logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dlaczego energia z baterii HUAWEI Luna 2000 jest rejestrowana przez licznik?

JolantaOpiola 11 Sty 2023 19:09 8568 37
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego licznik Taurona rejestruje energię z baterii Huawei Luna 2000 jako jednoczesne oddanie do sieci i pobór z sieci?

To może być normalny efekt pracy instalacji 3-fazowej bez bilansowania międzyfazowego w liczniku Taurona, a nie „przepływ baterii przez licznik” w dosłownym sensie [#20521058][#20597815] Przy takim układzie falownik może rozdzielać moc na fazy, np. przy poborze 1,5 kW podawać po 500 W na każdą fazę, więc na jednej fazie licznik widzi pobór, a na innych oddawanie [#20521058] Wątek wskazuje, że liczniki Taurona nie bilansują między fazami, a wymagane bilansowanie ma być robione godzinowo w systemie informatycznym operatora, nie przez sam licznik [#20597815][#20380446] Dlatego lokalny e-licznik może pokazywać jednocześnie import i export, mimo że w domu energia jest zużywana z baterii [#20597815] Jeśli chcesz to potwierdzić, porównuj dane godzinowe z Mój Tauron z raportami Huawei i sprawdź poprawność podłączenia faz, bo błędne fazy też mogą fałszować obraz [#20393996]
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 20380187
    JolantaOpiola
    Poziom 4  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    Witam, proszę o pomoc w rozwiązaniu zagadki... Dlaczego energię wyprodukowaną przez fotowoltaikę, którą pobieram do domu z baterii Huawei Luna 2000, jest rejestrowana przez licznik Taurona jako energia oddana do sieci i jednocześnie pobrania do domu? Przecież nie po to montuje się baterię, żeby energia "szła przez licznik Taurona". Instalator tłumaczy, że tak to ma być, ale okazało się, że chyba nie bardzo się na tym znają. Sama jestem "zielona" w tych sprawach, ale taki przepływ energii sprawdziłam na 100%, porównując raporty oraz dokładnie obserwując pobór prądu przez kilka dni. Gdzie szukać błędu?
  • #2 20380217
    prose
    Poziom 36  
    Posty: 3031
    Pomógł: 172
    Ocena: 848
    To jest ten nowy system gromadzisz w dzień oddajesz po zaniku słońca.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Jak byś miał sofara to inna sprawa.
  • #3 20380225
    JolantaOpiola
    Poziom 4  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    Chyba niezbyt precyzyjnie opisałam. Energię, którą pobieram do domu w ciągu dnia z akumulatora, bo pracuje czajnik, pralka, piekarnik itd "idzie" przez licznik Tauron. Wtedy do sieci nie oddawałam.
  • #4 20380242
    msr99
    Poziom 20  
    Posty: 386
    Pomógł: 27
    Ocena: 77
    Może na wejściu za licznikiem Tauron powinien być licznik dla Huawei, który będzie informował falownik ile energii ma dać aby obsłużyć zapotrzebowanie domu
    Taki licznik dołącza się do falownika po RS485 i modbus


    Ponieważ go nie ma inverter pobiera z baterii i daje na dom i jednocześnie do sieci oddaje bo nie wie jak zbilansować aby pobór aby było na zero

    Trzeba sprawdzić schemat wdrożenia Huawei i baterii
    Instalatorzy mają na ogół na chwilę obecną w większości ( ale nie wszyscy) dość słabe rozeznanie tematu magazynów
  • #5 20380244
    Xantix
    Poziom 41  
    Posty: 6483
    Pomógł: 686
    Ocena: 1656
    No zasadniczo nie powinno tak być. Jest założony licznik dwukierunkowy, który mierzy energię wychodzącą z przyłacza jak i przez nie pobieraną. Ale energia nie może być jednocześnie wypychana do sieci i z niej pobierana. Albo płynie w jednym kierunku, albo w drugim. Jeśli inwerter ma baterię i z niej pobiera energię do zasilenia autokonsumpcji w domu to zrównuje on swoje napięcie z aktualnym napięciem w sieci, przez co cała moc generowana przez falownik zostaje pochłonięta w domowej instalacji i nie wypływa poza licznik. Jeśli moc falownika pokrywa 100% aktualnego zapotrzebowania to z sieci nie powinna być pobierana energia i licznik się "zatrzyma".
    Tak więc jeśli instalacja słoneczna pracuje z baterii tylko na potrzeby własne domu to licznik nie ma prawa zliczyć tego jako energii oddanej do sieci bo ta energia nie powinna nawet przez licznik przepłynąć. Licznik prądu służy do rozliczeń z dostawcą prądu więc powinien tylko mierzyć relację energii pobranej i oddanej do sieci, bieżącej autokonsumpcji i energii zmagazynowanej w baterii licznik energetyki nie powinien w ogóle widzieć. Coś mi tu nie pasuje i podejrzewam, że instalator mógł coś sknocić z podłączeniem instalacji względem licznika i stąd te problemy.
  • #6 20380250
    msr99
    Poziom 20  
    Posty: 386
    Pomógł: 27
    Ocena: 77
    Xantix napisał:
    Ale energia nie może być jednocześnie wypychana do sieci i z niej pobierana. Albo płynie w jednym kierunku, albo w drugim.


