Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagłośnienie estradowe 2x15" + 12" i 2 piezo

karwelos 18 Nov 2005 21:47 10139 31
Bosch
    karwelos
    Level 11  
    Jestem raczej w miare poczatkujacy. Wybudowalem w zyciu kilka subwooferow. teraz zajalem sie duzymi kolumnami estradowymi. są 2 paczki na stronę. Bas - tutaj trochę przesadziłem - ponad 300 litrow. Głośniki - Alphard'y HW 1500 8 Ohm. Kazdy je chyba zna, wiec nie bede opisywal. BR skrzynkowy, głęboki na 19 cm. Wewnątrz coś w rodzaju, ja to nazywam, linii transmisyjnej, na zdjęciu na czerwono. Górki - Na głośniku Tonsila. Do tego 2 głośniki piezoelektryczne. Jak na piezo grają naprawdę dobrze. Jestem bardzo z nich zadowolony. Całość obłożyłem materiałem obiciowym, dałem narożniki i rączki. Wytłumiłem gąbką o grubości ok 3 - 4 cm. Zwrotnice. Bas idzie pełnym pasmem, chcę dać cewkę 1,2 albo 1,5, w każdym razie odcięcie będzie na około 450 - 500 Hz. Sredni - teraz idzie od 200 Hz, ale podam mu od ok 400. Piezo - tych się z reguły nie ogranicza, ja dałem jednak kondensator 1 µF, dzięki czemu idą (przynajmniej teoretycznie) od około 6 kHz. Wewnątrz zastosowałem kable 2,5 mm2 z miedzi beztlenowej. Wejścia - Jack 6,3 mm. Narazie napędzam to starym wzmacniaczem tranzystorowym własnej konstrukcji (znaczy konstrukcji mojego ojca - elektronika, była to praca dyplomowa). Nie jest na nim źle, Mi mocy nie brakuje. Planuję jednak zakupić jakiś wzmacniacz estradowy. Tu czekam może na jakieś sugestie. Myślałem nad jakimś Hollywoodem z Allegro, albo może ADSem. Czekam na Wasze opinie. Wiem, że Alphard'y w estradzie to poroniony pomysl. Na lepsze jednak nie bylo mnie stac. Te jednak grają bardzo dobrze. Jestem bardzo zadowolony. Robiłem ostatnio na nich impreze (ponad 100 osób) i bylo naprawde glosno. Basu jednak moglo by byc wiecej, w koncu sa to glosniki 15", ale jak za takie pieniadze to jest naprawde bardzo dobrze. Do Alphard'ów byłem nastawiony bardzo sceptycznie, można powiedzieć nawet źle. Te są jednak dla mnie miłym zaskoczeniem. Podejrzewam ze jak zastosuje cewke, basowo będzie lepiej, bo teraz glosnik chbya nie nadąrza. Tak wiec wypowiadajcie się. Poniżej zamieszczam 3 zdjęcia. Mogę dodać jakieś inne, jeżeli ktoś będzie chciał.
  • Bosch
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Rozumiem ze to budzetowa konstrukcja ale zamiast dawac 2 kiepski 15" moglbys dac jedna lepsza ktora zagrala by glosniej(mowie o stx), a paczka byla by o wiele mniejsza i lzejsza. Niesamowicie kobylaste te kolumny wyszly. Co do wzmaka to ani jeden ani drugi sie nie nadaje bo hollywood jeszcze w paczce sie rozleci a adsem popalisz momentalnie te cuda. Co do podzialu to porponuje zastanowc sie nad podzialem aktywnym. Paczki dla gorek sa co najmniej 2x za duze.
    Tremolo
    Level 43  
    Tam by 2x18" weszło spokojnie po za tym ja bym "driwery" skupil bliżej średnioniskotonowych. Mogleś spokojnie kupic za to powiedzmy 2x Eminence Alpha + GDWT Tonsila, a na reszte dozbierac sukcesywnie (ewentualnie GDS z Alpharda + STX 38/300),

czemu się tak uwzięliście na robienie głośników na chińszczyźnie?
    kaman44
    Level 15  
    We wszelkich artykułach dotyczących konstrukcji obudowy bass reflex znależć można stwierdzenie, że warunkiem efektywnego wykorzystania fali odwróconej w fazie o 180 stopni jest umieszczenie otworów br możliwie najbliżej głosnika. Dlaczego więc nie pomiędzy głośnikami? Jaką rolę spełnia ta namiastka tuby wewnątrz obudowy przy tak małym wylocie?
  • Bosch
    igod
    Level 24  
    B-r powinien być oddalony od głośnika możliwie daleko.

