Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Motorola Radius GP1200 - Err 02

19 Lis 2005 21:16 9232 39
  • Poziom 17  
    Mam radiotelefon Motorola Radius GP1200. Niestety bez ładowarki... Gdy podłącze w miejsce baterii zasilacz z napięciem 7,5 V (takie jak bateria) to wyskakuje mi Err 02 i pojawia sie pisk... Nie dysponuje zadnym schematem tego urządzenia (szukalem ale nie znalazlem) i nie wiem jak sie do tego zabrac i co wogole mam zrobic... Czy moglibyście mi dac jakies wskazówki, rady?? Rozebrałem go, przejrzałem ale jakichs widocznych uszkodzen nie widze... Telefon dostalem niedawno... A moze zamiast go naprawiac to radzicie go sprzedac??? Chociaz wolalbym naprawic...
    Pozatym gdzie moge kupic ladowarke do niego i za ile?? (oczywiscie gdy bedzie sprawny).
  • Poziom 20  
    foraq napisał:
    Mam radiotelefon Motorola Radius GP1200. Niestety bez ładowarki... Gdy podłącze w miejsce baterii zasilacz z napięciem 7,5 V (takie jak bateria) to wyskakuje mi Err 02 i pojawia sie pisk... Nie dysponuje zadnym schematem tego urządzenia (szukalem ale nie znalazlem) i nie wiem jak sie do tego zabrac i co wogole mam zrobic... Czy moglibyście mi dac jakies wskazówki, rady?? Rozebrałem go, przejrzałem ale jakichs widocznych uszkodzen nie widze... Telefon dostalem niedawno... A moze zamiast go naprawiac to radzicie go sprzedac??? Chociaz wolalbym naprawic...
    Pozatym gdzie moge kupic ladowarke do niego i za ile?? (oczywiscie gdy bedzie sprawny).

Witam!

To nie jest blad sprzetowy, ale jakis problem z codeplug'iem (="wsadem" wprogramowanym w radio). Wyglada na to, ze poprzedni wlasciciel albo sknocil cos przy programowaniu, albo tez robil jakies eksperymenty na tym radiu.

Dobra wiadomosc jest taka, ze w zasadzie wystarczy zaprogramowac ponownie to radio i wgrac mu codeplug z innej GP1200 o tych samych parametrach. Ale do tego potrzebny bedzie programator (RIB).
  • Poziom 17  
    aha, czyli jak uda mi sie zrobić programator i wgrac oprogramowanie to bedzie OK?? Czy Codeplug jest juz zawarty w oprogramowaniu?? Bo juz widzialem taki post na forum z programatorem i oprogramowaniem. Jesli możesz napisz jakieś szczególy, ewetualnie jakies porady:)
  • Poziom 20  
    foraq napisał:
    aha, czyli jak uda mi sie zrobić programator i wgrac oprogramowanie to bedzie OK?? Czy Codeplug jest juz zawarty w oprogramowaniu?? Bo juz widzialem taki post na forum z programatorem i oprogramowaniem. Jesli możesz napisz jakieś szczególy, ewetualnie jakies porady:)

OK, napisz mi jaki jest numer modelu napisany na naklejce z tylu radia (chodzi o ten napis, ktory zaczyna sie jakos tak: "H01xxxxxxx").

Bedziesz potrzebowal programatora. Mozna dorwac na Allegro, lub samemu zbudowac.

Do reanimacji radia najlepiej bedzie uzyc specjalnego softu laboratoryjnego pracujacego pod DOS-em, tzw. "MTSX Lab" (zwanym tez "MTSX Depot Tool"). Posiadam ten programik i podesle jak juz bedziesz mial programator. Co do codeplug'ow, to sie znajda, bo mam kilka sprawnych GP1200 i moge zczytac i zapisac do pliku to co bedzie potrzebne.

Ta reanimacja bedzie miala powiedzmy 2 skutki uboczne:
    - W pamieci radia zmieni sie numer seryjny (bedzie inny niz ten z nalepki), ale to w sumie nie jest jakis duzy klopot.