    Może
    Jedna faza pobiera a na drugiej ponieważ nie ma poboru w domu jest oddawana..

    Added after 5 [minutes]:

    msr99 napisał:

    Trzeba sprawdzić schemat wdrożenia Huawei i baterii
    Instalatorzy mają na ogół na chwilę obecną w większości ( ale nie wszyscy) dość słabe rozeznanie tematu magazynów

    No tak
    Pierwszy lepszy:
    Dlaczego energia z baterii HUAWEI Luna 2000 jest rejestrowana przez licznik?
  • #7 20380303
    Xantix
    Poziom 41  
    Posty: 6483
    Pomógł: 686
    Ocena: 1656
    msr99 napisał:
    Może
    Jedna faza pobiera a na drugiej ponieważ nie ma poboru w domu jest oddawana..

    Pobiera z sieci czy z inwertera?

    msr99 napisał:
    Ponieważ go nie ma inverter pobiera z baterii i daje na dom i jednocześnie do sieci oddaje bo nie wie jak zbilansować aby pobór aby było na zero


    No dobrze, ale autorka tematu pisze, że

    JolantaOpiola napisał:
    Dlaczego energię wyprodukowaną przez fotowoltaikę, którą pobieram do domu z baterii Huawei Luna 2000, jest rejestrowana przez licznik Taurona jako energia oddana do sieci i jednocześnie pobrania do domu


    Czyli autorka twierdzi, że licznik podwójnie zlicza kWh wyprodukowane przez inwerter - zarówno po stronie energii oddanej jak i pobranej z sieci. A to z gruntu niemożliwe - albo energię przyjmuje ZE i jest oddawana, albo zużywana na miejscu i wtedy w ogóle nie przechodzi przez licznik ZE, on autokonsumpcji nie widzi w ogóle. A przynajmniej nie powinien jej widzieć w prawidłowo wykonanej instalacji.
  • #8 20380313
    GanCegall
    Poziom 38  
    Posty: 4281
    Pomógł: 339
    Ocena: 1629
    Xantix napisał:
    wyprodukowane przez inwerter

    To inverter coś produkuje?
  • #9 20380329
    Xantix
    Poziom 41  
    Posty: 6483
    Pomógł: 686
    Ocena: 1656
    GanCegall napisał:
    To inverter coś produkuje?

    Produkuje prąd przemienny o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz.
  • #10 20380333
    msr99
    Poziom 20  
    Posty: 386
    Pomógł: 27
    Ocena: 77
    Odbiegacie od tematu...
  • #11 20380375
    GanCegall
    Poziom 38  
    Posty: 4281
    Pomógł: 339
    Ocena: 1629
    msr99 napisał:
    Odbiegacie od tematu...

    To raportuj, aby rozwiązać problem trzeba ustalić pewne podstawowe pojęcia, których widzę autor tematu nie rozumie jak również niektórzy uczestnicy dyskusji.
    Tu pewnie leży problem:
    JolantaOpiola napisał:
    pracuje czajnik, pralka, piekarnik itd

    A bateryjka tylko 10KW minus straty...
    a może mniejsza:
    LUNA2000 has a modular design of 5kWh, 10 kWh and 15 kWh

    Dodano po 8 [minuty]:

    Xantix napisał:
    Produkuje prąd przemienny o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz.

