Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar cyfrowy z termometrem 5V. Prezent idealny?

398216 Usunięty 04 Dec 2022 16:11 4083 101
Computer Controls
  • Czegoś takiego jak zegarek nigdy za wiele. Można mieć zegar stołowy, na rękę, wiszący z kukułką... A można mieć też coś zrobionego własnoręcznie z części dostarczonych przez sprzedawcę w postaci KiT'u.
    Taki właśnie zegarek trafił do mnie w celu sprawdzenia i opisania go dla Was.

Zegarek zapakowany w dwie osobne torebki:

Zapakowany w dwie torebki, ponieważ jedna zawierała elementy elektroniczne i płytkę (dwustronną), a druga elementy do złożenia obudowy z wycinanej laserowo pleksi.

Przejrzałem zawartość, zwłaszcza instrukcję montażu, po czym odłożyłem ją na bok
    i zacząłem "szybki montaż":

O ile (co widać powyżej) montaż samej płytki nie przysporzył mi większych trudności, a jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to odwrotne umieszczenie trzeciego (od lewej) wyświetlacza:
    , to najbardziej namęczyłem się z obudową:

Trudność sprawiały mi przede wszystkim własne ręce - coraz mniej precyzyjne z powodu zaniku mięśni, szybko się męczyłem i musiałem robić przerwy, by ustały samoistne drżenia... Wybaczcie więc, że zamiast krótkiego opisu, znalazło się dużo filmów obrazujących moją nierówną walkę z materią... ;)
    Obudowa okazała się tak dopasowana, że wystąpiły drobne trudności. Na przykład włożenie filtru zwiększającego czytelność wyświetlanych cyfr wymagało innego podejścia do montażu i dopasowania (docięcia) samego filtra, żeby się idealnie zmieścił.
    Kolejny problem to wynikająca zapewne z niedoróbki lub nie do końca przemyślanego wycięcia w górnej ściance na dwa czujniki - oświetlenia i temperatury. Wymagało to kłopotliwego wpasowania tychże elementów i wlutowania ich w płytkę już po złożeniu obudowy (żeby idealnie trafić w wyznaczone na nie miejsce).
    Udało się w końcu i pozostało tylko ustawić datę, godzinę i aktualną temperaturę, by cieszyć się z czytelnego (nawet z daleka) i (co się okazało po kilku dniach) dokładnego zegarka.

Zegar pracuje w cyklu wyświetlania na przemian: godziny, miesiąca i dnia, dnia tygodnia (1 to poniedziałek), temperatury i wraca do wyświetlania godziny.

Ponadto możemy ustawić trzy dobowe godziny alarmu (niemożebnie głośny!), a podczas ustawiania godziny, dnia itp. przy pierwszym włączeniu należy nie zapominać o ustawieniu roku. Bez niego zegarek będzie miał problem z latami przestępnymi.
    Według obecnej wersji zaprogramowano datę do 2100 roku, więc jest szansa, ze i nas ten gadżet przeżyje... ;)

Zegar ma możliwość ustawienia zmiennej jasności wyświetlaczy w zależności od oświetlenia zewnętrznego. Przy jasnym otoczeniu świeci na max jasności, przy półmroku i w nocy zmienia jasność na minimalną. W moim wypadku ta minimalna jest za mała i występuje problem z odczytaniem godziny. Piszę "w moim wypadku", ponieważ oczy mam też stare i częściowo niedowidzę...;) A na poważnie - może to kwestia niebieskich wyświetlaczy, może sam filtr jest zbyt ciemny, możliwe że przy innym kolorze (albo przy zdrowych oczach) problem nie wystąpi. Nie ma jednak co płakać - jeden klik i możemy ustawić pełną jasność niezależnie od warunków zewnętrznych. Zasilanie poprzez dostarczony wraz z zestawem przewód USB - wtyk zasilania (w zegarku jest gniazdo dopasowane do tego wtyku). Same cyfry wyświetlacza są dość duże (ok. 3 cm wysokości), co zapewnia dobrą czytelność. Jeśli zależy nam na dokładniejszym wyświetlaniu temperatury, należy pamiętać, by zegar nie stał w miejscu nasłonecznionym, blisko grzejnika czy (jak w moim wypadku) na monitorze.

