Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat do elektrycznego grzejnika

19 Lis 2005 18:11 3959 4
 • Poziom 12  
  Chciałbym wykonać termostat do elektrycznego grzejnika, polegac to mialoby na tym, ze jak w pomieszczeniu temperatura przekroczy powiedzmy 19 stopni celcjusza to grzejnik przestanie grzać. Na jakim ukladzie moglbym zrealizowac taki uklad?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 12  
  Najprościej jest wykonać to na komparatorze (wzmacniaczu operacyjnym) i dzielniku napięciowym, gdzie jednym ramienniem jest termistor. Należy tak dobrać próg zadziałania, aby odpowiadał temperaturze wyłączenia. Układ może sterować jakimś małym przekaźnikiem, który ewentualnie sterował by bezpośrednio grzałką lub stycznikiem (zależy od mocy grzałki).
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 28  
  Rozwiązanie na wzmacniaczu operacyjnym jest OK. Zamiast termistora można też zastosować diodę np 1N4148. Zmiany napięcia przewodzenia ok 2mV/stopień.
  Warto też pamiętać o sprzęzeniu zwrotnym - jakieś 1 do 3Mom. Wprowadzi to małą histerezę do Twojego regulatora i nie "zamęczy" styków przekażnka. (komparator bez sprzężenia działa w punkcie co w okolicy temperatury przełączania objawi się załączaniem i wyłączaniem przekaźnika i przedwczesnym jego zużyciem)
 • Poziom 36  
  Witam.
  Znalezione w szufladzie: uniwersalny, tani, dokładny regulator temperatury na lato i na zimę. W najprostszej wersji koszt części wynosi kilka PLN. Układ nie był praktycznie sprawdzony.
  Jest to schemat układu dwupunktowej regulacji temperatury z wyjściem mocy, którym można bezpośrednio sterować wentylator lub inny element chłodzący (względnie grzejący) na niskie napięcia stałe, albo urządzenia sieciowe przy użyciu przekaźnika na wyjściu. Bezproblematycznie można nim sterować też optodiaki i SSR (Solid State Relais). Całość składa się z łatwo dostępnych elementów i nie wymaga żadnej regulacji. Układ, jak przedstawiony, jest policzony dla napięcia zasilającego 12V, zakresu ustawień temperatury ca. 0°C ... +–25°C z histerezą ca. 2,5°C i ustawiony w tryb sterowania chłodzeniem.
  Poprzez zmianę pojedynchych elementów możliwe są napięcia zasilania 5 ... 30V (R1 i R8, ewentualnie D1) oraz zakres temperatur od +–5°C do +–50°C (R4 i R5), jak również zmiana rozpiętości zakresu ustawień od kilku stopni do pełnego zakresu (R4) oraz histerezy od 1°C do pełnego zakresu (R6). Możliwe jest również zasilanie napięciem poniżej 12V, aż do 5V w dół, po wymianie diody Zenera D1 na źródło referencji o niższym napięciu i dopasowaniu wartości R2.
  Sensorem temperatury jest popularna dioda krzemowa D2 typu 1N400x. Górny limit temperatur pracy nie powinien przekraczać 120°C. W przypadku, kiedy D2 będzie montowana z dala od reszty układu, zaleca się użycie kabla ekranowanego celem eliminacji zakłóceń, a diodę należy dodatkowo zblokować kondensatorem 100nF. Przy zmianie napięcia zasilania należy zmienić R1 na wartość ca. R1[kOhm] = (V1 – Vref) [V]/6, gdzie V1 jest napięciem zasilającym, a Vref napięciem użytej referencji (tutaj 6,2V) i ewentualnie dopasować wartość R8 ustajającą prąd LED1. Histereza układu zmieni się proporcjonalnie do zmiany napięcia zasilającego V1. Napięcie zasilania nie musi, ale przy wymaganiu wysokiej precyzji regulacji powinno być stabilizowane. Przełącznik S1 służy do wyboru trybu pracy: chłodzenie – pozycja 1, grzanie – pozycja 2.
  Tranzystor wyjściowy Q1 wybierany jest w zależności od wymagań urządzenia wykonawczego. Układ posiada ogranicznik maksymalnego prądu wyjściowego zrealizowany na tranzystorze Q2 i rezystorach R9, R10. W przypadku nieużywania ogranicznika w miejsce R9 należy włożyć zworę. D3 jest wymagana przy sterowaniu indukcyjnych obciążeń (przekaźniki, silniki etc.). Tranzystory dużej mocy typu Darligton, VMOS lub IGBT mogą być włączone na wyjście bez zmian układu.
  W środkowym położeniu R4 przy danych wartościach elementów i ustawieniu S1 (chłodzenie) układ będzie załączał wyjście, kiedy temperatura przekroczy 0°C, a wyłączał, kiedy temperatura spadnie poniżej ca. –2,5°C. W skrajnym dolnym położeniu punkt regulacji będzie leżał przy ca. +25°C, a w skrajnym górnym, przy ca. –25°C. Zmiana wartości R6 na 4,7M pozwala poszerzyć histerezę do ca. 5°C, a na 2,2 M, do ca. 10°C. Zmiana R5 na 5k6 pozwala przesunąć zakres regulacji o 25°C w dół (tutaj –50°C ... 0°C), a zmiana na 4k7, o ca. 25°C w górę (tutaj 0°C ... +50°C). Zmiana R4 na k47 pozwala zmniejszyć rozpiętość zakresu do 24°C (–12°C ... +12°C), a na k22, do ca. 11°C (–5,5°C ... +5,5°C). Dla wysokiej precyzji wskazane jest użycie rezystorów metalizowanych oraz wzmacniacza OP typu LM158A lub innego o małym napięciu niezrównoważenia, małym dryfcie i małych prądach polaryzacji wejścia oraz zdolnego pracować przy napięciach wejściowych bliskich ujemnej szyny napięcia zasilania.

  Pozdrawiam
 • Poziom 28  
  fisherspoonowi wystarczy tylko ta część na pierwszym wzmacniaczu uzupełniona tranzystorem wykonawczym na wyjściu z przekaźnikiem.

  [Temat zamykam. Mariusz Ch.]