Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multimetry cyfrowe - jak interpretować specyfikację? Miniprzewodnik

Urgon 06 Dec 2022 18:32 3141 87
Altium Designer Computer Controls
  • Multimetry cyfrowe - jak interpretować specyfikację? Miniprzewodnik
    Multimetr jest podstawowym narzędziem pracy każdego elektryka i elektronika. Modeli na rynku jest bardzo dużo, od najtańszych wyrobów chińskich po topowe produkty wiodących marek. Łatwo jest się zgubić w gąszczu ofert, a jedyną wskazówką jest specyfikacja multimetru. Specyfikacja, która bywa niejasna i niezrozumiała dla kogoś, kto zaczyna swoją przygodę z elektroniką. Z myślą o tych osobach powstał ten miniprzewodnik.

Liczba cyfr (digits)

Liczba cyfr multimetru mówi nam o jego rozdzielczości wyświetlania wyniku pomiaru. Jest to jeden z dwóch sposobów przedstawiania tej informacji - drugim jest podanie liozby zliczeń. Liczbę cyfr zapisuje się na dwa sposoby:

n x/y lub n,5

Gdzie n to cyfra w zakresie od 3 do 8. Z kolei x/y to ułamek zwykły, najczęściej spotyka się wartości ½ i ¾. Cyfra n mówi nam, ile pełnych cyfr wyświetla multimetr przy pomiarze. Drugi format zapisu, czyli n,5 jest stosowany na rynku zagranicznym i dla multimetrów stołowych. Ułamek zaś informuje nas o liczbie zliczeń, czyli o maksymalnej wartości, jaką może wyświetlić multimetr. Licznik (x) pokazuje, jaką maksymalną wartość może pokazać multimetr przed pełnymi cyframi, mianownik (y) zaś wskazuje, jak oznaczone są zakresy.

Zapis 3½ oznacza, iż multimetr zakresy w formie wielokrotności dziesiętnych 2, a maksymalną liczbą, jaką może wyświetlić jest 1999 (z kropką, której położenie zależy od wybranego zakresu). Z kolei 5¾ oznacza multimetr, który ma 5 pełnych cyfr, zakresy będące wielokrotnościami dziesiętnymi cyfry 4, i maksymalnie może wyświetlić 399999. Jednakże odchodzi się od tego zapisu, gdyż jest on niewygodny dla innych wartości, niż wspomniane wyżej. Zamiast tego po prostu podaje się liczbę zliczeń.

Liczba zliczeń (counts)

Jest to drugi sposób wyrażania rozdzielczości wyświetlania multimetru. Parametr ten mówi nam, jaką maksymalną wartość może pokazać multimetr na danym zakresie pomiaru. Mówi też, ile cyfr wyświetlić może taki multimetr. Jeśli multimetr ma 2000 zliczeń, to maksymalna liczba wyświetlana na wybranym zakresie może wynieść 1999, przy czym pozycja przecinka zależy od wybranego zakresu. Same zakresy są zapisane jako 2, 20, 200, etc. Multimetr mający 4000 zliczeń może wyświetlić maksymalną wartość 3999, dla 6000 zliczeń będzie to zaś 5999. Jak widać, liczba zer wskazuje na liczbę pełnych cyfr. Czyli multimetr o wartości 20000 zliczeń może wyświetlić wynik maksymalny 19999, odpowiednik czterech i pół cyfry. Przyjęło się bowiem, iż ułamek ½ oznacza zawsze multimetr mający 2n zliczeń. Ułamek ¾ oznacza multimetry mające więcej jak 2n zliczeń. Litera n w tym wypadku oznacza liczbę zer odpowiadającą liczbie pełnych cyfr. Tak więc multimetr stołowy 5¾ cyfry mający 600000 zliczeń na zakresie 6V może pokazać maksymalnie 5,99999V. Na zakresie 600kΩ pokaże maksymalny wynik 599,999kΩ.

Coraz częściej spotyka się też oznaczenia nie w formie 2000 counts czy 60000 counts, tylko 1999 counts czy 59999 counts. To to samo, tylko napisane bardziej czytelnie. Można też spotkać inne liczby zliczeń, jak 8000 (7999) albo 3200 (3199). Wszystko zależy od modelu i od producenta.

Liczba cyfr i zliczeń nie przekłada się bezpośrednio na dokładność multimetru, tylko opisuje jego rozdzielczość.

