Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krajowy System Elektroenergetyczy (ciekawostki)

And! 02 Lis 2017 18:44 98374 427
 • #331
  wnoto
  Poziom 32  
  Darom napisał:
  wnoto napisał:
  Ale to one (te 2 godziny) właśnie moim zdaniem blokują spadek cen w tańszej taryfie. W okolicach 13:00 jest taki lokalny szczyt i ceny są wysokie. i to powoduje konieczność uśredniania końcowej ceny.


  Pewnie masz i rację. Z drugiej strony jak to zauważył kol. Kurtka... jest to dla wielu wygodne - nie muszą mieć dużych bojlerów na wodę i mogą przez te dwie godziny zakumulować trochę ciepła w piecach elektrycznych.


  Nic nie stoi na przeszkodzie aby obie taryfy istniałyby obok siebie. Przykładowo Ci z większymi bojlerami wzięliby by tą bez 2 godzin (ale tańsza). A pozostali tą drugą.
  Przy kolejnej wymianie boilera jeśli tak pokazałby kalkulator może warto byłoby wziąć ten większy i przejść na tańszą taryfę.
  I użytkownik zadowolony i energetyka bo może sprzedać prąd w dołku i mniej pracować w szczycie o 13:00 (lokalnym)
 • Fabryka Prądu
 • #332
  wnoto
  Poziom 32  
  Zmiany dla KSE ? Kierunek pozytywny ale ... czy będzie pozytywny odzew klientów

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16827011#16827011

  zauważyli "problem" 2 godzin w szczycie w ciągu dnia i to wyprostowali.
 • #333
  luke666
  Poziom 33  
  And! napisał:
  Z ciekawostek dot. starszych technologi, kiedyś trafiłem na częstotliwościomierz wibracyjny/rezonansowy który pokazywał częstotliwość sieci drgającymi blaszkami

  Tak działały mechaniczne kolumny synchronizacyjne. Dzisiaj stosuje się oczywiście cyfrowe metody pomiaru, ale wyglądem nawiązujące do tych mechanicznych.
 • #334
  zbich70
  Moderator - Elektryka
  Pozwólcie, że wrócę na chwilę do postów #272 - 274.
  zdzisiek1979 napisał:
  A jak rozwiązany jest w takim systemie układ niwelacji rozszerzalności cieplnej? Nigdy nie widziałem z bliska jak byś miał okazję to pstryknij zaciski.

  No to pstryknięte:
  - krańcowy:
  Krajowy System Elektroenergetyczy (ciekawostki) Krajowy System Elektroenergetyczy (ciekawostki)

  - środkowy (na razie z jedną rurką):
  Krajowy System Elektroenergetyczy (ciekawostki) Krajowy System Elektroenergetyczy (ciekawostki) Krajowy System Elektroenergetyczy (ciekawostki)
 • Fabryka Prądu
 • #335
  Wiciu400v
  Poziom 15  
  A tu takie odkrycie, przechodząc ulicą zauważyłem że czegoś brakuje 😉 chba wymieniają przewody. Linia budowana na początu lat 60-tych. Wczoraj nie było przez kilka godzin prądu
 • #336
  jaszczomp
  Poziom 10  
  Raczej jakaś przebudowa bo jakby były wymieniane przewody to nikt by ich nie zwijał tylko wymieniał "przewód za przewód".
 • #337
  Wiciu400v
  Poziom 15  
  Niestety tak sie nie da zrobić, bo z tej linii a dokładniej z toru pierwszego jest odgałęzienie do innego GPZ-tu. Dla tego narazie wymieniają tylko cztery sekcje. Aż do odgałęzienia, a dalsza część linii nadal w eksploatacji.

