Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie punku "neutralnego" agregatu jednofazowe z autostartem w systemie zasilania rez

daw24 04 Feb 2023 22:43 483 7
Computer Controls
  • #1
    daw24
    Level 6  
    Witam, agregat prądotwórczy jednofazowy 5.5kw z autostartem (w wyniku zaniku napięcia na jego wejściu włącza się i włącza napięcie na wyjście). Na wyjściu agregatu wtyczka 32A lub gniazdko 16A jest napięcie nawet jak agregat nie pracuje (ma wbudowany przekaźnik 2P). Wyjście agregatu jest podłączone do automatyki SZR opartej na 2 stycznikach 3P z blokadą mechaniczną elektryczną i logiczną. I teraz pytanie producent wymaga uziemia jednego z końców uzwojeń i słusznie tylko pojawia się problem bo automatyka nie rozłącza przewodu N i jak to zrobić aby przewodem uziemiającym nie płynął prąd. Jeśli agregat pracuje bo jak nie pracuje uzwojenia są odizolowane od wyjścia.

    Instalacja TN-C-S podział PEN w ZK choć mam w planach przenieść do rozdzielnicy w domu jeśli zrobię swój uziom (jestem w trakcie) dlatego przy okazji muszę ogarnąć ten agregat aby było to bezpieczne i wedle przepisów. Agregat spełnia warunek SWZ dla wyłączników B16 choć i tak nie ma obwodu bez RCD oraz jest przystosowany do zasilania rezerwowego ma stabilne parametry i możliwość uziemienia N.

    Na pewno podłączenie agregatu w sieci TN-C odpada za mały przekrój przewodu co idzie do agregatu 5x6mm2.
    Zrobienie wyspy TT w TN rozwiązało by problem agregat pracował by sobie w TN a sieć w TT ale raczej chciał bym, tego uniknąć.

    Podsyłam uproszczony schemat instalacji może pomoże.

    Jeśli chodzi o ZE wymagają aby nie przedostawało się napięcie w tym na pewno aby nie podbijać potencjału PEN i tyle reszta ich nie interesuje chyba że coś się stanie. Oczywiście chcę to wykonać jak najbardziej poprawnie i bezpiecznie ale też bez komplikowania typu wymiany styczników na 4P które ciężko dostać bo muszą mieć 4 tory prądowe styk NC oraz blokadę mechaniczną.

    Za wszystkie merytoryczne odpowiedzi/podpowiedzi bardzo dziękuję temat do najprostszych nie należy pytałem kilku elektryków i nie wiedzieli jak to zrobić albo mówili że wystarczy uziemienie z podziału PEN ale co wiem przepisy i instrukcja producenta mówi inaczej.
  • Computer Controls
  • #2
    jann111
    Level 32  
    SZR powinien przełączać 4 bieguny.
  • Computer Controls
  • #4
    jann111
    Level 32  
    Skoro od złącza masz instalację w układzie TN-S, a uziemiony biegun prądnicy przyłączysz do wspólnej szyny N, ponownie zwierasz w ten sposób rozdzielone przewody N i PE.
    A tego robić nie należy. :|
  • #5
    daw24
    Level 6  
    No tak podłączając agregat w układzie TN-S do sieci TN-S bez przełączania N to jeśli agregat będzie pracować zwieram przewody Pe i N a znowu w wyspie TT jak agregat będzie pracować uziemiam przewód N. Nie wiem jak to zrobić , też szczerze obawiam się przełączać N wiadomo jak się kończy jego przerwanie dla urządzeń jednofazowych.
  • #6
    jann111
    Level 32  
    Trochę nie ogarniasz.
    Uziemiając biegun prądnicy i przyłączając go do wspólnej szyny N, zwierasz N z PE bez znaczenia czy agregat pracuje.
    Wyspę TT również sobie odpuść.
    Jedyna możliwość to agregat zainstalować przed rozdziałem sieci.
    A przy zastosowaniu odpowiednich aparatów strach przed utratę ciągłości N nie musi mieć wielkich oczów. ;)
  • #7
    daw24
    Level 6  
    Agregat ma przekaźnik jak nie pracuje bieguny prądnicy są odłączone od wyjścia. No tak ale wtedy się to robi agregat w TN-C no a przewód miedzy puszką w pomieszczeniu agregatu a SZR to ydy 5x6mm2 czyli znowu nie zachowam przekroju PEN. Dobrze myślę ? tam przenieść podział PEN z ZK do szafy SZR to żaden problem.

    Dodano po 8 [minuty]:

    No i też zakwalifikować agregat z wtyczką jako urządzenie stałe nie zbyt a w przenośnych jest zakaz stosowania TN-C no i wtyczka ma 3 bolce ale to by może przeszło. Jeśli chodzi o instrukcję agregatu producent zaleca TN-S ale jest też wzmianka że podłączenie zależy od typu sieci i trzeba traktować to indiwidualnie.
  • #8
    opornik7
    Electrician specialist
    Dyskutantów, członków PIIB zapraszam na jutrzejsze szkolenie.

    Zastosowanie zespołów prądotwórczych do awaryjnego zasilania sieci elektroenergetycznych nn

    1. Parametry jakościowe napięcia w elektroenergetycznych sieciach rozdzielczych. 2. Łańcuchy niezawodnościowe i ich wpływ na pewność dostawy energii elektrycznej. 3. Układy sieci elektroenergetycznych nn. 4. Układ zasilania budynku w energię elektryczną. 5. Dobór mocy zespołu prądotwórczego do awaryjnego zasilania budynku oraz grupy budynków. 6. Uziemienie zespołu prądotwórczego. 7. Układy współpracy zespołu prądotwórczego z siecią elektroenergetyczną. 8. Parametry zwarciowe generatora zespołu prądotwórczego. 9. Układy sieciowe stosowane do zasilania obiektów budowlanych zasilanych z generatora zespołu prądotwórczego. 10. Metodyka projektowania ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych zasilanych z generatora zespołu prądotwórczego. 11. Współpraca zespołu prądotwórczego z siecią elektroenergetyczną nn. 12. Projektowanie układów zasilania awaryjnego sieci elektroenergetycznych nn. 13. Prezentacja przykładowego projektu zasilania awaryjnego osiedlowej sieci elektroenergetycznej nn. 14. Badanie zespołu prądotwórczego oraz stanu ochrony przeciwporażeniowej w zasilanej instalacji elektrycznej.
    Wykładowca: mgr inż. Julian Wiatr