Jak dla mnie to wypas. Nareszcie ktoś coś zrobił "estradowego", bo ostatnio tylko dużo tematów, a efektów nie widać.

Osobiście zrobił bym to jednak trochę mniejsze :-)
    DJ PIT
    Level 13  
    te głośniki piezo to wziełeś najgorsze jakie mogły byc mi przy 30 watach charczały ze nie mozna było ich słuchać a pózniej się okazało że przy następnej dyskotece się rozleciały od basu. ja powiem że ten zestaw to ja bym zagłuszył na wzmacniaczu techniksa 4x40w a mam 2 kolumny na Stx GDN38/300 i gory na Atexie 160w

Dodano po 6 [minuty]:

dozbieraj trochu kaski wsadz zamiast tych alpierdów STX GDN38/300 to bedziesz dopiero zadowolony
    karwelos
    Level 11  
    nie, planuje je sprzedac i zrobic nowe paczki na tych STX'ach. i beda one duzo mniejsze. teraz planuje jeszcze zrobic subwoofer na glosniku 18". aha jakby ktos mial jakies linki do glosnikow 18" (takich w miare tanich) to bede wdzieczny. pozdrawiam

aha co do tych pizdoelektrykow to nie wiem co do nich masz. ja puscilem je przez rezystor ceramiczny 27 Ohm i kondensator 1 uF i jest bardzo dobrze.
    toadi
    Level 36  
    Wykonanie w kwestii oklejenia itp ladne faktycznie te paki sa za duze na te glosniki przec o zaly zestaw jest pewno bardzo nieporeczny. Jezeli masz mozliwosc sprobuj to sprzedac. Teoretycznie mozna wypatrzyc na allegro dosc okazyjne glosnik 18" ale czesto sa to modele 300W [sa nawet img stage line 18" 300W za 400zł] jednak ja bym lapnal zamiast 1 takiego 18" 2 sztuki 15" stax w jednej paczce na wzor DJ_stopa suba do tego domontowac jakas nadstawke obecnie sa na allego glosniki selenium wiadomo co to za firma wiec jezeli to tylko orginaly to lapac i robic uklad 2x12" + nawet GDWT12-19/100 bedziesz mial bardzo efektywny zestaw i na samych tych packzach 2x12" zagrasz juz konkretnie.

Co do ewentulanego zasilenia tych istniejeacych pazek zrobilbym koniecnzie podzial aktywny i 2 koncowki najlepje byloby w okolicy 150-200Hz urzywajac nawet jakis starszych tanich koncowek i najtanszego croosovera wiadomo ze zawsze w takim ukladzie podzial aktywny jest najlepszy
    kaman44
    Level 15  
    Wszelkie pytania zadaję w kontekście poznawczym. Oczywiście, że konstrukcji estradowych jest za mało i chwała autorowi za publiczną prezentację. Trudno jest znależć dobry i przystępny cenowo głośnik 18 calowy. Długo przyglądałem się niebieskiej osiemnastce Ravemastera z załączonym projektem obudowy. Tu też pojawia się moje pytanie, dlaczego tunel br zwęża się ku wylotowi? Nie wiem również, jak mam traktować teorię o oddalaniu otworów br od głośnika? Za żartowanie z mocy muzycznej zostałem zje(ch)any.
    toadi
    Level 36  
    W sumie w wlasnych konstrukcjach jest co najmniej kilka moich konstrukcji estradowych nie mwoiac o innych urzytkownikach aloe gina faktycznie w gaszczu ogromnej ilosci konstrukcji domowych paczek co jest bardzo zrozumiale bo tylko ulamek zajmuje /interesuje sie estrada lub posiada niezbedne minimum wiedzy i pieniadzy zeby robic cos

Dodano po 2 [minuty]:

A jeszcze jedno nie kce i sie szukac zapodaj linkiem do tego ravemastera bo nie bardzo kojarze moze i tutaj sie tak zadrzy jak w przypadku serii POWER (konkretnie 15) Beymy ze bardziej im na estrade niz np do autka
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Doceniam to ze ktos zrobil naglosnienie estradowe ale wg mnie jest ono co najmniej nieprzemyslane.
    qscgu
    Level 34  
    zobacz sobie strone: http://www.usspeaker.com/homepage.htm

wprawdzie to jest amerykanska strona z glosnikami ale dostaniesz je na polskim rynku, na twoim miejscu nie kupowalbym jednej 18 gdyz zadna 18" nie ma 103dB(!) a 15 np. Eminence KAPPA-15A albo KAPPA PRO-15A ma az 103dB a to juz jest naprawde duzo, nie wyobrazam sobie sily dzwieku ktora by emitowaly 2 takie kolumny po 2 glosniki w kazdej... byc moze sie nie znam ale wydaja mi sie dobre do bardzo glosnej konstrukcji. pozatym stona zawiera parametry do tych glosnikow i mozesz je przetestowac w WINISD i wiele innych przydatnych informacji
    vespereq
    Level 26  
    xtra paczki jak z gwiezdnych wojen... wygląda to jak większy brat R2D2 :D
    Pitolicie hipolicie toważyszu qscgu, nie bardzo wiem co czym ty teraz piszesz 18" się na środek nie uzywa... moze w takim razie myślisz o basie??? ale tu znowu jest problem kappa 15" pro ma nawet 105dB ale przy 2,5kHz te 103dB ma przy 1,5kHz a tam to juz raczej driver chodzi, przy 200Hz ma 97dB co nijak się ma do basu... strach się bać co będzie ponizej tych 200Hz
    qscgu
    Level 34  
    no o srednie pasmo mi chodzilo, no i tuba do takich kolumn by sie przydala na nizsze pasmo co dalo by bardzo wysoka efektywnosc calego zestawu
    toadi
    Level 36  
    gloaniki nawet lepsze estradowe rzadko maja srednia efektywnosc powyzej 98-99dB chyba ze mierzone stara norma przy 1 kilo ale tak to trafiaja sie egzamplarze nawet 106dB wtedy :D. powiem jak by powiedzil jk glosnik 15" nie nadaje sie do zakresu srodniego tutaj najlepiej urzyc 8-10" jak sie nie ma prawdziwego drivera mozna 12" ale przy dobrym driverze :/ Niestety urzycie nawet 2 tanszych glosnikow 12" dobrej firmy np beyma eminence craaft celestion da duzo lepszy rezultat niz kilka 15" alpharda :/. Czyli wg mnie zestaw powinien wygladac tak:

Suby 2x stx 38-300 plus wzmacniacz i odciecie na 150Hz
    Nadstawki 2x12" + minimum GDWT12-19/150 zasilone druga koncowka (glosniki np alpha 12 beyma cm 12 craaft tc 12/200 i inne takie)
    karwelos
    Level 11  
    I mniej więcej tak będzie wyglądał następny projekt jak już sprzedam to badziewie. W mojej okolicy nie ma za bardzo takich kolumn także mam nadzieję że większych problemów ze sprzedażą miał nie będe. Wogóle to mam taka propozycję, żebyśmy napisali do stxa sugestię, żeby wprowadzili głośniki 18" i 21". tam na stronie jest cos w rodzaju właśnie "sugestie klientów" czy coś takiego.
    toadi
    Level 36  
    Tak ale nie wydaje mi sie zeby udalo im sie stworzyc cos takiego jak ten 38-300 ale w wersji 18" tj zeby mialo spora sprawnosc niska cene i dobre zejscie za razem i przy tym pasowalaby moc jakies 600W pewno takie cos kosztowaloby z 500zł a to juz kwal kasy za ktora mozna upolowac cos dobrego na allegro mysle ze dalej najlepszym ich rozwiazaniem do subow bedzie 3 szt 38-300 natomiast jestem rozczarowany ich szerokopasmowkami ktore maja efektywnosc bardzo mizerna i nadal bardziej sa to basowe niz sredniotonowe glosniki powinni zaprojektowac cos z krotka cewka i lekutka membranka zeby xmax nie przekraczal 2mm a elektywnosc byla na poziomie minimum 95-96 db byloby z czago zrobic dobra nadstawke (wystarczy popatrzec na glosnik 8-10" eminence czy beymy nie maja ogromnych magnesów ani powlajacego xmax za to switnie racza sobie w nadstawkach) .

