Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch prezentuje nowe czujniki na targach CES

ghost666 02 Feb 2023 15:54 396 0
Testo
 • Bosch prezentuje nowe czujniki na targach CES
  Na targach CES 2023, firma Bosch Sensortec zaprezentowała szereg właśnie wprowadzanych sensorów, w tym dedykowany do współpracy z algorytmami sztucznej inteligencji oraz magnetometr nowej generacji. Mowa tu o czujnikach ciśnienia barometrycznego oraz jakości powietrza. Omawiane jednostki mają zapewnić poprawę parametrów w zakresie zużycia energii, dokładności pomiaru i wielkości układu.

  Ukierunkowane na rozwiązania cyfrowe, nowe inteligentne sensory Bosch Sensortec z obsługą sztucznej inteligencji, łączą w sobie niskie wykorzystanie zasobów z gotowymi do użycia algorytmami i prostotą integracji w małej obudowie. Programowalny system czujników BHI360 oparty na IMU składa się z żyroskopu z akcelerometrem, który umożliwia pełną personalizację pomiarów. Dostarcza również zintegrowaną bibliotekę dla fuzji sensorów. Co pozwala na odtwarzanie dźwięku w 3D z wykrywaniem orientacji głowy w celu dostosowania wrażeń akustycznych. System ten gwarantuje też proste rozpoznawanie gestów.

  Wariant produktu, BHI380, oferuje dodatkowe algorytmy. Firma Bosch wskazuje, że jest on oparty na tej samej architekturze, ale zawiera samouczące się oprogramowanie AI do śledzenia kondycji i spersonalizowanych treningów. Kilka przykładów aplikacji tego elementu to dedykowane oprogramowanie do kontroli pływania i algorytm zliczania dla przechodniów. Nadaje się do urządzeń do noszenia, a jego typowe zastosowania obejmują nawigację pieszą, dźwięk 3D, zindywidualizowane śledzenie kondycji i interakcję w systemach człowiek-maszyna.

  Inteligentny mechanizm sensorów to także zintegrowany, niestandardowy procesor o niskim poborze mocy. Jednostka ta może obsługiwać prostsze algorytmy przetwarzania czujnika, takie jak wykrywanie gestów czy liczenie kroków. Eliminuje to potrzebę budzenia głównego procesora urządzenia i pozwala na utrzymanie bardzo niskiego zużycia energii w systemie. Kluczowe specyfikacje czujnika — typowy całkowity pobór prądu poniżej 600 µA dla orientacji w 3D, szybkie interfejsy hosta SPI (zegar do 50 MHz) i I²C (taktowanie do 3,4 MHz). A także wiele dodatkowych interfejsów SPI, I²C i GPIO dla sensorów zewnętrznych. Układ mieści się w 20-pinowej obudowie LGA o wymiarach 2,5 mm × 3 mm × 0,95 mm i jest o 50% mniejszy niż poprzednia generacja. Firma chwali się, że jest to najbardziej kompaktowy i dostępny obecnie, programowalny, dwurdzeniowy czujnik IMU na rynku.

  Układ BHI360 będzie możliwy do kupienia u partnerów dystrybucyjnych marki Bosch od kwietnia 2023 roku. Podczas gdy BHI380 uda się zamówić bezpośrednio od maja.

  Bosch prezentuje nowe czujniki na targach CES
  Czujniki ciśnienia barometrycznego

  Nowy sensor ciśnienia barometrycznego — BMP585 — jest również przeznaczony do urządzeń śledzących kondycję, a także do innych zastosowań, gdzie istotna jest kontrola zakresu wysokości w trudnych warunkach, na przykład w przypadku aparatur noszonych do pływania. Wprowadzana jednostka charakteryzuje się bardzo niewielkim zużyciem energii, co przekłada się na dłuższą żywotność baterii, a także wysoką dokładność pomiaru i niski poziom szumów w sygnale.

  Kluczowe specyfikacje sensora obejmują względną precyzję na poziomie ±0,06 hPa i typową bezwzględną ±0,5 hPa. Standardowy pobór prądu wynosi 1,3 μA przy szybkości transmisji danych 1 Hz, co pomaga wydłużyć żywotność baterii w urządzeniu. Inne cechy układu to współczynnik offsetu termicznego stanowiący ±0,5 Pa/K. A także niski poziom szumów RMS wynoszący 0,08 Pa przy 1000 hPa (typowo). Długoterminowy dryf sensora w ciągu 12 miesięcy stanowi ±0,2 hPa. BMP585 oferuje cyfrowe, szeregowe interfejsy I²C, I³C i SPI.

  Analizując dane GPS i wykorzystując dokładną lokalizację i nawigację, BMP585 zapewnia niezawodne dane do mapowania przebytej odległości i metrów pokonanej wysokości podczas wycieczek pieszych lub biegowych, jak informuje Bosch.

  Aby uczynić go odpornym na działanie cieczy, w tym słonej i chlorowanej wody w basenach, BMP585 zawiera wodoodporną żelową osłonę, która chroni go bez uszczerbku dla innych właściwości użytkowych elementu. Oferuje dużą dokładność pomiaru, wskazując zmianę wysokości już nawet o kilka centymetrów, dzięki czemu może wykrywać ruchy w treningu fitness względem pojedynczych podciągnięć lub pompek, jak obiecuje producent. Dzięki swojej odporności na wodę i chemikalia, BMP585 może być również używany w różnych zastosowaniach przemysłowych, takich jak sprawdzanie poziomu cieczy itp. Uszczelka blokuje także kurz, wskutek czego system może być stosowany do wychwytywania zatorów w urządzeniach domowych, takich jak odkurzacze itp.

