Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser z CD-Romu - jak mogę go podłączyć?

19 Lis 2005 23:14 2210 8
 • Poziom 11  
  mam laser z CD-ROMu i nie wiem jak go podłączyć. ma on 3 wyprowadzenia, chciałbym się dowiedzieć jakie podłączyć napięcie i gdzie????
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Po co ci ten laser? Jego światła i tak nie zobaczysz, bo jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Ma on 3 wyprowadzenia wiec najprawdopodobniej jedno to anoda, drugie katoda a trzecie zapewne połączone z obudową… No mniejsza z tym do anody + do katody – prąd około 120mA napięcie max 3 V i powinno działać. Nie zapomnij o rezystorku w szereg. Poza tym to nie pierwszy temat o laserze z CD-ROMu poczytaj sobie to zobaczysz.
 • Poziom 32  
  W tych laserkach katoda jest na obudowie, anoda to jedna z nóżek a trzecia służy do modulacji. W najprostszym przypadku możesz połączyć modulację z anodą i będzie świecić (nie zapomnij o rezystorze ograniczającym prąd). Światło mieści się na granicy widzialności to też więcej energii idzie w podczerwień niż w czerwień. Innymi słowy będzie coś widać ale słabo. Co innego laser z DVD.
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Dziwie sie tym ktorzy nie znajac tematu zabieraja glos. W twoim laserku jedna nozka to anoda 2-ga katoda a trzecia to wyprowadzenie fotodiody monitorujacej ktora jest wbudowana w struktore lasera.
  Fotodioda ta sluzy naprzyklad do utrzymania stalej mocy lasera podczas jego wieloletniej eksploatacji.Struktura lasera podczas pracy ulega degradacji i moc jego zmniejsza sie, dlatego to swierny pomysl wbudowac w niego fotodiode monitorujaca i za jej pomoca stabilizowac moc laserka. Co do wykorzystania takiego laserka- nie mam pomyslu.
 • Moderator na urlopie...
  Witam
  Nie chce zakładać nowego posta na nowe pytanko o laserku, więc zapytam sie tu.

  Mam laser od DVD I mam takie pytanka.

  1)Czy ktoś sie spodkał czy widział że DVD miała 2 lasery?
  2)Czy moge ten układzik zastosować do laserka na dwa silniczki?
  3)Co sądzicie o nim?

  Fotki:

  Tak wygląda cały moduł.
  Laser z CD-Romu - jak mogę go podłączyć?

  A tak świeci przy starcie DVD :)
  Laser z CD-Romu - jak mogę go podłączyć?

  A tu laser 1
  Laser z CD-Romu - jak mogę go podłączyć?

  A tu może być drugi pod płytką. Wygląda tak samo jak pierwszy i Obie sa podobne do laserka HITAHI.
  Laser z CD-Romu - jak mogę go podłączyć?

  Co sądzicie o tym? Da rade coś z tego zrobić?

  Pozdrawiam
 • Poziom 32  
  To jeszcze kolega test powie dlaczego laser nie świeci gdy podamy mu napięcie na anodę i katodę? Zaczyna świecić dopiero po pojawieniu się dodatniego napięcia na trzecią nóżkę. A to dlatego, że służy ona do impulsowego sterowania w celu zwiększenia mocy. Do regulacji używany jest ten sam fotoelement co do odbioru a zwiększa się moc małym potencjometrem montażowym zlokalizowanym na głowicy. Takiej regulacji nie ma np. w wielu nagrywarkach gdyż tam jest to właśnie zrealizowane przez dodatkową fotodiodę w laserze.
 • Poziom 19  
  Może laserek czyta ci 2 strony płyty od razu, jeśli masz płyty dwustronne. :P Nie no teraz zbiorą się mądre głowy i będzie burza mózgów. Aż strach się bać... :):):) Ach i te przepychanki, kto wie więcej. Wy się nie znacie to ja się znam! itp. Nie no żartuję sobie. Myślę, że każdy wnosi coś do tematu. :)
  Co do zastosowania lasera z CD-ROMu to możesz sobie zrobić laser + fotorezystor i powstanie jakiś prosty alarm. Ale myślę, że lepiej kupić sobie laser za 3zł i po sprawie. :) Trzeba uważac by sobie tym laserem z CD-ROMu oczu nie popsuć. Ma to znaczenie szczególnie podczas ustawiania urządzenia itp. Wiązka może ci sie odbić praktycznie od wszystkiego. Pozdrawiam. :)
 • Poziom 14  
  DJpopak;) napisał:

  1)Czy ktoś sie spodkał czy widział że DVD miała 2 lasery?


  Tak, stosuje sie takie rozwiązanie. Jak wiadomo napędy DVD czytają zarówno płyty CD, jak i DVD. Dla każdego z tych standardów laser pracuje z inną długością fali i dlatego w czytnikach DVD stosuje się dwa.

  Jeśli ktoś jest tym tematem bardziej zainteresowany, to w przyszłości mogę napisać więcej. Pisałem kiedyś artykuł dla jednego z wydawnictw nt Blu-raya i tam omawiałem kwestie kompatybilności pomiędzy formatami. Pojawiała się tam m.in. sprawa zastosowania dwóch laserów i podwójnego/pojedynczego układu soczewek.
 • Specjalista - oświetlenie sceniczne
  120mA jak na diode z CD to zdecydowanie za dużo (ktos tu chyba tylko słyszała o diodzie HL), bał bym sie puścić 40mA, a z tą nogą do modulacji to też niezła bzdura. Co to jest "ten sam element co do odbioru"? jeśli trzeba podać napięcie na 3 cią noge, to może można zabrać je z np: drugiej nogi....