Szukalem ostatnio infa o tych glosniakch selenium co sa na allegro i wyglada na to ze sa to orginalki cena jest dosc kuszaca 215zł za glosnik 12" 175W 97dB teoretycznie mozna by zrobic dwudrozne paczki z urzyciem GDWT12-19/150 w praktyce bardziej profesjonalnie byloby z driverem ktory moglb zagrac od 2 kilo (ale wiadomo kasa)
    karwelos
    Level 11  
    W zasadzie to myślę że takie 18" stxa by wystarczyło jakby mialy te 500 W i mysle ze cena jakie by za nie zaśpiewali nie przekraczałaby 300 PLN. chociaz w sumie i tak wtedy bym wolał zastosować 2x15. cóż w każdym razie napisać do nich można. I następny projekt coraz bardziej zaczynam myśleć nad 3x15". Jaki litraz obudowy byscie wtedy sugerowali?
    toadi
    Level 36  
    3 x wieksza niz dla pojedynczego glosnika cyli jakies 300l ale kobyla straszna :D i jeszcze przy glosnikach np 8 om cza by kocowke ktora by pociagnela 2,7 oma ads lx 1400 by dal rade
    Witek86
    Level 16  
    Witam.
    Jak dla mnie to jest ok.sam sie zajmuje nagłosnieniem estradowym ale narazie mam zrobioną końcówke a teraz się biore za kolumny. Ja bym na twoim miejscu zastosował w dołkach również głośniki alpharda ale model RW-1500 i w tedy było by git bo te hw to są oczywiście tańsze ale RW sa mocniejsze i mają większą sewke i co ważne jest już potęrzny magnes.
    Ja właśnie takie chcę zastosować tylko jeszcze odłoże coś kasy:)Ale co do alphardów to na dołki bym nie robił żadnej zwrotnicy itp tylko na ostro do wzmacniacza ale najlepsze było by zastosowanie krosowera:)
    CJ_Basseer
    Level 24  
    Witek Grochmal no to niezłą estrade robisz...
    Lepiej poczytaj forum, i conieco o alphardach...
    Zamiast pakowac kase w te RW zainwestuj w stxa.
    toadi
    Level 36  
    RW 1500 gorszej glupoty nie da sie zrobic chyba niz zakup tego glosnika przecierz to ma ledwo 92dB efektywnosci i cale 125 W mocy za jego cene mozna kupic firmowy 12" np selenium albo craaft-solton a nawet seria alpha beta eminence.
    Mialem jakis czas temu kolumny na beyma 12M300 bardzo malutkie (sa w konstrukcjach) graly raz na imprezie z kolumnami zrobionymi na 2 szt jakis 15" alpierdow to tych na alpiedach prawie nie bylo slychac przy moich mimo ze byly z 5 razy wieksze
    Witek86
    Level 16  
    Widziałem na allegro głośniki eminence i co o nich myślicie a były niewiele grosze od alphardów. Ale trzeba się też z tym liczyć że nie każdego stać na np.beyma celecion itp. Co proponujecie taniego a również dobrego. Remonowanych firm i pewnych.?
    lodzio
    Level 14  
    Eminence jest gorszy od Alpharda ?
    No cóż, z takim założeniem to musisz panie naprawde dobre estradówki robić.
    Nawet jeśli nie będę się z tobą sprzeczał odnośnie tego któe potrafią głośniej zagrać ( to chyba oczywiste ), to przynajmniej Eminence który ma 200W ma te 200W, a nie Alphard który ma 200W wysypuje się już przy 50W. To samo tyczy się skuteczność Alphardów; nie wiem co to za polityka firmy żeby skuteczność zawyżać o 6dB
