Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka inwerterowa Dedra DESI160 - rozłącza bezpiecznik

stopi 27 Jan 2023 21:57 657 17
  • #1
    stopi
    Level 28  
    Spawarka inwerterowa Dedra DESI160 - rozłącza bezpiecznik

    Spawarka inwerterowa Dedra DESI160 - rozłącza bezpiecznik

    Spawarka inwerterowa Dedra DESI160 - rozłącza bezpiecznik

    Spawarka inwerterowa Dedra DESI160 - rozłącza bezpiecznik

    Spawarka inwerterowa Dedra DESI160 - rozłącza bezpiecznik

    Spawarka inwerterowa Dedra DESI160 - rozłącza bezpiecznik

    Spawarka po włączeniu do gniazdka rozłącza w domu bezpiecznik. Póki co dogłębnie zbadałem płytkę, na której odbywa się prostowanie napięcia oraz układ opóźniający z przekaźnikiem. Wszystko na tej płytce jest sprawne. Spawarka na chwilkę załącza przekaźnik (tyka), ale natychmiast rozłącza bezpiecznik w rozdzielnicy. Wychodzi z tej płytki 305V DC na końcowych kondensatorach czyli w normie. Niebieski/czarny kabel dostarcza 230V, które leci do mostków GBPC25 (przy radiatorach) i wraca wyprostowane na płytkę do kondensatorów. Jeśli odepnę wtyk za kondensatorami prowadzący do drugiej płytki z elementami mocy (oznaczony na zdjęciach 305V) - spawarka nie powoduje zadziałania bezpiecznika.
    W spawarce jest 12 dwudiod oraz 12 tranzystorów mocy (po 6 z każdej strony radiatorów). Nie wyglądają na uszkodzone, aczkolwiek jeszcze nie sprawdzałem ich poza układem.
    Wątpliwości wzbudza natomiast:
    - R7 na płytce z tranzystorami mocy. Jest przegrzany i ma przerwę. Kolory to: czerwony-czarny-czerwony i złoty (5%). Nie wiem jednak czy w środku nie był fioletowy bo na środku jest podpalony i kolor mógł się zmienić. Wychodzi mi 2 kOhm. Może ktoś by mógł określić jaki tam powinien być? Wstawiłem 2 kOhm.
    - termostat BR-B2D 95st. Czy dobrze rozkminiłem, że jest on normalnie otwarty (oznaczenie C-K) poniżej 95°? Zamyka się natomiast pow. 95°? W temperaturze pokojowej ma przerwę. Jest on przyciśnięty do jednego z transformatorów.

    Czy ktoś wie gdzie i czy są tu jeszcze jakieś zabezpieczenia? Wszystkie podstawowe zabezpieczające warystory są nienaruszone.
    Edytowałem.[T.M.]
  • #2
    madamsz1
    Level 39  
    Czujnik temperatury nie spowoduje efektu wyzwolenia zabezpieczenia w domu. Winowajca będą zapewne tranzystory w bloku. Nie można też pominąć przetwornicy pomocniczej, ale .... od tego są pomiary :)
  • #3
    stopi
    Level 28  
    Pytam o czujnik temperatury (a konkretnie termostat, bo to ani nie bezpiecznik termiczny ani nie termistor), bo jeśli on jest wadliwy to spawarka może cały czas uznawać, iż przekroczono 95st... i nie włączy się. Czy dobrze rozumuję? P.S. Wylutuję te tranzystory/dwudiody i sprawdzę każdy po kolei. Mam tester tranzystorów, który pokazuje konkretnie gdzie jest zwarty/rozwarty i jego parametry.
  • #4
    madamsz1
    Level 39  
    stopi wrote:
    Pytam o czujnik temperatury (a konkretnie termostat, bo to ani nie bezpiecznik termiczny ani nie termistor), bo jeśli on jest wadliwy to spawarka może cały czas uznawać, iż przekroczono 95st... i nie włączy się.