Po ok. 20 minutach od włączenia komputera temperatura wskazywana przez zegarek zwiększyła się z 20 do 24*C - jak się o tym nie pamięta, można się zdziwić... ;)

Jak pisałem na wstępie - istnieje możliwość, by te zestawy znalazły się w ofercie sklepiku - jeśli jesteś zainteresowany, napisz o tym w komentarzu.

Dziękuję i pozdrawiam.

Cool? Ranking DIY
    About Author
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
    398216 Usunięty wrote 29698 posts with rating 5934, helped 3588 times. Been with us since 2015 year.
  • Computer Controls
  • Computer Controls
    acctr
    Level 26  
    Jak dla mnie mógłby być dawcą części, ale nie dowiedziałem się jakie części wchodzą w skład zestawu.
    Zegar bez synchronizacji to co najwyżej zabawka w obecnych czasach.
    freebsd
    Level 41  
    Absolutnie nie prezent idealny - wartościowe są tylko gadżety z logo elektroda :->
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    acctr wrote:
    Jak dla mnie mógłby być dawcą części, ale nie dowiedziałem się jakie części wchodzą w skład zestawu.

Przecież widać na zdjęciu - 4 wyświetlacze 7-segmentowe LED, MCU, parę rezystorów, holder na baterię.
    acctr wrote:

Nie przesadzajmy... Poza tym to raczej zewstaw dla kogoś kto rozpoczyna z elektroniką, taki na zachętę.
    acctr
    Level 26  
    tmf wrote:
    Przecież widać na zdjęciu - 4 wyświetlacze 7-segmentowe LED, MCU, parę rezystorów, holder na baterię.

Jakie wyświetlacze? WK? WA?
    Jakie MCU? Chiński klon '51? AVR? czy coś jeszcze innego?
    Co widać? - nic nie widać.
    acctr
    Level 26  
    tmf wrote:
    Nie przesadzajmy... Poza tym to raczej zewstaw dla kogoś kto rozpoczyna z elektroniką, taki na zachętę.

Jako baza do swojego projektu - jak najbardziej się nadaje. Za 10 zł dokładam moduł DCF77 i mam synchronizację, tylko chciałbym wiedzieć, czy są jakieś piny wolne i czy mcu mi odpowiada.
    ZbeeGin
    Level 39  
    maciej_333 wrote:
    Zapytam z ciekawości. Jaki mikrokontroler tu zastosowano?

W większości przypadków są tam układy od STC. Robią sporą ilość mikrokontrolerów z Core 8051, ale jako jednotaktowe. W Polsce są prawie nieznane.
    Tu najprawdopodobniej siedzi STC15W402AS.
    BTW: STC ma okropny bajzel w dokumentacjach do swoich procesorów :(

acctr wrote:
    Za 10 zł dokładam moduł DCF77 i mam synchronizację, tylko chciałbym wiedzieć, czy są jakieś piny wolne i czy mcu mi odpowiada.

Mam podobny zegarek, ale z kołowym sekundnikiem. Tam akurat nie ma żadnego pinu wolnego. Nawet przyciski współdzielą piny z czujnikami.
    Tu może być coś podobnego jeśli to wszystko robione jest na "jedno kopyto".
    khoam
    Level 41  
    @398216 Usunięty U "chińczyka" są również dostępne podobne modele zegarów z WiFi (z synchronizacją po NTP) i z podtrzymaniem bateryjnym RTC. W cenie ok. 35 PLN z wysyłką. Nie są to wprawdzie DIY, ale wykonane w postaci gotowego modułu do użycia we własnym urządzeniu.

tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    acctr wrote:
    Jakie wyświetlacze? WK? WA?

