Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Krajowy System Elektroenergetyczy (ciekawostki)

And! 25 Jan 2010 21:05 107800 433
  • #61
    stomat
    Level 37  
    Pomieszały się koledze PRZEPISY z NORMAMI. Jak wielu innym, niestety szczególnie elektrykom. Jak chcesz normę to mogę ci naprędce taką opracować, wpłać na moje konto 200 zł i dostaniesz normę. A jeżeli chodzi o OBOWIĄZUJĄCE i KONIECZNE DO STOSOWANIA to chodzi ci o PRZEPIS. Tą konkretną sprawę reguluje :

    ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 23 lipca 2007 r.
    w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła
    Dz.U.133/2007 poz.924

    gdzie czytamy m.in. :

    § 9. Wielkości planowanych ograniczeń w poborze energii elektrycznej, ujęte w planach ograniczeń, określa się w stopniach zasilania od 11 do 20, przy czym:
    1) 11 stopień zasilania określa, że odbiorca może pobierać moc do wysokości mocy umownej określonej w umowach, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 3 ustawy;
    2) stopnie zasilania od 12 do 19 powinny zapewniać równomierne obniżanie mocy elektrycznej pobieranej przez odbiorcę;
    3) 20 stopień zasilania określa, że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum, niepowodującego zagrożeń i zakłóceń, o których mowa w § 3 ust. 4.

    Zwróćcie uwagę na datę wydania rozporządzenia, wcale to nie relikt PRL, wydał je pierwszy premier IV RP J.Kaczyński
  • #62
    And!
    Admin of Design group
    Jestem ciekawy czy gdzieś nazwijmy to online jest dostępna,
    aktualna częstotliwość napięcia w sieci energetycznej,
    ew jej historyczne zmiany w zadanym okresie.

    Czy ktoś ma informację na ten temat ?
  • #63
    elvis5001
    Level 11  
    HeSz wrote:

    Pomieszanie z poplątaniem. Czym innym były kategorie odbiorców ( bodaj właśnie 4), a czym innym stopnie zasilania (20).


    Z calym szacunkiem ale to Kolega wprowadzil to "pomieszanie z poplataniem", gdyz ja wlasnie pytalem o wspomniany wczesniej przez Kolege "Arnold_S" podzial odbiorcow energii elektrycznej ze wzgledu na niezawodnosc - nikt wczesniej o stopniach zasilania nie wspominal.


    stomat wrote:
    Pomieszały się koledze PRZEPISY z NORMAMI. Jak wielu innym, niestety szczególnie elektrykom. Jak chcesz normę to mogę ci naprędce taką opracować, wpłać na moje konto 200 zł i dostaniesz normę. A jeżeli chodzi o OBOWIĄZUJĄCE i KONIECZNE DO STOSOWANIA to chodzi ci o PRZEPIS.

    Rozumiem, ze kolega jest czlonkiem odpowiedniego komitetu technicznego PKN ?
    W takim razie prosze podac numer konta na priv.

    Nic mi sie nie pomieszało. Znam doskonale roznice miedzy norma, a przepisem. Zgodnie z tym co pisalem wczesniej, spotkalem sie z kategoriami odbiorcow z podzialem ze wzgledu na niezawodnosc i potrzebuje konkretnego zrodla, ktorym moglbym sie podeprzec w pracy dyplomowej, gdyz jak wiadomo praca dyplomowa to taki stwor, w ktorym kazda informacje nalezy podeprzec konkretnym zrodlem.

    Stopnie zasilania wogole mnie nie interesuja, poniewaz dotycza zupelnie innej kwestii. Dlatego proponuje najpierw czytac ze zrozumieniem, a pozniej pisac z sensem, na temat.
    Pozdrawiam

    Ps. O podziale tym czytalem w artykule "Automatyczne urzadzenia przelaczajace niskiego napiecia" Naped i sterowanie, Nr 2, Luty 2006. Temat byl tam poruszony, lecz omówiony niedokladnie. Bylo tam odwolanie do niemieckiej pozycji literaturowej, do ktorej nie moge dotrzec ( Seip G.: Elektrische Installationstechnik. Siemens AG, Berlin - Muenschen 1993)
  • #64
    HeSz
    Electrician specialist
    elvis5001 wrote:

    Z calym szacunkiem ale to Kolega wprowadzil to "pomieszanie z poplataniem", gdyz ja wlasnie pytalem o wspomniany wczesniej przez Kolege "Arnold_S" podzial odbiorcow energii elektrycznej ze wzgledu na niezawodnosc - nikt wczesniej o stopniach zasilania nie wspominal.

    Przeczytaj tytuł wątku!
    Pozdrawiam.
  • #65
    elvis5001
    Level 11  
    OK, przeoczenie, jednak nadal nie zmienia to faktu, ze podlaczylem sie do tematu z konkretnym pytaniem, do konkretnej wypowiedzi - ktora dotyczyla nie stopni zasilania, a kategorii odbiorcow.

