Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana lampy rtęciowej na sodową

18 Nov 2005 17:57 26065 13
  • Level 23  
    Mam do kolegow dosc chyba proste pytanie jesli ktos zna temat. CZy w lampie w której teraz mam zarowke rteciowa ktora swieci raczej niespecjalnie, moge zastosowac zarowke sodowa?
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 14  
    piter244 wrote:
    Mam do kolegow dosc chyba proste pytanie jesli ktos zna temat. CZy w lampie w której teraz mam zarowke rteciowa ktora swieci raczej niespecjalnie, moge zastosowac zarowke sodowa?

Przede wszystkim "lampa rtęciowa" i "lampa sodowa", bo żarówka, to żarówka... Nie obniżajmy poziomu ;)
    A odpowiedź na pytanie brzmi: jeśli masz zwykłą wysokoprężną lampę rtęciową, to masz do niej statecznik. Bez najmniejszego problemu można tam wkręcać lampy sodowe, które nie wymagają zapłonników i mają na sobie napisane "można stosować jako zamienniki lamp rtęciowych". Na rynku jest ogromny wybór sodowych, które można stosować z osprzętem do rtęciowych, a do tego wyglądają prawie identycznie (owalna bańka mleczna).
    Przykładowa firma GE Lighting i strona z sodowymi wysokoprężnymi:
    http://www.gepc.pl/lighting/index.php?str=10&doc=all&id_grupy=25&id_rodziny=963&id_typu=1510
    Jak widać wśród lamp sodowych są takie, które są zamiennikami rtęciowych (110W i 215W).
  • Level 23  
    dzieki zamykam temat
  • Level 22  
    W żadnej lampy rtęciowej ni zapali typowa żarówka sodowa gdysz do zapalenia żarówki sodowej jest potrzebny tyrystorowy układ zapłonowy w lampie sodowej jak uszkodzi się układ tyrystorowy to można wkręcić żarówkę sodową i ona zaświeci .Ale są w sprzedaży takie żarówki które świecą jak sodówka światłem żółtym i ta zaświeci ale nie typowa sodowa.

Moderated:

liczne błędy w słowach, gramatyczne, stylistyczne
    wprowadzanie w błąd użytkowników forum

• Level 10  
    Witam.
    Dręczyło mnie to samo pytanie, ale widze, że odpowiedź brzmi nie. A czy statecznik od lampy rtęciowej nadaje się do lampy sodowej? Chodzi mi o przeróbkę rtęciówki poprzez dołączenie zapłonnika. Czy jest jakaś różnica pomiędzy statecznikiem od lampy rtęciowej, a sodowej, czy działają na takim samym?
  • Level 22  
    Jeśli kupisz żarówkę sodową tak zwaną zamiennik to możesz ją wkręcić do oprawy rtęciowej pod warunkiem że faza będzie na stopce oprawki bo inaczej nie zaświeci to są żarówki które mają wbudowany układ tyrystorowy w sobie . Jeśli będziesz chciał założyć zwykłą żarówkę sodową to wystarczy zabudować układ tyrystorowy odrębny a statecznik może być ten sam tylko żarówki nie powinny być większe od mocy statecznika bo się szybko spali.
  • Level 33  
    Parę lat temu zrobiłem drobny eksperyment. Do istniejącej oprawy lampy rtęciowej 250W dołożyłem TUZ (Tyrystorowy Układ Zapłonowy) i wkręciłem lampę sodową 250W. Zapala się za każdym razem i działa do tej pory. Niestety, nie miałem jak porównać czy lampa ta świeci ciemniej niż taka sama sodówa z oryginalnym dławikiem. Nie pomierzyłem też pobieranego prądu oraz rozkładu napięć, celem porównania z danymi katalogowymi lampy. Ale jak mrozy puszczą to kto wie ...
    A może ktoś ma dla porównania dane dławików dla typowych lamp rtęciowych i sodowych?
  • Level 14  
    uki90 wrote:

A czy statecznik od lampy rtęciowej nadaje się do lampy sodowej? Chodzi mi o przeróbkę rtęciówki poprzez dołączenie zapłonnika. Czy jest jakaś różnica pomiędzy statecznikiem od lampy rtęciowej, a sodowej, czy działają na takim samym?

Z tego, co słyszałem dokładając zapłonnik można wkręcać lampę sodową, a potwierdza to to, co napisał w pierwszej części swojej wypowiedzi "sp5wcx".

sp5wcx wrote:

A może ktoś ma dla porównania dane dławików dla typowych lamp rtęciowych i sodowych?