A jakie ma znaczenie czy to WA, czy WK, skoro masz gotowy układ?
    Widziałeś kiedyś chiński moduł z AVR?
    To prosty zegar, bez sensownej dokumentacji, sprzedawany jako tani kit. Nawet jeśli tam jest jakiś reprogramowalny klon '51 to i tak nic sensownego z takim prockiem się nie zrobi, tym bardziej, że wchodzenie w taką niszę jest obecnie stratą czasu.
    acctr
    Level 26  
    tmf wrote:
    A jakie ma znaczenie czy to WA, czy WK, skoro masz gotowy układ?

Pomyśl logicznie - robię sobie jakiś swój układ i potrzebuję wyświetlacza WA, więc interesuje mnie jakie są wyświetlacze w tym kicie, żeby sobie ewentualnie zamówić jako dawcę.
    tmf wrote:
    Widziałeś kiedyś chiński moduł z AVR?

Tak, nazywa się "AVR LED częstotliwość cyfrowa miernik DIY Kit 0.45HZ-10MHZ miernik częstotliwości". Czy tam jest AVR - nie mam pojęcia, tak samo jak w przypadku omawianego tutaj zegarka.
    khoam
    Level 41  
    Schemat tytułowego układu:

Dodano po 20 [minuty]:

Kod źródłowy do tytułowego układu z STC15F204EA: Link
    ZbeeGin
    Level 39  
    tmf wrote:
    Nawet jeśli tam jest jakiś reprogramowalny klon '51 to i tak nic sensownego z takim prockiem się nie zrobi, tym bardziej, że wchodzenie w taką niszę jest obecnie stratą czasu.

Te procesory są świetne jak robisz jakąś "masówę". W cenach jakie one są sprzedawane biją na głowę nawet najlepiej wycenione STM8 czy STM32 z serii G0...
    398216 Usunięty
    Level 43  
    acctr wrote:
    akie wyświetlacze? WK? WA?

Przepraszam, a jakie ma to znaczenie? Przecież to ZESTAW do składania - wszystkie potrzebne elementy dostajesz w pakiecie. Do Ciebie należy wyłącznie złożenie wszystkiego do kupy według schematu.
    acctr wrote:
    Pomyśl logicznie - robię sobie jakiś swój układ i potrzebuję wyświetlacza WA, więc interesuje mnie jakie są wyświetlacze w tym kicie, żeby sobie ewentualnie zamówić jako dawcę.
    Pomyśl logicznie - co wyjdzie taniej? Cały zestaw czy tylko cztery wyświetlacze? A jeśli chcesz pozyskiwać części ze sklepiku to moim zdaniem nie powinieneś się tym chwalić. Może się bowiem zdarzyć, że "zgarniesz" komuś ostatnią sztukę z przed nosa - komuś kto chciałby zestaw złożyć i mieć zegarek a nie pozyskiwać część jakiej nie chce Ci się kupić w sklepie.
    Czepiasz się kolego i trollujesz. Ot co.
    acctr wrote:
    Wiesz... gdybym budował zapalniki do bomby pewnie zależałoby mi na tym by zegar sterujący był wzorcowo dokładny. Natomiast w domu nie potrzeba Ci raczej dokładności co do 1/1000 sekundy, wystarczy, ze trzeba skorygować o minutę raz na pół roku.
    Przy okazji - pisząc artykuł nie miałem możliwości by sprawdzić dokładność w jakimś dłuższym "czasokresie" ( ;) ).
    Dziś sprawdziłem dokładność wskazań z kilkoma innymi zegarami jakie posiadam (w tym jeden bliźniaczo podobny do tego z tematu, a pracujący od 4 lat non stop i przestawiany wyłącznie przy przejściu z czasu letniego na zimowy i odwrotnie (przestawianie godziny nie wpływa na zmianę ustawienia minut), i jak na razie wskazuje idealnie.
    Tak więc nie przesadzajmy - dokładność owszem dobra rzecz ale są jakieś granice zdrowego rozsądku. Nie muszę mieć zegara atomowego do budzenia mnie co rano.

khoam wrote:
    @398216 Usunięty U "chińczyka" są również dostępne podobne modele zegarów z WiFi (z synchronizacją po NTP) i z podtrzymaniem bateryjnym RTC. W cenie ok. 35 PLN z wysyłką.

