Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Motorola Radius GP1200 - Err 02

foraq 12 Lut 2006 17:56 9286 39
  • Pomocny post
    Batnini
    Poziom 20  
    foraq napisał:
    Dzieki, troche mnie to rozjaśniło:) Problem w tym, ze skąd ja wezme softa do MT2100... To chyba największy problem:(

E tam, zaden problem ;)

http://ciscom.ru/hackersrussia/block/radio/Mt2100.zip

Login: hackersrussia
    Password: freeFORall

Soft do MT2100 tym sie wyroznia, ze moze generowac od zera codeplug'i, co w tym przypadku jest bardzo pomocne. Po prostu ustawiasz w odpowiednim menu dokladne parametry radia (pasmo, typ wyswietlacza, klawiatura, itp) i program generuje co trzeba.

Cytat:
    Powiedz mi, jakie częstotliwości na tym paśmie są najczęściej używane?? Chodzi mi o to, żebym zaprogramował Motce kilka kanałów używanych np. przez Gopr, albo jakieś inne służby, lub chociaż często używanych przez normalnych użytkowników:)

Gopr'u to na pewno tam nie znajdziesz. UHF jest miejskim pasmem, wiec najwiekszy ruch jest tam w duzych miejscowosciach. Sporo taksowek, kurierow, trunkingow prywatnych (np. energetyka, gazownicy) i publicznych (np. Uni-Net, Metro-Bip, itp). W zakresie 430-440 Mhz pracuja krotkofalowcy, a w okolicach 446 Mhz radiotelefony malej mocy bez zezwolen w standardzie PMR446.
    Ponadto w zakresie 462.500 - 467 pracuja analogowe i nieszyfrowane radiodostepy TPSA (dawna siec Centertela).

Dokladniejsza rozpiske znajdziesz tu: http://giller.republika.pl/
    oraz tu: http://qrg.wieprz.net/QRGWeb/

Cytat:
    PS. Na tej stronce co mi podales pisze ze po programowaniu GP1200 na MT2100 pojawia się Err 02, pozniej trzeba sflashowac programem SkyWalker 2100 series upgrade tool, wtedy pisze NOT PR i wtedy trzeba miec tego specjalnego Riba... Zatem jak bede mial zwyklego riba to i tak lipa...

To nie tak. Numery bledow sa w miare znormalizowane. "Err 02" oznacza po prostu blad sumy kontrolnej codeplug'u i nic wiecej. Ale nadal nie mowi czy to radio jest MT2100 czy GP1200.

Cytat:
    czym sie różni Gp1200nw.zip od Gp1200dw.zip, i po co jest MPT_R00_02_16_EMEA_CPS.exe??

Pierwszy sluzy do tworzenia i edycji plikow sieciowych NET koniecznych do zaprogramowania trunkingu. Plik "dw" sluzy do normalnego programowania radia. Natomiast ten trzeci plik jest przeznaczony do zupelnie innych radiotelefonow (GP/GM 640, 680, 1280, itp).

Cytat:
    Tylko 100mA?? Najsłabszy zasilacz jaki mam jest na 300mA...:( Jak je zmiejszyc do 100?? Mam tam regulowane napięcie od 6 do 20V, jakie byłoby najlepsze?? 12??

Wez ten zasilacz 300mA, ustaw napiecie na okolo 7.5V i potrzymaj okolo 9 godzin. Powinno byc OK.

Cytat:
    Mam jeszcze jedno pytanko:) Co to jest trunking w radiotelefonach?? Nigdy się nie zajmowałem radiotelefonami i teraz to wszystko wychodzi:)

W zwyklym, konwencjonalnym, systemie radiowym kazdy uzytkownik ma na stale przypisana czestotliwosc.

