Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ciche, ultracienkie, półprzewodnikowe aktywne układy chłodzące AirJet mogą zastąpić wentylatory

ghost666 25 Jan 2023 04:37 576 4
Computer Controls
 • Ciche, ultracienkie, półprzewodnikowe aktywne układy chłodzące AirJet mogą zastąpić wentylatory
  Firma Frore Systems zaprezentowała Airjet Mini i Airjet Pro — aktywne jednostki chłodzące o grubości zaledwie 2,8 mm. Zasysają one cicho powietrze z góry układu przed wypchnięciem go na boki i będą w stanie zastąpić tradycyjne rozwiązania oparte na mechanicznych wentylatorach w ultrabookach. Można je także zintegrować z zestawami VR i smartfonami celem uzyskania określonej termiki.

  Procesory mogą być chłodzone wibracjami — chipy Airjet składają się z maleńkich membran drgających z częstotliwościami ultradźwiękowymi, generując przepływ powietrza. Ono z kolei wchodzi przez otwory wlotowe u góry i zostaje przekształcone w pulsujące strumienie o dużej prędkości wydostające się z jednej strony modułu.

  Ciche, ultracienkie, półprzewodnikowe aktywne układy chłodzące AirJet mogą zastąpić wentylatory


  W ultrabookach jednostka AirJet tak naprawdę nie jest umieszczana bezpośrednio na procesorze, a na miedzianych rurkach. Pozwala to na cieńsze konstrukcje. Firma twierdzi, że moduły AirJet Mini i Pro przewyższają wentylatory chłodzące, ponieważ generują znacznie wyższe przeciwciśnienie — do 1750 Pa — w porównaniu z zaledwie 195 Pa dla typowej jednostki w laptopie. Dodatkowo działają cicho — przy 21 dBA, podczas gdy wentylatory są głośniejsze, osiągając około 42 dBA. Model Mini może rozproszyć do 5 watów ciepła, a Pro do 10 watów.

  Omawiana propozycja może prowadzić do zwiększenia efektywności w aplikacjach o limitowanej przestrzeni, ponieważ nowoczesne CPU mają tryby turbo lub szczytowej wydajności, które mogą działać tylko przez krótki czas ze względu na ograniczenia termiczne. Dzięki półprzewodnikowemu rozwiązaniu chłodzącemu możliwe jest wydłużenie tego periodu. A w przypadku procesorów ARM uda się uzyskać ciągłe funkcjonowanie z najwyższą dynamiką, co prowadzi do znacznej poprawy efektywności. Marka twierdzi, że element ten praktycznie podwoił dany wskaźnik chłodzonego pasywnie netbooka z CPU ARM. Przy grubości 11,3 mm system wykorzystywał układ chłodzenia z czterema modułami AirJet Mini zamontowanymi w komorze parowej, a procesor mógł pracować z częstotliwością 3,5 GHz w sposób nieprzerwany, zamiast redukować taktowanie do 1,8 GHz w przypadku rozwiązania bez wentylatora.

  Ciche, ultracienkie, półprzewodnikowe aktywne układy chłodzące AirJet mogą zastąpić wentylatory


  Podobny zabieg w laptopie z CPU Intela, który normalnie stosuje jednostki mechaniczne, również poprawił osiągi chłodzenia. Jednak tutaj zintegrowane trzy moduły AirJet Pro nie miały dostatecznej wydajności, by procesor mógł działać stale w trybie turbo.

  Ciche, ultracienkie, półprzewodnikowe aktywne układy chłodzące AirJet mogą zastąpić wentylatory


  Pobór mocy przez AirJet Mini wynosi 1 W. To odpowiada mniej więcej małemu wentylatorowi 5 V. Co przekłada się na pobór mocy do 4 W dla prototypu chłodzenia dla laptopa z układem ARM, opisanego powyżej (chodzi tu o samą jednostkę chłodzącą). Moduł mierzy 27,5 mm x 41,5 mm x 2,8 mm i waży 11 gramów. Firma nie poinformowała jeszcze o cenach, ale wydaje się, że w tej chwili mówimy jedynie o zastosowaniu dla produktów z wyższej półki, ponieważ producent wspominał, że: „jest konkurencyjny w stosunku do wartości”.

  Ceny i realne osiągi układu zostaną niebawem sprawdzone, jako że Frore Systems współpracuje obecnie z Intelem i producentami laptopów z układami tej marki nad jednostkami chłodzonymi AirJet. Te do produkcji mają trafić w późniejszym okresie 2023 roku. W zależności od ceny, moduł ten zastępuje wiele aktywnie chłodzonych rozwiązań dla systemów z procesorami o mocy do 28 W. Może także być instalowany w ultracienkich konstrukcjach w celu poprawy wydajności, jednak prawdopodobnie nie będzie dostępny w większych, normalnie pracujących bez wentylatora, ze względu na dodatkowe zużycie energii i koszty całości. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej firmy.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2023/01/20/quiet-ultrathin-airjet-solid-state-active-cooling-could-replace-fans/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11501 posts with rating 9721, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls
 • #2
  szeryf3
  Level 26  
  Jeżeli to urządzenie będzie miało takie parametry jak jest opisane w artykule to będzie stanowiło rewolucję w chłodzeniu laptopów, a i może w późniejszych czasach innych urządzeń.
 • Computer Controls
 • #3
  prosiak_wej
  Level 38  
  ghost666 wrote:
  Dodatkowo działają cicho — przy 21 dBA, podczas gdy wentylatory są głośniejsze, osiągając około 42 dBA


  Głośność to jedno, a rodzaj generowanego dźwięku to drugie. Chyba lepiej przyswajalny jest szum wentylatora niż przykładowe burczenie transformatora z luźnym rdzeniem, mimo że ten drugi będzie generował mniej decybeli.
 • #4
  LightOfWinter
  Level 35  
  ghost666 wrote:

  Ceny i realne osiągi układu zostaną niebawem sprawdzone, jako że Frore Systems współpracuje obecnie z Intelem i producentami laptopów z układami tej marki nad jednostkami chłodzonymi AirJet. Te do produkcji mają trafić w późniejszym okresie 2023 roku.


  Witam
  Czyli wciąż jest to nie sprawdzone.

  Mnie ciekawi jak to urządzenie poradzi sobie z kurzem i jak szybko się "zapcha"?
  Dodatkowo czy wytwarzane wibracje nie skrócą żywotności elektroniki - mikropęknięcia spoin?
 • #5
  szeryf3
  Level 26  
  Quote:
  Mnie ciekawi jak to urządzenie poradzi sobie z kurzem i jak szybko się "zapcha"?
  Dodatkowo czy wytwarzane wibracje nie skrócą żywotności elektroniki - mikropęknięcia spoin?

  Dość ciekawe pytania.
  O tym nawet nie pomyślałem, bo to urządzenie powinno generować takie problemy.