Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion

DRAZEK87 06 Dec 2022 17:53 4449 59
Computer Controls
  • Witajcie, powracam po dłuższej przerwie z nowym tematem, pewnie dla Wielu ciekawym, a raczej problemem niektórych elektroników z naszymi budowanymi przez siebie zgrzewarkami
    Nie ma nic piękniejszego jak coś stworzyć, dać życie, a to odpowiada i działa. Ale jak się okazuje - rzeczywistość jest inna...

Każdy z nas, kto trochę dowiedział się o ogniwach 18650 i ich możliwościach, pomimo niebezpieczeństw, jakie niosą, zapragnął mieć swoją własną zgrzewarkę, a jeszcze bardziej pragną tego osoby te, co chcą regenerować aku od wkrętarek czy rowerów i hulajnóg.

Pakiety gotowe do powyższych urządzeń kosztują koszmarne ceny, ale możemy je zdobyć taniej, jeśli tylko pomyślimy...

W Tym temacie nie będę omawiał pakietów, jakie można budować / ogniw, jakie są (występują wysoko- i niskoprądowe ogniwa, różne marki, zastosowania) - skupiam się konkretnie na zgrzewarce, która ma perfekcyjnie działać.
    Do sedna: zbudowałem zgrzewarkę - przedstawiam zdjęcia poniżej, nie mam czasu na wybieranie wyjątkowych foto. Potem omówimy szczegóły:

Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion

Będę się odnosił do foto i omawiał problem, z którym się spotkałem.

Na wstępie obudowa z odzysku z hot air, którą miałem - po co ma leżeć jak idealnie pasuje.
    Trafo z mikrofali 800 to już coś więcej, bo standard stosują 700 - większe to chyba już na spawarki (żart).
    Przewód na uzwojenie wtórne zalecają im większy, tym lepiej, ale im lepiej, tym wężej go wcisnąć - max to 35mm2, ale mniej uzwojeń. Ten temat szczególnie poruszymy, bo jest ważny! Ja dałem tj. widać na foto, według 80% zgrzewarek działa poprawnie, dlaczego u mnie nie. Pomimo, że mam tylko około 2V (według ekspertów idealne napięcie - tak doczytałem po analizie wielu dokumentów) wiara piszę podnieś do 4 V w najgorszym wypadku przy 4 zwojach i 25mm2, ale musisz zerwać org izolację i nanieść nową - hello - coś tu coś jest nie tak...

Dalej chyba najbardziej kluczowym tematem jest sterownik i on odpowiada za sukces naszych osiągów. Ja nabyłem ten, co widzicie na foto z LCD - super fajny, występuje kolejny model z LCD kolor, ale to już limuzyna, która jak się okazuje - w sieci nie działa tak jak trzeba jak poprzedniki bez koloru - jest na tym samym układzie i prawdopodobnie oprogramowaniu przynajmniej osoby, jaki miała zamiar....

Teraz do sedna - mój niby sterownik nazywa się NY-D01, ale wersji drugiej czyli ma możliwość 2 zgrzewów.
    Nie potrafi wykonać nawet jednego poprawnego zgrzewu.
    Co ciekawe - ma na wyświetlaczu tj. parametr AC, z którym do tej pory się nie spotkałem, nikt go nie opisał dokładnie, co ma oznaczyć - na jednych foto widzę wartość 36V, a innych 250V, która wartość jest poprawna.
    Myślę, że problem tkwi właśnie w tym napięciu - nie jest odpowiednio skalibrowane do naszego urządzenia. Miałem nawet przypadek 56V, wow, skąd to się bierze, ale jak przeprowadzić kalibrację, bo ponoć taka tam występuje...

Przesyłam link, że użytkownik ma rożne czasy pracy. Zalecają zmienić kondensator C10nF na 220nF/630V, ponoć wielu to pomogło w stabilizacji spawu. Nie pali, nie przegrzewa, jest ok, ale u mnie w ogóle tego spawu poprawnego brak. Jakieś pomysły? Jutro dodam więcej info i poprawię post - mykam spać po całym ciężkim dniu pracy. Pa!