    Od informacji czy jest przygrzana, czy nie masz kontrolkę na płycie czołowej i w tym układzie jest ten czujnik.
    Nie ma nic wspólnego czy się uruchomi czy nie i czy wybije zabezpieczenie w domu. Może najwyżej nie spawać.
    Bardziej się przyglądnij tranzystorom - tam pewnie są 2SK2837 - i płycie górnej - przekładnikowi z trafkiem i drobnicy która tam jest.
    Gorzej tylko z tym rezystorem, dlaczego był uszkodzony, może to mieć wpływ na płytę sterującą bo to chyba rezystor od pomiaru napięcia na wyjściu spawarki i wchodzi do wzmacniacza operacyjnego - czyli może być uszkodzenie na płycie sterowania.
    Można się wzorować bodajże na tym schemacie:
    Spawarka inwerterowa Dedra DESI160 - rozłącza bezpiecznik
  • #5
    stopi
    Level 28  
    Po pierwsze to muszę ją odpalić na większym bezpieczniku w instalacji, bo mi wychodzi, że spawarka do samego włączenia nie pójdzie na klasycznym B16 w instalacji. Niestety i w domu i w garażu mam wszędzie B16 i mniejsze.

    Spawarka spawała..po czym przestała, zapaliła się dioda STOP i nie zgasła. Nawet gdy włącza się na tą 1s (po czym wyrzuca zabezpieczenie) to dioda STOP się świeci. Spróbuję dziś jeszcze przez żarówkę też. Mam klasyczną żarówkę 75W. Zlokalizowałem również mały uszkodzony (wystrzelony chyba) kondensator C23 w pobliżu obwodów z SG3525 i płytki sterowania PWM. Niestety nie da się odczytać pojemności, ale z tego schematu wychodzi, że to 0,1 (chyba µF) czyli 100nF. Kondensator ten jest bezpośrednio połączony z rezystorem , który zdiagnozowałem jako 2kOhm (i to też by się zgadzało ze schematem, bo widzę go na tym schemacie).
    Spawarka inwerterowa Dedra DESI160 - rozłącza bezpiecznik

    Przegrzany rezystor R7 i C23 wynika mi, że są na schemacie w tych miejscach (zaznaczone na zielono):
    Spawarka inwerterowa Dedra DESI160 - rozłącza bezpiecznik
  • #6
    Łukasz.K
    Level 27  
    Spalone są tranzystory mocy oraz prawdopodobnie coś wokół nich czyli tranzystory sterujące, kondensatory lub oporniki. Bez oscyloskopu będzie ciężko. Choć i z oscyloskopem nie będzie łatwo. Trzeba posprawdzać przede wszystkim rezystory wokół tranzystorów czy któryś z nich jest uszkodzony i później tranzystory które są spalone (mają zwarcie między nogą drugą i trzecią lub pierwszą i trzecią lub ich obudowy są rozerwane) i wymienić uszkodzone elementy na nowe. Tranzystory dotykać i montować wyłącznie ze zwartymi nóżkami. Po wlutowaniu przed uruchomieniem rozewrzeć nóżki.

    Generalnie trzeba by zasilać układ z zewnętrznego zasilacza 15V czy jakie tam jest napięcie zanim włoży się wtyczkę spawarki do sieci i sprawdzić przebiegi na bramkach wszystkich tranzystorów na radiatorach czy są jednakowe kształty na tych co mają być jednakowe i czy kształty są odwrócone na tych na których mają być odwrócone. Później można też sprawdzać dla pewności czy układy zabezpieczenia prądowego działają prawidłowo żeby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia drogich IGBT czy MOSFETów ale to już dłuższy opis by trzeba zrobić.
    Później włączać przez żarówkę do sieci gdy upewnimy się co najmniej że przebiegi na bramkach są prawidłowe.

    Napiszę tu szczerze że moim zdaniem nie jest to zadanie dla początkującego elektronika. Chyba że ktoś ma dużo pieniędzy (kilka tysięcy zł bo tyle może pójść zanim układ zacznie działać) do wydania na tranzystory które z dużym prawdopodobieństwem później wylądują w koszu.

    Bezpiecznik ma tu niewielki wpływ na wystartowanie spawarki. Jeżeli działa to i na B10 powinna działać (oczywiście w stanie nie spawania).

    Ja spawałem krótkotrwale (kilka elektrod w cyklu 40%) na B16 bez problemu prądami do 150A, ale to zależy też od rezystancji instalacji w obiekcie. Jeżeli kable są krótkie i grube to może zadziałać B16 powyżej około 120A.

