Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka (UPS) 12V do akumulatorów 12V, 7.2Ah Pomocy!

18 Nov 2005 19:55 3960 2
  • Level 2  
    Mam 4 akumulatory GP 1272 (12V, 7.2Ah) od UPSów Fideltronik Ares 700.
    Być może bedę miał ich więcej. Akumulatory są już troche zużyte, ale jeszcze może coś podziałają gdyby je dobrze zaformować. Chce je wykorzystać do podłączenia jakiejś lampki 12V i radiomagnetofonu na wypadek braku energi z sieci.
    Czyli ma to działać tak:
    Ładowarka jest podłączona stale do sieci a do niej akumulatory które się ładują i doładowują gdy już są naładowane (jak UPS). Gdy braknie prądu w sieci ładowarka pozostaje podłączona do sieci oczekując na "powrót" prądu, ale ja podłączam sobie radio i lampke do akumulatorów i nie stresuje się brakiem prądu. Całość cały czas pracuje na 12V, NIE trzeba mi 220v, stabilizacji i filtrowania tak jak to ma miejsce w zwykłym UPSie. Ten zespół ma dostarczać 12V co na pewno znacząco upraszcza takie urządzenie.

Proszę o jakieś porady, schematy.
    Z góry dziekuję.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 2  
    Proste to on rzeczywiscie jest. Tylko że potrzebuje czegoś ambitniejszego. Przekopuje to forum własnie i natknołem się na AVT 2309.
    To jest właśnie takie coś jak potrzebuje. Wiem że łącząc kondensatory rownolegle otrzymam pojemność równą sumie pojemnosci tych kondensatorów. W moim przypadku bedzie to 4*7=28Ah
    Czy w tej sytuacji mogę podłączyć te akumulatory i ten układ je bedzie ładowal? Z tego co widzę w tekście to powinienem te 4 akumulatory ladować prądem 2,8A. Czy tak? Czyli powinienem zastosować cztery rezystory 1 omowe w miejsce R8-R12?

Mam te inne pztanie jak taki akumulator rozładować (do formowania) do bezpiecznej wartości napięcia? Może jakiś sprytny schemacik rozładowywarki.

Proszę o jakieś info. Dziękuję.