    Raczej przetwarza napięcie 12, 24 48V na napięcie sieciowe, nie za darmo.
  • #12 20380446
    ROMEO1976
    Poziom 10  
    Posty: 12
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    Witam. Odpowiedzią jest metoda pomiaru licznika na 100% algebraiczna. Która w każdej fazie oddzielnie dokonuje pomiaru .W przeciwieństwie do metody wektorowej. Dotyczy to liczników OTS3 , GAMA350 itd.
  • #13 20380466
    JolantaOpiola
    Poziom 4  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    Przykład: ciągu doby licznik Taurona wskazał na okrągło: oddano do sieci 6 kWh a pobrane 9.5 kWh. Byłam w domu i śledziłam, bateria nie była ani przez chwilę pełna więc do sieci nie mogłam oddawać, do domu energia była pobierana bezpośrednio z baterii, ale wiadomo, jak włączyłam np piekarnik to dodatkowo z baterii i ewentualnie z sieci. Koniec końców w ciągu doby ( poza energią bezpośrednio z paneli)z sieci pobrałam 3.5kWh a z baterii ok 6kWh, to dlaczego licznik zewnętrzny zliczył 6 oddano i 9.5 pobrano? Jeżeli chodzi o licznik to tak, mamy zamontowany licznikDTS666-H, kompatybilny z Huawei. Nie martwiłabym się tym oddawanie do sieci i ponownym pobieranie tego samego gdyby nie różnica w cenie oddanej i pobranej energii. Ja pewno musi być coś źle, bo nie po to są baterie, żeby szło przez licznik zewnętrzny, tylko CO? Instalacja jest 3fazowa. Zaczęłam się przyglądać instalacji ponieważ po zainstalowaniu fotowoltaiki pobór energii wzrósł prawie dwukrotnie, przy takich samych urządzeniach w domu.

    Dodano po 5 [minuty]:

    Xantix napisał:
    No zasadniczo nie powinno tak być. Jest założony licznik dwukierunkowy, który mierzy energię wychodzącą z przyłacza jak i przez nie pobieraną. Ale energia nie może być jednocześnie wypychana do sieci i z niej pobierana. Albo płynie w jednym kierunku, albo w drugim. Jeśli inwerter ma baterię i z niej pobiera energię do zasilenia autokonsumpcji w domu to zrównuje on swoje napięcie z aktualnym napięciem w sieci, przez co cała moc generowana przez falownik zostaje pochłonięta w domowej instalacji i nie wypływa poza licznik. Jeśli moc falownika pokrywa 100% aktualnego zapotrzebowania to z sieci nie powinna być pobierana energia i licznik się "zatrzyma".
    Tak więc jeśli instalacja słoneczna pracuje z baterii tylko na potrzeby własne domu to licznik nie ma prawa zliczyć tego jako energii oddanej do sieci bo ta energia nie powinna nawet przez licznik przepłynąć. Licznik prądu służy do rozliczeń z dostawcą prądu więc powinien tylko mierzyć relację energii pobranej i oddanej do sieci, bieżącej autokonsumpcji i energii zmagazynowanej w baterii licznik energetyki nie powinien w ogóle widzieć. Coś mi tu nie pasuje i podejrzewam, że instalator mógł coś sknocić z podłączeniem instalacji względem licznika i stąd te problemy.

    Tylko co? Bo Instalator mówi, że tak na być.

    Dodano po 7 [minuty]:



    Czyli autorka twierdzi, że licznik podwójnie zlicza kWh wyprodukowane przez inwerter - zarówno po stronie energii oddanej jak i pobranej z sieci. A to z gruntu niemożliwe -
    Wiem, że to niby niemożliwe, a jednak pobrane do domu z sieci 3.5kWh, z akumulatora 6kWh a licznik Taurona pokazuje pobrane 9.5 oddano 6. Do sieci na pewno nie oddawałam gdyż bateria ani przez chwilę nie była pełna, ani nawet bliska pełnej. Gdzie szukać błędu?
  • #14 20380561
    ROMEO1976
    Poziom 10  
    Posty: 12
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    Pytanie .Jaki licznik model jest zainstalowany w złączu pomiarowym. Czy odczytywany z licznika jest kod Obis 180-pobór , 280-nadprodukcja oddawanie.?
  • #15 20380573
    JolantaOpiola
    Poziom 4  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    Muszę pomału ogarnąć.... chodzi o licznik Taurona czy licznik wewnętrzny DTS666H? Ja nie jestem elektrykiem.
  • #16 20380577
    Xantix
    Poziom 41  
    Posty: 6483
    Pomógł: 686
    Ocena: 1656
    GanCegall napisał:
    A bateryjka tylko 10KW minus straty...
    a może mniejsza:
    LUNA2000 has a modular design of 5kWh, 10 kWh and 15 kWh

    I ponieważ bateria jest za mała to licznik wskazuje, że energia jest oddawana do sieci? To chyba ty nie rozumiesz o czym piszesz.

    JolantaOpiola napisał:
    Koniec końców w ciągu doby ( poza energią bezpośrednio z paneli)z sieci pobrałam 3.5kWh a z baterii ok 6kWh, to dlaczego licznik zewnętrzny zliczył 6 oddano i 9.5 pobrano?

    Wychodzi na to, jakby licznik zakładu energetycznego zliczał twoją autokonsumpcję i klasyfikował ją jako pobór energii z sieci. Ale żeby tak było to ustrój pomiarowy licznika zakładu energetycznego musiałby być wpięty między instalację domową a inwerter. Innej możliwości nie widzę.
  • #17 20380580
    ROMEO1976
    Poziom 10  
    Posty: 12
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    Chodzi mi o licznik pomiarowy tauronu. Tu przede wszystkim należy odczytać prawidłowo kod OBIS

    Dodano po 3 [minuty]:

    Czy dane pomiarowe zostały odczytane z licznika tauronu ? .Bilans się powinien zgadzać .
  • #18 20380604
    JolantaOpiola
    Poziom 4  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    JolantaOpiola napisał:
    Koniec końców w ciągu doby ( poza energią bezpośrednio z paneli)z sieci pobrałam 3.5kWh a z baterii ok 6kWh, to dlaczego licznik zewnętrzny zliczył 6 oddano i 9.5 pobrano?

    Wychodzi na to, jakby licznik zakładu energetycznego zliczał twoją autokonsumpcję i klasyfikował ją jako pobór energii z sieci. Ale żeby tak było to ustrój pomiarowy licznika zakładu energetycznego musiałby być wpięty między instalację domową a inwerter. Innej możliwości nie widzę.[/quote]


    Ale czy to jest fizycznie możliwe? I licznik Taurona nie liczy prądu zużywanego bezpośrednio z paneli, tylko z baterii. Co biorę z baterii idzie przez licznik Taurona.
  • #19 20380606
    ROMEO1976
    Poziom 10  
    Posty: 12
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    Za pomocą odpowiedniego oproogramowania i głowicy optycznej można odczytać z licznika tauronu profil mocy oraz rejestry zdarzeń i przeanalizować całą sytuację wykluczając cały problem zaistniałej sytuacji.
  • #20 20380610
    JolantaOpiola
    Poziom 4  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    ROMEO1976 napisał:
    Chodzi mi o licznik pomiarowy tauronu. Tu przede wszystkim należy odczytać prawidłowo kod OBIS

    Dodano po 3 [minuty]:

    Czy dane pomiarowe zostały odczytane z licznika tauronu ? .Bilans się powinien zgadzać .


    Odczytanie z licznika Tauron oraz z aplikacji Mój tauron, to się pokrywa, Ale nie zgadza się z rzeczywistością.

    Dodano po 7 [godziny] 39 [minuty]:

    JolantaOpiola napisał:
    ROMEO1976 napisał:
    Chodzi mi o licznik pomiarowy tauronu. Tu przede wszystkim należy odczytać prawidłowo kod OBIS

    Dodano po 3 [minuty]:

    Czy dane pomiarowe zostały odczytane z licznika tauronu ? .Bilans się powinien zgadzać .


    Odczytanie z licznika Tauron oraz z aplikacji Mój tauron, to się pokrywa, Ale nie zgadza się z rzeczywistością.

    Odczytanie kod OBIS 1.8 pobrane z sieci, 2.8 oddane do sieci. Z aplikacji Mój tauron jest do porównania lepiej, gdyż mam rozbicie godzinowe i mogę porównać z aplikacją Huawei. Sprawdzałam to wielokrotnie i jestem pewna, licznik Taurona pokazuje jako pobrany prąd, to co biorę do domu bezpośrednio z baterii, i jednocześnie rejestruje to jako oddany do sieci.
  • #21 20380870
    adse
    Poziom 27  
    Posty: 1037
    Pomógł: 56
    Ocena: 254
    Czy te niedokładności nie mogą wynikać z bilansowania międzyfazowego którego licznik nie zlicza ani nie pokazuje? Np. pobór na jednej fazie 4kW, a oddawanie na dwóch fazach po 2,5kW każda. Trzeba by pewnie uwzględnić produkcję na każdej fazie i ewentualnie wydajność magazynu - bo to, że nie jest pełny nie oznacza automatycznie, że wciągnie każdy prąd na każdej fazie jaki mu fotowoltaika dostarczy.
  • #22 20380973
    JolantaOpiola
    Poziom 4  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    Spróbuję jeszcze raz opisać. Mam panele, baterię, back up, czy jakoś tak( czyli do pracy instalacji, gdy nie ma prądu z sieci) oraz licznikDS666-H i wszystko działa. Priorytety są oczywiście takie:z paneli do domu, nie ma poboru- to do baterii, bateria pełna- to do sieci.

