Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zmierzyć prostownik ?

rekrut 19 Lis 2005 08:42 4572 13
  • #1 19 Lis 2005 08:42
    rekrut
    Poziom 10  

Witam mam w domu prostownik (stary) ma możliwośc przełączenia 4 wartości prądu ale nie wiem jakie to są jest jakiś sposób aby zmierzyć ten prąd licznikiem ?
    a jak tak to jak to zrobić

0 13
  • #2 19 Lis 2005 11:28
    ed-ek
    Poziom 34  

rekrut napisał:
    Witam mam w domu prostownik (stary) ma możliwośc przełączenia 4 wartości prądu ale nie wiem jakie to są jest jakiś sposób aby zmierzyć ten prąd licznikiem ?
    a jak tak to jak to zrobić

Po pierwsze musisz mieć woltomierz. Jeżeli jest to prostownik, to ma dołączone diody prostownicze.Jeżeli jest ich 4 to jest to mostek Graetza, jeżeli 2 to typowy prostownik dwupołówkowy,jeżeli 1 to prostownik jednopołówkowy.Musisz popatrzeć czy ma elektrolity(kondensatory). Odczytaj napisy na nich (jeżeli są) - pojemność i napięcie.
    Przełączanie polega na zmianie napięcia podawanego na prostownik. Żeby zorientować się jaką mocą dysponuje trafo,musisz policzyć powierzchnię S kolumny na której nawinięte są uzwojenia. Moc w przybliżeniu=S*S=S^2.
    Prąd max możesz tylko określić przez pomiar średnicy zwojów uzwojeń wtórnych. Woltomierzem mierzysz napięcia na elektrolitach (jeżeli są), lub na wyjściu prostownika.

0
  • #3 19 Lis 2005 11:37
    rekrut
    Poziom 10  

kurcze troche to dla minie skąplikowane :(
    a powiedz mi jeszcze bo podłaczyłem ten prostownik do akumulator a w szerg wpiąłem amperomierz (na każdym przelączeniu odczytałem pomiar) czy te pomiary to są wartości prądu łądowania ?

0
  • #4 19 Lis 2005 11:45
    ed-ek
    Poziom 34  

Tak, jest to prąd ładujący aku. Jesteś odważny - bez pomiarów napięcia jaki dostarcza prostownik,taka zabawa może zniszczyć aku. A dla ciekawości - jaka jest wartość tego prądu i jaki to jest aku?

0
  • #5 19 Lis 2005 12:08
    rekrut
    Poziom 10  

dla wyjaśnienia :) ja wiedziałem że to jest prostownik do ładowania akumulatorów samochodowych :)
    wskazania na poszczególnych przełaczeniach to :
    0,50 0,70 0,90 1,20 Zakres pomiaru 10 A
    interesuje mnie to bo chce go wykorzystac do ładowania aku z motoru a podobno nie wolno za wysokim prądem ładować ponoć ma to być max 1/10 pojemności
    ps. aku to 63 ah 12 v

0
  • #6 19 Lis 2005 12:24
    ed-ek
    Poziom 34  

Masz max prąd 1.2A, a aku 63Ah wymaga ładowania prądem 6.3A. Można ładować prądem 1.2A, ale czas ładowania wydłuży się pięciokrotnie.

0
  • #7 19 Lis 2005 12:26
    rekrut
    Poziom 10  

czyli rozumiem ze mam ładować ok 60 h :)

0
  • Pomocny post
    #8 19 Lis 2005 12:42
    ed-ek
    Poziom 34  

Zależy od stanu naładowania. Jeżeli wyładowany to nawet ok. 70h

0
  • #9 19 Lis 2005 12:59
    HenryK3
    Poziom 26  

rekrut napisał:
    interesuje mnie to bo chce go wykorzystac do ładowania aku z motoru a podobno nie wolno za wysokim prądem ładować ponoć ma to być max 1/10 pojemności
    ps. aku to 63 ah 12 v

W jakim motorze jest takie akku?

0
  • #10 19 Lis 2005 13:57
    rekrut
    Poziom 10  

ten akmulator jest z samochodu podałem przykład do którego podpiąłem właśnie prostownik aby zmierzyć wartość prądu.
    potrzebowałem te wartości aby móc podładowac alumulator z motocykla który oczywiście ma dużo mniejszą pojemność :)

0
  • #11 19 Lis 2005 22:37
    piachol
    Poziom 11  

Witam,
    stara dobra zasada głosi-normalny prąd ładowania to 10% pojemności akumulatora bez względu jaki on jest. Wychodzi że 60Ah to prad 6A, 44Ah to 4.4A. W przypadku kiedy zalezy na czasie można stosować prąd większy.
    Pozdrawiam

0
  • #13 20 Lis 2005 18:36
    HenryK3
    Poziom 26  

inkognito09 jakie masz auto i jaki w nim akumulator?
    Tuż po uruchomieniu silnika, zwłaszcza zimową porą alternator zaczyna ładować prądem ... zmierz ja nie wierzysz a zdziwisz się bardzo jak to będzie więcej niż 1/2 pojemności akumulatora :!:
    I tak jest kilka razy dziennie :!:

inkognito09 napisał:
    :D:D:D:D:D
    Podłączającemu akumulator pod większy prąd niż obliczył z pojemności, najwyraźniej zależy na czasie, ale nie zależy na AKUMULATORZE.......
    :D:D:D:D:D

a Tobie na czym zależy? ;)

0