Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

samoczynne resetowanie się kompa

jaszczomb139 17 Nov 2005 22:37 20475 38
Computer Controls
    jaszczomb139
    Level 11  
    Witam.
    Niedawno zmieniłem płytę główną i procesor na Sempron 3000+ i asusa K8V SE de luxe. Niestety od jakiegoś czasu komputer podczas pracy się samoczynnie resetuje. Zasilacz jest raczej wystarczający - 350W.
    Co jakiś czas (raz na kilka-kilkanaście uruchomień) nie podnosi się interfejs sieciowy wlan.
    Czy ktoś wie co może być przyczyną takiego zachowania??
  • Computer Controls
    TONI_2003
    Moderator
    Witam ! ... 350W powiadasz , a ja mu dodam naklejkę i będzie na niej 450W i też będzie oki?
    Podaj cały swój konfig i firmę i model zasilacza !
    przema72
    Level 19  
    może jakiś wirus ? ja kiedyś tak miałem usunołem wirusa i wszystko ok , lub zrub nowa instalkę windowsa może coś ze sterami mu sie pomieszało
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Jak będziesz odpowiadał na pytania kolegi TONI_2003 to odpowiedz również na jedno moje: jaka jest temperatura procesora podczas pracy?
  • Computer Controls
    jaszczomb139
    Level 11  
    Zasilacz to megabajt MGB 350atxp4
    Komputer to Sempron 3000+,Asus K8V SE de luxe, grafika nvidia Riva TNT2 32MB,dysk twardy WD 40GB , nagrywarka CD + DVD-Rom
    Temperatura nie przekroczyła nigdy 40 stopni.
    gall86
    Level 12  
    a napiecia zasilacza ? napisz jak trzyma, podczas jakiej pracy sie resetuje ? grania, skakania po www ? pisania w wordzie ?

a tak poza tym to fajnego masz kompa :D procek amd3000 a grafa riva 2 :D
    jankolo
    gall86 wrote:
    procesor amd3000 a karta graficzna riva 2 :D

Niech kolega powie, do jakich zastosowań - poza grami i tworzeniem zaawansowanej grafiki 3D - potrzebna jest inna karta graficzna?
    TONI_2003
    Moderator
    ... proponuję o ile nie masz miernika jednak Byś go pożyczył i porobił pomiary napięć przynajmniej tych podstawowych +3,3V/ +5V/+12V jako że Megabajt MGB 350ATX P4 jest bardzo kontrowersyjnym zasilaczem w zależności od tego co tam za rozwiązania techniczne zostały zastosowane !
    Oczywiście daj mu jakąś zajęcie by komputer nie próżnował .
    przema72
    Level 19  
    co do tego megabajta to nie jest dobry zasilacz i to on mże byc przyczyna resetowani kompa , ale jak komputer chodził dobrze i nagle zaczoł się resetować np jak włchodzimy na jakies stront to powinna pomóc nowa instalka windowsa , warto poświęcić na to 1godz a dopiero potem szukać usterki w sprzećie
    do jankolo tem procesora powinna się wachć ok 35 stopni
    pgp
    Level 19  
    Sugeruję zmiejszyć z Biosie częstotliwość taktowania pamieci. Nie każda pamięc 400 MHz moze tyle uciągnąć niestety, szczególnie dotyczy to tych tańszych producentów.
    jaszczomb139
    Level 11  
    Pamięci mam ustawione na 333MHz, natomiast napięcia trzyma około: 11,77 ; 3,17-3,2 : 4,95 V. System się resetuje niezależnie od tego co na nim robię, zdarzało się to także w stanie bezczynności, reinstalacja windowsa nic na to nie pomagła
    przema72
    Level 19  
    ja stawiam na tego mega...shita te 350 w to chyba "P.M.P.O" ( to porównanie) pożycz jakiś dobry zasilacz od kumpla byle nie codagena i inne wytwory fantazji i przetestuj jeszcze raz , możesz też zrobic reset biosu i ustawić wszystko od nowa
    gall86
    Level 12  
    jankolo wrote:
    gall86 wrote:
    procesor amd3000 a karta graficzna riva 2 :D

Niech kolega powie, do jakich zastosowań - poza grami i tworzeniem zaawansowanej grafiki 3D - potrzebna jest inna karta graficzna?

wiec po co taki proc ? do pisania w wordzie ?
    jankolo
    gall86 wrote:
    wiec po co taki procesor ? do pisania w wordzie ?

Wynika z tego, że kolega nie zna innego zastosowania komputera niż gry oraz edycja tekstów. Podpowiem koledze: o takim zastosowaniu komputera jak obliczenia numeryczne to kolega słyszał?
    SanceS
    Level 22  
    jankolo - ciekawe czy kolega gall86 wie, że na komputerze da się enkodować , czy kompresować filmy, lub używać go jako servera :D

Co do resetów, jestem raczej przekonany, że winny jest zasilacz.
    Z ciekawości ile lat pracuje on w tym komputerze i jak bardzo jest zakurzony ? Po krótkiej pogawędce z kolegą TONI'm jestem ustosunkowany do tych zasilaczy i ich wspaniałego działania + wykonania (heh po co te filtry tutaj, stasiek dawaj zwore !) Naprawdę nie warto... najbardziej smieszą mnie ich uszkodzenia, padnie prawie wszystko, a bezpiecznik jak był tak jest :D hehe.

Jeżeli niebyłby to zasilacz, to należy sprawdzić zamocowanie radiatora na procesorze i procesora na podstawce, ew wydmuchac jakiś kurz z podstawki.

Myślę, że przed napisaniem nowego tematu, przeskanował kolega komputer przed trojanami, dialerami i innej maści wirusami ?

Pozdrawiam i polecam kupić nowy dobry zasilacz, byle by nie megabajt czy inny super power = noname.

Darek
    jaszczomb139
    Level 11  
    SanceS wrote:

Myślę, że przed napisaniem nowego tematu, przeskanował kolega komputer przed trojanami, dialerami i innej maści wirusami ?
    Darek

System jest na bieżąco skanowany przeciwko wirusom i innym ustrojstwom, więc to raczej nie to, zwłaszcza, że w między czasie był formatowany, i to nic nie pomogło. Zasilacz ma dwa lata i był ostatnio czyszczony z kurzu.

gall86 - mój komputer naprawdę nie służy do gier, ani obróbki grafiki i w najbliższym czasie nie zamierzam wzmacniać grafiki, więc chyba nie ma sensu dalej oceniać mojej konfiguracji
    SanceS
    Level 22  
    I tutaj idąc za tym co wcześniej pisał kolega TONI ( w innych tematach) napiszę:

Megabajt 350W 2 lata ? - światowy wyczyn ! :!:

Pomierz napięcia, a jeżeli nie masz skąd wziąć miernika i
    jeżeli nie chcesz zniszczyć reszty komputera to lepiej zmień ten zasilacz. :D

Poważnie, postaraj się podmienić zasilacz, jestem przekonany, że to jego winna

Pozdrawiam :arrow:
    Darek
    Hamster_71
    Level 13  
    Miałem podobny problem, oraz mój sąsiad też, mi się restartował rpzy określonych czynnościach, a mojemu sąsiadowi tak samo jak Tobie. Obydwa przypadki wykazały uszkodzoną pamięć RAM. Sprawdx pamięc Memtestem.

Pozdrawiam
    BadDog
    Level 15  
    Witam
    Mój przypadek jest podobny acz nie taki sam (omawiałem już go na forum ale nic nie wynikło) reset następuje zaraz po zalogowaniu się na kompa. Założone jest hasło w biosie i po wpisaniu hasła i zalogowaniu się na konto prawie 100% pewności że będzie reset. Co dziwne jeśli się zrobi reset po włączeniu kompa (przed wpisaniem hasła- czyli zanim zacznie się ładować system) 99% że resetu nie będzie, no może 80% :)
    I co koledzy na to ?
    Nie jest to sprawa programowa bo występuje na różnych dyskach i system był przeinstalowywany, zasilacz był podmieniany, karta sieciowa wyłączana- wkładana zewnetrzna, muzyka także wyłączana.
    płta Gigabyte GA-7VT880, Sempron 2200,Sapphire R9550. Pamięci sprawdzane mtestem, zasilacz Feel 350 napięcia mierzone trzymają jak drut
    i wartości prawie ideał. uprzedzam pytania :) zasilacz był czyszczony ,odkurzany i włożona dioda (tak na wszelki wypadek). procek ma temperaturę nie przekraczjącą 40 * (zresztą ile może mieć zaraz po właączeniu ) A i naprzykłąd podczas grania lub innego obciążania procka daje sobie radę i nic się nie dzieje, nie zawiesza się ani nie resetuje
    jaszczomb139
    Level 11  
    Hamster_71 wrote:
    Miałem podobny problem, oraz mój sąsiad też, mi się restartował rpzy określonych czynnościach, a mojemu sąsiadowi tak samo jak Tobie. Obydwa przypadki wykazały uszkodzoną pamięć RAM. Sprawdx pamięc Memtestem.