    Problem dotyczy prądu z baterii...
    Widać to najlepiej w dni, kiedy bateria nie napełnia się w całości, cały prąd z baterii idzie do domu na autokonsumpcję czyli nie powinno być oddania prądu do sieci...
    A jednak licznik Taurona rejestruje że oddano do sieci i jest to równe energii jaką pobrano do domu z baterii na autokonsumpcję.
    Przykład:
    dzień1:
    Aplikacja Huawei: pobrano z sieci 3.5 kWh, z baterii 6 kWh.
    Licznik Taurona pobrano z sieci 9.5 oddano do sieci 6( skąd to 6?)
    dzień2:
    A.Huawei: pobrano z sieci 1, z baterii 3.
    Licznik Taurona pobrano 4 oddano 3.
    Dla mnie jest to nielogiczne, ale sprawdzano przez kilka kolejnych dni.
    CO JEST, ŹLE? bo musi być źle, przecież bateria jest po to aby Tauron nie liczył prądu. Gdzie szukać błędu?
  • #23 20381286
    kosmos99
    Poziom 38  
    Posty: 4188
    Pomógł: 338
    Ocena: 816
    Wygląda na to, że bateria rozładowuje się do sieci, a potem z niej jest ładowana. Wtedy ten bilans się zgodzi. Aplikacja pewnie nie uwzględnia energii wysłanej do baterii z sieci.
    JolantaOpiola napisał:
    Aplikacja Huawei: pobrano z sieci 3.5 kWh, z baterii 6 kWh.
    Licznik Taurona pobrano z sieci 9.5 oddano do sieci 6( skąd to 6?)

    Rozładowanie do sieci z baterii 6kWh, czyli pobór z baterii 6 i oddanie na licznik Taurona też 6kWh.
    Później falownik naładował z sieci baterię czyli 6kWh (nie uwzględnione w aplikacji) + 3,5kWh pobrane z sieci uwzględnione w aplikacji 3,5+6 = 9,5kWh. Czyli się zgadza. Drugi przykład analogicznie.

    Dodano po 54 [sekundy]:

    Trzeba by ustawić w falowniku jeśli jest taka możliwość blokadę wysyłania energii z baterii do sieci.
  • #24 20381359
    JolantaOpiola
    Poziom 4  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    kosmos99 napisał:
    Rozładowanie do sieci z baterii 6kWh, czyli pobór z baterii 6 i oddanie na licznik Taurona też 6kWh.
    Później falownik naładował z sieci baterię czyli 6kWh (nie uwzględnione w aplikacji) + 3,5kWh pobrane z sieci uwzględnione w aplikacji 3,5+6 = 9,5kWh. Czyli się zgadza. Drugi przykład analogicznie.

    Dodano po 54 [sekundy]:

    Trzeba by ustawić w falowniku jeśli jest taka możliwość blokadę wysyłania energii z baterii do sieci.


    Przykłady, które podałam obserwowałam na bieżąco w aplikacji Huawei i tam pokazywało rozładowywanie akumulatora do domu, nie było ścieżki do sieci. Dodatkowo Instalator podobno zablokował możliwość ładowania bateri z sieci, bo taki problem był na początku.

