Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser z CD-Romu - jak mogę go podłączyć?

19 Lis 2005 23:14 2210 8
  • Poziom 11  
    mam laser z CD-ROMu i nie wiem jak go podłączyć. ma on 3 wyprowadzenia, chciałbym się dowiedzieć jakie podłączyć napięcie i gdzie????
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Po co ci ten laser? Jego światła i tak nie zobaczysz, bo jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Ma on 3 wyprowadzenia wiec najprawdopodobniej jedno to anoda, drugie katoda a trzecie zapewne połączone z obudową… No mniejsza z tym do anody + do katody – prąd około 120mA napięcie max 3 V i powinno działać. Nie zapomnij o rezystorku w szereg. Poza tym to nie pierwszy temat o laserze z CD-ROMu poczytaj sobie to zobaczysz.
  • Poziom 32  
    W tych laserkach katoda jest na obudowie, anoda to jedna z nóżek a trzecia służy do modulacji. W najprostszym przypadku możesz połączyć modulację z anodą i będzie świecić (nie zapomnij o rezystorze ograniczającym prąd). Światło mieści się na granicy widzialności to też więcej energii idzie w podczerwień niż w czerwień. Innymi słowy będzie coś widać ale słabo. Co innego laser z DVD.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Dziwie sie tym ktorzy nie znajac tematu zabieraja glos. W twoim laserku jedna nozka to anoda 2-ga katoda a trzecia to wyprowadzenie fotodiody monitorujacej ktora jest wbudowana w struktore lasera.
    Fotodioda ta sluzy naprzyklad do utrzymania stalej mocy lasera podczas jego wieloletniej eksploatacji.Struktura lasera podczas pracy ulega degradacji i moc jego zmniejsza sie, dlatego to swierny pomysl wbudowac w niego fotodiode monitorujaca i za jej pomoca stabilizowac moc laserka. Co do wykorzystania takiego laserka- nie mam pomyslu.
  • Moderator na urlopie...
    Witam
    Nie chce zakładać nowego posta na nowe pytanko o laserku, więc zapytam sie tu.

Mam laser od DVD I mam takie pytanka.

1)Czy ktoś sie spodkał czy widział że DVD miała 2 lasery?
    2)Czy moge ten układzik zastosować do laserka na dwa silniczki?
    3)Co sądzicie o nim?

Fotki:

Tak wygląda cały moduł.

A tak świeci przy starcie DVD :)

A tu laser 1

A tu może być drugi pod płytką. Wygląda tak samo jak pierwszy i Obie sa podobne do laserka HITAHI.

Co sądzicie o tym? Da rade coś z tego zrobić?

Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    To jeszcze kolega test powie dlaczego laser nie świeci gdy podamy mu napięcie na anodę i katodę? Zaczyna świecić dopiero po pojawieniu się dodatniego napięcia na trzecią nóżkę. A to dlatego, że służy ona do impulsowego sterowania w celu zwiększenia mocy. Do regulacji używany jest ten sam fotoelement co do odbioru a zwiększa się moc małym potencjometrem montażowym zlokalizowanym na głowicy. Takiej regulacji nie ma np. w wielu nagrywarkach gdyż tam jest to właśnie zrealizowane przez dodatkową fotodiodę w laserze.
  • Poziom 19  
    Może laserek czyta ci 2 strony płyty od razu, jeśli masz płyty dwustronne. :P Nie no teraz zbiorą się mądre głowy i będzie burza mózgów. Aż strach się bać... :):):) Ach i te przepychanki, kto wie więcej. Wy się nie znacie to ja się znam! itp. Nie no żartuję sobie. Myślę, że każdy wnosi coś do tematu. :)
    Co do zastosowania lasera z CD-ROMu to możesz sobie zrobić laser + fotorezystor i powstanie jakiś prosty alarm. Ale myślę, że lepiej kupić sobie laser za 3zł i po sprawie. :) Trzeba uważac by sobie tym laserem z CD-ROMu oczu nie popsuć. Ma to znaczenie szczególnie podczas ustawiania urządzenia itp. Wiązka może ci sie odbić praktycznie od wszystkiego. Pozdrawiam. :)
  • Poziom 14  
    DJpopak;) napisał:

1)Czy ktoś sie spodkał czy widział że DVD miała 2 lasery?

Tak, stosuje sie takie rozwiązanie. Jak wiadomo napędy DVD czytają zarówno płyty CD, jak i DVD. Dla każdego z tych standardów laser pracuje z inną długością fali i dlatego w czytnikach DVD stosuje się dwa.

Jeśli ktoś jest tym tematem bardziej zainteresowany, to w przyszłości mogę napisać więcej. Pisałem kiedyś artykuł dla jednego z wydawnictw nt Blu-raya i tam omawiałem kwestie kompatybilności pomiędzy formatami. Pojawiała się tam m.in. sprawa zastosowania dwóch laserów i podwójnego/pojedynczego układu soczewek.
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    120mA jak na diode z CD to zdecydowanie za dużo (ktos tu chyba tylko słyszała o diodzie HL), bał bym sie puścić 40mA, a z tą nogą do modulacji to też niezła bzdura. Co to jest "ten sam element co do odbioru"? jeśli trzeba podać napięcie na 3 cią noge, to może można zabrać je z np: drugiej nogi....