Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obwód prądu trójfazowego - jak do tego podejść ?

18 Lis 2005 09:20 3515 6
 • Poziom 31  
  Dostałem do policzenia obwód prądu trójfazowego i niestety nie za bardzo wiem jak się za to zabrać (ze zwykłymi obwodami czy to prądu stałego czy zmiennego nie mam problemów, a tu kicha).
  Ogólnie obwód wygląda jak poniżej (rysowany w PSpice), mam za zadanie obliczyć wskazania 8 przyrządów: 6 watomierzy (ukł. Arona) i 2 amperomierze - to są te markery różnic potencjałów i prądów. Mam jeszcze jedno pytanie - jak w PSpice zapisać reaktancję kondensatora - jako rezystor z zadaną opornością ? (oznaczyłem na schemacie jako X4, ma wartość 180Ω)
  (dla ścisłości dane są na rysunku, napięcie mam podane jako symetryczne zgodne 3x400 V)

  Z góry dzięki za wszelaką pomoc :)

  (EDIT: poprawiłem ilość watomierzy, przy okazji na wszelki wypadek dam jeszcze link do schematu: http://img293.imageshack.us/img293/8179/schemat7zt.jpg)
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Wprowadziłeś do analizy złe wartości. Ogólnie:
  Jeżeli w układzie mamy kondensator C, to jego impedancja wynosi Zc=1/(ω*C); ω=2*π*f; f - częstotliwość,u ciebie 50Hz;
  Jeżeli mamy indukcyjność L to jej Zl=ω*L;
  Jeżeli mamy szeregowe połącz. L i R to impedancja Z=R+j*ω*L;
  -"- C i R -"- Z=R+1/(j*ω*C)
  =R-j/(ω*C);
  Dlatego zapis 57+j39 oznacza szeregowe połącz. R i L. ω*L=39; z tego liczysz L i w Pspice wstawiasz induktor o policzonej wartości, szeregowo połączony z rezystorem R=57Ω
  Z kolei 57-j58.5 to szereg. połącz. R i C; 1/(ω*C)=58.5;liczysz C i w Pspice wstawiasz szeregowo połącz. R=57om i obliczone C.
  Sam widzisz że jak masz podaną reaktancję Zc=180 to korzystając z Zc=1/(ω*C)=180 ->obliczasz C i wstawiasz.
  Chyba wszystko opisałem. PSpice nie toleruje oznaczenia elementu R jako np 222+j400 !
 • Poziom 31  
  Ok, to mi wiele wyjaśniło, ale pytanie pozostaje - może sprecyzuję: jaka jest metoda/technika obliczania takich obwodów na kartce (PSpice chciałem zaprząc tylko do sprawdzenia wyników) ? Dzieli się je jakoś na 3 osobne obwody (bo 3 fazy) czy jak ? :)
 • Poziom 39  
  rzymo napisał:
  Ok, to mi wiele wyjaśniło, ale pytanie pozostaje - może sprecyzuję: jaka jest metoda/technika obliczania takich obwodów na kartce (PSpice chciałem zaprząc tylko do sprawdzenia wyników) ? Dzieli się je jakoś na 3 osobne obwody (bo 3 fazy) czy jak ? :)


  Witam
  Metoda jest prosta. Zauważ że wszystkie odbiorniki są symetryczne, identyczna jest impedancja przewodów.
  Zwijasz obwód od "końca" i wyliczasz w ten sposób prąd główny każdej fazy. Przewody mają impedancję więc musisz uwzględnić spadek napięcia na tych impedancjach oraz przesunięcia fazowe. Zadanie typowe na ręce a nie na głowę. Jest tu dużo prostego liczenia. Spróbuj zrobić samemu a w razie problemów zapytaj.
  Pozdrawiam
 • Poziom 31  
  Aleksander_01 napisał:

  (...)


  Najpierw napiszę jak liczyłem prąd główny fazy, a potem proszę o poprawienie lub pogratulowanie :)

  Dla ułatwienia (przynajmniej tak myślę) zamieniłem jeszcze 2 dolne połączenia z trójkąta na gwiazdę i narysowałem sobie taki schemat ideowy jak poniżej. "Zwijasz obwód od końca" - czyli jeśli dobrze zrozumiałem, to liczę po prostu impedancję wypadkową wszystkich elementów, tzn. uwzględniam połączenia równoległe/szeregowe i potem liczę prąd główny fazy z prostego wzoru I = U / Zwyp. Czy dobrze robię ?
  (w każdym razie w symulacji w PSpice bądź Workbench'u tyle wychodzi - oczywiście po wstawieniu cewek i kondensatorów o wyliczonych wartościach)
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Widzisz jakie to proste.
  Gratulacje.
  Pozdrawiam
 • Poziom 31  
  To jestem mądrzejszy w kolejnej kwestii. Wielkie dzięki :)