- Parametry odbiornika i nadajnika moga ulec leciutkiemu pogorszeniu, poniewaz kazde radio jest indywidualnie wyregulowywane w fabryce, i kiedy wgramy codeplug z innego radia, niektore ustawienia nie beda dopasowane w 100%. Nie powinno to jednak za mocno przeszkadzac.

I jeszcze jedno pytanie na koniec. Czy tuz po wlaczeniu radia i przed pojawieniem sie ciaglego tonu i napisu o bledzie radio wydaje dwa tony o roznym brzmieniu jeden po drugim?
  • Poziom 17  
    OK. Tak więc numer to: H01RDD9CK48N . Po włączeniu radia od razu pojawia się ciągły ton, a po chwili napis ERR 02. Dwa tony w tym przypadku nie występują. Co do RIBa to wolalbym sam zrobić... Tak więc jeśli to możliwe to proszę o schemat;) Najważniejsze dla mnie zeby Motorolka zaczęła działać;) Moja Motorola ma świadectwo homologacji więc jest z Polski... Numer seryjny mi nie przeszkadza. Dzieki za pomoc Batnini, napewno się przyda. Tak więc czekam jeszcze na jakies wskazówki;)
  • Poziom 20  
    foraq napisał:
    OK. Tak więc numer to: H01RDD9CK48N . Po włączeniu radia od razu pojawia się ciągły ton, a po chwili napis ERR 02. Dwa tony w tym przypadku nie występują. Co do RIBa to wolalbym sam zrobić... Tak więc jeśli to możliwe to proszę o schemat;) Najważniejsze dla mnie zeby Motorolka zaczęła działać;) Moja Motorola ma świadectwo homologacji więc jest z Polski... Numer seryjny mi nie przeszkadza. Dzieki za pomoc Batnini, napewno się przyda. Tak więc czekam jeszcze na jakies wskazówki;)

OK, mysle, ze cos wytrzasne do tego numeru modelu. Z tego co widze, to jest wersja bez klawiatury, z malym 6-cio znakowym wyswietlaczem na gorze.

No ale najpierw programator :D :

Tu jest schemat:
    http://www.batlabs.com/images/rib.gif

Tu spis podzespolow:
    http://www.batlabs.com/ribparts.html

A tu kabelek do radia:
    http://www.batlabs.com/images/mt2kpin.gif

Jak RIB bedzie zlozony, to dalej powinno wszystko pojsc jak po masle!
  • Poziom 17  
    OK. No zobaczymy jak mi to pójdzie;) A telefon jest faktycznie bez klawiatury i tak jak mówisz z małym wyświetlaczem u góry... Postaram się skompletować części i jakoś poskładać do kupy. Zastanawiam się tylko jak ja podłącze to do motorolki, skoro bede mial wtyczke RJ, a motorolka takiego gniazda nie ma... Wiem ze wyjdzie to tak http://www.allegro.pl/show_item.php?item=72004280 . A więc jak bede to miał podłączyć. Ciesze się że trafiłem na pomocnego, obeznanego człowieka:)
  • Poziom 20  
    foraq napisał:
    Zastanawiam się tylko jak ja podłącze to do motorolki, skoro bede mial wtyczke RJ, a motorolka takiego gniazda nie ma...

E, to nie jest problem ;)

Do radia ida tylko 3 kabelki (w tym jeden to MASA, wiec mozna podpiac sie do obudowy radia).
    Pozostale kabelki mozna podlutowac tymczasowo do odpowiednich punktow w gniezdzie po prawej stronie radia. Mozna nawet od biedy przyczepic tasma klejaca i przygniesc ta plastikowa zaslepka.
  • Poziom 17  
    Aha, teraz juz wiem... Nad tym się własnie zastanawiałem;) Dzięki. Zobaczymy jak mi wyjdzie RIB...;)

Dodano po 2 [minuty]:

I jeszce jedno, czy te wszystkie kable są potrzebne??
  • Poziom 20  
    foraq napisał:
    I jeszce jedno, czy te wszystkie kable są potrzebne??

