Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe układy RISC-V od T-Head Semiconductor i SiFive

ghost666 06 Dec 2022 08:22 384 0
 • Nowe układy RISC-V od T-Head Semiconductor i SiFive
  W zeszłym tygodniu firma T-Head Semiconductor zaprezentowała układ XuanTie C908, który implementuje 9-stopniowy potok wraz z silnikiem akceleracji AI dla aplikacji AR/VR. Podobnie SiFive również podzieliło się szczegółami na temat swoich nowych procesorów P670/P470 RISC-V do urządzeń noszonych i inteligentnych sprzętów konsumenckich.

  T-Head Semiconductor wspomina, że XuanTie C908 jest oferowany w dwóch architekturach: RV32GCB[V] (32-bit) i RV64GCB[V] (64-bit). Co więcej, wydajność C908 w porównaniu z kosztami znajduje się pomiędzy procesorami C910 i C906. Firma spodziewa się, że układ C908 będzie skierowany dla aplikacji do przetwarzania obrazu i wideo.

  Nowe układy RISC-V od T-Head Semiconductor i SiFive
  Architektura XuanTie C908.


  Zgodnie z zapowiedzią, XuanTie C908 jest produkowany na procesie 12 nm TSMC i może działać z częstotliwością do 2,0 GHz. Jego dynamiczny pobór mocy oszacowano na 52,8 mW/GHz na rdzeń.

  XuanTie C908:
  * Rozszerzenie instrukcji RISC-V do manipulacji bitami 1.0, w tym mnożenie bez przenoszenia (zbc);
  * Obsługuje tryb RV32 COMPAT (włączony do głównej linii Linux w wersji 5.19);
  * Opcjonalny VPU zgodny z rozszerzeniem zestawu instrukcji RISC-V Vector 1.0;
  * Zgodna z IEEE-754 półprecyzja i inne operacje zmiennoprzecinkowe, tj. działania BF16;
  * Układ przyjmuje system adresów wirtualnych Sv39/Sv48 i używa znanego wcześniej Svnapot i Svpbmt.

  Nowe układy RISC-V od T-Head Semiconductor i SiFive

  Nowe układy RISC-V od T-Head Semiconductor i SiFive


  Firma wspomniała również, że: „XuanTie C908 wykorzystuje dwupoziomowy system pamięci podręcznej do obsługi spójności sprzętowej pamięci podręcznej i opcjonalnego ECC. W tej architekturze przy implementacji wieloklastrowej każdy klaster może zawierać od 1 do 4 rdzeni. Interfejs magistrali wspiera protokół AXI4/ACE z dwoma opcjonalnymi interfejsami: Device Coherence Port (DCP) i Low Latency Port (LLP). DCP utrzymuje spójność danych z zewnętrznymi masterami I/O, podczas gdy LLP gwarantuje dostęp do urządzeń peryferyjnych. XuanTie C908 zapewnia ulepszoną jednostkę ochrony pamięci fizycznej (ePMP), która pozwala na maksymalnie 64 regiony. C908 tworzy również kopie zapasowe dla debugowania RISC-V i kontrolera przerwań na poziomie platformy (PLIC), które można skonfigurować z do 1023 źródeł przerwań”.

  Nowe układy RISC-V od T-Head Semiconductor i SiFive
  Testy porównawcze AI C906 i C908.


  Równocześnie firma SiFive zaprezentowała swoje nowe, wysokowydajne procesory RISC-V — P670 i P470, które oferują: „doskonale dostrojoną kombinację gęstości obliczeniowej, energooszczędności i niezawodnych zestawów funkcji, idealną dla szerokiej gamy zastosowań i rynków”.

  Oba nowe procesory SiFive mają następujące cechy:

  * Obsługa wirtualizacji, w tym oddzielne IOMMU do przyspieszania IO zwirtualizowanych urządzeń;
  * Pełna implementacja obsługi wykonywania komend poza kolejnością z RISC-V Vector, oparta na ratyfikowanej specyfikacji RISC-V Vector v1.0;
  * To pierwszy na rynku układ z rozszerzeniami RISC-V Vector Cryptography, zabezpieczeniami systemu SiFive World Guard;
  * Pełna zgodność profilu z RISC-V RVA22;
  * Nowy kontroler przerwań, zgodny z zaawansowaną architekturą przerwań (AIA), z lepszym wsparciem dla przerwań sygnału komunikatów (MSI) i wirtualizacji;
  * Zwiększona skalowalność z w pełni spójną wielordzeniową, wieloklastrową obsługą do 16 rdzeni.

  SiFive podało również, że oba procesory osiągają maksymalną częstotliwość taktowania przekraczającą 3,4 GHz przy produkcji w procesie 5 nm. P670 wykazuje wydajność ponad 12 SpecINT2k6/GHz, podczas gdy P470 oferuje ją na poziomie powyżej 8 SpecINT2k6/GHz.

  Nowe układy RISC-V od T-Head Semiconductor i SiFive
  Pipeline SiFive P670.

  Nowe układy RISC-V od T-Head Semiconductor i SiFive
  Wyniki benchmarków.


  Układ P670 zapewnia również dużą jednowątkową efektywność, dwukrotnie wyższą gęstość obliczeniową w zestawieniu ze starszymi rozwiązaniami i zawiera dwie 128-bitowe jednostki ALU Vector zgodne z ratyfikowaną specyfikacją RISC-V Vector v1.0.

  Niektóre godne uwagi cechy P470 obejmują: „czterokrotnie większą gęstość obliczeniową w porównaniu do wiodącego konkurenta, 128-bitowy RISC-V Vector ALU zgodny z zatwierdzoną specyfikacją RISC-V Vector v1.0” — pisze producent. SiFive wspomniało również, że zamierza wydać wariant P450 w wersji zoptymalizowanej pod względem powierzchni krzemu, bez jednostki wektorowej.

  Nowe układy RISC-V od T-Head Semiconductor i SiFive
  Pipeline P470.

  Nowe układy RISC-V od T-Head Semiconductor i SiFive
  Wyniki benchmarków.


  Firmy takie jak Qualcomm i Samsung wyraziły już swoje potencjalne zainteresowanie nowymi procesorami SiFive. „Cieszymy się, że rozwiązania RISC-V dla urządzeń noszonych i konsumenckich stają się rzeczywistością i przyglądamy się możliwościom integracji najnowszego asortymentu SiFive z platformami Snapdragon” — wskazał Ziad Asghar, wiceprezes ds. zarządzania produktami Snapdragon i planowania ich rozwoju w Qualcommie.

  „System LSI Business marki Samsung posiada szerokie portfolio rozwiązań do różnych zastosowań, takich jak urządzenia mobilne, noszone i inne konsumenckie. Z niecierpliwością czekamy na ocenę, w jaki sposób najnowsze innowacje RISC-V od SiFive mogą ulepszyć naszą ofertę” — oznajmił Jinpyo Park, wiceprezes zespołu ds. rozwoju innowacyjnych AP w firmie Samsung Electronics System LSI Business.

  Źródło: https://linuxgizmos.com/risc-v-news-from-t-head-semiconductor-and-sifive/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11501 posts with rating 9721, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.