Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gambit Imagination z wykorzystaniem RISC-V osiąga kolejny poziom

ghost666 24 Jan 2023 07:57 282 0
 • Gambit Imagination z wykorzystaniem RISC-V osiąga kolejny poziom
  Firma Imagination Technologies, dostawca procesorów graficznych, akceleratorów sztucznej inteligencji (AI) i rdzeni do innych układów, wzmocniła swoje zaangażowanie w szybko rozwijający się ekosystem RISC-V w otwartym standardzie, podnosząc członkostwo w konsorcjum RISC-V do poziomu premium. W rezultacie Shreyas Derashri, wiceprezes działu obliczeń w Imagination, dołączy do międzynarodowej rady dyrektorów RISC-V. Wcześniej, latem 2022 r., marka zaprezentowała swój pierwszy dostępny na rynku rdzeń RISC-V do projektów typu system-on-chip (SoC), obsługujący rozwiązania sieciowe, kontrolery pamięci masowej czy zarządzanie pakietami i czujnikami dla kamer AI oraz inteligentnych pomiarów. IMG RTXM-2200 to licencjonowany, 32-bitowy, wbudowany procesor czasu rzeczywistego. Oferuje on do 128 KB ściśle powiązanej pamięci zarówno dla instrukcji, jak i danych. Zapewnia to deterministyczną odpowiedź i rozmiary pamięci podręcznej poziomu 1 do 128 KB, co gwarantuje wysoką wydajność obliczeniową układu.

  Na rysunku po lewej stronie pokazano schemat blokowy rdzenia IMG RTXM-2200. Jest to jedna z pierwszych dostępnych na rynku jednostek z rodziny procesorów Catapult.

  Omawiane rdzenie dla aplikacji wbudowanych to konstrukcje działające w czasie rzeczywistym. Są one dostarczane z oprogramowaniem SDK i pakietem narzędzi. Ich przeznaczenie ma głównie zastosowanie dla zespołów projektowych SoC pracujących nad aplikacjami w zakresie Internetu Rzeczy (IoT) i względem innych rynków systemów wbudowanych. Należą do rodziny procesorów Catapult stworzonej przez Imagination. Została ona po raz pierwszy zaprezentowana już w grudniu 2021 roku. I ma za zadanie rozszerzyć ekosystem RISC-V w celu wdrożenia go w różnych aplikacjach.

  Gambit Imagination z wykorzystaniem RISC-V osiąga kolejny poziom
  Schemat blokowy układów z rodziny Catapult.


  Latem firma Imagination zakomunikowała również, że jej procesory graficzne IMG B-Series i rdzenie PowerVR Series3NX NNA zostały licencjonowane przez T-Head Semiconductor, część Alibaba Group. Firma ta, w ramach projektu Artificial Intelligence of Things (AIoT), tworzy oparte na RISC-V układy SoC. Mniej więcej w tym samym czasie marka T-Head wprowadziła na rynek SoC bazujący na RISC-V — TH1520, który zawierał procesor graficzny BXM-4-64 od Imagination. Wszystkie GPU od Imagination są kompatybilne z układami SoC opartymi na RISC-V.

  RISC-V, architektura procesorów typu open-source, zmienia konstrukcję CPU, a Imagination dołącza do RISC-V z rdzeniami GPU i CPU, zwiększając atrakcyjność projektową tego obszaru. Podczas gdy otwartość RISC-V nadal wstrząsa branżą procesorów, początkowy nacisk firmy na aplikacje wbudowane działające w czasie rzeczywistym przełamuje ten trend. Według Mika Demlera, starszego analityka w The Linley Group, Imagination przyjmuje tę popularną architekturę zestawu instrukcji (ISA), aby ponownie skoncentrować się na procesorach. I tutaj może wykorzystać swoje bogate doświadczenie z innymi ich architekturami. To, wraz z procesorami graficznymi i akceleratorami AI, sprawia, że marka jest godnym uwagi graczem rynkowym sektora RISC-V.

  Źródło: https://www.edn.com/imaginations-risc-v-gambit-reaches-its-next-level/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11498 posts with rating 9731, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.