Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zastąpienie diody LED transoptorem w bezprzewodowym mikrofonie Shure T3 w autobusie

michelbus 09 Feb 2023 22:51 276 13
  • #1
    michelbus
    Level 8  
    Witam.
    Mam następujący problem - chciałbym zastąpić w autobusie mikrofon przewodowy mikrofonem bezprzewodowym. Mikrofon przewodowy działa tak, że włącza się go wyłącznikiem i wtedy przełącza wzmacniacz autobusowy z radia na mikrofon właśnie. Posiadam mikrofon bezprzewodowy Shure z odbiornikiem Shure T3. Po włączeniu wyłącznika mikrofonu na odbiorniku zaświeca się pomarańczowa dioda LED RF - chciałbym zamiast tej diody zamontować coś w rodzaju "przekaźnika" który zewrze mi 2 kabelki odpowiedzialne za przełączenie wzmacniacza. Pomyślałem o transoptorze - czy taki element może działać jako taki przekaźnik? Jeśli tak to jaki dobrać, żeby zadziałał na miejscu diody LED? Czy trzeba coś jeszcze? A może jest jakieś inne proste rozwiązanie?
  • #2
    LEDówki
    Level 39  
    Transoptor składa się z diody świecącej i tranzystora. Dioda ma jakiś tam prąd maksymalny, jakiś tam prąd zadziałania przy którym tranzystor zacznie przewodzić. Tranzystor podobnie ma jakiś tam prąd maksymalny, minimalny spadek napięcia między kolektorem i emiterem.
    Dioda transoptora może być włączona jako dodatkowa szeregowo z obecną. Trzeba sprawdzić czy prąd diod nie będzie zbyt duży i nie uszkodzi diody w transoptorze i czy nie jest zbyt mały żeby włączyć tranzystor.
    Tranzystor ma jakiś tam prąd, więc przekaźnik trzeba dopasować do tego prądu i napięcia zasilania. Tranzystor zabezpieczyć diodą. Jeśli tranzystor jest zbyt słaby, to dołożyć kolejny w układzie Darlingtona lub Shiklaiego. Uwaga na prądy bazy - nie można dołączyć zasilania do bazy bez ograniczenia prądu, bo tranzystor zostanie uszkodzony.
    Można użyć tranzystor MOSFET do włączania przekaźnika albo nawet zamiast przekaźnika.
  • #3
    ADB-6
    Level 33  
    michelbus wrote:
    chciałbym zamiast tej diody zamontować coś w rodzaju "przekaźnika" który zewrze mi 2 kabelki odpowiedzialne za przełączenie wzmacniacza

    Na dobry początek weź miliamperomierz i zewrzyj nim włącznik w oryginalnym mikrofonie. Bogatszy o wiedzę na temat wartości prądu potrzebnego do zmiany trybu pracy wzmacniacza, będziesz mógł dobrać odpowiedni element komutujący - może wystarczy sam transoptor. Przy okazji ustal za pomocą woltomierza wartość napięcia i biegunowość na rozwartych stykach przełącznika - to istotne przy zastosowaniu transoptora.
  • #4
    michelbus
    Level 8  
    Pomierzony prąd załączenia to 0,14mA. Zalaczenie odbywa sie poprzez zlaczenie przewodu masowego. Proszę o pomoc przy doborze transoptora (bo przy takim pradzie chyba wystarczy)?
  • #5
    ADB-6
    Level 33  
    Myślę że PC817 powinien wystarczyć, choć nic nie piszesz o napięciu na rozwartym włączniku.
    Diodę transoptora podłącz do diody "RF" odbiornika (może szeregowo?), emiter do masy, kolektor do przewodu przełączania trybu pracy wzmacniacza i powinno zadziałać.
  • #6
    michelbus
    Level 8  
    Dzięki.
    Diodę RF to w ogóle planuję usunąć a na jej miejsce wstawić transoptor - rozumie, że napięcie i prąd zasilające diodę LED wystarczą i do tego transoptora. Znalazłem u siebie jedynie P621 i chyba P521 ale nie zadziałało a pomiędzy emiterem a kolektorem było coś ponad 300ohm, po niedzieli spróbuję z tym 817. Co do napięcia na przełączniku tradycyjnego mikrofonu to nie ma tam napięcia. W ogóle to ze wzmacniacza wychodzą 4 przewodu - 2do cewki mikrofonu, i 2 wchodzące do włącznika, podłączam więc jeden pod emitor, drugi pod kolektor.
  • #7
    ADB-6
    Level 33  
    Może ta LED jest zasilana impulsowo - stąd taki dziwny odczyt. Spróbuj równolegle do diody podłączyć kondensator ok. 1µF i powtórz pomiar.
    michelbus wrote:
    prąd załączenia to 0,14mA

    michelbus wrote:
    nie ma tam napięcia

    :?: :?:
  • #8
    michelbus
    Level 8  
    ADB-6 wrote:
    Może ta LED jest zasilana impulsowo - stąd taki dziwny odczyt. Spróbuj równolegle do diody podłączyć kondensator ok. 1µF i powtórz pomiar.
    michelbus wrote:
    prąd załączenia to 0,14mA

    michelbus wrote:
    nie ma tam napięcia

    :?: :?:


    0,14mA jest to prąd wskazywany przez miliamperomierz wstawiony zamiast włącznika w mikrofonie przewodowym a nie prąd diody LED
  • #9
    LEDówki
    Level 39  
    Napięcie zmierz przekładając kabel w mierniku i przestawiając zakres na DCV. Po wciśnięciu przycisku miernik powinien wskazać jakieś napięcie.
  • #10
    _jta_
    Electronics specialist
    Dobrze byłoby wiedzieć, jaki spadek napięcia na włączniku nie przeszkodzi w spowodowaniu włączenia - np. podłączyć tam opornik ze 2kΩ i sprawdzić, czy wtedy wzmacniacz autobusowy przełączy się na mikrofon? Żeby zrobić taki pomiar, wygodnie byłoby mieć gniazdo i wtyk, z których jedno pasowałoby do mikrofonu, drugie do wzmacniacza - połączyć je przewodami, wstawiając opornik w obwód wyłącznika.

    Przy prądzie 0,14mA na oporniku 2kΩ będzie napięcie 0,28V (no, może prąd będzie mniejszy i napięcie będzie np. 0,25V) - pewnie podobne jest między kolektorem, a emiterem włączonego transoptora. Jeśli ono by przeszkadzało do prawidłowego działania wzmacniacza, to wypada użyć MOSFET-a sterowanego z transoptora - są MOSFET-y, które włączone mają opór mniejszy od typowych styków wyłącznika.
  • #11
    ADB-6
    Level 33  
    LEDówki wrote:
    Po wciśnięciu przycisku miernik powinien wskazać jakieś napięcie.

    michelbus wrote:
    Zalaczenie odbywa sie poprzez zlaczenie przewodu masowego.

    Czyli napięcie przy rozwartym włączniku mikrofonu. ;)
    A może napisz co to za wzmacniacz (typ, marka).
  • #12
    CYRUS2
    Level 43  
    michelbus wrote:
    Pomierzony prąd załączenia to 0,14mA.
    Transoptor w układzie darlingtona to wysteruje.