Cool? Ranking DIY
    About Author
    DRAZEK87
    Level 14  
    DRAZEK87 wrote 155 posts with rating 65, helped 2 times. Live in city Włocławek. Been with us since 2005 year.
  • Computer Controls
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Co to za maniera z tymi wielokropkami? Artykuły techniczne, pisze się poprawną polszczyzną, nie białym wierszem, po grzybkach?
    ta_tar
    Level 39  
    A najlepsze jest to że ten tekst był już poprawiany. Zapewne autor dopisał inna końcówkę i wkleił ponownie cały tekst z wielokropkiem.
  • Computer Controls
    jarekrajmund1982
    Level 4  
    Kalibrację wykonasz włączając sterownik z wciśniętym enkoderem. Ważne aby sterownik był zasilany AC.
    User removed account
    Level 1  
    SylwekK
    Level 32  
    Co wy z tym niezbędnym minimum 4V (i do tego jeszcze na dwa trafo)? W mojej około 2.9V z przewodem 35mm2 i na praktycznie minimalnych ustawieniach zgrzewy ok. Polecam przejrzeć mój temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3558528.html
    User removed account
    Level 1  
    SylwekK
    Level 32  
    spec220 wrote:
    wyższe napięcie rekompensuje straty napięcia na batach dzięki czemu można zwiększyć ich długość przy mniejszym przekroju do rączki

Tak. To ma faktycznie sens w takim przypadku :) Chociaż mam też 30cm "doczepki" do zgrzewania niewygodnych struktur, z których już nie raz korzystałem przy zgrzewania, np. blachy nierdzewnej 2x 0.5mm i też musiałem sporo ograniczyć długość impulsu, bo założyłem za pieteszym razem, że trzeba drastycznie go wydłużyć... drastyvzmie wypaliłem dziurę :)
    User removed account
    Level 1  
    szyszkawrocek
    Level 1  
    Witam, to mój pierwszy wpis na forum, więc proszę o wyrozumiałość. Zrobiłem identyczną zgrzewarkę, opierając się o ten sam sterownik. Przy budowie miałem podobne problemy jak autor posta, niestety w moim przypadku nie obyło się bez kilku modyfikacji. Na pierwszy rzut poszła wymiana uzwojenia wtórnego na izolowane taśmą kaptonową (weszło więcej zwoi), następnie trzeba było przerobić snuber, bo tyrystory padały jak muchy. Trzeba również pamiętać, że zasilanie układu musi być zrealizowane ze zwykłego trafa, przetwornica impulsowa będzie powodowała załączanie układu w różnych miejscach przebiegu sinusa sieci, skutkuje to losową pracą układu. Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion
    wibi
    Level 21  
    Tematy dot.zgrzewarek w szczególności do ogniw LiJon (18650) ciągle się pojawiają wywarzając już otwarte drzwi.Parę lat temu na innym forum kol.Sławek K napisał soft zgrzewarki transformatorowej na Arduino Uno i transformator od mikrofali. Soft był i jest wręcz genialny gdyż umożliwia ustawienie wszelkich potrzebnych parametrów zgrzewania a dodatkowo całkowity koszt takiej zgrzewarki w moim przypadku tylko nieznacznie przekroczył 100zł. Dwa lata temu autor softu (i na tej bazie zgrzewarki) opublikował tu na elektrodzie artykuł o niej jak również udostępnił wsad do Arduino Uno i wyświetlacza20x4. W tej zgrzewarce nic nie trzeba kombinować bo wszystkie elementy są tanie i łatwo dostępne,wystarczy tylko nabyć i wszystko połączyć by zadziałało.Zgrzewarka ma dwa impulsy (pre-impuls i impuls właściwy). Polecam zapoznać się z jej budową i działaniem w artykule https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3374177.html gdyż lepszej (nawet fabrycznej i równie taniej) nie spotkałem
    pawelr98
    Level 39  
    U mnie jest 1.8V i zgrzewa spokojnie.

