Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer oparty na FPGA, który może służyć jako osobisty serwer

ghost666 30 Jan 2023 02:00 927 3
 • Komputer oparty na FPGA, który może służyć jako osobisty serwer
  Firma Machdyne zaprezentowała kolejną kompaktową płytkę systemu wbudowanego, opartą na Lattice ECP5 FPGA, która może działać wraz z Kakao Linux (częściowy fork linux-on-litex-vexriscv). Kopflos to bezgłowy komputer ogólnego przeznaczenia wyposażony w wejście LAN RJ45, złącze JTAG i kilka portów USB dla dodatkowych urządzeń peryferyjnych.

  Kopflos wykorzystuje układ programowalny Lattice ECP5 FPGA (LFE5U-12F), podobnie jak inne płytki wprowadzone na rynek w zeszłym roku przez Machdyne (tj. Noir i Schoko). Lattice ECP5 posiada 24 tysiące LUT, dwie pętle PLL, 256 MB pamięci DRAM DDR3L oraz 2 MB NOR Flash.

  Komputer oparty na FPGA, który może służyć jako osobisty serwer


  Witryna produktu wspomina, że moduł 3,3 V MMOD SPI (z pamięcią NOR Flash) uda się łatwo zmienić na inny. Na stronie Machdyne znaleźć można listę dostępnych kompatybilnych, dodatkowych jednostek MMOD.

  Komputer oparty na FPGA, który może służyć jako osobisty serwer


  Moduł Kopflos posiada port Ethernet 10/100 Mbps, więc według Machdyne może być używany jako mały serwer z systemem Kakao Linux. Repozytorium Machdyne na GitHubie wskazuje, że Kakao Linux jest częściowym forkiem z projektu linux-on-litex-vexriscv.

  Przykładowe oprogramowanie typu gateware, schematy, obudowy do wydrukowania w 3D i dodatkowa dokumentacja będą dostępne w serwisie GitHub.

  Machdyne wspomniało na Twitterze, że inne niedawno uruchomione platformy, takie jak Noir, Konfekt i Schoko, mogą również być używane jako serwery. Jednak te trzy płyty wymagają adaptera USB Ethernet, w przeciwieństwie do modułu Kopflos.

  Specyfikacje komputera Kopflos:

  * Gniazdo kart microSD;
  * Port Ethernet 10/100 Mbps;
  * USB:
  — 1x port USB typu C,
  — 2x port hosta USB.
  * Złącza dla urządzeń peryferyjnych: 2 porty Digilent Pmod;
  * Złącze interfejsu JTAG;
  * System operacyjny: Kakao Linux;
  * Wymiary: 70 mm x 60 mm.

  Firma nie ujawniła jeszcze ceny komputera Kopflos. Produkt można natomiast zarezerwować w sklepie internetowym Machdyne.

  Źródło: https://linuxgizmos.com/fpga-based-computer-can-be-used-as-personal-server/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11580 posts with rating 9792, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #3
  stachu_l
  Level 34  
  szymon122 wrote:
  Od kiedy coś co ma Ethernet jest traktowane jako serwer?
  Od momentu zainstalowania oprogramowania które oferuje w sieci usługi/zasoby.
  Możesz na przykład podłączyć dwie drukarki po USB i zrobić print-server.
  mam nadzieję, że przynajmniej część RTL związana z interfejsem do tej płytki i na zewnątrz jest otwarta - możesz w takim wypadku zsyntezować np RS232 i zrobić serwer portów szeregowych np do obsługi starszych urządzeń które nie maiły USB a potrzebują komunikacji do zmiany parametrów.
  Wielkiej wydajności to bym się nie spodziewał ale z drugiej strony pamiętam poważne serwery Novell Netware na komputerach 286 i 386 - ta płytka ma szansę mieć szybszy procesor zsyntezowany w tym FPGA chyba, że to takie FPGA hybrydowe i rdzeń procesora jest tam na stałe a syntezuje się tylko dodatkową logikę. W takim wypadku procesor może być całkiem szybki.
 • #4
  jvoytech
  Level 18  
  w źródłowych artykule są linki a w tłumaczeniu ich brak