Pozdrawiam

Pamięć była sprawdzana, a dodatkowo specjalnie dobierałem ją pod płytę główną, bo ten model nie za bardzo chce działać z pamięciami niededykowanymi. Tak więc wydaje mi się, że to jednak zasilacz.
    przema72
    Level 19  
    do kol BadDog
    możliwe poprostu że zle trafiłeś na płyte lub płyta z prockiem lub pamięcią nie chcą pracować za dobrze.

a wogule myśle że kolego jaszczomb139 powinneś wreszcie sprawdzić ten ho... zasilacz bo co 2 post będzie żebyś sprawdził zasilacz , sam ci 2 razy to pisałem , a ty nic nie robisz , jak wyjdzie ci że dobry to przynajmniej pomyślimy nad czymś innym , a tak każdy wpaduje i mysli hmm... to może być zasilacz i cyk ten sam post :D
    jaszczomb139
    Level 11  
    przema72 wrote:

a wogule myśle że kolego jaszczomb139 powinneś wreszcie sprawdzić ten ho... zasilacz bo co 2 post będzie żebyś sprawdził zasilacz , sam ci 2 razy to pisałem , a ty nic nie robisz , jak wyjdzie ci że dobry to przynajmniej pomyślimy nad czymś innym , a tak każdy wpaduje i mysli hmm... to może być zasilacz i cyk ten sam post :D

Jak widać parę postów wyżej napisałem jakie napięcia mam na zasilaczu, a na lepszym zasilaczu na razie sprawdzić nie mogę, gdyż takiego nie posiadam. Jak uda mi się zdobyć to sprawdzę i napiszę jaki jest efekt, ale nie sądzę, że będzie to wcześniej niż w połowie przyszłego tygodnia.
    przema72
    Level 19  
    no prawie takiej odpowiedzi się spodziewałem , a na wartości nap nie patrz bo wachania powodujące błedy lub restart mogą być na tyle szybkie że ich odczyt nie złapie , ja jak zmieniłem codagena ni leprzy to mi w 3dmarku przybyło 50 pkt , wniosek leprza wyd. prądowa
    MluMlu
    Level 18  
    Witam

Tak z autopsji, samoczynne restarty powstają przeważnie przez:
    - uszkodzony RAM
    - uszkodzony HDD
    - uszkodzony CPU (np. ukruszone jądro)
    - uszkodzony zasilacz
    - uszkodzoną kartę graficzną
    - niedociśnięty RAM, niedociśnięta grafikę
    - przegrzewający się procesor lub karta graficzną
    - kondensatory na płycie głównej
    - zimny lut
    - kurz
    - listwę zasilającą
    - a nawet przez luźny kabel w zasilaczu

Wymuś BSOD-a czyli: Mój komputer->Właściwości->Zaawansowane->Uruchamianie i odzyskiwanie->Awaria systemu - odznaczyć "Automatycznie uruchom ponownie” - dzięki czemu zamiast restartu pojawi Ci się niebieski ekran stopu z błędem, być może w nim znajdziesz odpowiedź..
    Daniel_GSM
    Level 25  
    Witam mam podobny problem.
    Komputer sie resetuje, ale tylko w momencie kiedy na nim pracuje - tzn objaw wystepuje 2-3 razy na 8 godzin pracy.
    Jesli pozostawie go bez dotykania może działać bez problemów nawet 48 godzin.
    Nie zauwazylem jakiegos zwiazku samoczynnego resetowania sie z uruchamianiem jakiegos programu czy aplikacji.
    poprostu nagle gasnie i od nowa sie uruchamia.
    Czytalem gdzies na forum zeby wylaczyc opcje samoczynnego ponownego uruchamiania sie i w momencie kiedy sie komp powinien zresetowac odczyta informacje z niebieskiego ekranu.
    I faktycznie - taki ekran mi sie pojawil - niebieskie tlo.
    Odczytalem to co gdzies tam ktos proponowal wiec pisze ponizej:

DRIVER _CORRUPTED_MMPOOL

a troszke niżej:

***STOP: Ox000000D0 (0xFFFFF008, 0x00000002, 0x00000000, 0x805492EC)

Czym to moze byc spowodowane?
    Procesor nie w momencie restartu nie przegrzewa sie, pamiec testowana przez memtest i nie wykazuje bledow.

Bywa czasem taki dzien ze przez 8 godzin wszystko jest OK.
    Daniel_GSM
    Level 25  
    Prawde mowiac nie wiem jaki to wentylator, ale bezposrednio po tym "restarcie" sprawdzam temperature procka i wynosi jakies 36 - 42 stopnie wiec procesor nie jest przegrzany