Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VW T5 2.5 TDI 2007 - Wsad licznika. Uwalony wsad definitywnie? Da się coś z tym zrobić?

adamdn 14 Feb 2023 09:36 255 5
  • #1
    adamdn
    Level 19  
    Panowie ratujcie....

    Zachciało mi się zmienić licznik golasa na pół FISa (pacjent VW Transporter T5 2.5 TDI automat z 2007 roku). Wziąłem stary licznik na stół, rozebrałem, podpiąłem klipsem kość 93c86 do programatora CH341. Piny podłączone wg sugestii na YT i sprawdzone z manualem Atmela. Licznik "ożył" - zaczął działać zegarek i pojawiły się wskazania drogomierza. Parokrotnie podłączałem klipsa i odłączałem - za każdym razem przebieg był wskazywany a zegar zaczynał odliczać godzinę. Przy którejś próbie odczytu wsadu (odczytywało same zera...) licznik zaczął wskazywać same kreski zamiast przebiegu. Poleciałem w panice na dół do auta, podpiąłem licznik - nic się nie zmieniło - dalej same kreski. Auto odpala bo w ECU poprzedni właściciel wyłączył immo ale oprócz kresek np nie działa obrotomierz. Po podpięciu VCDS można połączyć się z zegarami ale część danych identyfikujących licznik to krzaki lub puste miejsca. Uwalony wsad definitywnie? Da się coś z tym zrobić?

    Mam drugi, używany licznik z pół FISem wieec o tym pierwszym (chyba) mógłbym zapomnieć i spisać go na straty. Ten "nowy" podpinam do auta, wszystko chodzi jak potrzeba choć licznik oczywiście krzyczy "safe" bo kluczyków nie zna. Ktoś podpowie co teraz zrobić, żeby odczytać wsad i poznać PIN z "nowego" licznika? Żeby sytuacja się nie powtórzyła wystarczy wylutować Atmela z płyty licznika i podłączyć do klipsa poza licznikiem? Czy do zaprogramowania 93c86 wymagane jest podłączenie pinów 6 i 7 czy zostawić niepodłączone?

    Pomóżcie proszę bo na nikogo do kogo dzwoniłem z wyspecjalizowanych warsztatów liczyć nie mogę...
  • #2
    JayRo
    Level 35  
    Ja zawsze przy takich akcjach powtarzam, że przynajmniej odczyt (kopię zapasową) robić na wylutowanej kości, żeby uniknąć jakichkolwiek zakłóceń mogących powstać w układzie urząrzenia. Później można sobie eksperymentować klipem, ale ostatecznie programowanie kości i tak również polecam robić po wylucie. Ta minuta czy dwie więcej pracy daje nam możliwość powrotu do oryginalnego stanu, no i jak widać zaoszczędza takich przykrych i nierzadko drogich problemów. Skoro i tak masz immo off, to podaj chociarz nr. tego usadzonego licznika. Jeżeli ktoś będzie posiadał jakieś wsady, to niech przynajmniej wie do czego dokładnie.
  • #3
    adamdn
    Level 19  
    No tak, parę razy przy jakichś modyfikacjach (retrofitach) mi się udało na innych eepromach bez wylutowywania no i w końcu wpadłem... Teraz już wiem... Niestety teraz chyba numeru licznika nie będzie widać w VCDS a naklejka z tylu licznika odpadła dawno temu (został tylko ślad kleju) wiec jedynie co mogę chyba podać to info o numerze licznika z ETKI (pewny na 99%): 7H0920851M

    Jeszcze na szybko kupiłem za 40zł zupełnie randomowy licznik od T5 z tego samego rocznika i z tego samego silnika ale z manualna skrzynia biegów na testy. Jest szansa ze wsad (poza przebiegiem, pinem i przypisanymi kluczykami) jest taki sam?
  • #4
    bodzio012
    Level 33  
    Teraz żeby uratować start zegar bez numerów to urządzenie które przez obd lub po pinach licznika wgra wsad.
    I wtedy prosisz o wsady albo ściągasz mnóstwo wsadów z sieci i testujesz wgrywając
  • #5
    adamdn
    Level 19  
    Szukam szukam i znaleźc tych wsadów nie potrafie chyba.... No i mała poprawka - wsad miałem raczej z końcówką "S". Auto odpala bo ma immo off w ECU.

    Dzięki jednemu koledze z Elektrody, który odezwał się na priv udało się wgrać wsad z innej wersji - wszystko chodzi za wyjątkiem wskazań PRND od automatu (jest pusto) i tego, że nie można w VCDS wpisać security code (pole 16 - dostęp upoważniony jest szare, nieaktywne). Czy powodem tego może być niezgodność VINu we wsadzie zegarów z moim autem?
  • #6
    bodzio012
    Level 33  
    Wydaje mi się że jeśli wsad będzie od automata to pokażę się wszystko