Uzytkownik 1 --- czestotliwosc A
    Uzytkownik 2 --- czestotliwosc B
    Uzytkownik 3 --- czestotliwosc C
    Uzytkownik 4 --- czestotliwosc D
    Uzytkownik 5 --- czestotliwosc E
    Uzytkownik 6 --- czestotliwosc F

Takie rozwiazanie jest proste, ale ma wade. Otoz mimo tego, ze uzytkownicy nie gadaja caly czas, blokuja cenny zasob jakim sa czestotliwosci radiowe. Dlatego tez wymyslono trunking.
    Trunking wychodzi z zalozenia, ze zaden z uzytkownikow nie rozmawia non-stop oraz w tej samej chwili. Dlatego tez zaden uzytkownik nie jest na sztywno przypisany do jakiejs czestotliwosci.

System trunkingowy sklada sie z kanalu kontrolnego, oraz puli kilku kanalow rozmownych (glosowych). Wszystkie radia systemu sluchaja kanalu kontrolnego. Jak jakis uzytkownik chce zawolac innego, jego radio wysyla krotka ramke cyfrowa na kanal kontrolny. Komputer sterujacy systemem dekoduje te wywolanie, otwiera pierwszy lepszy kanal rozmowny i odpowiada na kanale kontrolnym: "wszystkie radia nalezace do grupy X maja przejsc na czestotliwosc Y". Po zakonczeniu rozmowy kanal glosowy jest zwalniany, i moze zostac przydzielony zupelnie innej grupie uzytkownikow.

W trunkingu to komputer sterujacy systemem przydziela dynamicznie i tymczasowo czestotliwosci rozmowne.

Oto glowne zalety trunkingu:

-Skuteczne wykorzystanie zasobow radiowych. Na 10 kanalach rozmownych mozna pomiescic okolo 200 roznych grup uzytkownikow. A to glownie dlatego, ze nie wszyscy rozmawiaja w tym samym czasie. W konwencjonalnym systemie dla tylu uzytkownikow musialbys znalezc 200 czestotliwosci zamiast 10.

-Ciekawe funkcje, takie jak przesylanie statusow, alarmow.

-Znacznie latwiejsza praca w systemach o szerokim zasiegu, z wieloma stacjami bazowymi. Uzytkownik nie musi nawet wiedziec, gdzie w tej chwili jego radio jest zalogowane. Po prostu gada, a system i radio robia reszte.

-Uzytkownicy nie moga podsluchiwac sie nawzajem ani zaklocac. Zwykli podsluchiwacze ze skanerem tez maja utrudnione zycie, bo kazda rozmowa skacze po czestotliwosciach.

Cytat:
    Tutaj mam zdjęcie ładowarki do GP300, ale na ponad 13V i prąd 1,5A...
    http://photos.allegro.pl/photos/oryginal/85/8570/857042/85704212_3
    Dlaczego więc ja miałbym stosować 100mA??

1. To jest transformator do szybkiej ladowarki, ladujacej aku w 1 godzine, wiec pobor pradu jest wiekszy.
    2. Szybka ladowarka posiada wbudowana elektronike, ktora kontroluje natezenie pradu i nie dopuszcza do przeladowania ogniw w akumulatorze.

Cytat:
    A tak wogole to co mi da zmiana softa na MT2100 oprócz 250 kanałów?? Odblokuje jakieś inne częstotliwości czy co??

Zyskasz wiecej kanalow, skaner, mozliwosc alfanumerycznego nazywania kanalow, oraz wywolanie selektywne Select5. Ponadto bedziesz mogl programowac przyciski i przelaczniki radia.
  • Computer ControlsComputer Controls
    foraq
    Poziom 17  
    kurde, dzięki za pomoc:) teraz to juz powoli zaczynam sie orientowac:) Czyli opłacałoby się przerobić... Ale czy te nieużywane przełączniki (np. ABC) tez bede mógł zaprogramować?? A czy to będzie się odbywać z poziomu telefonu czy przez RIBA trzeba?? Jakim programem najlepiej to robić?? Czy jest jakiś wogóle program który umożliwia zarządzanie Motką??