  Dodano po 2 [minuty]:

  A i wymieniają dwa "słupy" krańcowe
 • #338
  jaszczomp
  Poziom 10  
  Wiciu400v napisał:
  Niestety tak sie nie da zrobić, bo z tej linii a dokładniej z toru pierwszego jest odgałęzienie do innego GPZ-tu. Dla tego narazie wymieniają tylko cztery sekcje. Aż do odgałęzienia, a dalsza część linii nadal w eksploatacji.  Dlaczego twierdzisz że nie da się zrobić tak jak wcześniej wspominałem?
 • #339
  Wiciu400v
  Poziom 15  
  Pewnie że da się zrobić, tylko że oni wymieniają słupy krańcowe, i we wszystkich sekcjach remontowanych pozbyli się też izolatorów
  Dodano po 15 [godziny] 3 [minuty]:
  A tu już po wymianie. Zostały też zlikwidowane dwie linie jednotorowe 110kV a na ich miejsce wybudowano linie dwutorową. Na konstrukcjach wsporczych jak przedstawione poniżej
 • #342
  zbich70
  Moderator - Elektryka
  Wiciu400v napisał:
  Zostały też zlikwidowane dwie linie jednotorowe 110kV a na ich miejsce wybudowano linie dwutorową.

  Wydaje mi się, że tam nie były dwie linie jednotorowe, ale dwutor na słupach M52.
  Pewnie nie opłacało się ich remontować, więc wymienili na "rurki".
  Na Google Earth widać przebudowę z lipca 2017 i stan wcześniejszy.
 • #343
  Wiciu400v
  Poziom 15  
  zbich70 napisał:
  Wiciu400v napisał:
  Zostały też zlikwidowane dwie linie jednotorowe 110kV a na ich miejsce wybudowano linie dwutorową.

  Wydaje mi się, że tam nie były dwie linie jednotorowe, ale dwutor na słupach M52.
  Pewnie nie opłacało się ich remontować, więc wymienili na "rurki".
  Na Google Earth widać przebudowę z lipca 2017 i stan wcześniejszy.
  tam były dwie linie jednotorowe jedna końcówka na "słupie leśnym" czyli wszystkie przewody fazowe z boku, i jedna normalna b2 pomylił ci się RPZ "Olkusz" gdzie faktycznie jest takie rozwiązanie dwa ostatnie słupy są dwutorowe. A ja pisałem o GPZ "pakuska"
  Dodano po 5 [minuty]:
  A teraz przerabiają na dwutor
 • #344
  zbich70
  Moderator - Elektryka
  Wiciu400v napisał:
  pomylił ci się RPZ "Olkusz"

  Tak jak przedstawiłeś, tak to odczytałem.
  Wiciu400v napisał:
  A teraz przerabiają na dwutor

  Pytanie zasadnicze - gdzie tu widzisz jakąś ciekawostkę?
  Takich inwestycji w skali kraju jest multum.
  Może byś zweryfikował co zasługuje na miano ciekawostki, a co jest zwykłą, standardową przebudową, modernizacją, rozwiązaniem kolizji etc.
 • #345
  rzymo
  Poziom 31  
  Pozwolę sobie w ciekawostkach - co to się buduje w okolicach:

  1) stanąłem na A1 na parkingu MOP Malankowo (fragment autostrady Grudziądz <-> Toruń), rozglądam się w jedną i drugą stronę, widać świeżo postawione słupy, jeszcze bez przewodów - linia do/z Grudziądza?

  2) okolice Starogardu Gdańskiego, nie znam się na słupach, ale jedne wyglądają mocarnie/barczyście, drugie b. wysokie, znacznie ponad korony drzew, też bez przewodów - jakiś związek z elektrownią w Pelplinie (budowa była wstrzymana po protestach parę lat temu, dobrze pamiętam? coś się ruszyło?)
 • #346
  zbich70
  Moderator - Elektryka
  rzymo napisał:
  Pozwolę sobie w ciekawostkach - co to się buduje w okolicach

  Ad1. W okolicach MOP Malankowo to nowy dwutor 400kV relacji Bydgoszcz Jasiniec - Grudziądz, który zastąpi starą linię 220kV,
  Ad2. W okolicach Starogardu to nowa linia 2x400 Grudziądz - Pelpin - Gdańsk Przyjaźń, częściowo w śladzie linii 220kV Bydgoszcz - Gdańsk.

