Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Access Point PoE z meshem - TP-Link EAP115-Wall czy ZyXEL NWA50AX: jaki kwadratowy AP?

01 Feb 2023 19:09 819 25
 • #1
  Anonymous
  Level 1  
 • #2
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Jeżeli jest tylko jeden AP w domu, to nie ma potrzeby użycia protokołów szybkiego roamingu (to co marketingowcy nazywają MESH). Zresztą żaden przedstawiony tych protokołów nie obsługuje. Ten Rap link, to śmieć z trybem tylko n. Nie rozumiem jak można jeszcze coś takiego sprzedawać.
  Jak tylko jeden AP na domu, to bierz dowolny z AX ewentualnie z AC, jaki Ci się podoba. Jak ma być ich w domu więcej, to już się trzeba zastanawiać.
  Porządne urządzenia robi Ubiquiti. Seria Unifi też ma takie montowane na ścianę, to tego jest fast roaming, gdybyś chciał w przyszłości rozbudować instalację.
 • #3
  m.jastrzebski
  Level 40  
  salvien wrote:
  Cześć,
  Szukam access pointa na poe z meshem, jedyny wymóg to musi być kwadratowy bo gniazdo z którego wychodzi kabel ethernet jest obsadzone w puszcze a obok jest kontakt, więc tylko takim kształtem zakryję "dziurę". AP będzie w sypialni, a zależy mi na zasięgu w toalecie. (odległość ok 5m + ściana 20cm), .
  Zastanawiałem się nad :Access Point TP-Link EAP115-Wall, nie ma on mesha, ale w tym przypadku mógłbym przeboleć, bo cena jest atrakcyjna, ale wątpię, ze się przebije. Producent podaje, że jeden odbiornik odpowiada jednemu pomieszczeniu w hotelu, więc zasięg raczej jest mierny
  Druga opcją z meshem jest ZyXEL NWA50AX
  Co sądzicie? Chętnie wysłucham waszych propozycji.

  Napisz co według Ciebie oznacza że AP "ma mesha".
 • #4
  Anonymous
  Level 1  
 • Helpful post
  #5
  m.jastrzebski
  Level 40  
  salvien wrote:
  Na meshu czyli w domu jest jedną siec zamiast np dwoch Aktualnie mam wpięty w kontakt jakiegoś tp linka, który tworzy własną sieć, więc jak w sypialni mam 1 pasek zasięgu wifi od głównego routera to muszę się przeklikac na sieć tp linka ręcznie. Chcialbym zeby to była jedna sieć, bez przeklikiwania.

  W ten sposób nie uzyskasz tego co chcesz. Musisz miec 2 kompatybilne AP, w praktyce takie same modele, współpracujące ze sobą obslugujące roaming, żeby przełączanie odbywało się automatycznie, nie czekajac na zerwanie połączenia z powodu zbyt niskiego sygnału. Do tego telefon, tablet czy kopmuter także muszą roaming obslugiwac.
  I w kwestii formalnej. Nawet "na meshu" czyli posiadajac 2 AP z roamingiem jesteś przełaczany pomiędzy dwiem sieciami. W praktyce nazwanymi tak samo, wiec telefon Ci pokazuje jako jedną nazwę. Ale przełaczany jestes. Jedynie przełączanie jest szybsze niż bez roamingu.
 • Helpful post
  #6
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  salvien wrote:
  Na meshu czyli w domu jest jedną siec

  Internetowe bzdury i bajdurzenia sprzedajnych prostytutek pod nazwą pismaków.
  Jedna sieć może być utworzona na dowolnych urządzeniach, byle je prawidłowo skonfigurować.
  salvien wrote:
  to muszę się przeklikac na sieć tp linka ręcznie.