No potrzebne sa 3 kabelki do radia: MASA, BUSY i BUS+
    Czyli musisz wykonac kompletnego RIBa, tak jak na schemacie. Trzeba uwazac, bo duzo radiotelefonow programuje sie tylko 2 kabelkami, i z tego powodu istnieja uproszczone RIBy. A te uproszczone sie nie nadadza do GP1200.
  • Poziom 17  
    Dobra. Mam jeszcze pytanko. Należe do leniwych;) Masz może schemat plytki jaki bede mial narysowac?? i ewentualnie schmat montażowy;) Przydał by się...
  • Poziom 17  
    częsci już skompletowane. Zabieram się za robote;)

Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

aha, a jeszcze nie wiem nic o kablach... moze tez zarzucicie jakiś schemat;) bo sam rib bez kabli to mi sie nie przyda...
  • Poziom 17  
    juz mialem się zabierac za robote, patrze na schemat i niespodzianka... schemat montażowy jest całkiem inny od płytki!! dlaczego?? przeciez nie powinno tak byc... Moze ma ktoś prawidłowe???
  • Poziom 18  
    Kto pomoże ustawić kanały w GP1200, bo działało chyba w trunkingu i chce żeby miało normalne kanały
  • Poziom 27  
    Usun personalizacje trunkingowe i na ich miejsce stworz personalizacje konwencjonalne. Teraz mozesz w kazdej personalizacji konwencjonalnej dodac po 16 kanalow.
  • Poziom 18  
    Juz doszedłem co i jak, ale moge tylko w presonalizacji dodawać po 10 kanałów, czyli w sumie dało mi 40
  • Poziom 20  
    IjeSJot napisał:
    Usun personalizacje trunkingowe i na ich miejsce stworz personalizacje konwencjonalne. Teraz mozesz w kazdej personalizacji konwencjonalnej dodac po 16 kanalow.

W GP1200 mozna dac tylko jedna personalizacje konwencjonalna. Wiec w sumie 10 kanalow maksimum. Dodatkowe 3 dostepne personalizacje moga byc tylko trunkingowe.

Najlepiej by bylo po prostu to radio przeflashowac na MT2100, i wtedy jest 250 kanalow konwencjonalnych, z Select5, ze skanem, z CTCSSem.
  • Poziom 18  
    Ale jak to dokładnie zrobić, bo wiem że jest duże ryzy i nie mam wsadów z MT2100.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    wracam do swojego postu:) Pojawił sie tu wątek MT2100 i 250 kanałów... Czy mógłby ktoś opisać to troche bardziej dokładnie??
    Mam jeszcze parę pytan dotyczących GP1200... Mianowicie jaka powinna być ładowarka?? (ile mA, jakie napięcie??) Pytam, ponieważ nie mam żadnej... A powiedzcie, czy opłaca się ją wogóle naprawiać czy może wystawić na Allegro w takim stanie jak jest???:)

Dodano po 7 [minuty]:

a powiedzcie jeszcze co musiałbym zrobić, żeby zmienić częstotliwość Motorolki na jakimś kanale, żeby odbierać służby porządkowe??:) I jak zwiększyć moć nadawania?? Wiem ze programowo, ale nie wiem jak...
    Powiedzmy ze znam częstotliwości we Wrocku, ale nie wiem jak ustawić dany kanał na takie:)

PS. Sorry za laickie pytania, ale w nadajnikach UHF i CB jestem kompletnym laikiem... Prosze wiec o wyrozumialość:)
  • Poziom 17  
    byłbym naprawde bardzo wdzięczny gdyby ktoś odpowiedział...:) Czy naprawde nikt nie zna odpowiedzi??

PS. Gdzie można zamówić (w miare tanio oczywiscie:)) gotową, profesjonalnie wykonaną płytkę drukowaną???
  • Poziom 20  
    - były swego czasu na Allegro - dobrze zrobione.
  • Poziom 20  
    foraq napisał:
    wracam do swojego postu:) Pojawił sie tu wątek MT2100 i 250 kanałów... Czy mógłby ktoś opisać to troche bardziej dokładnie??

