Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elektrownia wiatrowa - przełącznik mocy

19 Lis 2005 12:07 15513 35
  • Poziom 10  
    Witam
    Temat jest znany. Przeglądam forum na temat elektrowni wiatrowych i nie znalazłem interesującej mnie informacji (mogę się mylić). Sprawa z pozoru jest prosta. Klient ma wiatrak - prądnica 20 KW(danych nie znam) Z elekrowni wiatrowej chce podgrzewać budynek. W zależności od mocy dostarczanej z prądnicy (zależy od wiatru) mają przelączać się sekcje grzałek 1,2,3,4. Jak to zrobić. Prądnica jest trójfazowa 3x230. Jak powiązać moc z prądnicy z przełączaniem grzałek.Zero magazynowania energii.
    Pozdrawiam ano
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    Z prywatnych elektrowni można prąd oddawać tylko do sieci ZE a to wymaga pełnej elektroniki. W razie jakeś wpadki to mu taki domiar dołożą że mu to się nie będzie opłacać.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Na razie jest mi potrzebne rozwiązanie przełącznika mocy. Pomińmy kwestie prawne, a skupmy się na rozwiązaniach technicznych. O konsekwencjach takiego rozwiązania poinformuję klienta.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    witam szkoda że nie ma chetnych do pomocy w rozwiązanu o którym pisze kolega ano ja uważam że robienie konkurecji ZE to bardzo dobry pomysł . Zgadam się że to niby proste ale przy różnych predkościach wiatru mogą być kłopoty ! może ktoś już nad tym myślał to niech się podzieli :D
    ja do tego( przestepstwa ) chętnie się dopisze :D
  • Poziom 27  
    Kolego „Enpro” chodzi o ogrzewanie własnego budynku własną elektrownią , a to nie wymaga sprzedaży prądu do ZE. Jeśli chodzi o samo rozwiązanie to chyba najlepsze będzie liczenie obrotów śmigła ( częstotliwości prądu) Podłączamy jedną grzałkę na stałe , gdy częstotliwość osiągnie określony poziom włączamy drugą grzałkę. Jeżeli po włączeniu drugiej grzałki częstotliwość nie spadnie podłączamy trzecią grzałkę jeśli spadnie odłączamy i tak do ostatniej grzałki.

