiego, zamawiam półpaletę z miejsca :)
 • #4
  andrzejlisek
  Level 29  
  Ciekawe, czy wymyślą SSR, który może załączać i prąd przemienny i prąd stały (w sensie, że można zainstalować i do takiego i do takiego obwodu). Jeżeli taki przekaźnik się pojawi, to wszystkie tradycyjne przekaźniki podzielą los wszelkich lamp wyładowczych, które powoli, ale skutecznie ustępują lampom LED i tradycyjnych zasilaczy transformatorowych, które zostały zastąpione przez zasilacze impulsowe.

  Dawno, dawno temu, próbowałem zmajstrować błyskającą świetlówkę wykorzystując transformator od mikrofali, nawet to opisałem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5380137 Tu potrzebny jest przekaźnik, a jego rola to jest wpuścić zgromadzony ładunek do świetlówki. Teoretycznie super, a w praktyce tak sobie ze względu na mechaniczność i zawodność przekaźnika. Triak się nie nadaje, ciekawe, czy SSR na prąd stały by się nadawał do tego celu.

  Jednak dużo czasu upłynęło, tamten układ rozmontowałem, a jak będę chciał sobie błyskać, to mogę kupić prawdziwy stroboskop.
 • #5
  pawelek_VP
  Level 1  
  Shadowix wrote:
  Fajne rozwiązania krajowego producenta.
  Jednak szukam od bardzo długiego czasu przekaźnika SSR DC do zaworów hydraulicznych dużej mocy. Cewki po 40W i więcej. Przekaźniki 16A padają po kilku miesiącach niezależnie od gasików. SSR DC już istnieją od dawna, lecz idealny były w takiej kompaktowej obudowie na szynę TH35 jak Siemens 3RF2350-1AA45. Wąski z radiatorem do tylko 15A były ideał. Jeśli macie coś takiego, zamawiam półpaletę z miejsca :)


  Spróbuj tego https://eshop.weidmueller.com/weidmueller-com...op-24vdc-24vdc5a/p/2618840000#tab=properties?.
 • #6
  Matheu
  Level 24  
  TechEkspert wrote:
  RSR95-120D20-DC (20A 120V), RSR95-36D40-DC (40A 36V), RSR95-24D50-DC (50A 24V). W testowanych przekaźnikach elementem wykonawczym są tranzystory MOSFET. W próbach praktycznych z prądem 10A spadki napięć na załączonych tranzystorach były zależne od modelu przekaźnika, rozpiętość spadków napięć: 50mV-248mV.
  No fajnie, wreszcie jakiś <nieduży kawałek> konkretu.
  Przekaźnik 50A na teście był obciążany prądem 10A i jest na nim jakiś spadek napięcia - ale przecież przekaźnik 50A nie będzie typowo pracował przy obciążeniu tylko 10A...

  Przydała by się tabela z danymi np:
  Przekaźniki SSR do prądów DC - RSR95 - nowości od Relpol

  Dodatkowo - ciekawiłaby mnie informacja, czy te przekaźniki są w jakikolwiek sposób przeciążalne (tzn margines bezpieczeństwa przy projektowaniu systemu)?
 • #7
  TechEkspert
  Editor
  Tutaj znajdziesz parametry przekaźników RSR95: Link
  w tym maksymalna rezystancja w stanie załączenia Link
  Spadki napięć na przekaźniku RSR95-24D50-DC (50A 24V) przy prądach 10/20/40A zobaczysz od 1:50