Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Auriol/HG02832A/IAN 283582 - Stacja pogodowa, podświetlenie

Vinegere 10 Dec 2022 22:29 168 0
 • #1
  Vinegere
  Level 11  
  Witam serdecznie,

  Proszę o pomoc w doborze diod podświetlenia wyświetlacza stacji pogodowej z Lidla (Auriol HG02832A / IAN 283582).

  Podświetlenie przestało działać. Stacja posiadała dwa poziomy podświetlenia sterowane przyciskiem dotykowym u góry. Diody podświetlające są dwie, kolor biały, aktualnie żadna z nich nie świeci niezależnie od ustawionego poziomu podświetlenia (są umieszczone na jednej płytce i połączone zapewne szeregowo więc zakładam, że uszkodzeniu uległa jedna - tym bardziej że jedną z nich jestem w stanie zaświecić metodą, o której niżej). Na pierwszym poziomie podświetlenia napięcie mierzone na przewodach zasilających całą płytkę z obiema diodami wynosi 7,25-7,3V (chwilę po włączeniu podświetlenia jest niższe i rośnie przez pewien czas). Na drugim poziomie napięcie wynosi 7,35-7,4V. Wnioskuję, że napięcie zasilania każdej z nich to połowa zmierzonej wartości.

  Podczas pomiaru bezpośrednio na wyprowadzeniach diody, dla jednej z nich zachodzi zjawisko, którego nie potrafię wytłumaczyć (jeżeli ktoś z bardziej doświadczonych kolegów jest w stanie je wyjaśnić, to chętnie posłucham). Otóż po około 1-2 sekundach od przyłożenia sond miernika (ustawionego na pomiar napięcia stałego) do wyprowadzeń diody dioda się zaświeca, nie ma znaczenia biegunowość sond. Zjawisko następuje oczywiście tylko pod warunkiem, że zasilanie do płytki z diodami jest podłączone. Dla drugiej diody zachowanie jest zgodne z tym, czego bym się spodziewał - dioda się nie świeci, a napięcie równe jest napięciu zasilania całej płytki.

  Diody mają wymiary 2,7mm x 1,3mm (wysokości nie jestem w stanie zmierzyć bez demontażu). Na płytce z diodami da się odczytać symbole "ZC45.5X2", zamieszczam zdjęcia płytki. Czy da się poprawnie dobrać diodę nie znając prądu oryginalnych diod? Jedna z nich wciąż wydaje się być sprawna - jeżeli można doświadczalnie wyznaczyć jej prąd nominalny dysponując jedynie multimetrem to tu również poproszę o pomoc.

  Auriol/HG02832A/IAN 283582 - Stacja pogodowa, podświetlenie
  Auriol/HG02832A/IAN 283582 - Stacja pogodowa, podświetlenie Auriol/HG02832A/IAN 283582 - Stacja pogodowa, podświetlenie