Jak to było w pewnym żarcie „Wychylił żołnierz głowę z okopu i coś mu do łba strzeliło”. Mnie też coś do łba strzeliło można zastosować regulację grupową dla każdego kompletu grzałek , będzie to chyba najbardziej efektywne wykorzystanie mocy wiatraka .
  • Poziom 19  
    Witam tez interesuje się wiatrakami jestem właśnie w trakcie pracy nad nowym 4 kW ale z braku czasu moje prace wydłuzają sie coraz bardziej, problem przełanczania grzałek według mnie powinieneś zrealizowac w oparciu o takie parametry jak napięcie lub częstotliwość choś z częstotliwoacią bywa różnie. polecam ci wykonanie układu pomiaru napięcia z czteroma progami , które w zależnosci od wzrostu lub spadku napiecia będzie dołanczał lub wyłanczał poszczegulne sekcje grzałek
    zakładajac że prądnica ma 20kW mozemy wyznaczyć cha-kie pradowo napieciowa z której będzie można odczytać wartosci napiecia przy których będzie miało nastąpic dołączenie kolejnej sekcji, lub metodą dedukcji co bym najbardziej polecał... zaczekać na dobre wiatry i troche się pobawic w eksperymenty,dołanczając kolejne sekcje obserwować zachowanie się napięcia... pozdrawiam i zycze sukcesu
  • Poziom 10  
    Dziękuję za informacje i pomysły odnośnie rozwiązania problemu. Gdzie mogę znaleźć potrzebne mi układy (rysunki, schematy). Klient ma już położony kabel z wiatraka do grzałek. Niestety aby skorelować moc jaką daje prądnica z przełacznikiem mocy potrzebne będą dodatkowe kable.
    Wyznaczenie charakerystyki prądnicy nie będzie takie proste ponieważ wiatry wieją niezbyt często. Innym sposobem jest podłączenie silnika z regulacją obrotów do prądnicy, ale jest problem, prądnica jest już na maszcie. Pomysł z pomiarem obrotów śmigła jest dobry. Lepszym sposobem byłby pomiar obrotów samej prądnicy, ponieważ ze względu na słabe wiatry może zachodzić konieczność zmiany przekładni. Klient wybudował ten wiatrak jako hobby na swojej posesji. Miejsce wybrał na "chybił trafił". Wybudował wiatrak i chce mieć z tego troszeczkę korzyści, ale co z tego będzie to czas pokaże.
    Pozdrawiam i czekam na rozwiązania
  • Poziom 19  
    Witam nie wiem jeszcze na co sie zdecydujesz ale jeśli będziesz chciał włączać grzałki obserwując obroty prądnicy będziesz miał bardziej skomplikowaną sprawie, pomiar napięcia będzie o wiele łatwiejszy, nie będziesz musiał prowadzić kolejnego przewodu tylko będziesz dokonywał pomiaru napięcia, które będzie w domu... gdyby zastosować mostek 3faz i dzielnik napięcia można by otrzymać napięcie bezpieczne dla układu i proporcjonalne do napięcia na zaciskach generatora jeśli chodzi o konkretny układ jeszcze dzisiaj postaram się go dołączyć na forum, jednak bez układu , który będzie badał napięcia i to wszystko włączał, za tym musze się jeszcze rozejrzeć
  • Poziom 19  
    Wiesz wojcik masz racje ale choć nie jestem fachowym elektronikiem to wydaje mi się ze wykonanie układu dla pomiaru napięcia będzie prostszy, choć czekam na twój projekt lub schemat tego układu

Dodano po 35 [minuty]:

To jest taki śmieszny układ który można zastosować jako nastawny próg napięcia przy którym zostanie załączony przekaźnik( jeden z dwóch) sterujący stycznikiem
  • Poziom 31  
    dziwne ale nikt nie poruszył tego czy prądnica ma jusz regulator napięcia który bedzie zachowywał się odpowiednio przy małej prędkości obrotowej bo przy niewielkich obrotach regulator będzie dawał duży prąd na wzbudnik i może dojść do uszkodzenia [spalenia uzwojenia].moim zdaniem trzeba mierzyć częstotliwość o w zależności od niej załączać grzałki ale i napięcia nie można pozostawić samemu sobie bo może dojść do przykrych niespodzianek wszystko zależy od regulatora napięcia bo naprzykład gdy prądnica osiągnie o połowe wyższe obroty to zwykły regulator nic nieda wszystko może pujśc z dymem.wiem bo trochę zajmowałem się tym tematem podsumujmy prądnica na 1500 obr powinna się wzbudzić mniej wiecej przy1100obr wszystko zależy od maksymalnego prądu wzbudzenia ,a odcinać prąd wzbudzenia gdzieś 450v między faz.

Dodano po 22 [minuty]:

skolei iak się odetnie napięcie to prądnica może wyskoczyć z maszynowni to wszystko nie jest takie proste jak się wydaje,najpierw trzeba pomyśleć jakie zasady bezpieczeństwa ma ten regulator spełniać a pużniej myśleć o regulacji i jakie urządzenia mają być jeszcze zasilane z tej prądnicy bo jeśli tylko grzałki to mozna przecież sterować tylko prądem wzbudzenia poco dodatkowe styczniki na twoim miejscu najpierw ustalił bym kto w razie uszkodzenia adpowiada i zaco narobić się nie sztuka za darmo z wiatrem niema żartów trudno jest wszystko przewidzieć jeśli to ma być sąsiedzka pomoc to lepiej zrezygnuj.w tych sprawach trzeba mieć doświadczenie lepiej jest zaczynać od mniejszych mocy ,mniejsze koszty.
    jak ustalisz jaki regulator ma ta prądnica i jakie ma zabezpieczenia to jeszcze pogadamy
    podsumując regulator powinien być oparty na częstotliwości i napięciu .
    poprostu musisz dać więcej szczegółow ale ten jeden kabel wzupełności wystarczy.
  • Poziom 19  
    Hmmm słuszne stwierdzenie ale grzałki będą włączane dopiero po uzyskaniu nastawionego progu napięcia czyli ta prądnica tak czy inaczej będzie musiała dawać napięcie około 400V w zależności jakie jest napięcie znamionowe tej prądnicy co za tym idzie prądnica będzie juz miała dobrze ponad 1000obr/min
    Co do regulatora jeśli istnieje bo zakładam że go nie ma i jest to prądnica samowzbudna to jego zadaniem jest utrzymywać napięcie dopiero przy odpowiednich obrotach a nie że będziemy mieli 200obr/min na prądnicy i regulator będzie nam ładował taki prąd ze sie spali wirnik bo za wszelką cenę będzie on chciał utrzymać napięcie, druga sprawa to ten regulator ma ogranicznik prądowy który te uzwojenie zabezpieczy przed zbyt dużymi prądami proponuje jeszcze to przemyśleć pozdrawiam
  • Poziom 31  
    robiłem regulator do prądnicy siemens 30kv i przy obrotach 800obr dawała 380v na biegu jałowym ,znamionowe 1500obr, miała ciekawe rozwiązania bo bez szczotek ,kupiłem ją uszkodzoną ze spalonym regulatorem i stojanem wzbudzenia naprawdę jebitna maszyna,wzbudzany był [wirnik] alternatora który stał w miejscu,a dalej na osi kręci się stojan i djody co skolei zasila wirnik wzbudnika głównego ciekawe rozwiązanie tak potrafią tylko niemcy i rosjanie.
  • Poziom 10  
    Dzięki za info. Za 2-3 miesiące dam odpowiedź jak się sprawa zakończyła.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze jedno pytanko. Jakie progi napięć wybrać do przełączania grzałek ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    trudno powiedzieć, szkoda że nie masz cha-ki prądowo napieciowej, bo wtedy można by zobaczyć jaka jest stromosc ha-ki i wtedy ustalić co ile volt powinna zostać włączona kolejna grzałka a i róznice pomiędzy napięciami muszą być takie ze w momęcie gdy włanczamy kolejną grzałkie spada troche napiecie i np. o 4V wtedy różnica była by wskazana okolo 6-7V bo w innym wypadku po włączeniugrzałki napioecie spadnie co spowoduje znów wyłączenie co za tym idzie znów wzrost napiecia i tak w kółko więc proponuje po zmontowaniu układu zrobić to metodą dedeukcji przykłady napiec sa przypadkowe więc się nimi nie sugeruj... pozdrawiam i zycze powodzenia ...
  • Poziom 10  
    Witajcie buduję elektrownię wiatrową i poszukuję prądnicy, silnika elektrycznego prądu zmiennego (trójfazową 230V) o mocy ok.20Kw i możliwie niskich obrotach ok.750 obr/min.Może być używana.Sprawa jest taka że tylko prądnicy brakuje mi do wiatraka.

Dodano po 3 [minuty]:

Witajcie buduję elektrownię wiatrową i poszukuję prądnicy, silnika elektrycznego prądu zmiennego (trójfazową 230V) o mocy ok.20Kw i możliwie niskich obrotach ok.750 obr/min.Może być używana.Sprawa jest taka że tylko prądnicy brakuje mi do wiatraka.