    Jeżeli kable są długie (np. 25 metrów) i mają przekrój 1.5mm² to ograniczeniem dla B16 będzie jakieś 130A przy pracy ciągłej.

    W cyklu 50% może to być √2 raza więcej czyli jakieś 185A.
  • #7
    madamsz1
    Level 39  
    Jeżeli masz uszkodzenie w układzie pomiaru napięcia na wyjściu spawarki to zapewne i wzmacniacz operacyjny może być uszkodzony.
    Raczej nie ma opcji wywalenia zabezpieczenia przy sprawnym soft-starcie spawarki (nawet 10A - bez spawania :) ) - 24V z przetwornicy pojawia się i załącza przekaźnik na płytce z kondensatorami.
    Tam w układzie są tranzystory które lubią się uszkodzić jak pisałem chyba 2SK2837 (były tam też chyba 2SK3878) . Na górnej płycie jest układ przekładnika z takim małym trafkiem, jak wylutujesz przewody idące do niego z płyty sterowania i zrobisz próbny rozruch tak jak jest teraz i rozłączy bezpiecznik to na 100% któryś jest uszkodzony.
  • #8
    stopi
    Level 28  
    Nowe wieści są takie.

    Kondensator C23 (połączony z rezystorem R7 2kOhm) wlutowałem ceramiczny 100nF. Wszystkie elementy mocy (12 tranzystorów oraz 12 dwudiod) jest całkowicie sprawne. Odizolwałem je od reszty układu i sprawdzałem na testerze tranzystorów, który pokazuje ich parametry. Tu jest wszystko ok. Na płycie z dwudiodami wszystkie rezystory i reszta elementów (jest ich garstka) są również sprawne.

    Okazuje się, że 3 tranzystory TO220 IRFZN24 (N-MOS) oraz IRF9Z24N (P-MOS) są całkowicie rozwarte. Na płycie to tranzystory Q14, Q15, Q16 oraz Q17 (zaznaczyłem kolorem fioletowym). Tester ich nie widzi... Jeden ocalał (padły Q14, Q16, Q17). Są one widoczne na schemacie z poprzedniego posta (po prawo od sterownika PWM), tylko odpowiedniki P-MOS są tu trochę inne. Teraz pytanie: dlaczego padły :) Może się okazać, że włożę nowe i ponownie padną. Nie wiem jeszcze w jakiej kondycji jest sterownik PWM SG3525..

    P.S. Te tranzystory mocy to chyba nie 1000zł nawet jakby były wszystkie uszkodzone..

    Spawarka inwerterowa Dedra DESI160 - rozłącza bezpiecznik

    Dodano po 9 [minuty]:

    Jeszcze jedno co mnie trochę martwi to to, że termostat we wrzącej wodzie...nie zamyka się. Ten BR-B2D (95st) jest cały czas rozwarty. Teoretycznie powinien ruszyć bo sprawdzam informacje, że jest on po prostu bimetaliczny wewnątrz.
  • #9
    madamsz1
    Level 39  
    Jeżeli IRF-Y były rozwarte to tak dziwnie, ale tu szczęście może być takie że przetrwały tranzystory w bloku przetwornicy. Czasami padaję te tranzystory i warto założyć IRFZ34N i IRF9Z34N. układ 3525 to tak bez oscyloskopu będzie trudno sprawdzić. A ten termostat to kilka złoty, wymień go i tyle, powinien zareagować przy bodajże 65st C.
  • #10
    stopi
    Level 28  
    Oscyloskop mam. Z SG3525 będzie trochę zabawy aby go sprawdzić, ale jeszcze muszę zbadać wszystkie diody Zenera wokół tych tranzystorów, bo po schemacie wychodzi mi, że mogły też dostać "strzała". Na elektrodzie jest wątek (spawarki DESI200) gdzie te tranzystory IRF padły. Pomimo, iż w tej padły 3 zamówiłem 4szt., bo jest bardzo prawdopodobne, że będą z tej samej serii produkcyjnej i tego samego producenta, a tu jest to wskazane.
  • #11
    stopi
    Level 28  
    Po wymianie tranzystorów IRFZ24 (wszystkie 4 szt.) spawarka na chwilę się włączyła..po czym znowu wywaliło bezpiecznik i wszystko padło. Tym razem nawet zaświeciła się zielona dioda na górnej płytce co wcześniej nie miało miejsca. Nada jednak wywala mi bezpiecznik w instalacji.

