Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Do czego podłączyć cewkę stycznika?

sasza195 18 Nov 2005 21:22 11970 9
    sasza195
    Level 11  
    W urządzeniu gdzie silnik 3-fazowy jest sterowany stycznikiem z cewką na 220V. W instalacji domowej jest cztery przewody (3 fazy+ zero). Czy można podłączyć cewkę stycznika do tego zera które jest zabezpieczeniem silnika.:?::cry: Czy to będzie bezpieczne?
  • Helpful post
    Aleksander_01
    Level 41  
    Witam
    Tylko tam możesz podłączyć, czyli jedno wyprowadzenie do którejś z faz a drugie do zera. Będzie bezpieczne.
    Pozdrawiam
    sasza195
    Level 11  
    Dzięki za szybką odpowiedź!!! Ale do tego zera jest podłączona obudowa urządzenia i czy teraz prąd płynący przez cewkę stycznika nie będzie przechodził na obudowę
  • Helpful post
    andrzej2168
    Level 1  
    mozesz podłączyc nic sie nie dzieje ja tak mam
  • Helpful post
    ozzon
    Level 15  
    Zero doprowadzone do silnika powinno być uziemione, więc teoretycznie potencjał obudowy silnika jest taki sam jak potencjał ziemi. W praktyce jest różnie, ale na ogół jest to bezpieczne, przez lata tak chodziło mnóstwo silników, dopiero od kilkunastu lat pojawił się przewód PE itd...
  • Helpful post
    secure
    Level 12  
    Witam
    Jeśli chcesz wykonać tą automatykę profesjonalnie to proponuje transformator 380/220V do zasilania sterowania silnikiem.
    Podłączenie sterowania - jeden zacisk z obudowy silnika a drugi z fazy jest błędem w sztuce (bezpośrednio z "0" i "faza" przez bezpiecznik to...lepiej)
    Jeśli masz sterowanie z dalszej odległości (start -stop ) to trafo jest jednak seperatorem napięcia (względy bezpieczeństwa). Także wstaw zabezpieczenie nadprądowe termiczne (3 fazowe) za stycznikiem głównym , nastawa =1,1..1,2(In). Zabezpieczenie zwarciowe silnika powinno być przed stycznikiem głównym , czyli bezpieczniki mocy 3szt.
    Możesz próbować jak uznasz za stosowne ,Twój wybór
    Jakkolwiek podłączysz to sterowanie silnikiem to wstaw bezpiecznik rzędu 4...6(A) w obwód 220V.
    W/w uwagi dotyczące zabezpieczenia ,to do Twojego pytania -sterowanie G/T

Pozdrowienia
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    sasza195
    Level 11  
    Brałem pod uwagę wymianę cewki ale tu może być problem bo mam stycznik starszego typu nie wiem czy dostanę takie.
    A tak na boku to po co przycisk "wyłącz" o dwóch zestykach wyłączających i jak go ewentualnie podpiąć?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    tom444
    Level 11  
    Zastosowanie trafa seperacyjnego 380/220 jest właściwym rozwiązaniem jak równie dobrym jest cwka na 380V