    Pozdrawiam
  • #66
    stomat
    Level 37  
    Kolego, PKN nie ma MONOPOLU na normy. Normę KAŻDY może sobie opracować. Stosowanie norm jest DOBROWOLNE.
    Nie istnieje w Polsce żaden przepis dzielący odbiorców na kategorie ze względu na wymaganą niezawodność zasilania. To odbiorca jest "panem wójtem i plebanem" i decyduje. Nikt mi nie zabroni doprowadzić np.10 niezależnych przyłączy albo linii 220kV do domku letniskowego bo mam taki kaprys. Oczywiście na swój koszt.
    Norm dzielących odbiorców na takie kategorie mogą być setki.
  • #67
    wola
    Level 26  
    Witam.
    Quote:
    To odbiorca jest "panem wójtem i plebanem" i decyduje. Nikt mi nie zabroni doprowadzić np.10 niezależnych przyłączy albo linii 220kV do domku letniskowego bo mam taki kaprys. Oczywiście na swój koszt.


    Ale z drugiej strony nie decydujesz na które z "twoich" 10 linii w sytuacji kryzysowej bedzie podane napięcie . I czy w ogóle.I nie mam na myśli obecnego "kryzysu" w śląskim ,czy małopolsce ,gdzie ,biorąc pod uwagę komunikaty, polecono kierownikom rejonów czy posterunków; macie się z tym uporać.
    No chyba że tak masz ,że w razie poważnego problemu dzwonię i mam :D
  • #69
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    B-Boy wrote:
    Panowie, lina 750 kV ma "ożyć",


    Ech, kiedyś TWN (technikę wysokich napięć) miałem z szefem "Widełki"... ale już nie pamiętam jak się nazywał... Oczywiście, wtedy linia pracowała (chociaż diabli wiedzą w którą stronę).
  • #70
    User removed account
    User removed account  
  • #71
    B-Boy
    Level 10  
    Pasowało by zmienić nazwę tematu na: "Sieci najwyższych napięć", lub coś w tym stylu. Przejrzałem cały temat to dyskusja zrobiła się tylko na temat linii niż o PRL-u :D
  • #72
    User removed account
    User removed account  
  • #73
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Linia WN jest do szczytowo - pompowej w Żarnowcu. Reaktor miał być po drugiej stronie jeziora, jakiś kilometr idąc brzegiem od hali turbin. Podstacja WN jest bliżej planowanej jądrowej niż wodnej...

    Jakby się mocno uparli, to by wybudowali. Mam jakieś 15km do Żarnowca, ale jeszcze nie było okazji jechać na ruiny... straszą betonem i wystającymi z niego drutami zbrojeniowymi. :)
  • #74
    User removed account
    User removed account  
  • #75
    ^ToM^
    Level 40  
    HenryK3 wrote:

    Dlatego teraz elekrownie idą na pół gwizdka, siłą rzeczy aby się utrzymać muszą podnosić cenę energii, wtedy my więcej oszczędzamy itd.


    Nie mogą iść obecnie na pół gwizdka, skoro minister ciągle gada, że za 5 najdalej lat będą wyłączenia prądu o ile się nie dostawi kilku elektrowni o mocy rzędu 1000 MW.
  • #76
    pio112
    Level 12  
    Linia 750kv po polskiej stronie jest wyłączona a po Ukraińskiej zwyczajnie ją rozkradli. Byłem 7 miesięcy w Mielcu gdzie kończy się ta linia. Kończy się na strefie.
  • #77
    zbich70
    Level 43  
    pio112 wrote:
    Linia 750kv po polskiej stronie jest wyłączona a po Ukraińskiej zwyczajnie ją rozkradli. Byłem 7 miesięcy w Mielcu gdzie kończy się ta linia. Kończy się na strefie.

    Według map i zdjęć satelitarnych linia ta przecina granicę (lub kończy się) w Budomierzu powiat Lubaczów. Więc o co chodzi z tym Mielcem?
  • #78
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    zbich70 wrote:

    Według map i zdjęć satelitarnych linia ta przecina granicę (lub kończy się) w Budomierzu powiat Lubaczów. Więc o co chodzi z tym Mielcem?


    Jak ja chodziłem do szkoły, to kończyła się w Widełce k/Rzeszowa. Ale fakt, to było dość dawno temu. Mieliśmy nawet zajęcia z jej szefem.
  • #79
    User removed account
    User removed account  
  • #81
    Tomek SR
    Level 1  
    Postanawiam odświeżyć, wie ktoś jak linia 750 kV wygląda po stronie ukraińskiej? prześledziłem mapę, przecina granicę w Budomierzu, na mapy.google nie widać tej lini tak aby spoglądnąć na stronę ukraińską. Z góry dzięki za odpowiedź.
  • #82
    zbich70
    Level 43  
    Taka "ciekawostka":
    Wczorajsza akcja Godzina dla Ziemi mimo szumnych zapowiedzi jakoś nie spowodowała zmniejszenia zapotrzebowania mocy w KSE, a względem analogicznej godziny z soboty tydzień wcześniej - nawet wzrost!
    Krajowy System Elektroenergetyczy (ciekawostki)
    Żródło
  • #84
    zbich70
    Level 43  
    Tylko na wykresach też nie widać tego "tąpnięcia" w zapotrzebowaniu ani ilości niewyemitowanego CO2. :D