To jest wszystko kwestia czasu zgrzewania oraz elektrod i ich doprowadzeń.

Wyższe napięcie służy do kompensowania malutkiej powierzchni styku elektrod (a przez to wysokiej rezystancji) oraz długich przewodów idących od zgrzewarki do rączki.
    Ten "wymóg" bierze się stąd, że wszyscy powielają taką samą koncepcję budowy zgrzewarki, więc żeby działało, to napięcie też musi być takie samo.

U mnie jest zupełnie inaczej, nawijane 50mm² dwa zwoje, dające 1.8V.
    Tylko u mnie przewód 50mm² od razu kończy się zaciskami oczkowymi z elektrodami, nie ma więc spadku na długich przewodach.
    Tak samo moje elektrody nie są "szpiczaste" tylko jest to spiłowany na płasko przewód instalacyjny 2.5mm².

Robiłem po swojemu nie powielając tej samej koncepcji i efekty mam zadowalające.

Sterownik mam "gotowy" chiński, kupiony za 50zł.
    Sterowanie fazowe jako sterowanie prądem i liczbą cykli sieciowych jako sterowanie czasem zgrzewu.
    User removed account
    Level 1  
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zachomikowałem kiedyś transformator z UPS-a 2kW. Napięcie wtórne 12V, dokładam do tego chiński sterownik i zobaczę co mi z tego wyjdzie.
    User removed account
    Level 1  
    pawelr98
    Level 39  
    spec220 wrote:
    pawelr98 wrote:
    U mnie jest zupełnie inaczej, nawijane 50mm² dwa zwoje, dające 1.8V.
    Tylko u mnie przewód 50mm² od razu kończy się zaciskami oczkowymi z elektrodami, nie ma więc spadku na długich przewodach.
    Tak samo moje elektrody nie są "szpiczaste" tylko jest to spiłowany na płasko przewód instalacyjny 2.5mm².

No ok, tylko powielasz ten sam problem. Nie wszędzie tymi elektrodami podejdziesz, albo bynajmniej sama praca będzie uciążliwa przy nietypowej geometrii pakietu. Dołożysz wygodną rączkę z cienkimi elektrodami oraz batami , to zabraknie Ci "woltów".

Różnica taka, że ja nie musiałem wbijać uzwojeń młotkiem lub "skórować" kabla i wydałem na całość jakieś 150zł w częściach. U mnie w oknie rdzenia jest sporo luzu.

Zgrzewam tylko i wyłącznie foremne prostokątne pakiety na ramkach plastikowych. Baterie przenośne do sprzętu DIY albo akumulatory do elektryków.
    Nigdy nie kombinowałem z dziwnymi kształtami, natomiast zastanawia mnie, jakaż to wymyślna konfiguracja by musiała być, żeby był problem ze zgrzaniem tego.
    User removed account
    Level 1  
    DRAZEK87
    Level 14  
    Witam ponownie

Panie i Panowie nastąpiło kilka zmian w moim projekcje ale nadal nie wiadomo gdzie tkwi problem poprawnego "zgrzewu".

Postanowiłem ponownie przewinąć trafo, tak aby uzyskać 4V i udało się osiągnąć 3.86V przy 4 zwojach.

Zanim nawinąłem powyższa ilość przeprowadziłem test na przewodzie 25mm2 dość w stosunkowo długim odcinku powyżej 4m (nie chciałem ciąć) który w oryginalnej izolacji pozwolił mi na nawinięcie 3 max zwojów co dało 2.91v, już lepiej ale nadal brakuje do 4V.

Nawinięcie 4 zwojów było nie możliwe z oryginalną izolacją stąd też została ona usunięta w odcinku tak długim co owinięcie karkasu. Sporo odpadło oryginalnej izolacji.

Następnie powierzchnia miedzi została zabezpieczona taśmą poliestrowa 10mm i końcowo zabezpieczona taśmą kaptonową 20mm.

Cała ta procedura sprawiła, że na siłę udało się upchać 4 zwoje i osiągnąć zamierzony cel.