Jak tylko złoże riba to odezwe się, bo napewno bede potrzebował pomocy:)
    Czyli jak złoże riba (jutro ide po części...) to co mam robić, skoro może być wgrany soft od MT2100?? Nigdy tego nie robilem i taka instrukcja krok po kroku by sie przydała:)

A tak przy okazji to jak włączyć trunking w tej
    Motce???

Sorry ze tak cały czas pytam, ale stosuje metode "kto pyta nie błądzi...":)
  • Computer ControlsComputer Controls
    IjeSJot
    Poziom 27  
    Wez sie lepiej za pasma amatorskie bo podejrzewam ze nie masz licencji. Wiec najpierw zrob ta licencje i dopiero zacznij sie bawic, ten sprzet to nie zabawka dla dziecka a uzywajac go w niewlasciwy sposob mozesz sie tylko narazic na problemy. Nawet uzywanie tego sprzetu w pasmie PMR jest juz nielegalne poniewaz tam mozesz nadawac max 0,5W a nie 5W jak pozwala to radio.
    Wiem ze to nie jest forum prawnicze ale ja tylko mowie jaka jest prawda... Generalnie jak nie masz zadnego zezwolenia na to radio to proponuje sie nim nie bawic bo jeszcze bedziesz mial z tego same problemy. A od trunkingu to tymbardziej trzymaj sie z daleka, i zapewniam Cie ze jezeli nie masz o tym bladego pojecia to lepiej sie za to nie zabieraj. A ustawien sieci na pewno nikt Ci tutaj nie udostepni.
    Batnini
    Poziom 20  
    foraq napisał:
    Ale czy te nieużywane przełączniki (np. ABC) tez bede mógł zaprogramować??

Z tego co pamietam w MT2100 mozna przypisac jakas funkcje temu przelacznikowi. Ale nie jestem na 100% pewien, z MT2100 mialem malo do czynienia.

Cytat:
    A czy to będzie się odbywać z poziomu telefonu czy przez RIBA trzeba?? Jakim programem najlepiej to robić?? Czy jest jakiś wogóle program który umożliwia zarządzanie Motką??

Tylko i zawsze przez RIB. A soft to ten od programowania.

Cytat:

Czyli jak złoże riba (jutro ide po części...) to co mam robić, skoro może być wgrany soft od MT2100?? Nigdy tego nie robilem i taka instrukcja krok po kroku by sie przydała:)

Sprobuje wygenerowac recznie codeplug do MT2100 i podrzuce tu. A jak nie, to cos z GP1200 poszukam w moim archiwum.

Cytat:
    A tak przy okazji to jak włączyć trunking w tej
    Motce???
    . Jesli to radio jest MT2100 to nie da rady. To radio nie robi trunkingu. Jesli to nadal jest GP1200, to mozna ustawic jakas siec w standardzie MPT1327, ale niestety tu ciezko mi cos pomoc. W kazdym miescie jest inna siec i inaczej zaprogramowana. Nie ma uniwersalnego ustawienia. Pozostaje reczne kombinowanie, a niestety jest z tym troche roboty.
    foraq
    Poziom 17  
    Cytat:
    Wez sie lepiej za pasma amatorskie bo podejrzewam ze nie masz licencji. Wiec najpierw zrob ta licencje i dopiero zacznij sie bawic, ten sprzet to nie zabawka dla dziecka a uzywajac go w niewlasciwy sposob mozesz sie tylko narazic na problemy. Nawet uzywanie tego sprzetu w pasmie PMR jest juz nielegalne poniewaz tam mozesz nadawac max 0,5W a nie 5W jak pozwala to radio.
    Wiem ze to nie jest forum prawnicze ale ja tylko mowie jaka jest prawda... Generalnie jak nie masz zadnego zezwolenia na to radio to proponuje sie nim nie bawic bo jeszcze bedziesz mial z tego same problemy. A od trunkingu to tymbardziej trzymaj sie z daleka, i zapewniam Cie ze jezeli nie masz o tym bladego pojecia to lepiej sie za to nie zabieraj. A ustawien sieci na pewno nikt Ci tutaj nie udostepni.

