Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suszarka Bosch WTE86305PL/30 - obraca się tylko w jedną stronę

olimpikos 03 Jan 2023 16:26 870 25
    olimpikos
    Level 5  
    Posiadam suszarkę marki Bosch WTE86305PL/30. Po wymianie łożyska bębna suszarka kreci się tylko w jedna stronę. Prawdopodobnie po zablokowaniu bębna coś uległo uszkodzeniu w płycie. programatora. Suszarka po wymianie łożyska działa normalnie lecz bęben kręci się tylko w jedną stronę i skręca ciuchy podczas suszenia. Chciałbym to naprawić macie jakiś pomysł od czego zacząć?
    kecajk49
    Level 34  
    Sprawdź czy przekaźniki od silnika nie mają zimnych lutów i usuń je ,moze przekaźniki od silnika wymagają wymiany?
    Telo
    Service technician RTV
    Witam

Jakiego typu masz silnik szczotkowy czy inwerterowy?
    olimpikos
    Level 5  
    Zachowuję się tak że z początku programu 2 razy się zatrzyma ale nie obróci do tyłu tylko w prawo, potem kręci tylko w prawo .
    Telo
    Service technician RTV
    Daj zdjęcie modułu z drugiej strony.
    olimpikos
    Level 5  
    Zdjęcie modułu z drugiej strony.
    Suszarka Bosch WTE86305PL/30 - obraca się tylko w jedną stronę
    kecajk49
    Level 34  
    Szkoda ze nie widzicie kondensatora obok silnika i wszystko jasne że to żaden inveter ani szczotkowy.
    olimpikos
    Level 5  
    Witam ponownie .Co koledzy nie pomożecie rozwiązać tego problemu z tą suszarka?
    Telo
    Service technician RTV
    Witam

Faktycznie jest kondensator ,jedyne co przychodzi mi do głowy to sprawdż przekaźniki one prawdopodobnie przełaczają prawo lewo obroty w tym obszarze modułu gdzie są podłaczone te brązowe przewody.
    olimpikos
    Level 5  
    To trzeba ich wylutowac z płyty? Też mi to przychodziło do głowy ale nie daje mi spokoju to że 2razy się zatrzyma na kilka sek ,ale nie przełączy w lewo potem kręci cały czas tylko w prawo bez przerwy .
    alekt77
    Level 39  
    Ile przewodów idzie ze złącza silnika do modułu sterowania? Ze zdjęć widzę że ze złącza silnika wychodzą 4 przewody, 2 idą prawdopodobnie do kondensatora 7,5/8,5µF a pozostałe 2 idą do modułu?
    olimpikos
    Level 5  
    Tak dwa idą do złącza
    alekt77
    Level 39  
    Jeśli tak to suszarka działa prawidłowo, ten silnik nie ma układu do zmiany kierunku obrotów. Wymień przy okazji te dwa szeregowo połączone zielone rezystory 5W na jeden rezystor 47Ω 3W drutowy, bo jeśli dojdzie do uszkodzenia układu zasilacza TNY266PN to będzie niezły ogień i dym(rezystor pełni rolę bezpiecznika w przypadku zwarcia w TNY266PN). W tej chwili masz tam rezystor 5W + 5W = 10W zamiast 3W.
    olimpikos
    Level 5  
    Ok . Rezystor wymienię tylko z tymi obrotami to już sam nie wiem ,jak to ma się kręcić jedni w serwisie mówią że w dwóch kierunkach drudzy że tylko w prawo. Przed usterką suszyła lepiej to znaczy ciuchy w niej nie były tak gorące ,a w łazience było ciepło jak suszarka pracowała a teraz zimno,no i cuchy jak by się zaparzały.
    kecajk49
    Level 34  
    Ten silnik MUSI przekładać suszony wsad więc nie wypisujcie że obroty bębna tylko w jedną stronę !
    Wymień oba przekaźnik od rewersji i będzie po kłopocie.
    mrice
    Moderator of Home appliances
    Musi to na Rusi.

W tej suszarce silnik pracuje tylko w jednym kierunku, zresztą jak w wielu innych suszkach.
    cezet
    VIP Meritorious for electroda.pl
    mrice wrote:
    zresztą jak w wielu innych suszkach.

Tu bym się spierał z Tobą. Większość suszarek kręci faktycznie w jedną stronę. Natomiast pod koniec cyklu musi kręcić w obie strony bo inaczej pranie będzie ugniecione.
    olimpikos
    Level 5  
    Po wykonaniu wielu tel do serwisów BOSCH twierdzą wszyscy że beben w tym modelu kręci się tylko w jedną stronę.Tylko coś jest nie tak bo pościel tak skręci że ją trudno rozwinąć, a nie robiła tego przez 8 lat.
    mrice
    olimpikos wrote:
    Tylko coś jest nie tak bo pościel tak skręci że ją trudno rozwinąć

Pościele niestety tak mają, zreszta w pralce tez potrafią zwinąć się w kulkę.
    Ja niestety w swojej jak susze pościel to raz na 30 minut ja otwieram, rozwijam i włączam nazad.
    Tak już jest.
    alekt77
    Level 39  
    kecajk49 wrote:
    Wymień oba przekaźnik od rewersji i będzie po kłopocie.

Gdybyś zanim zaczniesz pisać spojrzał na płytkę sterownika to może byś zauważył że nie ma tam "przekaźników do rewersji" tylko pojedynczy przekaźnik załączający silnik i niby jak miałaby być załączana rewersyjna praca silnika przy silniku indukcyjnym(z kondensatorem) przy dwóch przewodach od sterownika do silnika, dlatego pytałem o wyprowadzenia ze złącza silnika.
    mrice
    alekt77 wrote:
    dlatego pytałem o wyprowadzenia ze złącza silnika.

Dwa z silnika ida bezpośrednio na kondensator rozruchowy, a dwa na moduł, z czego jeden przez przekaźnik załączajacy a drugi jest wspólny z pompą kondensatu.
    alekt77
    Level 39  
    Dziękuję "mrice", ale autor tematu już mi odpowiedział w poscie #15 :D
    mrice
    Heh, fakt :lol: tak bywa jak się chce zaszybko.