Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Quadric Chimera GPNPU IP łączy NPU, DSP i procesor czasu rzeczywistego w jeden programowalny rdzeń

ghost666 05 Dec 2022 12:35 351 0
 • Quadric Chimera GPNPU IP łączy NPU, DSP i procesor czasu rzeczywistego w jeden programowalny rdzeń
  Typowy układ do wnioskowania z wykorzystaniem AI czy ML zawierałby w sobie NPU (akcelerator sieci neuronowej), DSP (procesor sygnałowy), procesor czasu rzeczywistego oraz trochę pamięci, procesor aplikacji, ISP i kilka innych modułów/układów. Moduł IP Quadric Chimera GPNPU (jednostka procesora neuronowego ogólnego przeznaczenia) łączy w sobie NPU, DSP i procesor czasu rzeczywistego w jeden programowalny rdzeń.

  Według firmy Quadric główną zaletą takiego konceptu jest uproszczenie projektowania sprzętu typu system-on-chip (SoC) i późniejszego programowania, gdy chip jest już dostępny, dzięki ujednoliconej architekturze wnioskowania uczenia maszynowego oraz przetwarzania wstępnego i końcowego. Ponieważ rdzeń jest programowalny, powinien być również przygotowany na zmiany w przyszłości.

  Dostępne są trzy rdzenie Chimera GPNPU z serii QB:

  * Chimera QB1 — uczenie maszynowe — akceleracja do 1 TOPS, obsługa DSP z 64 GOPS;
  * Chimera QB4 — 4 TOPS dla ML, 256 GOPS dla DSP;
  * Chimera QB16 — 16 TOPS dla ML, 1 TOPS dla DSP.

  Quadric twierdzi, że rdzenie Chimera mogą być używane w dowolnym (nowoczesnym) procesie produkcyjnym i mogą osiągnąć częstotliwość taktowania do 1 GHz przy użyciu 16 nm lub 7 nm. Co najmniej dwa rdzenie Chimaera można ze sobą sparować w przypadku zastosowań wymagających większej wydajności.

  Quadric Chimera GPNPU IP łączy NPU, DSP i procesor czasu rzeczywistego w jeden programowalny rdzeń


  Informacje dostępne na temat tego bloku IP wskazują, że architektura Chimera GPNPU zapewnia wydajność wnioskowania ML podobną do tej dedykowanych akceleratorów odciążających CNN. Jednak z pełną programowalnością i możliwością uruchamiania dowolnego operatora ML. Co może być krytyczne, jeśli naukowcy zajmujący się danymi znajdą lepsze modele wymagające nowych operatorów, które nie mogą działać na istniejących akceleratorach o stałej funkcji.

  Architektura Quadric łączy grafy sieci neuronowych i kod C++ w pojedynczy strumień kodu oprogramowania, a do obliczeń skalarnych, wektorowych i macierzowych używany jest tylko jeden łańcuch narzędzi. Przepustowość pamięci jest również zoptymalizowana przez ujednolicony stos kompilacji, który pomaga również obniżyć zużycie energii. Operatory niestandardowe mogą być dodawane przez programistę, pisząc jądro w C++ przy użyciu interfejsu API Chimera Compute Library (CCL). A następnie jego skompilowanie przy pomocy zestawu narzędzi Chimera SDK. Zadanie inżynierów oprogramowania powinno zostać jeszcze bardziej uproszczone, ponieważ pracują oni tylko z jednym rdzeniem i nie muszą obsługiwać wielordzeniowego, heterogenicznego systemu.

  Quadric Chimera GPNPU IP łączy NPU, DSP i procesor czasu rzeczywistego w jeden programowalny rdzeń


  Jednak może minąć trochę czasu, zanim rozwiązanie to trafi do rzeczywistych układów scalonych. Chociaż architektura Chimera została już przetestowana w krzemie, Quadric poszukuje klientów, których zespoły projektowe mogą rozpocząć ewaluację IP tej jesieni lub zimy. Toteż można zakładać, że upłynie rok lub więcej, zanim komercyjne SoC oparte na architekturze Quadic Chimera staną się realnie dostępne. Dodatkowe szczegóły można znaleźć na stronie produktów oraz w komunikacie prasowym firmy.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/11/02/quadric-chimera-gpnpu-ip-combines-npu-dsp-and-real-time-cpu-into-one-single-programmable-core/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11500 posts with rating 9721, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.