Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podnośnik hydrauliczny 12t z lat 80-tych - jak prawidłowo złożyć? Zagadka zaworków i brak sprężyn

kameleon1983 12 Dec 2022 14:40 258 8
 • #1
  kameleon1983
  Level 13  
  Witam.
  Posiadam ten o to podnośnik hydrauliczny, pochodzi z lat 80-tych, produkcja czeska, nie znalazłem do niego nigdzie schematu. Z racji tego, że ciekło z niego z każdej strony, powymieniałem wszystkie uszczelniacze no i zaczął się rebus w jego złożeniu. Posiada on 3 kulki (zaworki) i tak naprawdę żadnej sprężynki, wydaje mi się, że ktoś wcześniej musiał do niego zaglądać i takowe zgubił.
  Po zalaniu olejem podnośnik podnosi bardzo wolno i można ręką go wsunąć więc zakładam, że wina leży w zaworku, który nie domyka kanału.
  Tak to wygląda i tak był złożony jak go demontowałem (zdj).
  Kulka 2 i 3 wchodzi w kanał bardzo płytko i je zamyka w gnieździe po dokręceniu śrub i defacto nawet nie jest na wysokości kanału od pompki, więc ich zastosowanie w tym miejscu wydaje się bez sensu.
  Kulka 1 spoczywa swobodnie w swoim kanale i ma luz między czarną gumowaną podkładką.

  Ktoś pomoże co tu może być nie tak?

  Podnośnik hydrauliczny 12t z lat 80-tych - jak prawidłowo złożyć? Zagadka zaworków i brak sprężyn Podnośnik hydrauliczny 12t z lat 80-tych - jak prawidłowo złożyć? Zagadka zaworków i brak sprężyn Podnośnik hydrauliczny 12t z lat 80-tych - jak prawidłowo złożyć? Zagadka zaworków i brak sprężyn Podnośnik hydrauliczny 12t z lat 80-tych - jak prawidłowo złożyć? Zagadka zaworków i brak sprężyn
 • #2
  kindlar
  Level 41  
  Ruch tłoczka do góry powinien otwierać możliwość zasysania oleju z zasobnika. Ruch na dół otwiera drogę oleju do siłownika po pokonaniu siły nacisku.
 • #3
  ftp.kowal
  Level 36  
  Żadnych sprężynek nie powinno być. Jedna z kulek ma być włożona w gniazdo śruby do opuszczania. Sprawdź czy da radę wyciągnąć gniazdo spod pompki. I włożyć tam kulkę. Dodatkowo pomiędzy cylindrem pompki, a zaworkami powinien być filterek w postaci drobnego sitka.
 • #4
  kameleon1983
  Level 13  
  ftp.kowal wrote:
  Żadnych sprężynek nie powinno być....

  Da rade włożyć kulkę w gniazdo śruby do opuszczania. Gniazdo pod pompką nie jest demontowalne wydaje się, że to odlew aluminiowy.
  Kulka nr 1 normalnie mi wchodzi w to gniazdo od góry (niebieska strzałka) i ją w połowie przykrywa gumowana podkładka i na nią idzie cylinderek tłoczyska.
  W takim razie jak włożę jedną kulkę do gniazda opuszczania (ze zdj kulkę 2 lub kulkę 3) to jakie zadanie miały by mieć kulki w tych dwóch otworach co przykręca się te 2 śruby - powinny w ogóle być tam kulki czy nie? Bo na logikę nie spełniają one tam żadnego zadania.
 • #5
  ftp.kowal
  Level 36  
  Sprawdź dokładnie to gniazdo powinno być demontowane. Bardzo często przy dokręcaniu pompki aluminium się roznosi i nie widać dokładnie miejsca łączenia. Ewentualnie dobra lampka i świeć w otwory szukając miejsca gdzie będzie przylgnia od kulki.
 • #6
  kameleon1983
  Level 13  
  ftp.kowal wrote:
  Ewentualnie dobra lampka i świeć w otwory szukając miejsca gdzie będzie przylgnia od kulki.


  Przylgnia jest w tym jednym miejscu w gnieździe pod pompką.
  Czyli wdg ciebie powinny być tylko 2 kulki? W miejscu 1 i 2?
  Co w takim razie ze śrubami znak "?" jaką one pełnią rolę? - są tylko zaślepkami?
  Podnośnik hydrauliczny 12t z lat 80-tych - jak prawidłowo złożyć? Zagadka zaworków i brak sprężyn
 • #7
  ftp.kowal
  Level 36  
  Śruby najpewniej tylko jako zaślepienie otworu technologicznego. Kulki muszą być trzy. Dwie muszą być w gnieździe pod pompką. Jedna tak jak pokazałeś druga tak jakby pod spodem od dołu zaworka. Na ssaniu otwiera się ta widoczna od góry. Przy ruchu tłoczka w dół powinno ja docisnąć, a uchylić kulkę w otworze obok. Dlatego twierdzę, że to gniazdo powinno być demontowane. Chyba, że jakoś przez otwór od dołu idzie ja włożyć, ale wtedy nie zrobili by przylgni dla niej
 • #8
  kameleon1983
  Level 13  
  dziekuję z twoje podpowiedzi.
  Gniazda nie mogłem w ogóle ruszyć. Złożyłem go na 2 kulkach (jedna przed śrubą do opuszczania a druga w gniazdo co rzekomo powinno być demontowalne). Zalałem olejem i podnosi. Więc ta 3cia kulka to nawet nie wiem czy powinna być.
 • #9
  ftp.kowal
  Level 36  
  Bez tej trzeciej będziesz miał ciężko ciężar podnieść. Pod naporem olej będzie wracać do pompki i unosić tłoczek. Kulka blokowała by powrót oleju do pompki.