Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm motocyklowy na 6V - potrzebny schemat

19 Lis 2005 09:55 1760 1
  • Poziom 10  
    Witam! Czy jest możliwość zrobienia alarmu do motoru na 6V instalację? Jeśli tak to w jaki sposób, co będzie potrzebne i o jakiś schemacik bym prosił :D
  • Poziom 39  
    Witam
    Wymyśliłem dla ciebie taki prosty schemacik, oparty na jednej kości scalaka 4093 (4 bramki NAND) i dwóch tranzystorach, które mogą być zasilane od 3 – 18V.
    Oto krótki opis:
    „We1” i „We2” to wejścia, do jednego (obojętnie które) podłączamy ukryty wyłącznik, aby uruchomić alarm. Drugie służy do pobudzenia alarmu (można zamontować np. czujnik położenia, lub inny albo podłączyć do stacyjki). Na wejściach dałem układy opóźniające, aby styki dołączonych układów nie powodowały fałszowania impulsów. Bramka „IC1B” tworzy generator, o regulowanym czasie trwania impulsów i służy do modulacji dźwięku (czas trwania dźwięku i czas przerwy). Dlatego nie wyznaczyłem wartości rezystorów i kondensatora, które można obliczyć ze wzoru R(R5+R7)C (jeżeli wartość R podajemy w omach a wartość C, w Faradach to czas trwania impulsu będzie w sekundach), najlepiej od 0,5 – 1 sek.(co odpowiada 2 -1Hz). „IC1D” to drugi generator, który powinien generować falę prostokątną o częstotliwości od 2 – 4 kHz (wartości elementów obliczamy tak samo). Na wyjściu dałem 2 tranzystory, aby uzyskać większe wzmocnienie prądowe. Do wyjścia tego układu należy podłączyć przetwornik pizeo z tubą ( np. PC – 100), obojętnie czy to do masy, czy do zasilania. Kondensator C5 należy podłączyć jak najbliżej nóżek zasilania scalaka, a C6 na wejściu zasilania. Dobranie rezystora stałego i rezystor nastawnego (R5 i R7 oraz R6 i R8), to 30% - rezystor stały, a 70% - nastawny.
    Pozdrawiam.