    Znów poszukiwania i nawet po odłączeniu wszystkiego ZA WYJŚCIAMI KONDENSATORÓW WYGŁADZAJĄCYCH po wyprostowaniu napięcia-również wyrzuca bezpiecznik. Odłączone jest całkowicie wyjście napięcia 310V DC z płytki, na której odbywa się prostowanie. Odłączony jest wiatrak. Odłączony jest przekaźnik na tej płytce, który załącza resztę. Jednym słowem gdy zostawiam podłączoną tylko płytkę prostowania z mostkami Graetz'a i dużymi kondensatorami jest bez zmian.

    Zacząłem sprawdzać mostki prostownicze (czy może nie zostały trafione). Wyjąłem je. Podłączyłem pod 230V. Wychodzi z nich napięcie stałe-sprawne. Nie wiem co teraz jest grane.

    Czy faktycznie może być problem, że zabezpieczenie w instalacji (B16) jest zbyt małe aby w ogóle ją uruchomić?? Muszę rozebrać rozdzielnicę w domu aby móc podłączyć ją w obwodzie z C16.
  • #12
    Łukasz.K
    Level 27  
    Nie trzeba było tranzystorów sprawdzać na testerze tylko omomierzem czy nie mają zwarcia. Bo ja nadal myślę że są uszkodzone dlatego że co innego tam mogłoby robić zwarcie? A jak IRFZ-ty mają przerwę i ich obudowy nie są rozerwane to są sprawne moim zdaniem.
    Coś tu kolega bajki jakieś pisze.
    To można całą spawarkę podłączyć przez żelazko albo czajnik 1800W to by rozwiało wszelkie wątpliwości co do małości B16 do uruchomienia spawarki. Jak żelazko lub czajnik się nagrzeje znaczy spawarka uszkodzona.
  • #13
    stopi
    Level 28  
    Nie piszę bajek tylko piszę co udało się znaleźć. 3 z 4ch IRFZ24 były niewidoczne w testerze (czyli całkowicie rozwarte we wszystkich kierunkach). Żadnego zwarcia nie miały. Tester pokazałby mi od razu "SHORT" i pokazałby pomiędzy którymi nóżkami jest zwarcie. Dla ścisłości: mam na myśli IRFZ zaznaczone na fioletowo na jednym z rysunków (nie końcowe tranzystory mocy).

    Co do B16 miałem rację. Przez żarówkę cyklicznie próbowała się włączyć nie wyrzucając bezpiecznika. Żarówka falowała. Okazuje się, że na C16 spawarka nie wyrzuca bezpiecznika. Problem pojawia się w momencie podłączenia przekaźnika, który podaje napięcie na resztę. Sprawdziłem jeszcze raz świeżo wlutowane IRFZ (wprawdzie omomierzem w obwodzie) czy coś ich czasem nie trafiło, ale wyglądają na sprawne.
  • #14
    Łukasz.K
    Level 27  
    Wiadomo tester też się może zepsuć. Żeby wyeliminować ten czynnik używam omomierza. Jeszcze nie spotkałem MOSFETa który by miał przerwę przy nieuszkodzonej obudowie (rezystancję bramka-źródło, dren źródło większą od 1MΩ) który by był niesprawny a także takiego który by miał zwarcie i był sprawny. A spaliłem ich już co najmniej 100. A przetestowałem ze 200.

    zawsze można dla pewności sprawdzić zasilając bramkę-źródło napięciem regulowanym 2÷10V i sprawdzając z podłączonym rezystorem do drenu czy prąd płynie po wzroście napięcia bramka - źródło do 4÷5V.

    Można też zdjąć jego całą charakterystykę przy prądzie stałym, sprawdzić jak się zachowuje przy częstotliwości 50kHz itp. dla pewności jeżeli ma się wątpliwości czy omomierz zmierzy poprawnie.

    Głęboka wiara w testery może nas kiedyś zgubić.