Dodam, że poprzedni przewód był 35mm2 i tylko można było nawinąć dwa zwoje; łączna długość przewodu 1,9m który został zastąpiony przewodem 25mm2; 4zwoje; 2m długości zmniejszyła mi się odległość od trafa z 50cm do 40cm co nie zmienia na plus.

Zmiana napięcia na wyższe, czy też regulacja parametrów zgrzewu nie przyniosła żadnej poprawy, nadal blaszka niklowa 0,15x8 nie pozwoliła się połączyć z drugą a już osiągnąć zgrzew tak aby ją nie można było oderwać jest nie do osiągnięcia...

Brak pomysłu i postanowiłem wymienić sterownik na poprzednią wersję pojedynczy zgrzew/ czerwona płytka/ analogowe sterowanie na potencjometrach/ i lcd oraz dałem nowy zasilacz AC 9V jak widzicie na foto nie przyniosło poprawy, a przy ustawieniach czas 02 (40ms) i mocy 50 to już mi wywalało bezpiecznik 16A w rozdzielni...

Ostatnia rzecz jaka mi przychodzi na dziś do głowy to niewłaściwe/ może uszkodzone to elektrody które przyszły do mnie z uchwytem / na dniach zakupie nowe u naszych....

Może macie jakieś pomysły co można jeszcze zrobić... chyba że to trafo jest w jakiś dziwny magiczny sposób uszkodzone.

Pytanie: Widziałem na filmach; że wiara robi tak zwane próby zwarciowe uzwojenia wtórnego; czy to bezpieczne? Jeśli tak to jak należy je poprawnie przeprowadzić i ile Amper powinno być aby stwierdzić że jest to wartość poprawna...

To tyle ...

co do kalibracji poprzedniej elektroniki to faktycznie należy przytrzymać wciśnięty enkoder i podłączyć sie do sieci...następuje wyświetlenie się AC220 i ponownie możliwość zmiany po tym mamy juz na lcd poprawną wartość, a nie 36V czy inna.
    User removed account
    Level 1  
    SylwekK
    Level 32  
    spec220 wrote:
    Jak Ci wyrzuca zab. sieciowe, to zapomnij, że przy tej instalacji coś zgrzejesz przy 4V na wtórnym.

A czy to nie z powodu wyzwalania impulsu w przejściu przez zero? Co ma napięcie wyjściowe do instalacji?
    User removed account
    Level 1  
    DRAZEK87
    Level 14  
    Coś jest nie tak ...zagadka ....widziałem filmy gdzie spawaja na2 zwojach i jest elegancko ja to zmieniłem i sie sie nie poprawiło....sterownik też inny i dupcia....mi sie pomysły skończyły ....a propo ze wywaliło ....wszyscy zalecaja 01 na 50max 80 ja zastosowałem mega dawkę miało prawo wywalić...
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
    VITEXS
    Level 11  
    Fajnie się ogląda czyjąś wykonaną pracę i inwencję twórczą , a potem krytykuję na forum . sam tego doznałem na własnej skórze , ale moim zdaniem wielkie brawa że sam coś budujesz .
    ja zjadłem zęby na budowie transformatorów zanim doszedłem do perfekcji na zbudowaniu takiego transformatora jak na zdjęciach ,
    DRAZEK87
    Level 14  
    Witajcie

kolejne podejście do mojej zgrzewarki

odebrałem dziś paczkę która została wygenerowana głównie z powodu zakupu nowych elektrod i kilku dodatków

Założenia:

1. Wymiana elektrod i sprawdzenie
    2. Wymiana przewodów doprowadzających prąd z sieci do pierwotnego uzwojenia trafa z 1,5mm2 na 2,5mm2 sprawdzenie

(było pisane że podłączyłem na przewodach z krokodylkami zaznaczam było x2 i żeby było jasne to były testy nowej elektroniki, czerwona płytka, ale nie zmieniło to nic)

