Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosh ok. 6-letnia, zawiesza się na początku pracy.

17 Lis 2005 20:17 18596 36
 • Poziom 12  
  Mam zmywarkę Bosh około 6 może 7-letnią, niestety nie mam jak sprawdzić modelu. Sprawa jest tego typu, że zawsze wszystko było dobrze aż któregoś dnia po prostu zaczęła się wieszać... Po ustawieniu jakiegokolwiek programu i odpaleniu go już po około niecałej minucie zawiesza się i amen... Nic dalej nie idzie... Po prostu przerywa proces... Pewnie coś z elektroniką tak mi się wydaje... W każdym razie od razu mówię, że jestem laikiem i bardzo proszę o wszelkie wskazówki co mogę z tym zrobić...
 • Poziom 21  
  Dlaczego nie masz jak sprawdzić modelu - wygrawerowany na rancie drzwiczek na samej górze. E-Nr i FD a wszystko będzie jasne. Jak się zawiesi to słychać coś czy martwa cisza? Jak stan wyświetlacza/lampek? Coś mruga jakiś błąd (F)? Nie wiadomo o czym rozmawiamy. Wodę masz odkręconą? Jeśli tak to może być uszkodzony elektrozawór.
 • Poziom 12  
  Nie mam nigdzie wygrawerowanego modelu... Pewnie jest gdzieś z tyłu zmywarki, ale nie mam jak się dostać... Jak się zawiesi to matwa cisza jest... Tam nie ma wyświetlacza, jest tylko dioda sygnalizująca czy zmywarka pracuje czy nie. Po zawieszeniu nadal się pali... Wodę oczywiście, że mam odkręconą...
  Nikt nie wie co to może być? Proszę o dosłownie jakiekolwiek rady... A czy na przykład zapchanie się rury odpływowej ze zmywarki, która odprowadza brudną wodę do kanalizacji może być przyczyną? Wiem, że to głupie, ale kombinuję jak się da...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Właśnie nic nie jest więcej napisane... Pewnie gdzieś z tyłu jest podany model, a nie mam jak się dostać.

  Nie wiem czy to właśnie oznacza nabieranie wody ale po włączeniu programu po chwili słychać jak zawsze takie ciche trykanie z dużą częstotliwością przez kilkanaście sekund i nagle trykanie ustaje i zmywara się wiesza... Może to trykanie oznacza właśnie nabieranie wody i skoro staje to uszkodzona jest ta pompa co mówisz... A jeśli tak to wymiana tej pompy to jaki orientacyjnie jest koszt?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Woda jest na pewno...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Tabliczkę masz wygrawerowaną na górze drzwiczek, patrząc od czoła; bądź białą naklejkę nad górnym koszem (sądząc po wieku zmywarki, to masz wygrawerowaną):
 • Poziom 12  
  O ja pierdykam! Faktycznie jest! Kurde, przepraszam, ale naprawdę tego nie było w ogóle widać. Dopiero jak się przypatrzyłem pod światło to dostrzegłem wygrawerowane symbole... Więc jest tam napisane: Typ S4R1B DVGW-M 418, E-NR. SPS2442/06 FD7601 650151.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  W którym miejscu? Chyba nie mam możliwości odkręcenia jednego boku, po otwarciu zmywarki drzwiczki mają obudowę odkręcaną z obu stron. Odkręcić tą obudowę na drzwiczkach?
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Camillo napisał:
  drzwiczki mają obudowę odkręcaną z obu stron. Odkręcić tą obudowę na drzwiczkach?


  Masz nie odkręcać drzwiczek, a lewy bok zmywarki. Z przodu na dole zdemontuj plastikową maskownicę (11 7753), potem przy boku zmywarki z przodu pod zaślepkami są wkręty; odkręć. Z tyłu również dwa wkręty i bok masz wyjęty. Jak masz blat, to musisz najpierw jego zdemontować. Będzie Ci łatwiej.
 • Poziom 12  
  Odkręciłem więc to wszystko i nie wiem dalej co mam robić. Błagam o wszelkie wskazówki. Zrobiłem też kilka zdjęć.

  Część górna lewego boku zmywarki:

  Zmywarka Bosh ok. 6-letnia, zawiesza się na początku pracy.


  Część środkowa lewego boku zmywarki:

  Zmywarka Bosh ok. 6-letnia, zawiesza się na początku pracy.


  Część dolna lewego boku zmywarki:

  Zmywarka Bosh ok. 6-letnia, zawiesza się na początku pracy.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Musisz się dostać do pompy myjącej. Jest na dnie tego plastykowego koryta (rysunek od skryna, częśc nr 210108). Silnik tej pompy ma aluminiowy wentylator. Spradź, czy swobodnie się kręci. Zdejm też prawą obudowę.
 • Poziom 12  
  Ale tam jest pełno wody, jak to zdejmę to mi się rozleje wszystko... Jak mam najpierw odprowadzić stamtąd wodę?
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  To jest zmywarka i należy liczyć się z małym "potopem" podczas naprawy.
  W Twoim przypadku idzie rurka do hydrostatu (z płaszcza). Jak zdejmiesz prawy bok, to będzie w miarę łatwy dostęp do wentylatora pompy myjącej. Jeżeli nie da się obrócić, to znaczy, że coś wpadło do pompy, bądź zatarły się łożyska (od wycieku- pompa do wymiany- dostaniesz na szrotolandzie).
  Cóż... ze zmywarki poleci kupę wody, ale od czego są ręczniki frotte... :D
 • Poziom 12  
  Wentylator daje się obrócić bez problemu. To znaczy dość opornie chodzi, no ale to chyba normalne, w końcu to aluminiowy, masywny wentylator.