Tu jest opisane tak z grubsza:
    http://www.radio.org.pl/~sq5ekq/gp1200.htm

Cytat:
    a powiedzcie jeszcze co musiałbym zrobić, żeby zmienić częstotliwość Motorolki na jakimś kanale, żeby odbierać służby porządkowe??:)

Nie da rady. To radio jest na pasmo UHF, a w Polsce wiekszosc sluzb (Policja w mniejszych miastach, PSP, SM, pogotowie, OC, itp) pracuje na pasmie VHF. Trzeba by bylo podmienic w radiu plytke RF na taka z pasma VHF, a to nie jest takie latwe do dorwania. Lepiej to sprzedac i kupic cos z tamtego pasma, jesli Ci akurat na tym zalezy.

Cytat:
    I jak zwiększyć moć nadawania?? Wiem ze programowo, ale nie wiem jak...

W menu Service i TX Alignment. Ale nie radze ruszac tego. To radio ma moc 4W, co jest normalna moca dla reczniakow UHF. Zwiekszajac moc nie uzyskasz absolutnie nic dobrego:

-w pasmie UHF liczy sie przede wszystkim wysokosc anteny, a nie moc.

-zeby odczuc lekka poprawe zasiegu, trzeba pomnozyc moc co najmniej czterokrotnie. Czyli musialbys wycisnac z tego radia 16W, zeby zauwazyc roznice (nie da rady tyle wycisnac z tego sprzetu, otrzymasz najwyzej 7W).

-Urzadzenie jest przystosowane do pracy na 4W. Przy wiekszej mocy zwiekszasz pobor pradu, radio zaczyna "siac" w eter, bardziej sie grzeje, a do tego mozesz szybko sfajczyc koncowke mocy. Jednym slowem nie dosc, ze nie uzyskasz zadnej poprawy zasiegu, to jeszcze mozesz uszkodzic sprzet.
  • Poziom 17  
    Dzięki za info:) O to mi chodziło... Nie mam zamiaru az tak ingerowac w ten sprzęt;)
    Chodziło mi o samą płytkę, nie o złożonego riba... Gdzie mógłbym zamówić płytkę drukowaną na podstawie przesłanego obrazka, dowolną, razem z dziurkami??:)

Powiedz mi Batnini czy opłaca się grzebać w tej Motorolce (robić RIBa, kupować ładowarkę, wgrywać) czy może wystawić poprostu na Allegro taką jaka jest?? Ile mógłbym za to dostac??:)
  • Poziom 20  
    foraq napisał:
    Powiedz mi Batnini czy opłaca się grzebać w tej Motorolce (robić RIBa, kupować ładowarkę, wgrywać) czy może wystawić po prostu na Allegro taką jaka jest?? Ile mógłbym za to dostac??:)

To zalezy od tego co chcesz konkretnie robic. Czy traktujesz sprawe jako pewnego rodzaju "wyzwanie", czy po prostu szukasz jakiegos radia do gadania/nasluchow.
    Jesli tylko to drugie, to faktycznie lepiej wystaw to radio na Allegro i kup cos z plynna zmiana czestotliwosci, na odpowiednie pasmo. Nie bedzie to ta sama jakosc co Motka, ale przynajmniej nie bedzie trzeba nic przy tym kombinowac.

Sama usterka nie wyglada na powazna, i mysle, ze kazda osoba znajaca te serie radiotelefonow bedzie w stanie dokonac naprawy w niecala godzinke. Sprawne GP1200 w tej wersji chodza srednio po 300zl. Mysle, ze cena wywolawcza 200zl wyglada w miare rozsadnie, a przeciez zawsze pare osob zalicytuje ;)

Zabawy Motkami sa wciagajace, moga stac sie nawet pewnego rodzaju uzaleznieniem :D (cos o tym wiem, podobnie jak pare moich znajomych :D ), ale niestety startowanie od zera wymaga pewnego poswiecenia (zdobycie baterii, RIBa, ladowarek, itp...). Pozniej, gdy kolekcja sie rozrasta, to juz z gorki, bo sporo tych elementow da sie dopasowac do roznych modeli tych radyjek.