  Projekty elektrowni Północ w Pelplinie i elektrowni gazowej w Grudziądzu chyba umarły i już nie ożyją.
  Nie mniej PSE swoje inwestycje linowe i stacyjne nadal realizuje.
 • #347
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 35  
  No i mamy rekord tego lata:
  Cytat:
  Bardzo wysoka temperatura powietrza, utrzymująca się od dłuższego czasu i kumulujące się jej skutki stanowią wyzwanie dla pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). 31 lipca 2018 r. o godz. 13:15 odnotowane zostało najwyższe w historii zapotrzebowanie na moc w szczycie letnim – 23 521 MW. PSE, jako Operator Systemu Przesyłowego (OSP), dysponują obecnie wystarczającą nadwyżką mocy dla zapewnienia pokrycia krajowego zapotrzebowania na moc elektryczną. Niemniej, wysokie temperatury powodują – występujące lokalnie i przejściowo – trudności sieciowe i bilansowe.

  Źródło: https://www.pse.pl/-/praca-kse-w-okresie-upal...43d747275652672656469726563743d253246686f6d65

  A dwie godziny wcześniej informowano:
  Cytat:
  Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., pełniące funkcję operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego (OSP) na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stwierdziły wystąpienie zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, w rozumieniu art. 3 pkt 16d) ustawy Prawo energetyczne, w dniu 31 lipca 2018 roku w godzinach od 15 do 22 na obszarze części Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) obejmującej część województwa wielkopolskiego (podregiony poznański i koniński) i część województwa łódzkiego (podregion łódzki i skierniewicki).

  https://www.pse.pl/-/komunikat-osp-z-dnia-31-...43d747275652672656469726563743d253246686f6d65
 • Pomocny post
  #348
  opornik7
  Specjalista elektryk
  Temat zbliżony do tematu przewodniego ;)
  Cytat:

  Kablowanie sieci energetycznych - kosztowny projekt na wiele lat
  2018-08-18 10:04

  Kablowanie sieci dystrybucji energii elektrycznej ma stać się elementem polityki energetycznej Polski. Rezygnacja z tradycyjnych przewodów potrwa lata i będzie kosztować miliardy. Sieci kablowe są droższe w budowie, ale tańsze w utrzymaniu i mniej awaryjne.

  Krajowy plan skablowania sieci będzie elementem polityki energetycznej Polski - zapowiedział ostatnio wiceminister energii Tadeusz Skobel. Polityka, nad którą pracuje Ministerstwo Energii to długoterminowa strategia rządu w sektorze energetycznym. Rezygnacja z tradycyjnych, nieizolowanych przewodów na rzecz podziemnych kabli i przewodów izolowanych ma przede wszystkim poprawić odporność sieci na różnego rodzaju klęski żywiołowe, takich jak chociażby nawałnice z lata 2017 r.

  Po nawałnicach najbardziej problematyczna i czasochłonna była naprawa linii średnich napięć (SN) na terenach leśnych. Z analiz Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) - organizacji skupiającej operatorów sieci energetycznych - wynika, że to właśnie uszkodzenia linii SN powodują największe negatywne skutki dla odbiorców. Operatorzy sieci dystrybucyjnych (OSD) pracują nad przygotowaniem dla ME założeń do Krajowego Planu automatyzacji sieci elektroenergetycznej oraz zmiany technologii z linii napowietrznych na kablowe. Założeniem tego planu jest, by w roku 2040 75 proc. długości linii SN biegło kablami. Dzisiaj ten wskaźnik wynosi 23 proc. Według wiceministra Skobla, skablowanie tylko najważniejszych linii dystrybucyjnych i tylko na terenach leśnych to wydatek rzędu 11 mld zł.

  Tylko jeden z pięciu głównych OSD, działających w Polsce - Energa-Operator szacuje, że na swoim terenie działania osiągnięcie tego celu będzie wymagało przebudowy ponad 38 tys. km linii SN, czyli średnio ok. 1850 km rocznie. Energa-Operator działa na obszarze 75 tys. km kw., czyli ok. jednej czwartej powierzchni Polski i użytkuje 132 tys. km linii napowietrznych oraz 54 tys. km linii kablowych. Stopień skablowania wynosi więc 29 proc., a biorąc pod uwagę same linie SN - 19 proc. Jak podkreśla spółka, priorytetem, jest kablowanie sieci SN na obszarach leśnych i zadrzewionych, tam gdzie są one najbardziej narażone na uszkodzenia spowodowane wichurami i zwalonymi drzewami.