    Jeżeli prześledzę godzinne raporty Taurona to dopuki jest prąd w akumulatorze to oddanie do sieci równa się w przybliżeniu poborowi do domu z sieci np. Od 11 do 12: pobór z sieci do domu 0,80kWh i oddano do sieci 0,78, itd do momentu rozładowania akumulatora i wtedy od 1 w nocy jest tylko pobór z sieci. Piszę tu o dniach gdy panele produkują za mało energii by oddawać nadmiar do sieci, ponieważ w tedy obraz nie jest zamazany i tak się zorientowaliśmy, że coś jest nie tak.
    Idea baterii jest taka, że wykorzystuję energię bez udziału Taurona, a tu nie działa, tylko czemu???
  • #25 20381386
    kosmos99
    Poziom 38  
    Posty: 4188
    Pomógł: 338
    Ocena: 816
    Wygląda na problem z licznikiem wewnętrznym, tzn źle skonfigurowany lub podłączony (zamienione wejście z wyjściem), jeśli wersja z przekładnikami to nieprawidłowo podłączone przekładniki, ewentualnie włączony do instalacji nie w tym miejscu.

    Bo licznik Taurona ewidentnie wskazuje to co opisałem.
    A aplikacja z czytuje ze swojego licznika, który jeśli jest źle podłączony/skonfigurowany podaje do falownika błędne dane.
  • #26 20381399
    JolantaOpiola
    Poziom 4  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    kosmos99 napisał:
    Wygląda na problem z licznikiem, tzn źle skonfigurowany lub podłączony (zamienione wejście z wyjściem), ewentualnie włączony do instalacji nie w tym miejscu.


    Tylko jak to sprawdzić?, Instalator mówi, że wszystko jest ok.
    Odnosząc się jeszcze do wcześniejszej wypowiedzi, też pomyślałam aby zablokować rozładowanie baterii do sieci, tylko problem, że aplikacja Huawei wcale nie widzi rozładowania do sieci, ona pokazuje że to idzie na dom.
  • #27 20381422
    kosmos99
    Poziom 38  
    Posty: 4188
    Pomógł: 338
    Ocena: 816
    JolantaOpiola napisał:
    że aplikacja Huawei wcale nie widzi rozładowania do sieci,

    Bo licznik wysyła nieprawidłowe dane.
    JolantaOpiola napisał:
    Tylko jak to sprawdzić?

    To raczej zadanie dla elektryka/instalatora.

    Dodano po 7 [minuty]:

    Ewentualnie wyłącz falownik i włącz jakieś obciążenie np piekarnik, zobacz czy wtedy licznik wewnętrzny pokazuje export czy import.
  • #28 20381462
    JolantaOpiola
    Poziom 4  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    kosmos99 napisał:
    JolantaOpiola napisał:
    że aplikacja Huawei wcale nie widzi rozładowania do sieci,

    Bo licznik wysyła nieprawidłowe dane.
    JolantaOpiola napisał:
    Tylko jak to sprawdzić?

    To raczej zadanie dla elektryka/instalatora.

    Dodano po 7 [minuty]:

    Ewentualnie wyłącz falownik i włącz jakieś obciążenie np piekarnik, zobacz czy wtedy licznik wewnętrzny pokazuje export czy import.


    Przyjadą do domu będę dalej rozgryźć, i analizować dane. Jestem wdzięczna za każdą sugestię, może w końcu coś wymyślimy, bo sytuacja jest wręcz nielogiczne i niestety kosztowna z mojego punktu widzenia.
    Bateria w tej chwili nie spełni swojego zadania.
  • #29 20381472
    kosmos99
    Poziom 38  
    Posty: 4188
    Pomógł: 338
    Ocena: 816
    Proponuję zacząć od tego testu z wyłączeniem falownika i baterii oraz załączeniu obciążenia i sprawdzeniu na liczniku, w którą stronę przepływa energia.
  • #30 20393996
    msr99
    Poziom 20  
    Posty: 386
    Pomógł: 27
    Ocena: 77
    sprawdź jeszcze czy licznik jest poprawnie dopięty tzn fazy są identycznie jak na falowniku, bo wtedy może system głupiec.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkowniczka zgłasza problem z rejestracją energii przez licznik Taurona, który zlicza energię pobraną z baterii HUAWEI Luna 2000 jako oddaną do sieci, mimo że energia ta powinna być używana na potrzeby własne. W dyskusji pojawiają się różne teorie dotyczące błędów w pomiarze, w tym możliwość, że licznik nieprawidłowo klasyfikuje autokonsumpcję jako pobór z sieci. Uczestnicy sugerują sprawdzenie konfiguracji licznika oraz falownika, a także bilansowania międzyfazowego, które może nie być realizowane przez licznik Taurona. Wskazują na potrzebę analizy danych z aplikacji Huawei oraz ewentualne zablokowanie rozładowania baterii do sieci. Użytkownicy dzielą się doświadczeniami i wskazówkami, jak rozwiązać problem.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA