Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik RF433 z kodowaniem EV1527

Simon79 18 Dec 2022 17:36 3099 6
Altium Designer Computer Controls
  • Nadajnik RF433 z kodowaniem EV1527
    Jakiś czas temu nabyłem różnego rodzaju czujniki: gazu, dymu itp. przy czym są to urządzenia, które mogą współpracować z dedykowanymi przez producentów systemami alarmowymi. Czujniki wyposażone są w moduł radiowy RF433 z kodowaniem EV1527. Wówczas nie byłem tym zainteresowany. Nie byłem świadomy, że są urządzenia, które pozwalają "podłączyć do internetu" takie czujniki i inne "nieinteligentne" urządzenia. Było to kilka lat temu, gdy temat inteligentnego domu nie był jeszcze taki modny. Dziś na forum non stop coś o inteligentnych żarówkach, gniazdkach, przeróbkach i wgrywaniach wsadu.

Po bliższym zaznajomieniu się z tematem, przy użyciu Arduino i biblioteki RCSwitch, można ten kod odczytać. I tak stałem się posiadaczem Sonoff 433 RF Bridge i użytkownikiem eWeLink. Potem to już czujniki otwarcia drzwi, okna, ruchu itd. Dzisiaj, oprócz Ewelink mam czujniki TUYA i różne samoróbki do SUPLA.

Bez względu na wybraną platformę, moim zdaniem warto dodać do "nieinteligentnego" urządzenia możliwość podłączenia go do internetu, np. w celu określenia stanu pracy - awarii i niekoniecznie musi to być moduł Wi-Fi ESP8266. W tym celu powstał poniższy układzik, a w zasadzie dwa - w wersji 1 klasycznej i wersji 2, mikroprocesorowej.

W wersji 1, klasycznej, sercem układu jest układ scalony EV1527 (kupiony na AliExpress). Napięcie zasilania 3-12 V. Nadawany kod ustalany jest poprzez wejścia K0-K3. W modelu kod ustalono tylko wejściem K0 (podłączonym do plusa zasilania). Rezystor R1 ustala częstotliwość oscylacji i wynosi 330 kΩ. Wartość ta zależy od napięcia zasilania układu. Wyjście Tx podłączono do wejścia nadajnika RF433.
    Układ 4047 po podaniu impulsu dodatniego z monitorowanego urządzenia, załącza poprzez Q1 koder U1 i nadajnik TX na czas ok. 1-2 s (R3, C2). Jest to czas wystarczający na poprawne odebranie kodu przez np. RFBridge i przesłaniu do aplikacji eWeLink. Sposób parowania odbywa się w identyczny jak każdego innego urządzenia do RFBridge, więc nie będę o tym pisał. Przy montażu układu należy zwrócić uwagę, że niektóre piny elementów są jednocześnie przelotką i należy je lutować na warstwie top i botom.
    Nadajnik RF433 z kodowaniem EV1527 Nadajnik RF433 z kodowaniem EV1527
    W wersji mikroprocesorowej znalazła się Atmega88. Wejściem sterującym jest INT0, przy czym w tym wypadku przerwanie jest wyzwalane stanem niskim. Dodatkowo dodałem kontaktron, gdyby w przyszłości miał być to czujnik, np. otwarcia.
    Na schemacie widać dwa różne nadajniki: AM-RT4 (kiedyś popularny) i FS1000A (chyba najbardziej badziewny z możliwych nadajników, ale w niewielkim mieszkaniu w bloku zasięg jest wystarczający), należy wybrać jeden z nich. Szczegóły montażu na zdjęciach.
    Nadajnik RF433 z kodowaniem EV1527 Nadajnik RF433 z kodowaniem EV1527
    Do zaprogramowania atmegi służy gniazdo J1. Program napisany jest w Arduino. Nadawany kod 1681000, znajduje się w linijce mySwitch.send(1681000, 24); nieużywane piny są ustawione jako wejścia podciągnięte.
    Aby zaprogramować ATMEGA88 należy zainstalować MiniCore https://mcudude.github.io/MiniCore/package_MCUdude_MiniCore_index.json (szczegóły na https://github.com/MCUdude/MiniCore) i ustawić: wewnętrzny kwarc np. 8 MHZ, no bootloader, bod 2,7 V). Plik hex po kompilacji powinien być w tym miejscu: C:\Users\nazwa_komputera\AppData\Local\Temp\arduino_build_xxxxxx
    Następnie należy zaprogramować atmegę zwykłym programatorem (dla ułatwienia plik .hex w załączniku).
    Ponieważ nie jestem programistą i nie znam dobrze szczegółów dot. trybu SLEEP/POWERDOWN w Arduino/MINICORE, stąd z poborem prądu w stanie spoczynku zszedłem tylko do ok. 100 µA.
    Do testowania urządzeń nadających nie tylko kodem EA1527 powstał prosty układ "Odbiornik". Jest to nic innego jak szkic Arduino z biblioteki "ReceiveDemo_Advanced" wgrany do M88 oraz odbiornik 433 MHz i przejściówka FTDI232RL. Zasilanie 5 V z przejściówki przez USB. Odczyt w dowolnym terminalu, ustawienia 9600,8,n1. Nic wielkiego, ale może komuś się przydać :)

Układ w wersji 1 pracuje w czujniku zalania "Wykrywacz wylanej wody" AVT1105. Myślę, że posiadając już most RF-Wi-Fi można pokusić się o wykonanie takiego układziku.

W załączniku:
    - Nadajnik wersja 1: pliki eagle (sch i brd ),
    - Nadajnik wersja 2: pliki eagle (sch i brd ), pliki arduino (.ino i .hex)
    - Odbiornik: pliki eagle (sch i brd ), pliki arduino (.ino i .hex)

Cool? Ranking DIY
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    About Author
    Simon79
    Level 20  
    Simon79 wrote 370 posts with rating 296, helped 28 times. Been with us since 2007 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    gulson
    System Administrator
    Nie ma komentarzy, ale chyba wszystkim się podoba, bo sporo pozytywnych ocen :)
    Napisz do mnie PW z adresem lub paczkomatem do wysyłki upominku :)
  • Altium Designer Computer Controls
    TechEkspert
    Editor
    Przydałoby się więcej informacji o samym kodowaniu oraz o bramce RFBridge, również dałem plusa i obserwowałem czy rozwinie się dyskusja, aby dowiedzieć się więcej. Nie rozwinęła się dyskusja więc się odzywam :)
    zgierzman
    Level 30  
    TechEkspert wrote:
    Przydałoby się więcej informacji o samym kodowaniu

Popatrzyłem w notę EV1527 i wygląda to na bardzo prosty układ. Ma 20 bitów kodu OTP, ale nie doczytałem, czy użytkownik może sam go zapisać, czy już jest dostarczany jako zapisany w układzie swoisty numer seryjny. Potem wysyła 4 bity odpowiednie do stanu czterech wejść.
    Nie ma żadnego szyfrowania, wszystko leci otwartym tekstem, więc nadaje się raczej do prostych czteroprzyciskowych pilotów sterujących oświetleniem choinkowym, a nie do zastosowań gdzie istotne jest bezpieczeństwo. Chociaż do jakichś czujników zalania też może być, co najwyżej złośliwy sąsiad może nam wywołać fałszywy alarm :-)
    eurotips
    Level 38  
    Po co wyważać otwarte drzwi, większość zestawów do sterowania załączania gniazdka z marketów oparta jest o jeden układ: PT2262 nadajnik i PT2272 odbiornik. Produkowane w jakich tylko chcesz wersjach: momentary, togggle, bistable. Dokumentacji pełno, przykładów mnóstwo. Sam jakieś 10 lat temu prezentowałem wam w DIY żyrandol na tych układach.
    Simon79
    Level 20  
    Tak się składa, że testowałem układy PT2262. Mimo iż w specyfikacji Sonoff RF Bridge 433 są uwzględnione (PT2260, PT2262, PT2264, EV1527), to po odebraniu kodu (mignęła dioda LED) w aplikacji nic się nie działo :-x . Być może to kwestia softu, ale mam aktualny.
    Co do scalaka EV1527, to wg mnie jest to OTP i użytkownik nie może sobie kodu wgrać. W wersji z atmegą można sobie wymyślić swój własny unikatowy kod, ale dalej nie jest to szyfrowane.
    Co do "wyważania otwartych drzwi", dla mnie liczył się też gabaryt, zakres napięcia. Po drugie dochodzimy do wniosku, że nic nie opłaca się zrobić jako DIY, bo już to jest :).