    toadi
    Level 36  
    Mozna dyskutowac ktory glosnik jest lepszy porownujac np glosniki eminence z celestionem beyma czy selenium ale porownywanie eminence z alpierdem jest co najmniej dyskusyjne. To jak porownywac nowke merca klasy S z 20-letnim fiatem 125 :P .
    Podalem lepiej kupic 12" glosnik za 215 zł na allegro selenium czy eminence beta15 i wyjdzi dosc dobra paczka w sam raz na poczatek na granie srednich imprez. CO lepsze mala dyskoteke mozna na takiej paczce zageac majac nawet 2x50W wzmak i wyjdzie lepiej niz 2x200 z alpierdami :D.
    karwelos
    Level 11  
    Witek Grochmal nie kupuj tych badziewnych RW! Lepiej kup STX 38/300 etradowego i bedzie o niebo lepiej. Ja zaluje ze do tych swoich tego nie wstawilem. Napewno sie poprawie przy nastepnym projekcie. STX to naprawde dobry glosnik, moze nie tak dobry jak Eminence czy Beyma, ale jest duzo od nich tanszy. Od RW tez jest tanszy a duzo lepszy.
    Witek86
    Level 16  
    Dzięki za rady.Poczytałem troche postów i gadałem z instruktorem co zajmuje się nagłośnieniem. Za miesiąc po wypłacie kupie narazie 1x Eminence Beta 15 350W i złoże dołek a powoli 2:) Napewno zrobie fotki i pokaże na forum:) mam pytańko jakim wzmacniaczem napędzałeś te twoje kolumny i jakiej wielkości była ta sala? i jeszcze jakiej płyty uzywałeś do zbicia paczek?
    karwelos
    Level 11  
    Witam
    a więc płyta jest 16 mm, bo idiota stolarz z takiej docioł chociaz wyranieznie pisalem 18 mm.. na te moje alpierdy wystarcza, ale Tobie polecam 18mm wiórowa, albo jakbys dal rade to mdf.. dalem jednak wewnatrz wiele wzmocnien, szczegolnei w dolach. poprzecznych (miedzy bokami) jest chbya 7, 1 miedzy przodem i tylem igora i dol tez sa wzmocnione. sala byla jakies 250m2. Ja to napedzalem takim domowej roboty mojego ojca. wzmak ma juz ponad 20 lat. nic nie bylo wymieniane. tranzystory Tesla KD502, po 2 takie na kanał. Wzmacniacz moze i slaby, chociaz trafo ma mocy 600W. Sygnał był tez dosyc mocno przesterowany, ale tez nie za mocno. zalezalo mi na dobrej jakosci a zarazem duzej efektywnosci.
    Witek86
    Level 16  
    Ja mam końcówke również zrobioną na Kd 502 tylko że mam 4 na kanał,mam w nim trafo toroid 300w i mocny zasilacz na jeden kanał mam 20.000uF pojemności czyli razem 40.000 i naprawde gra bardzo dobrze ta końcówka jest w pełni nowa mogę też fotki pokazać:)Jest do tego potęrzny radiator ważący 1,5kg ale jestem z niej zadowolony:) tylko jeszcze kolumny,była testowana w szokle na kolumnach beymy i naprawde robi wrażenie. Jej moc to 80W/4ohm czystego sinusa na kanał,(mierzony ma miernikach mocy) czyli muzycznej mam około 120W muzycznej na kanał:) teraz tylko kolumny i grac, narazie chcę zrobić 1 dolek i 2 srodkogórki a potem do tego 2 dołek:) i nasępną końcówke która by napędzała dołki a tą na kd 502 to będzi
    e później na srodkogórki:)