  Jak będziesz miał tego cudownego MESH bez wsparcia odpowiednich protokołów, albo klientów którzy tych protokołów nie obsługują, to choćbyś miał jedną nazwę sieci, to urządzenie się nie przełączy. Jest nawet gorzej, bo przy różnych SSID możesz sobie ręcznie wymusić AP, a przy jednym jesteś zdany na sterownik klienta.
  salvien wrote:
  Chcialbym zeby to była jedna sieć, bez przeklikiwania

  To musisz mieć access pointy i KLIENTÓW zgodnych z trzema protokołami 802.11k,v i r.
 • #7
  Anonymous
  Level 1  
 • Helpful post
  #8
  m.jastrzebski
  Level 40  
  salvien wrote:
  Rozumiem, dziękuje za sprostowanie artykułów, które czytałem.
  Zastanawiałem się nad używką ubiquiti, ale są proporcjonalnie za duże i będzie wyglądać komicznie na tej ścianie. Jakbym pomyślał nad tym wcześniej i zamontował wyjście na suficie w innym pomieszczenie to pewnie wybrałbym go bez zastanowienia.
  Czyli zyxel z linku powyżej jest nieopłacalny? AP nie musi mieć ogromnego zasięgu, bo w drugim pomieszczeniu jest drugi router(nie miałem switcha, więc go użyłem).
  Routery mają wystarczający zasięg dla każdego pomieszczenia poza toaletą i pokojami (tym z AP i tym pod). Jakby miał ok. 20metrów zasięgu to by w zupełności wystarczyło :).Czy któryś z AP mikrotika jest warty uwagi (kwadratowy kształt) - morele ap mikrotik .
  Co sądzicie o tych modelch?
  1. MIKROTIK ROUTERBOARD CAP AC (RBCAPGI-5ACD2ND).
  2. MIKROTIK ROUTERBOARD CAP LITE (RBCAPL-2ND)
  3. MIKROTIK ROUTERBOARD CAP (RBCAP2ND)
  4. TP-Link EAP230-Wall ten droższy też jest szmelcem?
  Trzeba przy nich wykorzystać injector czy switch TEF1105P-4-63W sobie z nim poradzi?
  Jeśli nie będzie konkretnego kształtu (kwadrat) to po prostu kupię maskownicę do puszki, gładź, farba i nie będzie śladu
  Access Point PoE z meshem - TP-Link EAP115-Wall czy ZyXEL NWA50AX: jaki kwadratowy AP?

  Kilka uwag.
  Ten switch ma porty 100mbit. jak przez niego zasilisz jakikolwiek AP, to obetniesz mu prędkość do 100mbit/s. Wiec czy warto placic za super szybki AP jak i tak z niego nie skorzystasz? To już Tobie pozostawiam. Switche gigabitowe POE są niestety nieznośnie drogie.

  Zyxela w rękach nie miałem, wiec się nie wypowiem. Na papierze wyglada na szybki nowoczesny AP (WiFi AX).

  Ja z mikrotików WiFi ze 6 lat temu zrezygnowałem z powodu problwmów na rzecz unifi. Teraz mikrotik działa ciut lepiej, ale czasem wymaga grzebania i kombinowania żeby dostać poprawny efekt. Zaleta, masz tam milion opcji, wiec często da się to poustawiać. Nie ma roamingu. Po rodzinie iznajomych mam kilka sztuk CAP AC, i nikt nie narzekaja na nie. Majac 2 mikrotiki można zrobić pseudo roaming, wiem ze sporo ludzi tak robi. W ustawieniach wyrzcasz klianta z WiFi jesli jego sygnał spadnie ponizej jakiegoś tam poziomu. Wtedy telefon poszuka sobie nowej sieci, połączy się najczęściej z najmocniejszą. czyli z drugim mikrotikiem, jeśli się przemieścisz. Są ludzie na forum którzy sobie chwalą to rozwiązanie, że działą, rozmowy przez komunikatory nie są zrywane.
  Wszystkie 3 modele Mikrotika któe wymieniłeś zadziałają z tym switchem, bo obslugują POE AT/AF.
  CAP AC ma port 1000mbit/s dwa radia równlegle działajace 2.4/5Ghz
  CAP ma porty tylko 100mbit i tylko 2.4Ghz
  CAP Lite unikaj jak ognia. To jest bardzo nieudany model, który ma jakiegoś buga w projekcie i potwornie trzepie portem LAN (rozłacza i łączy). Mam 2 takie w szufladzie mogę Ci za darmo oddać.
 • #9
  Anonymous
  Level 1  
 • Helpful post
  #10
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Dla kamer 802.1at w zupełności wystarczy. Z Mikrotikiem też miałem złe doświadczenia, choć obecnie trochę spraw poprawili.
  Tak czy siak dalej uważam, że powinieneś w nowej instalacji jednak iść w realny roaming.
  Przykładowy Unifi In-Wall na zdjęciu:
  Access Point PoE z meshem - TP-Link EAP115-Wall czy ZyXEL NWA50AX: jaki kwadratowy AP?
 • #11
  Anonymous
  Level 1  
 • #12
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Jaki model wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Są wersje AC i AX, niektóre mają dodatkowo jeszcze zintegrowany switch i jeden lub dwa porty Ethernet. Pamiętaj, że aby działał roaming musisz w całym domu mieć takie AP. W Polsce jest ograniczony wybór i niefajne ceny. Patrz w europejskim sklepie oficjalnym od Ubi. Wysyłają z Czech. Switch gigabitowy koniecznie, dodatkowo taki przepuszczający ramki 802.1Q, żeby np kiedyś zrobić sieć gościnną na tych Ubi. Może być z podstawowym zarządzaniem, np seria TP Link Easy Smart.
 • #13
  Anonymous
  Level 1  
 • #14
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  salvien wrote:
  Planowałem kupić jeden taki do sypialni, bo w salonie i korytarzu będą łapały routery mikrotika, w takim przypadku nie będzie przechodził między sieciami?