Jak otrzymam do testów - przetestuję z przyjemnością i podzielę się spostrzeżeniami.
    freebsd wrote:
    wartościowe są tylko gadżety z logo elektroda :->
    Jestem pewien, że gdy zegar znajdzie się w ofercie sklepiku sprzedawany będzie wraz z elegancką nalepką. Kłopot gdzie ją sobie szczęśliwy posiadacz zegara naklei pozostawiam już zainteresowanym. ;) :)
    khoam
    Level 41  
    398216 Usunięty wrote:
    gdybym budował zapalniki do bomby pewnie zależałoby mi na tym by zegar sterujący był wzorcowo dokładny. Natomiast w domu nie potrzeba Ci raczej dokładności co do 1/1000 sekundy, wystarczy, ze trzeba skorygować o minutę raz na pół roku.

Nie oczekuj takiej dokładności od prezentowanego modułu. DS1302 w tym zestawie to na 99% podróbka. Mam zegarek z takim modułem, ale w innej obudowie. W ciągu tygodnia potrafi się "rozjechać" o minutę.
    acctr
    Level 26  
    398216 Usunięty wrote:
    Pomyśl logicznie - co wyjdzie taniej? Cały zestaw czy tylko cztery wyświetlacze? A jeśli chcesz pozyskiwać części ze sklepiku to moim zdaniem nie powinieneś się tym chwalić.

Moje punkty i moja sprawa co zrobię z otrzymanym gadżetem. Chyba nie sugerujesz, że mam się tłumaczyć z tego jak go spożytkuję?
    Mogę się pochwalić, że mam całe pudło podobnych zestawów i innych modułów jako gratisy i leżą niezmontowane bo czasem coś mi się z nich przydaje.
    szeryf3
    Level 26  
    @398216 Usunięty jestem za tym, aby coś nowego pojawiło się w sklepiku.
    Zawsze to można poćwiczyć lutowanie.
    Za to młodszy wiedzą techniczną coś się nauczy.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    khoam wrote:
    W ciągu tygodnia potrafi się "rozjechać" o minutę.
    To i tak niewiele. Lada dzień zamieszczę kolejny, zdecydowanie mniej "wypasiony" zestaw do składania zegarka, w którym po 24 godzinach różnica wyniosła 4 minuty. Ale to raczej nie jest wina procka a kwarcu. Jak pisałem - bliźniaczy zestaw zegarka złożony jakieś 4 lata temu działa wręcz idealnie. Z kolei taki sam jak oczekujący na publikację zegarek złożyłem kiedyś (nie pamiętam ale chyba też coś koło 4 lat temu) dla Syna i tamten na miesiąc miał minutę spóźnienia. Pewnie, że można próbować bawić się w korekcję, ale jak sobie przypomnę pierwsze zegarki "elektroniczne" (na rękę z wyświetlaczem LCD), to mi się odechciewa. Kiedyś kupiłem taki ful wypas z kalkulatorem budzikiem i nie pamiętam czym jeszcze - spóźniał się strasznie. Miał co prawda fabrycznie trymerek do korekcji częstotliwości, ale trafić na idealną ... nie było takiej możliwości. W końcu dałem spokój i co tydzień korygowałem o te kilka minut. W końcu się rozsypał (bo plastik) i problem znikł.
    Zastanawiające jest to że ten z tematu i z mojej wieży (bliźniak - to samo, ale bez obudowy i mniejszy wyświetlacz) chodzą naprawdę przyzwoicie; Albo więc fart, albo dają sprawdzone /lepszej jakości kwarce.
    szeryf3 wrote:
    Za to młodszy wiedzą techniczną coś się nauczy.