  Do 2025 r. Energa-Operator planuje mieć skablowane co najmniej 24-25 proc. długości swoich linii SN. Jednocześnie spółka podkreśla, że w praktyce nowe linie niskiego napięcia (NN) budowane są już prawie wyłącznie w technologii kablowania. Na modernizację sieci spółka przeznacza - ok. 40 proc. łącznych nakładów na inwestycje.

  PGE Dystrybucja swoim zasięgiem działania obejmuje ponad 122 tys. km kw., czyli prawie 40 proc. powierzchni Polski. W latach 2014-17 spółka na inwestycje wydała prawie 7 mld zł, do 2022 r. planuje wydać ok. 2,3 mld zł. Dziś eksploatuje 111 tys. km linii SN, w tym ponad 20 tys. kablowych, a 4,5 tys. km izolowanych lub półizolowanych. Celem jej działań jest podniesienie do 2023 r. wskaźnika skablowania sieci SN z 18 do 31 proc.

  W przypadku Tauron Dystrybucja ok. 36,5 proc. długości sieci SN spółki to kable. Jak podkreśla dystrybutor, przy budowie lub modernizacji koncentruje się na kablach bądź przewodach izolowanych, przy jednoczesnym zaniechaniu budowy czy odtworzeniu sieci SN z przewodami "gołymi". Tylko w 2018 r. Tauron Dystrybucja zamierza zainwestować w sieć ok. 2 mld zł, ale spółka podkreśla, że mając na uwadze skalę koniecznych działań dostosowanie sieci dystrybucyjnej do nowych wymagań potrwa wiele lat. W przypadku sieci NN budowane preferowana jest budowa sieci niskiego napięcia w wykonaniu kablowym oraz kablowanie linii napowietrznych niskiego napięcia na obszarach miejskich i podmiejskich. W perspektywie 2025 r. na te cele OSD zamierza przeznaczyć 15-20 proc. planowanych nakładów inwestycyjnych.

  Równolegle do kablowania dystrybutorzy pracują nad automatyzacją sieci i osiągnięciem takiej struktury, zwłaszcza w przypadku SN, aby awaria w jednym punkcie nie powodowała masowych wyłączeń u odbiorców.

  autor: Wojciech Krzyczkowski

  wkr/ skr/
  Źródło: PAP


  Link
 • #349
  freebsd
  Poziom 36  
  Ciekawe, jakimi środkami firmy energetyczne w Polsce dysponują? Mamy około 16 000 000 liczników. Gdyby przyjąć np.: 100 zł na każdy licznik miesięcznie to mamy wynik 1 600 000 000 miesięcznie. Ja płacę więcej niż 100 zł, dużo więcej. Koszty przesyłu to zawsze około połowy rachunku. I tylko 20 % linii energetycznych jest wykonanych tak, by wiatr, czy lód, ich nie zrywał?
 • #350
  zbich70
  Moderator - Elektryka
  freebsd napisał:
  mamy wynik 1 600 000 000 miesięcznie.
  Sugerujesz, że co miesiąc znika w czarnej d... 1,6 mld złotych i nikt tego nie kontroluje?
  Taryfy dla usług dystrybucji są kształtowane na podstawie prawa i zatwierdzane przez URE, tak aby działalność strategiczna dla gospodarki nie zbankrutowała, ale też żeby spółki ją wykonujące się nie obławiały.
  Liczby robią wrażenie. Ale odejmij od tego daniny na rzecz Skarbu Państwa, potem podziel przez sumaryczną ilość kilometrów całego KSE, nie tylko sieci SN ale także pozostałych poziomów napięć a także trafostacje pomiędzy nimi. Liczby nie będą tak zaskakujące.
  Żeby utrzymać w ruchu i kondycji taką ilość infrastruktury potrzebna jest armia ludzi, których trzeba opłacić (i a jakże odprowadzić daniny).
  Po drugie KSE nie jest wykonany z nadprzewodnika, więc są straty przesyłowe i w takiej skali to grube pieniądze.
  Finalnie operatorom na inwestycje zostaje znikoma kasa, niżby wynikało z Twojej faktury.
 • #352
  stomat
  Specjalista elektryk
  Rozważają wszystko. A tymczasem w realu trzeba wciąż oszczędzać, więc zamiast stacji kontenerowych SN/nn buduje się koszmarki w stylu dwa kable na słup, dwa rozłączniki na słupie, 5 metrów przęsła i stacja słupowa. Nawet w mieście.
 • #353
  freebsd
  Poziom 36  
  To co widzę w siedzibach "dyrekcji" i w dwóch lokalnych elektrociepłowniach nie sugeruje, że nie mają pieniędzy. W pierwszym przypadku to nasuwa mi się określenie bizancjum. W drugim: transfery do innych krajów, gdzie są właściciele.
  Podatki? Sami głosujemy na rządzących w naszym imieniu.
 • #354
  opornik7
  Specjalista elektryk
  Szyszkownik Kilkujadek napisał:
  ciekawe czy rozważają także przejście SN na półizolowane?