    Jeżeli tranzystor MOS ma przerwę i całą obudowę to nie ma podstaw podejrzewać że jest uszkodzony. Jeżeli ma zwarcie to wiadomo że jest uszkodzony.

    Spawarek inwerterowych nie naprawia się bez użycia oscyloskopu !
  • #15
    stopi
    Level 28  
    Szereg innych tranzystorów sprawdzałem tym testerem i robię to od lat. Łukasz-umiem używać omomierza. Gdy mi omomierz pokazuje zwarcie oczywiste jest, że tranzystor jest trafiony. Gdy jednak pokazuje przerwę, to dla pewności wkładam jeszcze do testera. Omomierz pokazał przerwę tak samo jak i tester.

    Załączam film jak zachowuje się spawarka (z gniazdka przy zabezpieczeniu B16) przez żarówkę. Słychać cykliczne próby załączenia przekaźnika.
    https://www.youtube.com/watch?v=DJalQJwIBEw
  • #16
    Łukasz.K
    Level 27  
    Trzeba było załączać przez czajnik a nie żarówkę. Ogólnie doszedłem do wniosku że pomoc na elektrodzie ludziom upartym i trwającym przy swoich metodach które nie działają na niewiele się zda dopóki oni sami nie spalą odpowiedniej ilości półprzewodników, nie przemyślą tematu i nie zrozumieją jak to się powinno prawidłowo robić.
  • #17
    madamsz1
    Level 39  
    Ale masz ewidentne zwarcie w układzie wtórnym lub układzie bloku tranzystorów inwertera. Przecież widać że przy załączeniu przekaźnika żarówka się rozświeca i w tym momencie przekaźnik puszcza, bo w przetwornicy działa zabezpieczenie i ginie zasilanie 24V. Może ginąć 24V bo zwarcie powoduje zaniżenie napięcia 320V z głównych kondensatorów.
  • #18
    stopi
    Level 28  
    Sprawdziłem jeszcze raz wszystkie tranzystory mocy oraz dwudiody. Te elmenty są na 100% sprawne. Spadki napięć w pomiarze dwudiod są w normie. Tranzystory 2SK2698 również zachowują się prawidłowo w "badaniu".

    Zasiliłem układ z zewnętrzengo napięcia 25V na kondensatorze wyjściowym przetwornicy pomocniczej. Na rysunku zaznaczyłem na zielono gdzie się wpiąłem. Ta przetwornica to cały czerwony prostokąt (wytwarza napięcie dla przekaźnika, tranzystorów IRF, układów SG3525 i wzmacniacza operacyjnego i paru innych elmentów...).
    Spawarka inwerterowa Dedra DESI160 - rozłącza bezpiecznik

    Odłączona płyta z dwudiodami. Po podłączeniu 25V:
    - zielona dioda świeci
    - przekaźnik oczywiście się zamyka
    - SG3525 dostaje napięcie zasilania ok. 12V
    - na nóżce 11 i 14 układu 3525 mamy ładne prostokątne przebiegi
    - na bramkach IRF24 jak i na końcowych 2SK2698 jest również przebieg prostokątny (oczywiste że nie byłoby go gdyby SG3525 dostał, jak i nie byłoby go na tranzystorach mocy). Czy są one odpowiednio naprzemiennie kluczowane-nie wiem, bo mam oscyloskop jednokanałowy.

    Żeby nie było, że jakieś "bajki piszę" zamieszczam poniżej filmy z przebiegów na bramkach tranzystorów mocy. Sprawdziłem jeszcze piny termostatu (zamknięcie/zwarcie pinów termostatu powoduje zanik impulsów na bramkach tranzystorów-prawidłowo):

    https://www.youtube.com/watch?v=WpZnLL4urZc
    https://www.youtube.com/watch?v=fYtnRbwBKKU

    Czy kręcąc potencjometrem amperażu powinno zmieniać się teraz wypełnienie impulsu na tranzystorach? Nie zmienia się ono gdy nim kręcę. Potencjometr jest podłączony przez wzmacniacz operacyjny CA3140.

    Czy możliwe, że to zwarcie robią kondensatory przy tranzystorach mocy?? Na schemacie widnieją jako 470p/2kV "zawieszone" przy drenach tranzystorów.