Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers ceraklass ZW14 2DVAE23S5300 nie odpala padł z dnia na dzień

maliner128 01 Jan 2023 14:56 357 11
Automation24.pl
 • #1
  maliner128
  Level 10  
  Witam przeszukałem forum i wszystko co było opisane nie pomogło.
  Zacznę od początku tydzień temu akurat w wigilię przestał działać piec wyskoczył błąd c6 nie chciałem nic ruszać bo święta ale bez wody ciepłej w kranie i ogrzewania trochę ciężko. Dodam jeszcze że kilka razy już czyściłem piec i to pomagało ale tym razem nie pomogło. Po tym zacząłem szukać na forum co może być piec się nie uruchamia tylko słuchać pompę po odkręceniu ciepłej wody ale nie startuje i leci zima woda po czasie wyskakiwał błąd c6 ( żona twierdzi że przed tym dniem wcześniej też wyskakiwał C6 ale reset pomagał) po zdjęciu obudowy okazało się że nie ma iskry piec nie odpala. Sprawdziłem i okazało się że nie ma napięcia na wentylatorze ani na wyjściu z płytki sterującej. Wentylator na krótko działał stwierdziłem że było to już opisane i wskazywali na przekaźnik że on ma winę. Koszt przekaźnika był mały więc go wymieniłem ale okazało się że to nic nie zmieniło piec dalej takie same objawy nie załącza się i nie ma iskry ale tym razem wyskakiwał błąd C4. Po przeszukaniu forum stwierdziłem że to może być proestat koszty jednak były za wysokie żeby kupić nowy w dodatku nie byłem pewien czy to tylko to. Co ciekawe po dmuchnięciu w rurkę czarna albo pociągnięcie piec przy odkręconej wodzie zapala ale wentylator nie chodzi. Postanowiłem kupić cały taki sam model pieca jak mój udało się za dobre pieniądze. Przełożyłem najpierw proestat nic się nie zmieniło po potem zmieniłem płytkę też nic nie dało a na końcu przełożyłem wiatrak też piec nie działa. Cały czas te same objawy cały czas błąd C4. Już nie wiem co ma winę mam części z tamtego ale nie chce wymieniać niepotrzebnie części może ktoś tu ma pojęcia co może być przyczyną.
 • Automation24.pl
 • #2
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Błąd C4 to presostat zamknięty przed startem. Oczyścić wentylator-łopatki, zwężkę wentylatora i wężyki presostatu. Obejrzeć dokładnie kable pod kątem zwarcia. Presostat przed startem wentylatora powinien być rozwarty- sprawdź miernikiem na przejście.
 • #3
  maliner128
  Level 10  
  Sprawdziłem na kablu nie ma zwarcia, wentylator wyczyszczony przewody do presostatu drożne, cały czas ten sam błąd C4. Zastanawiam się czy coś nie stało się z kominem może nie ma odpowiedniego ciągu. Sam już nie wiem
 • #4
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Presostat odłączny od wężyków i od kabli powinien być rozwarty, brak przejścia, czyli bez C4.
 • Automation24.pl
 • #5
  maliner128
  Level 10  
  Dziwna sprawa pomimo odłączonych wężyków i presostatu i tak po czasie wyskakuje C4.
 • #6
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Jeżeli odłączyłeś wężyki, przewód od presostatu (biała kostka z prawej strony na dole pod komorą spalania) a mimo to pojawia się błąd C4 to jest problem z płytą elektroniczną..... W stanie startu wentylatora presostat jest otwarty jeżeli pojawia się C4 oznacza że jest zamknięty przed startem (zwarcie na przewodach, albo presostat nie powrócił po pracy wentylatora). Z kolei C6 oznacza że presostat się nie zamknął po starcie wentylatora.... Kup tani miernik elektryczny i sprawdź presostat na przejście sygnału oraz kabel pod kątem zwarcia.
 • #7
  maliner128
  Level 10  


  Junkers ceraklass ZW14 2DVAE23S5300 nie odpala padł z dnia na dzień Junkers ceraklass ZW14 2DVAE23S5300 nie odpala padł z dnia na dzień Junkers ceraklass ZW14 2DVAE23S5300 nie odpala padł z dnia na dzień
  Posiadam miernik zwarcia nie ma wiem że ta biała kostka jest od presostatu, tak jak na filmiku jak dmucham w wężyk odpala ale wentylator się nie załącza. Nie wiem czy elektronika siadłaby na dwóch płytach sprawdzałem taki sam błąd wywala.
 • #8
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Z elektroniką może być różnie, czy ta druga pochodzi również z kotła turbo z końcówką AE.... Na filmiku... kocioł nawet nie powinien odpalić jeżeli wężyki są odpięte. Jeżeli masz zapasowy kabel do presostatu możesz zrobić zwarcie/rozwarcie ręcznie na próbę po rozruchu wentylatora. Możliwe że kocioł ma inne defekty np. błąd czujnika NTC zasilania albo brak dobrego styku przewodów niskiego napięcia na płycie.
 • #9
  maliner128
  Level 10  
  Właśnie w tym problem ze wentylator nie chodzi w ogóle. Płytka pochodzi z identycznego pieca .
 • #10
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Prawdopodobnie nie dostaje napięcia z płyty (przekaźnik). Sprawdź napięcie wychodzące, sprawdź opór ok. 40÷50Ω , ewentualnie podłącz bezpośrednio z gniazda.... może ten drugi kocioł został wymieniony przez tę samą usterkę C4.
 • #11
  maliner128
  Level 10  
  Junkers ceraklass ZW14 2DVAE23S5300 nie odpala padł z dnia na dzień Wentylatory w obydwu piecach na krótko działają. Na mojej płytce wymieniłem już przekaźnik odpowiedzialny za wentylator i nic nie dało. Jak podłączyłem wentylator na osobnym zasilaniu piec odpala ale po czasie wyrzuca błąd A 3 . Zastanawia mnie czemu wentylator nie działa normalnie z zasilania z płytki. Czy styki na zdjęciu od wentylatora po sprawdzaniu na zwarcie powinny piszczeć ?
 • #12
  maliner128
  Level 10  
  Sprawa okazała się banalnie prosta, przy sprawdzaniu okablowania zamieniłem piny we wtyczce 3 pionowej . Naprowadził mnie na to pan z serwisu. Sprawa prosta aż wstyd się przyznać ale piec działa , tym samym okazało się że drugi używany kupiłem niepotrzebnie. Będzie na części lub do sprzedania .