Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dotykowy wyłącznik światła.

gen999 17 Lis 2005 16:47 6856 6
  • #1 17 Lis 2005 16:47
    gen999
    Poziom 23  

czy ktoś wie jak takie urządzonko jest zbudowane?? jak tak to jakieś schematy albo linki mile widziane. widziałem takie coś kiedys u kolegi, nie wiem jakiej to było produkcji ale można było regulować jasność wyłączać i włączać światło dotykiem (tak jak w radmorze przełącza sie stacje) i miało to jeszcze czujnik na pilota. ale czy działało na pilota nigdy nie sprawdzałem.
    pozdro czekam na info

0 6
  • Pomocny post
    #2 17 Lis 2005 16:54
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Witam
    Tu masz kilka schematów dotykowych włączników światła:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=230981#230981
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=396130#396130
    Na pilota nie znalazłem :P

0
  • #3 17 Lis 2005 17:11
    gen999
    Poziom 23  

dzięki koledze za linki. nie jest aż tak istotny czujnik na pilota, jednak tematu nie zamykam bo może ktoś taki znajdzie :P pozdro

0
  • Pomocny post
    #4 17 Lis 2005 18:37
    Preskaler
    Poziom 37  

Takie wyłączniki (przełączniki) dotykowe nazywają się "sensorowe". Pierwsze w Polsce były zastosowane (powszechnie) jako przełączniki programów w programatorze OTV "Jowisz". Zasada ich działania polega na dość dużym wzmocnieniu wzmacniaczy (tylu ilu kanałowy jest przełącznik) i podobnie jak dotykając palcem do "gorącego" wejścia wzmacniacza usłyszymy w głośniku silny "brum", tak i tutaj powstaje impuls elektryczny uformowany na odpowiedni kształt, który może zatykać lub otwierać przepływ prądu (np. przy pomocy tranzystora, termistora lub triaka). W "jowiszu były zastosowane neonówki (podobne jak w próbniku neonowym).

0
  • Pomocny post
    #5 18 Lis 2005 08:20
    cyruss
    Poziom 30  

Dla ścisłości to w Jowiszu były LED-y a neonówki jako sygnalizacja i przerzutniki były w starych TV cz-b.
    Takie proste wyłączniki dotykowe (regulacja potencjometrem) były na kilku tranzystorach i triaku, bardziej cwane były na 8-pin kości (regulacja dłuższym dotykiem, zał/wył krótkim dotykiem, pamięć ostatniego ustawienia). Prosty schemat powinienem gdzieś znaleźć.
    A te na pilota to już na mikroprocesorze, mam taki ale nie było schematu a rozrysowanie nic nie da - brak pliku programu.

0
  • Pomocny post
    #6 26 Gru 2005 07:31
    Preskaler
    Poziom 37  

W póżniejszych modelach "Jowisza" były ledy ale w pierwszych neonówki. Jowisz to konstrukcja francuska z końca lat 60-tych a wtedy ledy były jeszcze niedostępne! Oczywiście w pierwszych modelach "Jowisza" produkowanych w Polsce były programatory jeszcze mechaniczne (zwykłe przełączniki".

0
  • Pomocny post
    #7 26 Gru 2005 19:04
    cyruss
    Poziom 30  

Ta kość to SLB0586 i SLB0587. Wprawdzie *.pdf jest dostępny za darmo, ale go wrzucam bo dość trudno mi było go utrafić.
    Tak na marginesie: francuski to był pierwszy polski półprzewodnikowy OTVC Thomson. Jowisz był już polską konstrukcją i nigdy nie miał neonówek, a przynajmniej w starej książce o nim nie ma nic na ten temat. Mechaniczny programator i cztery potencjometry miał ostatni model TC500 z blokiem sygnałowym z "Heliosa". Najstarszy miał sześć potencjometrów i programator sensorowy. Bardzo podobny programator (mechanicznie identyczny) na neonówkach był w cz.b. TV.
    Dorobienie sterowania pilotem do tej kości jest proste - jakiś scalony odbiornik IR, coś na wyjściu co z ciągu impulsów zrobi jeden dłuższy lub krótszy, zależnie od czasu trzymania klawisza w pilocie i gotowe.

0
    Załączniki: