Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z programowaniem ATmegi 32

__Karol 18 Lis 2005 16:05 990 3
  • #1 18 Lis 2005 16:05
    __Karol
    Poziom 10  

Witam,

Czy spotkaliście się z uszkodzeniem ATmegi32 podczas programowania przez ISP?

Wcześniej programowałem moją ATmegę przez Avrdude programami kompilowanymi przy użyciu WinAvra i wszystko było w porządku. Od niedawna troszkę zajmuję się Bascomem. Kilka programow udało mi się wgrać do uC i nie był żadnych problemów. Przy weryfikacji pojawiały się czasami jakieś błędy, ale ponowienie programowania załatwiało sprawę.

Teraz gdy chcę zaprogramować ATmegę32 w bascomie pojawia się tylko komunikat "could not identify chip with ID:FFFFFFF". Stało się tak po którymś kolejnym programowaniu.

Podłączenie uC do portu LPT i zasialanie uC na pewno są poprawne. Próbowałem zaprogramować mikrokontroler przez Avrdude i efekt był taki że programator nie rozpoznaje sygnatury chipu. mimo że wykrywa, podłączenie mikrokontrolera do portu.

Czy mój mikrokontroler mam spisać na straty?

Proszę o pomoc.

0 3
  • #2 18 Lis 2005 17:07
    Olo999
    Poziom 21  

Może przypadkowo taktowanie uC ustawiłeś z zewnętrznego generatora

0
  • #3 19 Lis 2005 08:50
    _Matik_
    Poziom 19  

Do programowania polecam programator STK200 i PonyProg. Jedna uwaga praktyczna. Zdarzalo mi sie, ze procek zdychal i nic sie z nim nie dalo zrobic. Ani czytac ani pisac. Nagle wszystko wracalo do normy w momencie gdy wybralem opcje Erase.

Raz podlaczylem do komparatora w procku napiecie gdy procek nie byl zasilony. Wszystko zdechlo ale Erase pomoglo. Nie potrafie wytlumaczyc dlaczego, ale to raczej nie byl zbieg okolicznosci.

0
  • #4 19 Lis 2005 12:09
    __Karol
    Poziom 10  

Taktowania napewno nie zmieniłem na zewnętrzne, bo o ile wiem można to zrobić przy pomocy fuse bitów, a tej zakładki w Bascomie nie otwierałem podczas programowania. Czy skorzystanie z innego programatora np. Pony Prog może pozwolić mi na podejrzenie np. fuse bitów

Co do kasowania chipu to nie mogę go w Bascomie skasować gdyż programator w ogóle nie rozpoznaje uC, tak więc go nie skasuje, już próbowałem.

0
  Szukaj w 5mln produktów