  Układ BMP585 umieszczony jest w 9-pinowej obudowie LGA z metalową pokrywą. Element mierzy 3,25 mm × 3,25 mm × 1,86 mm, więc jest wystarczająco mały, aby można go było używać w smartwatch'ach i innych aparaturach do noszenia. Czujnik będzie dostępny w handlu w drugim kwartale 2023 roku.

  Bosch prezentuje nowe czujniki na targach CES
  Magnetometr nowej generacji

  Firma Bosch Sensortec przy okazji targów CES wprowadziła na rynek magnetometr nowej generacji, który dzięki technologii tunelowego magnetooporu (TMR) zapewnia niski pobór prądu i kompaktowe rozmiary, a także wysoką dokładność pomiaru i bardzo niewielki poziom szumu. Pomagając wydłużyć żywotność baterii, BMM350 może być wykorzystywany w wielu nowych przypadkach użycia. Mowa tu o wykrywaniu orientacji głowy człowieka w systemach dźwięku 3D i redukcji opóźnień w aplikacjach AR/VR, aby poprawić wrażenia użytkownika i uniknąć efektów podobnych do choroby lokomocyjnej podczas korzystania z tych systemów. W zastosowaniach związanych z nawigacją w pomieszczeniach, czujnik ten poprawia dokładność pozycjonowania, gdy nie ma dostępnego sygnału GPS. Jest również używany do wychwytywania pozycji i prędkości w rowerach elektrycznych, innych pojazdach lub w ujęciu przemysłowym.

  Oprócz technologii TMR, model BMM350 zawiera unikalną funkcję przywracania sprawności po wstrząsie, opracowaną przez firmę Bosch. „Ta zdolność sprawia, że urządzenie jest bardzo odporne na zewnętrzne pola magnetyczne, zapewniając przez cały czas wysoką dokładność” — informuje marka. Nowy czujnik oferuje ponadto kilka innych ulepszeń w stosunku do poprzedniej generacji magnetometrów, BMM150. Średni typowy pobór prądu dla BMM350 wynosi 200 μA przy szybkości transmisji danych równej 100 Hz. To 20 razy mniej w zestawieniu z uprzednią serią. Dodatkowo szum jest trzykrotnie niższy (dla osi X i Y). A czułość układu pozwala na wykrywanie sygnałów cztery razy mniejszych niż dotychczas.

  BMM350 mieści się w kompaktowej obudowie WLCSP o wymiarach 1,28 mm × 1,28 mm × 0,5 mm. Układ będzie dostępny w drugim kwartale 2023 roku.

  Bosch prezentuje nowe czujniki na targach CES
  Czujnik cząstek stałych

  Bosch ulepsza pomiar jakości powietrza dzięki nowemu sensorowi cząstek stałych BMV080.

  BMV080, będący najbardziej kompaktowym czujnikiem jakości powietrza mierzącym zwartość najdrobniejszych cząstek stałych — pyłów zawieszonych (PM2,5), ma 450 razy mniejszą objętość niż alternatywne urządzenia innych producentów. Jednocześnie dostarcza też zarówno dokładnych, jak i przydatnych danych, pozwalających na wychwytywanie złej jakości powietrza. Niewielki rozmiar elementu sensorowego BMV080, mierzącego 4,2 mm × 3,5 mm × 3 mm, w połączeniu z bezwentylatorową i bezgłośną pracą gwarantuje nieinwazyjną i bezobsługową konstrukcję, jak podkreśla Bosch. Dzięki temu nadaje się do ultrakompaktowych urządzeń noszonych, jak i systemów Internetu Rzeczy (IoT), takich jak monitory jakości oraz oczyszczacze powietrza czy inteligentne: termostaty, głośniki i przełączniki.

  Bosch informuje, że BMV080 wykorzystuje innowacyjną konstrukcję opartą na ultrakompaktowych laserach ze zintegrowanymi fotodiodami z wyrafinowanymi algorytmami do pomiaru stężenia pyłów PM2,5 zawieszonych bezpośrednio w wolnej przestrzeni, bez konieczności stosowania wentylatora. „Głównym składnikiem tego zanieczyszczenia [w pomieszczeniach] jest drobny pył znany jako PM2,5. To cząstki stałe i ciekłe o wielkości mniejszej niż 2,5 µm” — wskazała marka Bosch. „Są one wdychane i dostają się do płuc, gdzie powodują poważne problemy zdrowotne”. Czujnik ten można zintegrować z ultrakompaktowymi systemami inteligentnego domu i budynku opartymi na IoT, aby dostarczać powiadomienia o jakości powietrza, gdy poziom PM2,5 wzrośnie powyżej zadanego pułapu progowego. Mieszkańcy lub mechanizm automatyki domowej mogą następnie rozpocząć wentylację, włączając wyciąg czy filtr w celu oczyszczenia powietrza, jak zauważa producent. Próbki tych elementów będą dostępne jeszcze w 2023 roku.

  Źródło: https://www.electronicproducts.com/bosch-unveils-new-sensors-at-ces/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11580 posts with rating 9792, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Testo