  Nie będzie roamingu. Wszystkie urządzenia muszą wspierać 802.11k,v,r. Do tego zazwyczaj szczegóły wdrożenia są różne u różnych producentów, więc w praktyce roaming działa w obrębie jednej grupy produktowej, jednego producenta. Co do Mietka - tam nawet roamingu nie ma wdrożonego.
 • #15
  Anonymous
  Level 1  
 • #16
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  salvien wrote:
  Ale jak wyżej wspomniałeś, jest opcja przechodzenia automatycznego między sieciami kiedy zasięg będzie słabł z jednego punktu?

  Tak, ale o tym zadecyduje wyłącznie sterownik urządzenia klienckiego i to przełączenie nie będzie zawsze w optymalnym momencie oraz będzie trwało do dwóch sekund.
 • #17
  Anonymous
  Level 1  
 • #18
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  salvien wrote:
  A co do switcha, lepiej brać ten bardziej rozbudowany landberg czy zostać przy tplinku? Z obu firm kojarzę tylko tą drugą.

  Obie firmy to tania Chińszczyzna, może nawet z jednej fabryki. Ja Ci zaproponowałem switch bez PoE, ale z obsługą VLANów.
  salvien wrote:
  Kk, czyli lepiej zostać w tym przypadku przy wyżej wspomianym ap od mikrotika CAP AC

  Jak będziesz potrafił skonfigurować CAPSMAN-a i zarządzanie mocą wylogowania to ma to jakiś sens.
 • #19
  Anonymous
  Level 1  
 • #20
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  salvien wrote:
  będę musiał podpiąć injectory?

  Tak. Miedzy switchem a wychodzącym z niego przewodem do hosta. Jeden adapter na każdego hosta.
 • #21
  Anonymous
  Level 1  
 • #22
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @salvien
  A może zamiast tracić tyle kasy na AP (a nie wiesz jak to zadziała), wybrać używane Cisco MR16 z wgranym OpenWRT - ma roaming, cena to całe 100zł na Allegro.
  Nie ma co prawda AC, nie ma AX, ale ma N do 600Mb.
 • #23
  Anonymous
  Level 1  
 • #24
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  salvien wrote:
  A jaki zasięg ma wyżej wspominany Unifi In-Wall

  Każdy AP dobry zasięg i przyzwoite osiągi ma nie dalej niż za jedną ścianą. Za dwoma ścianami to już tylko pasmo 2,4GHz i prędkości rzędu 15% tego co bezpośrednio przy AP.
  Tu nie gra roli producent, model itp tylko fizyka i matematyka.
 • #25
  Anonymous
  Level 1  
 • #26
  Anonymous
  Level 1