  Masz na myśli napowietrzne? Jeżeli tak to w tarnowskim Oddziale Tauronu standardem jest przy budowie i modernizacji zastosowanie przewodów niepełnoizolowanych BLL-T i BLX-T.
 • #356
  zbich70
  Moderator - Elektryka
  opornik7 napisał:
  Szyszkownik Kilkujadek napisał:
  ciekawe czy rozważają także przejście SN na półizolowane?

  Masz na myśli napowietrzne?
  A widziałeś półizolowane linie kablowe? ;)

  Tak czy owak, głównie chodzi o tereny leśne, gdzie dochodzi do najbardziej spektakularnych szkód spowodowanych pośrednio przez powalony drzewostan.
  Napowietrzne linie izolowane mają swoje zalety, bo pomniejsza gałąź może jakiś czas leżeć na linii nie powodując wyłączenia (choć nie w nieskończoność, bo i tak z czasem zniszczy izolację). Ale solidny konar lub całe powalone drzewo linię izolowaną zerwie prawie tak samo jak linię gołą, ze skutkiem równie opłakanym.

  Moim zdaniem wystarczyłoby poszerzenie pasów technologicznych wzdłuż linii, z których byłoby więcej drewna niż z wycinki całej Puszczy Białowieskiej.

  freebsd napisał:
  nasuwa mi się określenie bizancjum.
  Masz rację, mogliby odpuścić te szklane domy ze złotymi klamkami, choćby ze względów wizerunkowych. Ale skoro ZUS może... ;)
  freebsd napisał:
  transfery do innych krajów, gdzie są właściciele.

  Możesz przybliżyć temat? Transfery czego, do których krajów, właściciele czego? Trąci to trochę siermiężnym populizmem. A jesteśmy w wątku bardziej technicznym.
 • #357
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 35  
  zbich70 napisał:
  opornik7 napisał:
  Szyszkownik Kilkujadek napisał:
  ciekawe czy rozważają także przejście SN na półizolowane?

  Masz na myśli napowietrzne?
  A widziałeś półizolowane linie kablowe? ;)
  W sensie, że bez żyły powrotnej? :-D
 • #358
  opornik7
  Specjalista elektryk
  zbich70 napisał:
  A widziałeś półizolowane linie kablowe?

  Widziałem tutaj różne pytania, które po kolejnych dopytaniach sprawiły, że autor miał co innego na myśli. :D
 • #359
  zbich70
  Moderator - Elektryka
  Nie ma się sensu liczyć reaktancji i innych -ancji lub -jności.
  Kolega Jacek opornik7 zapodał ten temat zgodnie z tytułem wątku jako ciekawostkę. Bo i ciekawostką jest i niczym więcej.
  Póki co OSD nie wyrabiają się z wdrożeniem systemu AMI, żeby sieć zdalnie opomiarować. A co dopiero żeby zakopać ją całą pod ziemię.
  Więc nie bujajmy w obłokach i zejdźmy na ziemię... ;)
 • #360
  retrofood
  Moderator
  Proszę o niewgłębianie się w tematykę energii biernej. W tym temacie oczywiście, gdyż są inne, bardziej do tego odpowiednie.