Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Do czego podłączyć cewkę stycznika?

18 Lis 2005 21:22 10428 9
  • Poziom 10  
    W urządzeniu gdzie silnik 3-fazowy jest sterowany stycznikiem z cewką na 220V. W instalacji domowej jest cztery przewody (3 fazy+ zero). Czy można podłączyć cewkę stycznika do tego zera które jest zabezpieczeniem silnika.:?::cry: Czy to będzie bezpieczne?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Witam
    Tylko tam możesz podłączyć, czyli jedno wyprowadzenie do którejś z faz a drugie do zera. Będzie bezpieczne.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dzięki za szybką odpowiedź!!! Ale do tego zera jest podłączona obudowa urządzenia i czy teraz prąd płynący przez cewkę stycznika nie będzie przechodził na obudowę
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    mozesz podłączyc nic sie nie dzieje ja tak mam
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Zero doprowadzone do silnika powinno być uziemione, więc teoretycznie potencjał obudowy silnika jest taki sam jak potencjał ziemi. W praktyce jest różnie, ale na ogół jest to bezpieczne, przez lata tak chodziło mnóstwo silników, dopiero od kilkunastu lat pojawił się przewód PE itd...
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam
    Jeśli chcesz wykonać tą automatykę profesjonalnie to proponuje transformator 380/220V do zasilania sterowania silnikiem.
    Podłączenie sterowania - jeden zacisk z obudowy silnika a drugi z fazy jest błędem w sztuce (bezpośrednio z "0" i "faza" przez bezpiecznik to...lepiej)
    Jeśli masz sterowanie z dalszej odległości (start -stop ) to trafo jest jednak seperatorem napięcia (względy bezpieczeństwa). Także wstaw zabezpieczenie nadprądowe termiczne (3 fazowe) za stycznikiem głównym , nastawa =1,1..1,2(In). Zabezpieczenie zwarciowe silnika powinno być przed stycznikiem głównym , czyli bezpieczniki mocy 3szt.
    Możesz próbować jak uznasz za stosowne ,Twój wybór
    Jakkolwiek podłączysz to sterowanie silnikiem to wstaw bezpiecznik rzędu 4...6(A) w obwód 220V.
    W/w uwagi dotyczące zabezpieczenia ,to do Twojego pytania -sterowanie G/T

Pozdrowienia
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Brałem pod uwagę wymianę cewki ale tu może być problem bo mam stycznik starszego typu nie wiem czy dostanę takie.
    A tak na boku to po co przycisk "wyłącz" o dwóch zestykach wyłączających i jak go ewentualnie podpiąć?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Zastosowanie trafa seperacyjnego 380/220 jest właściwym rozwiązaniem jak równie dobrym jest cwka na 380V