Dokładność

Jest to najważniejszy, a przy tym pod pewnymi względami najtrudniejszy do zrozumienia parametr, ze względu na sposób jego zapisu. Dokładność mówi nam, jak blisko rzeczywistości jest wyświetlana wartość mierzona. Dla przykładu załóżmy, iż mierzymy napięcie 1V multimetrem mającym 2000 zliczeń i dokładność ±5%. Na wyświetlaczu powinno być 1.000V, ale wynik może się różnić o 5% w każdą stronę. Zatem wynik na wyświetlaczu może wynosić od 0,950V do 1,050V. Jak na razie wszystko jest jasne - tego można się spodziewać po najtańszych darach Chińskiej Republiki Ludowej. Załóżmy jednak, że szarpnęliśmy się za portfel i kupiliśmy lepszy multimetr, na przykład Aneng AN870. Mierzymy to samo napięcie, a że ten miernik ma 20000 zliczeń, to powinno być 1,0000V. Ale czy będzie? Spójrzmy na specyfikację, a tam znajdujemy coś takiego:

±(0,05% + 3)

¡¿Qué diablos?!

Procenty są proste, wynik na wyświetlaczu powinien mieć zakres 0,9995-1,0005V. Ale co oznacza zapis +3? Oznacza, iż do wyniku trzeba dodać lub odjąć od niego cyfrę 3. Ostatecznie nasz jeden wolt może być wyświetlony jako 0,9992-1,0008V. Ta cyfra wskazuje na stały, możliwy błąd pomiaru niezależnie od dokładności samego zakresu. Dla dokładniejszego wyjaśnienia posłużmy się przykładem pomiaru pojemności kondensatora tym multimetrem. Będziemy mierzyć kondensator 4,7nF. Dla tego zakresu specyfikacja głosi dokładność:

±(5% + 20)

5% z 4,7nF to 235pF. Zatem wyświetli nam się wartość od 4,465nF do 4,935nF. No, ale jeszcze mamy +20. Jest to dodatkowy, stały błąd ±20pF. Czyli ostateczny wynik mieścić się będzie w zakresie od 4,445nF do 4,955nF.

Trzy istotne sprawy:
    1. Każdy rodzaj pomiaru i każdy zakres w obrębie tego rodzaju może, i zazwyczaj będzie miał inną dokładność. Z reguły zakresy pomiaru napięcia DC są najbardziej dokładne.
    2. Parametry dokładności w specyfikacji multmimetru są podawane dla najgorszego możliwego scenariusza. W rzeczywistości multimetr może być dokładniejszy, niż podaje specyfikacja, ale tu dużo zależy zarówno od danego egzemplarza, jak i od warunków pracy.
    3. Z czasem multimetr, jak każde narzędzie pomiarowe, może tracić na dokładności. Jeśli dokładność pomiaru ma dla nas znaczenie, to warto poddawać multimetr (i inne instrumenty) okresowej kalibracji. Specyfikacja zwykle zawiera informację, jak często trzeba dany instrument kalibrować. Jeśli mamy jeden droższy i dokładniejszy multimetr i jeden tani, mniej dokładny, to możemy porównać wskazania między nimi by wiedzieć, jak rzeczywiście dokładny jest tani multimetr.

Oznaczenia CAT i dopuszczalne zakresy

Te oznaczenia mówią nam, jak bezpieczny dla użytkownika jest multimetr. Przy okazji podawane jest też napięcie robocze, przy którym wykonano test. I tak na multimetrze Aneng AN870 pod gniazdkiem pomiaru napięcia znajdziemy zapis 1000V CATIII 600V CATIV. Jak to rozumieć? Pierwsze odnosi się do zakresu napięć stałych (gdyż maksymalny zakres tego multimetru dla napięć stałych wynosi 1000V właśnie). W ramach testu na wejście podano napięcie 1000V i szpilkę o napięciu 8000V. Oznaczenie 600V CATIV odnosi się do zakresu napięć zmiennych (maksymalne napięcie dla tego zakresu wynosi 750V) i oznacza, że na wejście multimetru podano napięcie 600V i potraktowano je szpilką napięcia 8kV. Test uznaje się za zaliczony, jeśli potencjalnemu użytkownikowi nie stanie się krzywda.

Trzy uwagi:
    1. Oznaczenie CAT nie gwarantuje przetrwania samego multimetru. Gwarantuje przetrwanie użytkownika.
    2. Im wyższa kategoria CAT, tym większe było napięcie testowe dla danego napięcia roboczego. Dlatego CATIII 1000V i CATIV 600V mają to samo napięcie szpilki 8kV. Dodatkowo im wyższa kategoria, tym niższa impedancja źródła, a to oznacza, iż przez zabezpieczenia multimetru popłynie znacznie wyższy prąd.
    3. Chińscy producenci najtańszych multimetrów mają tendencję do bezczelnego kłamania, iż ich multimetry są bezpieczne i zawyżania klasyfikacji CAT.

Słówko o zakresach prądowych: często poza oznaczeniem maksymalnego prądu dla danego wejścia znajdziemy też dopisek "Fused", oznacza to, iż wejście jest wyposażone w bezpiecznik nadprądowy. W tanich multimetrach tylko zakresy mA są zabezpieczone w ten sposób. Ponadto pomiar prądu na zakresie amperów powinien trwać krótko - bocznik w multimetrze przy dużych prądach staje się grzałką, co wpływa negatywnie na sam multimetr, a do tego wraz ze wzrostem temperatury spada dokładność pomiaru. Do stałego pomiaru prądu, zwłaszcza o dużych wartościach używa się albo zewnętrznego bocznika, który może się swobodnie grzać, albo multimetru cęgowego.

Mam nadzieję, iż ten miniprzewodnik okaże się przydatny i pozwoli wielu początkującym lepiej zrozumieć swoje multimetry. Jak zawsze, zapraszam do zadawania pytań i komentowania.

Cool? Ranking DIY
    About Author
    Urgon
    Editor
    Has specialization in: projektowanie pcb, tłumaczenie, mikrokontrolery PIC
    Urgon wrote 5852 posts with rating 1807, helped 195 times. Live in city Garwolin. Been with us since 2008 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    acctr
    Level 26  
    Mając multimetr z zakresami typu 200, 2, 2000 można mieć pewność, że w środku siedzi opracowany z 50 lat temu klon ICL7106. A więc niezależnie od napisu na obudowie wszystkie są robione na "jedno kopyto".
    Z kolei z autozakresem i bargrafem to na bank samsungowy KAD7001.
    Poważne mierniki warte uwagi to takie, które umożliwiają pomiar TRMS. W takich modelach siedzi już bardziej zaawansowana myśl techniczna.
    slavo666
    Level 19  
    Quote:
    Przyjęło się bowiem, iż ułamek ½ oznacza zawsze multimetr mający 2n zliczeń. Ułamek ¾ oznacza multimetry mające więcej jak 2n zliczeń. Litera n w tym wypadku oznacza liczbę zer odpowiadającą liczbie pełnych cyfr. Tak więc multimetr stołowy 5¾ cyfry mający 600000 zliczeń na zakresie 6V może pokazać maksymalnie 5,99999V.

Nie rozumiem w ogóle co tu jest napisane. Ktoś może przetłumaczyć na polski? W ogóle jest jakiekolwiek logiczne wyjaśnienie tej idiotycznej notacji z ułamkiem i ktoś potrafi to rozpisać?
    acctr
    Level 26  
    slavo666 wrote:
    Nie rozumiem w ogóle co tu jest napisane. Ktoś może przetłumaczyć na polski?

Przykładowo ICL710x obsługują 3 i 1/2 cyfry, KAD7001 natomiast 3 i 3/4 cyfry.
    Liczba naturalna podaje ile liczb na wyświetlaczu może mieć wartości od 0 do 9. Ułamek mówi ile wartości może mieć najbardziej znacząca cyfra wyświetlacza na zasadzie (h-1)/h.
    Tabelka to wyjaśnia
  • Altium Designer Computer Controls
    slavo666
    Level 19  
    Liczba naturalna jest logiczna, natomiast ten ułamek to jakieś kuriozum. Niekiedy jest to jeszcze przekształcane na dziesiątki, np. 3.5 cyfry, 4.75 cyfry... to już jest chore :D
    Dla mnie ta notacja jest totalnie bez sensu i powinno się jej całkowicie zaniechać. Podawać max wskazanie wyświetlacza czyli 19999, 39999 itd., a nie jakieś marketingowe ściemy.
    acctr
    Level 26  
    slavo666 wrote:
    Dla mnie ta notacja jest totalnie bez sensu i powinno się jej całkowicie zaniechać. Podawać max wskazanie wyświetlacza czyli 19999, 39999 itd., a nie jakieś marketingowe ściemy.

Ale tak jest krócej, prościej i zwięźlej.
    Urgon
    Editor
    AVE...

Dlatego odchodzi się już od zapisu ułamkowego, a stosuje zapis w formie liczby zliczeń. Ba, dla ułatwienia nawet liczbę zliczeń podaje się już jako to, co można wyświetlić...
    sq3evp
    Level 32  
    Bo to nie jest ułamek tylko ułomny zapis.
    Ani metrologia ani matematyka raczej tego nie stosuje.
    To tak jak dokładność pomiaru a rozdzielczość wskazania - to dwie różne rzeczy, ale czasem jest problem ze zrozumieniem.
    acctr
    Level 26  
    sq3evp wrote:
    Bo to nie jest ułamek tylko ułomny zapis.
    Ani metrologia ani matematyka raczej tego nie stosuje.

Jakaś logika za tym stoi: najbardziej znacząca pozycja może przybrać h wartości, ale h-1 jest wyświetlone, bo znaczące zera są wycinane dla wyników całkowitych.

Taki sposób określania rozdzielczości pasuje również do wyświetlaczy LCD. Wyświetlacz mogący wyświetlić max 1999 jest określany tak samo jak miernik z taką rozdzielczością, czyli 3 i 0.5. Pasowałoby tutaj określić wykorzystanie segmentów, ale jest problem, bo już cyfra 2 zajmuje tyle samo segmentów co 3.
    sq3evp
    Level 32  
    To racja - tez mam miernik pokazujący wskazanie max 19999. Opisany jest jako "19999 Counts".
    Rozdzielczość pomiaru to siłą rzeczy 0,0001 V (dla pomiaru V i zakresu 1,9999V) a dokładność +(0,05%+3) według dokumentacji, ale nie podają czy to jest 0,05% wartości mierzonej czy wartości wskazywanej.

Kiedyś podawało się jeszcze impedancje wewnętrzną, a dziś ciężko jest znaleźć. Pewnie w dobie następców ICL jest pomijalna dla pomiaru
    Urgon
    Editor
    AVE...

Możesz zmierzyć impedancję wejściową drugim multimetrem, ale z reguły jest to 10MΩ...
    Polon_us
    Level 42  
    Urgon wrote:
    Ale co oznacza zapis +3?

Dodałbym, że odnosi się to do ostatniej cyfry pomiaru. W tekście nie jest to wyraźnie powiedziane.
    A nie dla wszystkich może to być oczywiste.
    CosteC
    Level 36  
    sq3evp wrote:
    Kiedyś podawało się jeszcze impedancje wewnętrzną, a dziś ciężko jest znaleźć. Pewnie w dobie następców ICL jest pomijalna dla pomiaru

Jak kupujesz przyrządy pomiarowe to znajdziesz. Impedancję DC, AC, dla pomiaru prądu.
    10 Mohm to mało dla bardzo wielu aplikacji. Pomiar napięcia na impedancji 1 M będzie miał 10% błędu w takiej sytuacji. (np dzielnik 1 M + 1 M).

ANENG nie ma i mieć nie będzie. Lepsze Uni-T mają. Tańsze i starsze - niekoniecznie.
    sq3evp
    Level 32  
    Hmmm.... chyba to o to chodzi. Właśnie ANENGA kupiłem i w porównaniu do DT-830 to jest coś, ale masz rację.
    Ponad 20 lat temu miałem okazja korzystać z porządnych (jakiś Brymem, Metrix zdaje się i mostki RLC) tam było podawane wszystko, żeby sporządzać protokoły pomiarowe dla odbiorcy.
    Tu zgadzam się z tym co mam - nie potrzebuję domu mieć przyrządów tej klasy. W zasadzie proste to wskaźniki raczej bo widzę, że nawet mierząca napięcie akumulatora ostatnie cyfra mi się zmienia (tak na 50% pomiarów w DT830).
    Matheu
    Level 24  
    sq3evp wrote:
    Rozdzielczość pomiaru to siłą rzeczy 0,0001 V (dla pomiaru V i zakresu 1,9999V) a dokładność +(0,05%+3) według dokumentacji, ale nie podają czy to jest 0,05% wartości mierzonej czy wartości wskazywanej.
    Typowałbym, że to jest (0,05%+3) zakresu,

Czyli jeśli na zakresie 2V na wyświetlaczu pokazuje się liczba:
    0,0010 [V]
    to wg mnie wartość rzeczywista wynosi:
    0,0010 V ±(0,05%+3)*2V
    CosteC
    Level 36  
    sq3evp wrote:
    Ponad 20 lat temu miałem okazja korzystać z porządnych (jakiś Brymem, Metrix zdaje się i mostki RLC) tam było podawane wszystko, żeby sporządzać protokoły pomiarowe dla odbiorcy.

Alfabetycznie to APPA, Brymen, Fluke, SANWA, lepsze UNI-T (seria "pro") nie powinny Cię zawieść w tej kwestii. No ale tak od 300 zł trzeba zacząć. Mam APPA 72 od prawie 20 lat. w firmie SANWA PC5000 mają prawie 15 lat i działają...
    METRIX - nigdy nie miałem w rękach chyba, to nic nie mówię.

EDIT:
    Na potrzeby innego posta patrzę tu:
    https://instruments.uni-trend.com/static/upload/file/20210610/UT804%20Manual(110V).pdf i np impedancję podają.
    ale tu: http://www5.biall.com.pl/BAZA_PRODUKTOW_SMB/111568/111568.KARTA..2020-01-10.1.pdf jest bida z nędzą jak chodzi o specyfikację.
    Pewnie można szukać gdzie indziej, ale i tak żal.pl
    Janusz_kk
    Level 36  
    Matheu wrote:
    Typowałbym, że to jest (0,05%+3) zakresu,

Raczej odczytu.
    sq3evp wrote:
    a dokładność +(0,05%+3) według dokumentacji, ale nie podają czy to jest 0,05% wartości mierzonej czy wartości wskazywanej.

Dla porządnych mierników podawane jest wszystko, tu przykład mojego miernika :)
    Multimetry cyfrowe - jak interpretować specyfikację? Miniprzewodnik Multimetry cyfrowe - jak interpretować specyfikację? Miniprzewodnik

Dodano po 4 [minuty]:

A tak wygląda w środku :)
    https://www.holzleitner.com/el/solartron-7150/index-en.html
    Janusz_kk
    Level 36  
    sq3evp wrote:
    Toż to sprzęt praktycznie laboratoryjny z tymi parametrami

Dokładnie :) robi mi za miernik stołowy czyli stacjonarny, kupiony parę lat temu na aledrogo jak była ich wyprzedaż z magazynów, w tym linku autor o tym wspomina.

Dodano po 3 [minuty]:

Co ciekawe porównywałem go z nową Sanawą 5 1/2 cyfry i nadal trzyma parametry :) różnice były na końcowych cyfrach czyli w zakresie tolerancji.
    NegativeFeedback
    Level 13  
    Urgon wrote:
    Mam nadzieję, iż ten miniprzewodnik okaże się przydatny i pozwoli wielu początkującym lepiej zrozumieć swoje multimetry. Jak zawsze, zapraszam do zadawania pytań i komentowania.

Może i byłby przydatny gdyby nie był taki mętny i nie wprowadzał w błąd:
    - ilość cyfr wyznacza log(max wskazanie), np log(600000)
    - co to jest CAT rating można sobie tu przeczytać: https://www.digikey.com/en/blog/what-are-multimeter-cat-safety-ratings
    CosteC
    Level 36  
    NegativeFeedback wrote:
    - co to jest CAT rating można sobie tu przeczytać: https://www.digikey.com/en/blog/what-are-multimeter-cat-safety-ratings

Noo. Super artykuł. Wg JAKIEJŚ normy IEC.. Nie wiadomo tylko jakiej. W EU i tak obowiązuje EN 61010-1 i EN61010-2-030 wg której CAT I jako takie nie istnieje... A szkoda.
    Szkoda też, że nie podają czym się różni kategoria przepięciowa od pomiarowej.