  To co teraz? Mam odkręcić tą plastikową osłonę z lewego boku i oczekiwać potopu w kuchni?
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  No, to włacz teraz zmywarkę. Wentylator ma się kręcić bez oporów, a jeżeli ma to do wymiany pompa.
 • Poziom 12  
  Po włączeniu zmywarki wentylator nie kręci się wcale... Ale może po prostu on dopiero zaczyna się kręcić po jakimś czasie i zanim dojdzie to tego momentu to po prostu wcześniej się zawiesza z innego powodu?
 • Specjalista AGD
  No, to sprawdź jeszce kondensator 5 mikro i jak się okaże, że jest dobry, to zawołaj fachowca od zmywarek.
 • Poziom 12  
  Jak i gdzie mam to sprawdzić?
 • Specjalista AGD
  Po kolei, uporządkujmy.
  Włączasz dowolny program, np. 3.
  Boki masz odkręcone.
  Zmywarka zaczyna program od wylewania wody (pompa spustowa).
  Następnie przechodzi do następnego kroku, czyli zaczyna pobierać wodę (załącza się elektrozawór, ten AQUASTOP przy "kranie"). Jeżeli w płaszczu wodnym (tym w lewym boku zmywarki, jak na foto) jest woda (odcina hydrostat), to załącza się pompa myjąca. Sprawdź, czy kręci się (w prawym boku). Poznasz po wentylatorze. Jeżeli kręci się, a nie podaje wody do wewnątrz komory zmywarki (musi spadać poziom wody z płaszcza), to mogą być dwie przyczyny:
  1. zanieczyszczony płaszcz wodny (nie używałeś soli). Rzadko przyczyna tkwi w elektrozaworze płaszcza.
  2. uszkodzona turbina pompy myjącej.

  Natomiast, jeżeli pompa myjąca nie pracuje (tylko buczy), to prawdopodobne jest to, że coś do niej wpadło, bądź przecieki z uszczelniacza spowodowały zatarcie się przedniego łożyska. Kondensator rozruchowy odpada (lub rozruch pozystorowy). Takiego przypadku nie pamiętam w Boszach/Simensach.

  Sprawdź to, a pogadamy dalej.
  Napisz, co robi zmywarka po kolei, a nie będziemy się domyślać, tylko podamy myślę trafną diagnozę.
 • Specjalista AGD
  Włącz zmywarkę, przekręcaj ząbek po ząbku programator i obserwuj pompę. W tych zmywarkach, jeżeli w danym położeniu programatora pompa ma pracować, to pracuje bez względu na to, czy jest woda, czy nie.
 • Specjalista AGD
  :arrow: zayzayer
  Tylko w "sześćdziesiątkach" :wink:
  W "czterdziestkach piątkach" jak nie przełączy hydrostat (lub mikrowyłącznik), to pompa myjąca nie załączy się. Więc jak zmywarka nie pobierze wody, to .upa...
 • Specjalista AGD
  skryn napisał:
  :arrow: zayzayer
  Tylko w "sześćdziesiątkach" :wink:
  W "czterdziestkach piątkach" jak nie przełączy hydrostat (lub mikrowyłącznik), to pompa myjąca nie załączy się. Więc jak zmywarka nie pobierze wody, to .upa...


  Jesteś tego pewny?
  Owszem, jest tam hydrostat (w "60" nie ma) podłączony do rurki, którą widać na pierwszym obrazku na górze, ale z tego co sobie przypominam, to on nie decyduje o poziomie wody, a jest elementem systemu aqua-stop.
 • Specjalista AGD
  zayzayer napisał:

  Jesteś tego pewny?


  Na pewno! :D
  W "szerokich" pompa działa po przeskoku programatora, niezależnie od mikrowłącznika i poziomu wody. W "wąskich" dopiero po przełączeniu hydrostatu (lub mikrowłącznika).
  Amen.
 • Specjalista AGD
  Mylisz się skryn.
  W tego typu zmywarkach nie ma znaczenia, czy programator "pogania" hydrostat w płaszczu wodnym, czy hydrostat na dole (tylko w " 45"). Tam gdzie ma iść pompa, to ma iść. Zakladasz sie? Stawiam Bolsa w "opakowaniu zbiorczym"
  Ale z tym proponuję przenieść się na inne forum :)
 • Poziom 12  
  Skryn, więc tak.

  Sól używana była raz na miesiąc, czasem raz na dwa miesiące.

  W tej chwili zmywarka jest zapełniona wodą tak jak to widać na zdjęciach. Gdy włączę dowolny program słychać od razu pracę silnika i w dolnej części słychać dźwięk jakby przepływu wody, jakby mielił wodę, natomiast poziom wody w lewym boku nie zmienia się, cały czas jest tyle samo. Również wentylator w ogóle nie pracuje. Po około 30 sekundach ten dźwięk silnika i przepływającej jakby wody ustaje i zaczyna się ciche trykanie, które trwa kilka sekund i w tym momencie zmywarka się zawiesza i jest martwa... Na każdym programie jest tak samo.
 • Specjalista AGD
  Camillo napisał:
  Gdy włączę dowolny program słychać od razu pracę silnika


  Jakiego silnika? Pompy myjącej, czy wylewającej?

  A nie ma czasem w tym plastikowym dnie wody?