Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

T-Mobile skupia się na prędkości w swoich sieciach 5G w USA

ghost666 22 Jan 2023 15:26 273 3
 • T-Mobile skupia się na prędkości w swoich sieciach 5G w USA
  T-Mobile po raz kolejny wyprzedza konkurencję w Stanach Zjednoczonych. Po uruchomieniu ogólnokrajowej sieci 5G 600 MHz w sierpniu 2020 roku, firma przekształciła swoją obecną średniego pasma 2,5 GHz — którą reklamuje jako: „ultra-pojemną” — na rdzeń przyszłej, samodzielnej. T-Mobile wskazał, że ta, która została zainaugurowana w listopadzie 2022 roku, obejmuje ponad 250 milionów ludzi w USA. A tym samym stawia daną markę na czele rankingu autonomicznych sieci 5G w omawianym państwie.

  Tymczasem rozrzuceni po całym globie operatorzy dopiero zaczynają przechodzić na samodzielne sieci najnowszej generacji. Projekt 3GPP zakończył wstępną specyfikację odnośnie do takowej we wrześniu 2018 roku. Jednak AT&T, Verizon i większość innych głównych, światowych dostawców komórkowych nadal polega na niesamodzielnych instalacjach 5G w swoich szeroko dostępnych usługach. Verizon dopiero niedawno zaczął przenosić ruch komercyjny na autonomiczny rdzeń 5G, a AT&T twierdzi, że czyni to stopniowo. Obaj operatorzy korzystają z sieci radiowej NSA (niesamodzielnej) 5G połączonej z rdzeniową 4G dla większości swoich usług 5G.

  W przeszłości NSA była jedynym sposobem na wprowadzenie sieci 5G, gdy standard zaczął być wcielany w latach 2019 i 2020. NSA 5G jest również tańsza we wdrożeniu, ponieważ wykorzystuje istniejący rdzeń 4G. Niektóre z największych zalet najnowszego standardu są jednak dostępne tylko wtedy, gdy całość jest oparta wyłącznie na nim. „Samodzielne 5G wymaga aktualizacji oprogramowania w sieci dostępu radiowego i rdzeniowej 5G. A także wystarczającej ilości widma przeznaczonej względem tego standardu i na optymalizację” — napisał rzecznik T-Mobile. Firma ta rozpoczyna niezależną przygodę w średnim paśmie, wprowadzając do swojej sieci jego agregację, która polega na przydzieleniu kilku kanałów radiowych użytkownikowi w usłudze 5G. Te bloki częstotliwości są znane jako kanały nośne. „Wykorzystujemy agregację 5G w naszej samodzielnej sieci” — mówi rzecznik T-Mobile. „Obecnie agregujemy miejscami dwa kanały 2,5 GHz oraz 2,5 GHz + 600 MHz”. Operator ten zaczął również łączyć ze sobą dwa lub więcej oddzielnych — 2,5 GHz z częścią widma 1900 MHz. Celem tego jest zwiększenie szybkości pobierania 5G dla użytkowników. T-Mobile powiedział, że prędkości będą się różnić w zależności od zastosowanych bloków częstotliwości. Marka zauważyła jednak, że w ostatnich testach trójpasmowa agregacja osiągnęła szczytowe wartości przekraczające 3 Gb/s.

  Czysta technologia 5G ma kluczowe znaczenie dla dzielenia sieci

  Jedną z głównych zalet autonomiczności 5G wykraczającej poza NSA jest podział sieci. Ten umożliwia operatorowi tworzenie wirtualnych sekcji typu end-to-end w sieci fizycznej, które mogą oferować umowy dotyczące poziomu usług i inne cechy dostosowane do określonej bazy abonentów. Odkąd 5G po raz pierwszy weszło do użytku komercyjnego, sprzedawcy i operatorzy piali o korzyściach płynących ze wskazanego podziału. Technologia ta nie może jednak zostać dostarczona bez czystej autonomiczności 5G. „Jesteśmy wciąż na wczesnym etapie wdrażania 5G” — wskazał rzecznik T-Mobile, dodając, że dzielenie sieci poszerza rynek krytycznych zastosowań korporacyjnych, które mogą wymagać innego poziomu lub możliwości niż typowe aplikacje, takie jak operacje zdalne w zakresie robotyki i automatyki.

  Operatorzy zachowują ostrożność w odniesieniu do samodzielnych celów

  Podczas gdy T-Mobile ma przewagę w uruchamianiu i eksploatacji własnych niezależnych sieci, Verizon wskazał, że w październiku 2022 roku zaczął przenosić ruch do swojego autonomicznego rdzenia po testach i próbach zakończonych sukcesem. Firma nie podała żadnych dalszych szczegółów na temat liczby użytkowników obsługiwanych przez taką samodzielną sieć. AT&T jest również ostrożne w ujawnianiu zbyt wielu informacji względem swoich planów w tym zakresie. „AT&T nadal czyni postępy przy komercyjnym wdrażaniu 5G” — zakomunikowała marka w przygotowanych uwagach. „Zaczęliśmy etap migrowania użytkowników do rdzenia, co będzie się odbywać stopniowo w 2022 i 2023 roku”.

  Źródło: https://www.eetimes.com/t-mobile-puts-speed-at-the-top-of-its-standalone-5g-goals/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11498 posts with rating 9731, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  rafels
  Level 25  
  4G może i jest w Polsce przeciążone, ale 5G raczej jeszcze nie. Przynajmniej w miejscowościach otaczających Bielsko Białą bez problemu wyciągam ponad 200MBps w sieci Plusa w celkach NSA 5G.
 • #4
  szeryf3
  Level 26  
  Parę dni temu dostałem taką informację od swojego operatora.
  Może jest on szybki, ale z zasięgiem ja mam poważny problem.
  Do niedawna byłem w T-Mobile i coś mnie pokusiło, aby zmienić operatora na Plus i to był mój błąd.

  Quote:
  Najszybszy Internet 5G jest w Plusie! Potwierdza to ranking Speed Test za 2022 rok. W zasiegu naszego 5G jest juz ponad 19 mln osob i 800 miejscowosci - nie tylko duze miasta. Sprawdz szczegoly na www.plus.pl/5G?sh=XAED4. Pozdrawiamy, Plus