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

acha mój email ;marektomczyk@onet.eu
  • Poziom 27  
    A mozeby tak zrobić płynny regulator na układzie np"U209B lubU2008B. jest taki schemat 3 fazowy. Tylko zamiast potencjometru dorobić układsteryjacy napięciem. Ale lepiej moim zdaniem zastosować prądnicę na magnesy neodymowe.Mozna przero bić i wtedy od razu podłączyć całe obciażenie Co? GG
  • Poziom 21  
    Witam
    Nie ma zakazu wykrzystywania energii elektrycznej wyprodukowanej w prywatnej siłowni wiatrowej lub wodnej dla własnych potrzeb.Ale sprzedawać ją można tylko monopoliście czyli ZE , bo jak zwykle chodzi o podatki,Być może w niedalekiej przyszłości to się zmieni. Zastanawiam sie czy nie dało by sie do regulacji mocy grzłek wykorzystać po przeróbce regulator mocy biernej MRM-12
    Ten regulator ma 6 lub 12 wyjść przekażnikowych do sterowania stycznikami.
    Ma też wejście prądowe z przekładnika prądowego i wejśśce 2 faz z sieci.Układ kontroluje współczynnik cos fi i odpowiednio steruje stycznikami.Po ewentualnej zmianie może udałoby się wykorzystać wejćie prądowe regulatora do pomiaru natęzenia prądu przez grzłki (obciązenie o charakterze rezystancyjnym). Na aukcji Allegro bywaja takie regulatory w cenie nawet ok.300złKtoś z forumowiczów może dyskponować schematem takiego regulatora i wiedzą na jego temat..Może zapytasz producenta czyli firmę Tveelwe czy jest możliwe takie wykonanie.Pozdrawiam
  • Specjalista elektryk
    Wytworzoną energię można sprzedawać komu się chce a nie tylko "monopoliście". Jest tylko warunek : wydzielona sieć, nie połączona z siecią "monopolisty".
  • Poziom 27  
    Podaję jednego z producentów takich regulatorów za 200złote gotowy układ z triakami po 40 amper. należy dorobić tylko układ sterujący. http://www.regularspawar.republika.pl/ Do regulacjoi w spawarkach niebardzo sieo nadaje >poniewarz zmienia się równierz napięcie oraz wypełnienie impulsów. I łuk zle się jarzy. ZGG
  • Poziom 21  
    Witam
    Dla ciekawości wspomnę iż widziałem w maju taką sterownię małej elektrowni wodnej z turbiną Peltona w schronisku turystycznym na Snieżniku w Sudetach.W korytarzu schroniska była sterownia z regulacją napięcia generatora prądu zrealizowana na sterowniku logicznym.Do stabilizacji napięcia i obrotów wykorzystywane było dodatkowe obciążenie dwoma grzejnikami wnętrzowymi stojącymi obok tablicy.Grzejniki były załączane przez przekaźniki półprzewodnikowe 1-faz.Stabilizacja napięcia była dość dobra.Brak było widocznych gwałtownych skoków i zmian napięcia na świecących się żarówkach.
    Gdyby było możliwe wykonanie przetwornika cżęstotliwość/prąd do podłączenia do wejścia prądowego regulatora mocy biernej MRM-12 który może sterować kaskadowo załączaniem styczników ,to być może ten regulator dałoby się wykorzystać do tego celu.A może któś posiada schemat takiego regulatora?Mam schemat regulacji 6-stopniowej stycznikami silników 3-faz.ze sterownikiem z triakami,sterowanie napięciem DC 0-10V ale na razie nie mam schematu samej płytki sterownika.Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Ale ja dalej szukam i szukam tego silnika i nigdzie nie ma .Takie silniki bardzo trudno z dobyć .Jakbyście mogli co załatwić byłbym wdzięczny .
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    W Suwałkach lezy na złomie silnik wolnoobrotowy 7kw<Brakuje jednego dekla,ZGG
  • Poziom 10  
    Witajcie , kupiłem własnie silnik 22 kw, 735 obr na min o nap U380/660,oraz prądzie A 45/26.mam do was kilka pytań;czy to oznacza ,że przy napięciu międzyfazowym jest 26 A a ,natomiast przy fazowym 45A.I jeszcze jesdno podajcie mi jakieć strony linki lub wzory żeby obliczyć kondensatory do wzbudzenia . I czy trzeba używać izolatorów a jak tak to jakich dużych i jakie to jest drogie.