Zatem musisz dokonac wyboru wedlug wlasnych potrzeb.
  • Poziom 17  
    Hmm... Może jednak bym się trochę pobawił:) W każdym razie widze ze do zmiany na MT2100 potrzeba jakiegoś dziwnego kabla...
    Traktuje to jako wyzwanie, ale szukam tez jakiego radia do gadania:) Może sie jeszcze trochę pobawie i wtedy zdecyduje co dalej:) Chętnie bym się troche pobawił... tylko że nie mam pojęcia gdzie można do tego znaleźc ładowarke...
    A wiesz może skąd pobrac instrukcje do tej Motorolki?? Bo przydałaby mi sie:)

Dodano po 3 [godziny] 20 [minuty]:

a jeszcze jabyś mógł mi podać jeje dokładne parametry to byłbym wdzięczny:) na jakich częstotliwościach może ona nadawac/odbierac??
  • Poziom 20  
    foraq napisał:
    tylko że nie mam pojęcia gdzie można do tego znaleźc ładowarke...

Na Allegro mozna dorwac, chociaz faktycznie ostatnio akurat trudniej dorwac cos do tego modelu.

Zawsze mozesz sobie zmontowac cos prostego samemu (wolna ladowarke).
    Tu masz maly rysunek tylu baterii, z wyjasnieniem do czego sluza poszczegolne piny:

GORA BATERII

| |
    | |
    | |
    | |
    | |
    | |
    | (-) (T) (T) (+) |
    -------------------
    DOL BATERII

A wiec, od lewej do prawej masz:
    -Minus
    -Termistor
    -Termistor
    -Plus

Termistor jest uzywany wylacznie przy szybkim ladowaniu, dzieki niemu ladowarka wie z grubsza jaka jest temperatura ogniw (im cieplej, tym mniejszy opor miedzy punktem T i minusem baterii). Przy wolnym ladowaniu ten punkt mozna ominac.

Do ladowania wolnego mozna wykorzystac prad o napieciu 12V i o natezeniu maksymalnym okolo 100 mA. W zaleznosci od pojemnosci baterii mozna ja naladowac tym sposobem w 10-16h

Cytat:
    A wiesz może skąd pobrac instrukcje do tej Motorolki?? Bo przydałaby mi sie:)

Instrukcji jako takiej nie ma, bo niby o czym tam pisac? Wiekszosc funkcji przypisuje sie i tak programowo, wiec instrukcja podaje tylko malo uzyteczne informacje w stylu jak podlaczyc baterie, wkrecic antene i zrobic glosniej.

Zeby bylo weselej, w GP1200 czesc przelacznikow (np. ten A/B/C) nie jest w ogole aktywna (po prostu Motorola produkuje kilka roznych modeli
    radiotelefonow w identycznej obudowie (tzw. seria "Jedi"), i mimo, ze GP1200 ma te przelaczniki to oprogramowanie nie uznaje ich zastosowania w tym akurat modelu).

Cytat:
    na jakich częstotliwościach może ona nadawac/odbierac??

Zakres od 403 do 470 Mhz. Czyli na przyklad da rade zaprogramowac to radio na pasmo PMR446.
  • Poziom 17  
    o to mi właśnie chodzilo:) teraz to wiem z jakiego zasilacza i jak zrobic ładowarkę:)
    Szkoda ze nie da sie ich jakoś wykorzystac (tych nieuzywanych elementów), ale faktycznie to dość nietypowe rozwiązanie:)
    A powiedz mi, gdybym chciał przerobić ja na MT2100 to jakiego kabla musiałbym użyć?? Bo na tej stronce co podales to jest jakis dziwny kabel (dziwna wtyczka) nie pasujący do standardowego RIBa...

