Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CEO Synaptics dąży do rozwoju sztucznej inteligencji w urządzeniach brzegowych

ghost666 19 Jan 2023 03:47 426 1
 • Dyrektor generalny Synaptics, Michael Hurlston, uratował przed upadkiem tę wartą ponad miliard dolarów firmę, kiedy kilka lat temu straciła Apple jako swojego głównego klienta. Teraz marka ta stworzyła nowe portfolio technologiczne mające na celu budowanie projektów, które dodają sztuczną inteligencję do brzegowych urządzeń Internetu Rzeczy (IoT). Przedsiębiorstwo, założone 36 lat temu przez Carvera Meada i Federico Faggina, przygotowało wiele technologii stojących za touchpadami, czujnikami linii papilarnych i sterownikami wyświetlaczy. Poprzez przejęcia dokonane w ciągu ostatnich kilku lat Synaptics opracowuje nowe chipy dla rozwijających się rynków, takich jak IoT w wirtualnej rzeczywistości i pojazdy elektryczne. „Jedną z rzeczy, którymi pragniemy się zająć, jest sztuczna inteligencja na krawędzi sieci” — powiedział Hurlston. „Chcemy podejmować decyzje dotyczące chipa, zamiast wracać do centrum danych i korzystać z dużej mocy obliczeniowej i przepustowości”.

  Synaptics nadal wykorzystuje bezpośrednie algorytmy, które działają na jego układach scalonych. „Potrzebujemy algorytmów i modeli uczenia maszynowego” — wskazał Hurlston. „Robimy postępy w rozwiązaniu tego problemu dzięki przejęciu Emzy”. W październiku firma kupiła Emza Visual Sense, izraelski podmiot produkujący oprogramowanie AI. Synaptics testuje obecnie swój pierwszy chip, który zawiera sztuczną inteligencję od Emzy. „Aplikacja to obecność przed komputerem, przy czym ten ostatni — w celu oszczędzania energii — wyłączy się, jeśli od niego odejdziesz” — zakomunikował Hurlston. „Jedną z największych rzeczy, o które ludzie się martwią, jest prywatność. Jeśli ktoś patrzy ci przez ramię, to również można wyczuć i przyciemnić ekran oraz przełączyć go w tryb prywatności”. Hurlston nie jest jeszcze zadowolony z wyników działania systemu, zauważając, że: „trzeba nad tym trochę popracować”.

  Sztuczna inteligencja działa na chipie Katana firmy Synaptics, którego pierwsza wersja została wydana prawie dwa lata temu. Oprócz wykrywania wizualnego Katana analizuje dźwięk, temperaturę i otoczenie. Synaptics liczy na IoT, swoją główną działalność, aby nadal zwiększać własną sprzedaż. Według podmiotu badawczego Gartner, ekspansja całego biznesu związanego z chipami IoT zwolni po silnym wzroście z poprzednich lat.

  CEO Synaptics dąży do rozwoju sztucznej inteligencji w urządzeniach brzegowych


  Ścieżka zakupów

  Hurlston dołączył do Synaptics jako dyrektor generalny w sierpniu 2019 r. Od tego czasu firma kupiła trzy inne marki, które wzmacniają jej dział IoT i łączności bezprzewodowej, w tym DisplayLink i DSP Group. Technologia DisplayLink umożliwia podłączenie wyświetlaczy do dowolnego komputera obsługującego USB lub Wi-Fi. DSP Group dodaje do miksu przetwarzanie głosu i technologię bezprzewodową. Trzecie przejęcie obejmuje aktywa i prawa produkcyjne związane z dawną działalnością firmy Broadcom. Ta opracowywała rozwiązania w zakresie bezprzewodowego Internetu Rzeczy. Hurlston kierował wcześniej działem łączności bezprzewodowej w danym przedsiębiorstwie.

  Obecnie Synaptics jest podstawą większości systemów bezpieczeństwa, w tym tych sprzedawanych przez ADT. „Te przejęcia w pewnym sensie to wzmocniły”. Hurlston podkreśla również, że podjęte przez Synaptics podmioty IoT odnotowały: „astronomiczne” pułapy wzrostu, dodając, że wewnętrzne aktywa IoT firmy zwielokrotniały się w tempie do 40% podczas pandemii Covid. „Było wiele czynników tego skoku, w których ludzie przynosili gadżety do domu, a my staliśmy się istotnym beneficjentem”.

  Bezpieczeństwo IoT to pewien mankament, który Synaptics zamierza wyeliminować za pomocą osadzenia AI na krawędzi. „Jednym z kroków jest podejmowanie większej liczby decyzji lokalnie w samym urządzeniu, bez przesyłania informacji tam i z powrotem, na przykład do centrum danych lub gdziekolwiek indziej” — tłumaczy Hurlston. „Jesteś zawarty w tym ekosystemie, więc zdolność do hakowania jest znacznie niższa. Włamania mają miejsce, gdy zasoby są przesyłane przez Internet lub łącze bezprzewodowe”. Kiedy urządzenia Synaptics transmitują przez Wi-Fi lub Bluetooth, używają standardowych protokołów bezpieczeństwa. „Mamy najlepsze w branży zabezpieczenia w naszych chipach Wi-Fi, najbardziej zaawansowane, jakie istnieją” — zapewnił.