Nie mam pojęcia czemu ma służyć "working current" jako "max working voltage" podzielone przez impedancję generatora do testów przepięć 1.2/50 us. To nic nie znaczy... Prądy zwarciowe oczekiwane w danej kategorii są liczone inaczej.
    Ale przynajmniej wartości przepięć testowych są podane poprawnie.
    gorki73
    Level 39  
    Urgon wrote:
    Procenty są proste, wynik na wyświetlaczu powinien mieć zakres 0,995-1,0005V

Przy dokładności 0.05% powinno być chyba 0.9995. Ps. 0.05%=0.0005.
    sq3evp
    Level 32  
    szeryf3 wrote:
    A tutaj macie małe kompendium wiedzy na ten temat.
    https://youtu.be/NtL0f1ZWFnY

Wykładowca z Katedry Metrologii i Elektroniki Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie to musi być dobrze.
    Ciekawe opowiada, przypomniały się laborki z Metrologii Elektrycznej i Pomiarów.

Firma NDN - właśnie od nich miałem te mierniki w pracy (na laborkach tez, choć tam były tez często używane takie wskazówkowe ze skalą z lusterkiem), stać mnie nie było a dziś wiem ze az tak dobre nie sa potrzebne.
    Urgon
    Editor
    AVE...

Dla lepszego wytłumaczenia, o co chodzi z cyframi i zliczeniami tekst zedytowałem. Przy okazji poprawiłem drobne literówki i dopisałem brakującą dziewiątkę...
    PPK
    Level 28  
    Popełniłem błąd przy zakupie AN870. Myślałem, że ma oddzielny zakres 0-2A (tak wynikało z opisu) a okazało się, że to ten sam zakres co 20A - przełączany wtyczką/bananem i wybierany przyciskiem SELECT...
    Urgon
    Editor
    AVE...

Nie ukrywam, to jest wada tego multimetru, bo zakres 2A wydaje mi się w tej chwili najbardziej użytecznym ze wszystkich zakresów prądowych. Na drugim miejscu dałbym zakres 200mA. Sprawę można rozwiązać na dwa sposoby: albo własny bocznik pomiarowy, albo drugi miernik z potrzebnym zakresem. Zresztą moim zdaniem warto mieć w zanadrzu dwa multimetry, i ten drugi nie musi być droższy niż 50 złotych...
    CYRUS2
    Level 43  
    PPK wrote:
    Popełniłem błąd przy zakupie AN870. Myślałem, że ma oddzielny zakres 0-2A
    Urgon wrote:
    Nie ukrywam, to jest wada tego multimetru, bo zakres 2A wydaje mi się w tej chwili najbardziej użytecznym

Konieczność przełożenia wtyku bananowego to jest wada miernika ?
    Nie jest to wada ale zaleta.
    Bo przełącznik nie przełącza prądu 2A i nie niszczy styku przełącznika.

AN870 - przypuszczam, że ma uchyb na DC 0,01%.(producent podaje 0,05%)
    DT830B cena 10zł z przewodami i z baterią.
    Producent podaje +/- 0,5%.
    Zmierzony uchyb miernika to 0,1%
    Urgon
    Editor
    AVE...

A jak ma się ta dokładność DT830B do napięcia zasilania? Podobne multimetry miały bliżej 5%, niż 0,5%, i właśnie silną zależność dokładności względem napięcia na baterii. Jak byś miał możliwość sprawdzenia, to byłoby fajnie się przekonać, czy tak nadal jest. A i zdjęcia wnętrza też byłyby ciekawe. Te stare mierniki wyglądały dość biednie, i gdzieś nawet powinienem mieć płytkę od jednego z nich...

Pokazany na obrazku miernik Niteo Tools też nie ma zakresu 2A, a zakres 20mA jest współdzielony z 10A. Pierwszy raz coś takiego widzę. Za to multimetr informuje, że może zmierzyć 10A przez 15 sekund raz na 15 minut. Po takim obciążeniu zwyczajnie musi ochłonąć. ;)

Co do AN870 i wielu multimetrów podobnej klasy, to teraz zakresy są przełączane elektronicznie, i czasem tylko przekaźnik "cyknie". W poprzednim artykule wspomniałem o innym Anengu, wyglądającym bardziej jak tablet, gdzie nie ma pokrętła. Za to też jest oddzielne wejście dla większych prądów, i tu multimetr zapala czerwoną diodę ostrzegawczą, gdy prąd przekracza bodaj 2A, bo bocznik zaczyna się wtedy grzać nadmiernie, a dokładność pomiaru spada.