Aha, chciałbym sobie zamówić gdzieś płytkę drukowaną do tego riba wykonaną metodą fotograficzną, najlepiej nawierconą od razu tylko nie wiem gdzie mógłbym cos takiego zrobic... Wiesz może?? Albo gdzies w necie taką sobie zamówić (tylko gdzie...)??

PS Co to jest PMR446?? Może to głupie pytanie ale naprawde nie wiem...
  • Poziom 20  
    foraq napisał:
    A powiedz mi, gdybym chciał przerobić ja na MT2100 to jakiego kabla musiałbym użyć?? Bo na tej stronce co podales to jest jakis dziwny kabel (dziwna wtyczka) nie pasujący do standardowego RIBa...

Bo sek w tym, ze zwykly RIB nie nadaje sie do tej operacji, i trzeba miec przerobiony programator, z mozliwoscia flashowania. Natomiast widze pewne rzeczy, ktore pozwalaja mi podejrzewac, ze to radio juz zostalo przeflashowane na MT2100. Dlatego najlepiej jakbys zrobil normalny programator i sprobowal zaprogramowac to radio softem od MT2100. Jak nie przejdzie ten numerek to wtedy sie bedziemy martwic ;)

Cytat:
    Aha, chciałbym sobie zamówić gdzieś płytkę drukowaną do tego riba wykonaną metodą fotograficzną, najlepiej nawierconą od razu tylko nie wiem gdzie mógłbym cos takiego zrobic... Wiesz może?? Albo gdzies w necie taką sobie zamówić (tylko gdzie...)??

Tu niestety nie wiem co doradzic, ale moze ktorys z kolegow czytajacych te dyskusje bedzie mogl dorzucic swoje trzy grosze.

Cytat:
    PS Co to jest PMR446?? Może to głupie pytanie ale naprawde nie wiem...

http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=72
  • Poziom 17  
    Mam nadzieje ze ktoś pomorze:)

Dzieki, troche mnie to rozjaśniło:) Problem w tym, ze skąd ja wezme softa do MT2100... To chyba największy problem:(

Powiedz mi, jakie częstotliwości na tym paśmie są najczęściej używane?? Chodzi mi o to, żebym zaprogramował Motce kilka kanałów używanych np. przez Gopr, albo jakieś inne służby, lub chociaż często używanych przez normalnych użytkowników:)

PS. Na tej stronce co mi podales pisze ze po programowaniu GP1200 na MT2100 pojawia się Err 02, pozniej trzeba sflashowac programem SkyWalker 2100 series upgrade tool, wtedy pisze NOT PR i wtedy trzeba miec tego specjalnego Riba... Zatem jak bede mial zwyklego riba to i tak lipa...

Na tej stronie widze oprogramowanie do GP1200... Ale czy są tu codepluginy?? I czym sie różni Gp1200nw.zip od Gp1200dw.zip, i po co jest MPT_R00_02_16_EMEA_CPS.exe??

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=668437

Co do ładowarki... Mam baterię orginalną Motki niklowo kadmową na 7,5V, pojemność nie jest napisana... Jak długo miałbym ją ładować żeby nie przeładować??
    Tylko 100mA?? Najsłabszy zasilacz jaki mam jest na 300mA...:( Jak je zmiejszyc do 100?? Mam tam regulowane napięcie od 6 do 20V, jakie byłoby najlepsze?? 12??

Mam jeszcze jedno pytanko:) Co to jest trunking w radiotelefonach?? Nigdy się nie zajmowałem radiotelefonami i teraz to wszystko wychodzi:)

Dodano po 8 [minuty]:

Tutaj mam zdjęcie ładowarki do GP300, ale na ponad 13V i prąd 1,5A...
    http://photos.allegro.pl/photos/oryginal/85/8570/857042/85704212_3
    Dlaczego więc ja miałbym stosować 100mA??

A tak wogole to co mi da zmiana softa na MT2100 oprócz 250 kanałów?? Odblokuje jakieś inne częstotliwości czy co??[/url]