3. Pominięcie filtra który jest na wejściu gniazda sieciowego sprawdzenie
    4. Testy na taśmie 0,1 i 0,2 Nikiel sprawdzenie
    5. Zmiana położenia miejsca, inne pomieszczenie oraz sprawdzenie jak zgrzewarka zachowuje się na innych fazach

Po wszelkich testach odpowiem co uległo zmianie i jak wyszły "zgrzewy",,, bajo

Dodano po 2 [godziny] 28 [minuty]:

Zmieniłem elektrody i brak postępu wręcz przeciwnie jeszcze gorzej...

test na pełnej mocy i impuls 20ms

co dziwne zmieniłem lokalizację 3 miejsca na innych fazach efekt ten sam ...ale zobaczcie postanowiłem wykonać pomiary amper od strony sieci i max jakie uzyskałem to 23A nawet dużo mniej a widziałem na filmach nawet po 60A do 100A oczywiście w piku bo inaczej by wypaliło przewody ... brak mi już pomysłu co jeszcze można sprawdzić ale wszystko wskazuje ze to trafo jest coś nie tak ...na dniach zdobędę inne i przeprowadzę testy ...niby napięcie ok ale nie spawa

od strony wtórnej jak mierze AC miernik nie mieści się się w zakresie bo jest do 600V

nie mam już pomysłu co jest nie tak .... myślę że to wina trafa ....

przeglądałem filmy na you... i wile osób narzeka że są problemy ....nie można zgrzać ....niektórzy wykonują ten spaw ale jest tragiczny nie prawidłowy mimo twierdza że ok... prawidłowy spaw to jest taki że po oderwaniu taśmy mamy dziury ,,,a na taśmie nie mamy przegrzewu... i dalej pole zgrzewu jest obszerne stąd to zastosowanie płaskiej powierzchni a nie punktowej w postaci szpilki o czym wspomina użytkownik pawelr98... zobaczcie jak wyglądają oryginalne zgrzewy są obszerne maja po 1,5mm a nie punkcik... blaszkę jak się odrywa ma mega dziury... u mnie zgrzewarka poprostu nie ma mocy czym to jest spowodowane jeszcze nie wiem ale dalej będę badał... nie poddam sie
    wibi
    Level 21  
    Coś ty za elektrody tu założył, cieńszych nie było? może szpilki załóż, tam przecież płynie prąd ponad 700A.Ja za elektrody mam płaskownik miedziany 25mm x 3mm jak na zdjęciu, to "końcówki" mojej zgrzewarki która jest głębiej,za pudełkiem. Zgrzewarka punktowa NY-D01 z podwójny impuls / 18650 Li-Ion .
    Mam też pręt miedziany o średnicy 10mm i długości ok 250mm który kiedyś kupiłem za 20zł, jak byłbyś zainteresowany to poszukam.
    User removed account
    Level 1  
    DRAZEK87
    Level 14  
    ale się uśmiałem z tym tekstem kolejowym ...szyn nie zamierzam zgrzewać ale blaszki do ogniw jak to ujęli w jednym z kabaretów słowem ..."od dziecka" ale trzeba mieć czym a na dziś jest problem bo zgrzewarka odmawia współpracy z niewiadomych przyczyn ... myślę że to jest wina trafa bo widziałem filmy gdzie maja 2 zwoje i spaw jest poprawny, przy 4 już bajka ...a co do zabezpieczenia / bezpiecznika w mojej rozdzielni to szacun dla użytkownika "spec220" za mądre słowa co napisał.... u mnie w warsztacie jest doprowadzona jedna faza jest dzielona na światło i gniazdka; od jakiegoś czasu wywala bezpiecznik od gniazd zaczęło się to od załączania zasilacza serwisowego dużej mocy...muszę wymienić ten bezpiecznik bo coś jest z nim nie tak ale to nie zmienia stanu rzeczy ze będąc w innej lokalizacji nadal jest problem. Co do tej rączki z Chin może i ona jest problemem zrobię test odłączając ja i bezpośredni spaw tylko muszę wymyśleć jak zamocować elektrody ...tyle sprawdzonych i poruszonych rzeczy a nadal spawu poprawnego brak ...