    Ciekawe też czy któryś z partnerów akcji wyłączył na godzinę wszystkie BTS-y albo zatrzymał linię produkcyjną papieru?
  • #85
    _jta_
    Electronics specialist
    Coś mówili w TV (chyba TVN24?), że jak ludzie tak wyłączają na godzinę żarówki, to energetycy włączają dodatkowe obciążenie, bo nie potrafią tak od razu zmniejszyć mocy elektrowni - musieliby mieć na to więcej czasu. I jeszcze powiedziano, że dwie zapalone świeczki emitują więcej CO2, niż wytworzenie prądu dla żarówki.
  • #86
    zbich70
    Level 43  
    _jta_ wrote:
    jak ludzie tak wyłączają na godzinę żarówki, to energetycy włączają dodatkowe obciążenie, bo nie potrafią tak od razu zmniejszyć mocy elektrowni

    Oczywiście. Elektrownie szczytowo- pompowe spokojnie "łykną" te nadwyżki.
    Ale gdy ekoterrorystów będzie nie 100 tysięcy a 40 milionów, to może być problem. :twisted:
  • #87
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Zaraz zaraz czegoś nie rozumiem jak byśmy wyłączyli odbiorniki na powiedzmy nie godzinę a dwie trzy to elektrownie co wyłączą piece zaprzestana zasilania palników wyłączą turbiny no nie wszystkie ale raptem zacznie elektrownia mniej kopcić :D

    Rozumiem to tak że następuje spadek poboru mocy ale elektrownia i tak nie może na to zareagować i zmniejszyć nie wiem ciśnienie pary do turbin poprzez zmniejszenie ilości paliwa w piecu poprzez co zmniejszy emisje gazów.
    Takie cuda to chyba w generatorach prądu można tylko zauważyć że jak niema obciążenia to silnik ma małe odciążenie i pije mniej ropy zaś przy dużym obciążeniu to wir w zbiorniku paliwa.

    Te akcje to chyba taki pic na wodę jak kopanie studni w Afryce wiele gadania wiele lansowania się zbiórka i jest jedna dwie studnie tylko pozwolę sobie użyć słowa kurwa po cholerę kopiemy im studnię która wynosi powiedzmy 150tys zł to dwie 300tys a 300tysto można już kupić podstawowy sprzęt i jeszcze nauczyć murzynów kopania studni i w tej cenie 300tys by było z 10 studni ale kto by się lansował.

    Prosta sprawa założyć fundację pozyskać sponsorów za reklamy i lansowanie ich i żyć jak lord udając wielce zmartwionego losem ziemi w służbowym fundacyjnym BMW. Oto taka ekologia. To tylko czysty biznes.
  • #88
    dedito
    Level 39  
    zbich70 wrote:
    Taka "ciekawostka":
    Wczorajsza akcja Godzina dla Ziemi mimo szumnych zapowiedzi jakoś nie spowodowała zmniejszenia zapotrzebowania mocy w KSE, a względem analogicznej godziny z soboty tydzień wcześniej - nawet wzrost!


    Nie wiem gdzie i w jaki sposób kolega słyszał te zapowiedzi ale najwyraźniej coś źle je zrozumiał. Celem tej akcji (przynajmniej nie bezpośrednim) nie jest oszczędzanie energii tylko symboliczny wyraz troski o naszą planetę.
  • #89
    michalekk1
    Level 24  
    Może to nie jest o KSE, tylko o mniejszej skali trochę, ale z mojego punktu widzenia jest to ciekawe pytanie:
    Dlaczego między RPZ Piaseczno a RPZ Góra Kalwaria dwa tory linii 110 kV są poprowadzone całkowicie na oddzielnych konstrukcjach jednotorowych (B2) zamiast wpakować je na dwutorowe słupy?
    Moje teorie:
    1. Bezpieczeństwo, w razie "awarii" słupa jest zasilanie drugą linią. Zapewne obie linie są zasilane z różnych szyn na GPZ Piaseczno.
    2. Jedna z tras jest starsza.

    Tak po chwili przemyślenia to jest zwykła konfiguracja tylko w "skompresowanej" formie, tak?
  • #90
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    michalekk1 wrote:

    2. Jedna z tras jest starsza.


    Jedna z linii w rejonie Piaseczna przebiega zupełnie inną terasą. Ciekawostką jest to, że pod "Łubną" dwie linie są skablowane. Prawdopodobnie skablowano je w tym rejonie pod koniec lat 70-tych, podczas budowy wysypiska.
    Odwiedź Geoportal - tam można fajnie prześledzić linie, posiłkując się różnymi podkładami map.