  Strata Apple

  Zanim Hurlston dołączył do Synaptics, firma miała coś, co nazywała: „nadspodziewanie dużą zależnością od Apple”, która generowała około 1,6 miliarda dolarów rocznych przychodów marki. „Prawie cały dochód pochodził z tylko jednego źródła — Apple — o którym wiedzieliśmy, że odchodzi”. Synaptics dostarczał sterownik wyświetlacza dla iPhone'ów Apple, dopóki producent smartfonów nie zdecydował się na zmianę LCD na OLED. Po tym przejściu Synaptics straciło źródło dochodów na rzecz Samsunga, zapewniającego OLED-y, który również produkuje sterowniki wyświetlaczy. „Sektor mobilny, w świecie półprzewodników, od 2005 do prawdopodobnie 2015 roku był naprawdę dobrym dla firmy miejscem” — zawyrokował Hurlston. „Urządzenia mobilne rozwijały się jak szalone. Każdy chciał mieć smartfona. Prawdopodobnie w 2015, 2016, świat się zmienił i nagle jednostki mobilne przestały być tak atrakcyjne”. Synaptics musiał zdywersyfikować swoją ofertę.

  „Oczywiście lubimy Apple jako klienta, może nie po stronie telefonów komórkowych, ale ich biznes związany z komputerami i gadżetami” — oznajmił. „Z pewnością nadal szukamy sposobów na zainteresowanie tych ludzi. Chcielibyśmy zobaczyć, czy istnieją sposoby na zaangażowanie ich w komputerach osobistych lub niektórych urządzeniach IoT”. Apple jest zdecydowanie największym klientem na rynku półprzewodników, zakomunikował Hurlston. Synaptics nadal zalicza inne duże marki, takie jak Amazon i Google, do swoich klientów w produktach inteligentnego domu.

  Synergia Synaptics

  Hurlston mówi, że jeśli spojrzy się na platformy, a nie tylko na technologie, zacznie się dostrzegać niektóre synergie w Synaptics. „Dużo myślimy o platformach, a wideokonferencje to jedna z nich. Punkt wejścia na komputer — stacje dokujące lub monitory bezprzewodowe — to kolejna opcja, na której możemy łączyć ze sobą wiele technologii”. Synaptics dostarcza Dellowi chipy do stacji dokujących. Nowa koncepcja firmy polega na stworzeniu takowej bezprzewodowej, która wykorzystuje kilka własnych technologii. Marka przewiduje bezprzewodowe monitory, które wyeliminują wszystkie fizyczne połączenia z wyjątkiem kabla zasilającego. Systemy wideokonferencyjne to kolejna szansa, jak mówi Hurlston, zauważając, że jego przedsiębiorstwo posiada niezbędną technologię protokołu internetowego (VoIP), a także taką do odtwarzania wideo.

  Branża motoryzacyjna to rozwijający się biznes Synaptics. „Tutaj łączymy dwie nasze historyczne technologie, które trafiają na zupełnie inny rynek końcowy. A mianowicie technologię dotykową i sterowników wyświetlacza” — wskazał Hurlston. „Jesteśmy w stanie zastosować to na coraz większych ekranach, które pojawią się w samochodach, głównie w celach informacyjnych i rozrywkowych”.

  Korekta inwentaryzacji

  Synaptics spodziewa się, że skorygowanie zapasów w całej branży będzie miało miejsce w drugim kwartale 2023 roku. Pomimo załamania firma przewidywała podczas ostatniej rozmowy o zyskach, że marża brutto utrzyma się na poziomie około 61%. Marka już obserwuje ożywienie na chińskim rynku smartfonów. Oczekuje się, że sektor komputerów osobistych odbije w następnej kolejności, a dalej elektronika użytkowa. „Myślimy netto-netto, zaczynamy klikać we wszystkich tych biznesach do drugiej połowy przyszłego roku kalendarzowego” — informuje Hurlston.

  Załamanie w branży spowodowało, że producenci chipów obniżają ceny nawet o jednocyfrowe wartości procentowe w ostatnich miesiącach. W wyniku niedawnych przejęć, Synaptics ma teraz 10 producentów kontraktowych. Hurlston zamierza zmniejszyć tę liczbę do dwóch, aby uzyskać większą siłę negocjacyjną w zakresie cen. „Naszym dominującym dostawcą jest TSMC [Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. — przyp.red.]. Jednak współpracujemy również z GlobalFoundries, UMC [United Microelectronics Corp. — przyp.red.], PowerChip, Silterra — lista jest bardzo długa”.

  Synaptics nie przetrwałoby bez TSMC, ale UMC jest również dobrym partnerem, jak mówi Hurlston: „Mamy wiele specjalistycznych procesów. Nasza branża motoryzacyjna wymaga ujęcia wysokonapięciowego, a firma UMC naprawdę pozytywnie nas zaskoczyła. Wykonali dla nas dobrą robotę przy ultrawysokim napięciu. To związek, który prawdopodobnie będziemy chcieli rozszerzyć w nadchodzących latach”. Synaptics wykorzystuje głównie węzły technologiczne w zakresie od 28 nm do 130 nm. „Chipy, które tworzymy, takie jak sterowniki wyświetlaczy lub obwody dotykowe, a nawet urządzenia combo łączące Wi-Fi i Bluetooth, są bardzo ciężkimi układami analogowymi” — powiedział. „Dzięki temu nie uzyskuje się korzyści skali, przechodząc w dół procesów. Nasze obwody analogowe są naprawdę złożone, a przy 7 nm czasami po prostu nie można ich uruchomić”.

  Źródło: https://www.eetimes.com/synaptics-ceo-aims-for-ai-on-edge-devices/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11500 posts with rating 9721, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  bialy
  Level 15  
  Zamiast AI by skupili się nad wydajniejszymi akumulatorami. Brzegowe przetwarzanie w IoT mimo wszystko będzie "energo chłonne".