Umiesz człowieka zmobilizować... Ja sie tu niedawno zastanawialem czy sie wogóle się za nią zabierać czy ją sprzedac a ty tu z takim tekstem wyskakujesz.
    1. Narazie jestem praktycznie zielony w tej branży (elektronik ale bez kontaktu z radiotelefonami) więc zanim wogole zaczne myslec o pozwoleniu to musze juz być w pełni zorientowany...
    2. A co mi niby grozi za używanie go bez pozwolenia?? Przecież to nie jest piradzka rozglosnia radia...

Mój wujek miał zezwolenie i właśnie po nim mam sporą ilość CB teraz i chocby tą motorolkę:)

Dzięki BATNINI:) Ciesze sie ze moge na ciebie liczyc:) A to skoro az tyle roboty jest to z trunkingiem dam sobie spokój narazie:)

Dodano po 34 [minuty]:

Tak sobie patrze pod Motke, zaglądam pod bateria i co widze?? "Nie wymaga zezwolenia telekomunikacyjnego"... Jest to orginalna nalepka, nawet z logo TPSA;) Tak więc pomyliłeś sie stary, nie jest mi potrzebna żadna licencja...
    Batnini
    Poziom 20  
    foraq napisał:
    Tak sobie patrze pod Motke, zaglądam pod bateria i co widze?? "Nie wymaga zezwolenia telekomunikacyjnego"... Jest to orginalna nalepka, nawet z logo TPSA;) Tak więc pomyliłeś sie stary, nie jest mi potrzebna żadna licencja...

Przeczytaj uwazniej. To dotyczy sytuacji, kiedy masz podpisana umowe o prace radia w sieci trunkingowej Radio-Net TPSA (obecny UniNet). Wtedy radio jest traktowane jak terminal podlegajacy pod siec operatora: dokladnie taka sama sytuacja jak z telefonem komorkowym (podpisana umowa z operatorem, i dlatego nie trzeba oddzielnego zezwolenia w UKE).

Praca na innych czestotliwosciach wszelkiego urzadzenia nadawczo-odbiorczego wymaga niestety zezwolenia.
    Jesli chcesz popiracic, to najlepiej to robic na czestotliwosciach PMR446. Tam nikogo waznego nie zaklocisz (pasmo niestrzezone) i szanse, ze sie ktos bedzie czepial sa nikle.
    foraq
    Poziom 17  
    A to nie wiedziałem... Tam nic innego nie pisze...:) OK, w taki razie na 446 się pobawie:) W takim razie inne będe omijał;)
    IjeSJot
    Poziom 27  
    [quote="foraq"]
    Cytat:

Syneczku, zebys jeszcze wiedzial co znaczy ta naklejka na twoim radio. Mowi ze nie wymaga zezwolenia do pracy w sieci Uni-net. Od kiedy to TPSA decyduje o przydziale czestotliwosci ? :|
    foraq
    Poziom 17  
    Może nie zauważyłeś "synku" że Batnini mi to juz wyjaśnił... A jak masz tak pomagać jak mi w tym temacie to się lepiej wogóle nie odzywaj... Po to jest forum, zeby pytac, a nie po to zeby zartowac z czyjejś niewiedzy na dany temat...
    foraq
    Poziom 17  
    Znowu powracam do tematu;) Sprawdzilem baterie - niestety lipa... Utrzymuje radio przez kilkanaście sekund a potem już nie wyrabia:( Ładowałem tak jak pisałes 9 godzin i lipa. Później podładowałem jeszcze 4 i dalej lipa... Moge sprzedac to radio (jeszcze raz przypomne-Err 02, padnięta bateria, brak ładowarki) za ok. 80 zl... Opłaca się?? Bo za więcej to chyba wogóle nie uda mi się sprzedac:(