Dławiki do sodowych i rtęciowych mają nieco inny szereg mocy (bo i lampy sodowe i rtęciowe mają inny szereg mocy, który tylko miejscami się pokrywa).
    Jednak przeglądam teraz katalog Onninena i widzę, że stateczniki do sodówek są prawie 2 razy cięższe od tych do rtęciówek o tej samej mocy, więc jednak się różnią ;)
  • Level 10  
    No widze, że by zadziałało, ale jeśli jest pewna różnica to może nie warto, bo przede wszystkim chodzi mi właśnie o to, żeby lampa dawała jak najwięcej światła, chociaż dobrze by było dla pewności porównać właśnie jeszcze, czy jest różnica w jasności światła i w poborze energii.
  • Level 1  
    Quote:
    CZy w lampie w której teraz mam zarowke rteciowa ktora swieci raczej niespecjalnie

Rozumiem, że świeci słabo i zielonkawo. W takiej sytuacji należy wymienić rtęciówkę, bo ta jest już zużyta. Pod osprzęt do rtęciówek można też wkręcić lampę sodową z mieszaniną Penninga, będącą bezpośrednim zamiennikiem rtęciówki. Od zwykłej sodówki różni się ona tym, że zastosowano w niej inną mieszaninę gazów i coś w rodzaju elektrody zapłonowej
  • Level 1  
    Widzę, że dużo osób wprowadza na forum ludzi w błąd. Otóż do oprawy rtęciowej można wkręcić tylko lampę sodową z mieszaniną penninga, która jest zamiennikiem rtęciówki. Ma ona pomoc zapłonową w postaci blaszki bimetalicznej, a nie żaden tyrystor we wnętrzu bańki. Kolejna rzecz: nie powinno się stosować lampy sodowej ze statecznikiem rtęciowej i na odwrót. Przykładowo moce lamp 250 i 400 W pokrywają się, bo istnieją takie moce rtęciowych i sodowych. Pamiętajmy jednak, że w przeliczeniu na 1 wat mocy lampa sodowa ma większy prąd pracy, niż rtęciowa. Nie bez powodu produkuje się stateczniki do rtęciówek i do sodówek oddzielnie. Lampa wyładowcza jest obwodem prądowym- dużą rolę gra tu prąd. Dajmy na to 250-watowa rtęciówka na stateczniku sodówki 250-ki będzie przeciążona elektrotermicznie (szybciej się zużyje), zaś 250-ka sodowa na stateczniku rtęciówki będzie niedociążona elektrotermicznie (nie rozświeci się w 100%).
  • Level 11  
    Jeśli mogę to poleciłbym tzw. lampę MIX która działa także bez układu zapłonowego a nad sodówką i rtęciówką góruje wsp. RA.
    zainteresowanych odsyłam do katalogu na stronie PHILIPSA
  • moderator of Robotics
    Z praktyki powiem tak - Nie można.

Owszem, zapali się lampa sodowa w oprawie do lampy rtęciowej.
    Niestety nie będzie świecić tak prawidłowo jak powinna, a statecznik nie pożyje zbyt długo.

Z praktyki w zakładzie przemyslowym, gdzie wymienialiśmy oświetlenie WLR na WLS. Na poczatku było super - zakład kupił lampy sodowe - zamienniki za LRF.
    Było fajnie.
    Wkrótce zauważyliśmy, że choć lampy wiszą nisko, na hali jest ciemniej niż na sąsiedniej, gdzie były oprawy dedykowane do WLS, choć powieszone nieco wyżej. Na lampy można było patrzeć gołym okiem i nie było "olśnienia". Spróbujcie zrobić to samo z dobrą lampą sodową.
    Nie długo później oprawy zaczęły "padać", mimo że same lampy były sprawne.

Okazało się, że dławik do WLR ma odmienną nieco budowę niż taki sam dławik do WLS i nie wytrzymywał obciążenia go lampą sodową.
    Nie pytajcie dlaczego - ale dławiki się po prostu paliły i nie dawały wystarczającego napięcia dla prawidłowego rozpalenia się lampy mimo iż miały wystarczającą moc.

Zakupiono dławiki do WLS, takiej samej mocy i spędziliśmy pół roku na wymianie dławików we wszystkich oprawach. Dławiki miały odmienną konstrukcję, choć podobną moc. Były wieksze, miały innaczej wykonany rdzeń i były nawiniete grubszym drutem niż podobne do lamp rtęciowych.
    Już w pierwszym momencie widać było, że WLS świecą o wiele lepiej na dedykowanych dławikach, a oprawy żyją dłużej niż sama lampa.