Dokładnie tak. Tego typu zestawy są kierowane do niezbyt zaawansowanych - na zachętę do dalszych działań, a może i poważniejszej nauki elektroniki. A jak ktoś potrzebuje części to jednak prościej kupić w sklepie to czego potrzeba a nie czekać na okazję "bo za darmo".
    vodiczka
    Level 43  
    maciej_333 wrote:
    Niech ten zegar pojawi się w sklepie Elektrody. Zawsze to lepsze od zalegającego tam obecnie "octu i musztardy".
    Nie żartuj, "ocet i musztarda" były w latach ubiegłych. Fakt, że oferta dawno nie była zmieniona ale dzięki temu każdy kto uzbierał punkty mógł bez problemu kupić miernik, koszulkę i kilka innych drobiazgów.
    Po nowym roku albo jeszcze na gwiazdkę przydałoby się odmłodzenie oferty ale zamiast zegara z termometrem wolałbym na przykład jako KiT płytkę zasilacza 30V 2A (bez radiatora aby obniżyć cenę) z regulacją ograniczenia prądowego.

Dodano po 6 [minuty]:

398216 Usunięty wrote:
    Pewnie, że można próbować bawić się w korekcję, ale jak sobie przypomnę pierwsze zegarki "elektroniczne" (na rękę z wyświetlaczem LCD), to mi się odechciewa.
    Kupiłem taki żonie w latach osiemdziesiątych ub. w. i miał dokładność ok. 20s na tydzień. Dorobiłem miniaturowy kondensator i udało mi się osiągnąć ok. 10s na miesiąc. Dokładniej nie mogłem bo większa pojemność kondensatora, powodowała zatkanie generatora.
    Natomiast radziecki wskazówkowy z trymerem, mogłem wyregulować z dokładnością 2-3s na pół roku. Korygowałem jego ustawienie przy zmianie czasu zimowego na letni i odwrotnie.
    E8600
    Level 40  
    vodiczka wrote:
    Po nowym roku albo jeszcze na gwiazdkę przydałoby się odmłodzenie oferty ale zamiast zegara z termometrem wolałbym na przykład jako KiT płytkę zasilacza 30V 2A (bez radiatora aby obniżyć cenę) z regulacją ograniczenia prądowego.

Ciekawa propozycja ale polecam wrzuca tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1635313.html

Dla mnie osobiście zegarek, który częściej niż raz na pół roku muszę przestawiać (zmiana czasu letni/zimowy) jest mało użyteczny.
    kris8888
    Level 36  
    acctr wrote:

W obecnych czasach tak naprawdę to wystarczy zegar taktowany częstotliwością sieci. Mam taki stary zegarek LED na biurku w swoim warsztacie i w zasadzie przestawiam go tylko przy zmianie czasu. Jestem zaskoczony jego dokładnością a w zasadzie długookresową stabilnością częstotliwości sieci.
    vodiczka
    Level 43  
    kris8888 wrote:
    Mam taki stary zegarek LED na biurku w swoim warsztacie i w zasadzie przestawiam go tylko przy zmianie czasu.
    Ale o ile przestawiasz :?: Jednego zadowala odchyłka wskazań od rzeczywistego czasu o +/- 2 minuty a innego drażni różnica +/- 10 sekund.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    I słusznie. Mam nadzieję, że znajdzie się pod choinką w wielu domach.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Napiszcie proszę (a najlepiej wklejcie zdjęcia) swoich po złożeniu. Jakie kolory były nie wiadomo?
    damian1115 wrote:
    będzie się ładnie prezentował na biurku, czyli w mojej skromnej przestrzeni w sypialni
    U mnie robi za lampkę nocną - świeci cały czas w nocy również. Dzięki temu wstając na siku (starość nie radość) nie muszę się obawiać że wlezę na szafę...
    Olkus
    Level 30  
    Zegarek już zamówiony w sklepiku :) Będzie co sobie poskładać dla zabawy i przy okazji będzie wiadomo, która aktualnie godzina.

398216 Usunięty wrote:
    U mnie robi za lampkę nocną

Czyli świeci mocno?

Pozdrawiam,
    A.